Club Wow is the media home of the Dance World Cup.

header-2.png

Schedule

 

Saturday 24th June

  • KDM - Children Duet/Trio Modern & Contemporary Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 32 António Casalinho, Margarita Fernandes 12,13 Academia Annarella Portugal PRIMEIRO AMOR 91,3
    Silver 23 Olivia Moore, Olivia Royan, Grace Sproll 12,12,13 The Vale School of Dance England SHAPES 89,5
    Bronze 12 Elli-Jo Stobbart, Harrison Vaughan 10,13 Jelli Studios England SOMEWHERE ONLY WE KNOW 86,3
    4 16 Bitica Ana-Maria, DiDario Oana 11,11 DANCE PLANET Romania GRAVITY 84,7
    5 2 Zaharia Anne-Marie, Bucuresteanu Catalin 8,12 DANCE PLANET Romania MEDICINE 84,3
    6 38 Inês Alves, Constança Lopes 13,13 Conservatório de Dança Do Vale do Sousa Portugal SKINNY LOVE 83,8
    7 8 Mohd Farihin Fardhan Abdullah, Mohd Khairudin Masbul 10,12 WindBreeze Dance Company Malaysia BOUNDLESS BOND (KAWAN SELAMANYA) 81,7
    7 11 Marta Pamias Castillo, Marina Roca Papiol 10,12 ESCOLA DE DANSA DEL CASAL DE L'ESPLUGA DE FRANCOLÍ Spain LASCIALA 81,7
    9 39 Laura Cojocari, Olivia Cojocari 11,11 BRAVISSIMO Moldova MY FIRST BREATH IS LAST BREATH 81,5
    10 15 Weronika Juchimiuk, Magdalena Winnicka 11,11 Niepubliczna Szkola Sztuki Tanca w Bialymstoku Poland TOGETHER 81,3
    11 36 Carolina Alves, Carlota Cruz 13,13 DNA- Dance N´Arts School Portugal BLIND 79,7
    12 4 Sara Boreggio, Alessia Spinello 10,10 ASD Centro Danza Iris Italy MEMORIAE 79,3
    13 20 Adéla Cernochová, Adéla Veselá 11,13 Dance School Emotion Czech Republic THE SOUND OF HANG 78,7
    14 25 Giulia Giannini, Arianna Solventi 12,13 ASD Sinfonia della Danza Italy BODIES 78,5
    15 10 Nicolas Köhler, Cosina Schmidt 10,12 DanceEmotion Germany TRUE COLOURS 78,2
    15 28 Julia Dzbuk, Anna Fijalkowska 12,13 MDK Radom Poland OSTATNIA DROGA 78,2
    17 13 Alba Bonet Sole, Irina Bonet Sole 10,13 JBC / Cia. EDMB Spain FAR AWAY 77,8
    18 7 Iskra Nadzak, Sajra Spahic 10,12 Ars Center Bosnia and Herzegovina NEVER GIVE UP 77,0
    19 18 Olivia Huckschlag, Milia Rütter 11,12 Ballettschule International Bonn Germany WORLD IN SILENCE 76,3
    20 1 Veronika Blinova, Diana Chemerynska, Anastasiia Volosianko 7,10,10 Vlad Yama Dance School Ukraine THREE SISTERS 75,7
    20 14 Anna Lena Baumann, Aischa Heyd, Montaine Nussbaumer 10,13,13 Spectacolo Dance Academy Switzerland COHERENCE 75,7
    22 34 Marlene Haugeneder, Paula Ebner 13,13 Theater Ballettschule Maestro Austria ZU ZWEIT 75,2
    23 33 Dora Redl, Nina Bauer 13,13 Theater Ballettschule Maestro Austria ALPTRAUM 74,8
    24 31 Zoja Sivic, Uma Lila Zivkovic 12,13 Ballet school Stevens Slovenia ALL WE KNOW 74,2
    25 30 Izabella Ashton, Mc Carthy Eloise 12,13 Shelagh Elliott Clarke England LETTERS 74,0
    26 17 Lucy Anderson, Iana Philips 11,11 Central Scotland Ballet School Scotland FEAR 73,7
    26 27 Leni Bäumler, Lucia Del Nero 12,13 Balletschool Bettina Suess Germany CUM DEDERIT 73,7
    28 26 Maria Gertner, Jael Loladze 12,13 TanzStudioDesign Germany DOWN BY THE RIVER 73,0
    29 6 Magdalena Molga, Zofia Solecka 10,11 MDK Radom Poland LOST ON YOU 72,7
    30 19 Silvia Dalmasso, Noemi Giraudo 11,12 Arabesque Italy ANGELS 72,0
    31 5 Aleksanda Igleva, Desislava Mileva 10,11 BDC GRACIA Bulgaria "TWO HEARTS IN ONE" 71,8
    32 3 Teodora Manciu Fagarasan, Petra Patranoiu 9,10 Rainbow by Avenor College Romania FIX YOU 71,7
    32 29 Christa Braune, Jade Stoffberg 12,13 Carol Coetsee School of Modern Dance South Africa I'VE NEVER BEEN TO ME 71,7
    34 35 Helena Kienesberger, Fiona Artes 13,13 Theater Ballettschule Maestro Austria GEBROCHEN 71,0
  • MiniGM - Mini Group Modern, Jazz & Show Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 13 Jordon School Of Dance & Performing Arts 7-9 Jordon School Of Dance & Performing Arts England BROADWAY BABY 92,0
    Silver 10 Europa-Park Talent Academy 6-9 Europa-Park Talent Academy Germany GREEN MIRACLES 89,3
    Bronze 16 The Vale School of Dance 7-9 The Vale School of Dance England ANGEL BY THE WINGS 88,3
    4 17 BRAVISSIMO 7-9 BRAVISSIMO Moldova DANCE FOR ME 87,8
    5 11 DNA- Dance N´Arts School 7-9 DNA- Dance N´Arts School Portugal KALAHARI 86,3
    6 9 Dance Performance 6-9 Dance Performance Germany "DIE SCHLAFWANDLER" 85,0
    7 1 The Vale School of Dance 7-9 The Vale School of Dance England SNAKES 83,7
    8 7 Tanzschule Two Times of Dance 6-8 Tanzschule Two Times of Dance Germany BABYS 82,3
    9 12 Tanztheater Grazia 7-9 Tanztheater Grazia germany TANZ DER KLEINEN SPINNEN 81,7
    10 15 CAB-Classical Academy of Ballet 8-9 CAB-Classical Academy of Ballet Portugal CHUCKABOO 80,7
    11 14 DC/Steps 8-9 DC/Steps South Africa OUR EARTH 79,8
    12 8 Academia Gimnoarte 6-9 Academia Gimnoarte Portugal A FUGA 79,0
    13 3 Spectacolo Dance Academy 4-6 Spectacolo Dance Academy Switzerland THE CHARMING LITTLE CUCKO 78,5
    14 5 Baletní škola Irina Popova Olomouc 6-7 Baletní škola Irina Popova Olomouc Czech Republic MY LIONS 77,7
    15 2 Magic World 4-6 Magic World Russian Federation ONCE UPON A TIME 76,7
    16 4 estudio de danza esmeralda 5-9 estudio de danza esmeralda Spain THE RESERVE 75,7
    17 6 MUTS-Kids 6-8 MUTS-Kids Austria DIE SONNE NUBIENS 72,3
  • KSW - Children Solo Jazz & Show Dance - A

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 20 Amálie Pokorná 12.04 Dance School Emotion Czech Republic FLYING EMMA 82,3
    Silver 1 Elli-Jo Stobbart 10.01 Jelli Studios England CONTROL 82,0
    Bronze 8 Mayya Kusyak 10.11 School of Modern Dance "BOLERO" Russian Federation THE WONDERFUL WORLD OF CHILDHOOD 81,3
    Bronze 11 Ainara Cardoso quesada 11.03 estudio de danza esmeralda Spain DONT RAIN ON MY PARADE 81,3
    5 15 Caroline Kreindl 11.11 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria SWING IT 77,7
    6 18 Rachel O Shea 11.11 On Your Toes Ireland ALICE 77,0
    7 4 Veronika Blinova 10.09 Vlad Yama Dance School Ukraine TO SAVE THE NARNIA 76,3
    8 7 Ava Judge 10.11 MCKECHNIE Scotland CAN YOU FEEL A BRAND NEW DAY 75,7
    8 19 Freya Rowe 12.04 Respira Dance Company Northern Ireland CIRCUS 75,7
    10 6 Irina Bonet Sole 10.11 JBC / Cia. EDMB Spain VIVE LE SWING 75,3
    10 16 Jessica Steininger 11.11 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria I'M A BRASS BAND 75,3
    12 17 Jona Lorer 11.11 Ballettschule International Solingen Germany THE SCARECROW DANCE 74,1
    13 5 Raquel Duarte 10.10 DNA- Dance N´Arts School Portugal SWING THE CAT 74,0
    14 14 Maddison Spencer 11.06 Elsberdance Wales SPARKLING DIAMONDS 73,3
    15 9 Janella Johnson 11.01 Gibraltar National Team Gibraltar BIRTH OF THE PEACOCK 72,5
    15 13 Nina Popovic 11.05 Ritm Switzerland FROM RUSSIA WITH ROCK 72,5
    17 2 Diana Chemerynska 10.01 Vlad Yama Dance School Ukraine THE SCREAM OF THE EARTH 72,3
  • KSW - Children Solo Jazz & Show Dance - B

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 8 Olivia Moore 13.02 The Vale School of Dance England CHA CHA CHA 91,3
    Silver 19 Eva Shimova 13.11 Dance Chaos Russian Federation I DREAM OF BECOMING A STAR 86,5
    Bronze 6 Solomiia Tkachivska 12.10 Vlad Yama Dance School Ukraine STAGE OF LIFE 84,0
    4 13 Luka Binnenbrücker 13.09 Ballettschule International Bonn Germany GET JAZZY 83,7
    5 14 Mariia Tarasova 13.09 The exemplary ensemble "Semitsvetik" Russian Federation NOT LIKE EVERYBODY 81,7
    6 15 Anna Stecher 13.10 InnSpiration Austria BOSS 81,0
    7 9 Noelle Cassano 13.03 Gibraltar National Team Gibraltar GEISHA WARRIOR 79,3
    8 12 Erin Twose 13.06 Fantasy Feet Dance Academy Wales BLACK & GOLD 77,5
    9 3 Sara Meira 12.07 Academia Gimnoarte Portugal DANCING IN THE BEAT 77,3
    10 16 Neda Teneva 13.11 Tinity Bulgaria EVIL LIKE ME 76,8
    11 4 Julie Zelená 12.07 Dance School Emotion Czech Republic BLISTER IN THE SUN 76,3
    12 18 Wright Millie 13.11 MCKECHNIE Scotland REQUIEM 75,7
    13 1 Keera Pentia 12.06 SA Dance Team South Africa MENEO 73,2
    14 2 Keira Laubscher 12.06 Steps School Of Dance South Africa STEPPING OUT 73,0
    15 11 Talia Tostee 13.06 Gail Smith School of Dance South Africa HARLEQUIN 73,0
    16 7 Emmelie Lemhofer 13.02 Ballettschule Atelier Danse Germany CHOCOLATE 71,8
    17 17 Roisin Moore 13.11 Encore PAA Northern Ireland THE VISITOR 71,0
  • KGM - Children Group Modern & Contemporary Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 27 Academia Annarella 11-13 Academia Annarella Portugal LA MIRADA DEL CIEGO 98,3
    Silver 25 The Kelly Shirley School of Dance 11-13 The Kelly Shirley School of Dance England A THOUSAND YEARS 94,0
    Bronze 13 Ent´Artes - Escola de Dança 9-13 Ent´Artes - Escola de Dança Portugal ALMA MATER 89,7
    4 29 The Vale School of Dance 8-13 The Vale School of Dance England STARVATION 88,8
    5 26 Dance School Emotion 11-13 Dance School Emotion Czech Republic FON,FON,FON 87,8
    6 11 ASD Centro Danza Iris 9-12 ASD Centro Danza Iris Italy AUBE 85,8
    7 2 Jordon School Of Dance & Performing Arts 7-13 Jordon School Of Dance & Performing Arts England THE EVACUATION 83,7
    8 8 Storm Ballet 9-12 Storm Ballet Czech Republic LOVE SPELL 83,3
    9 18 Ballettschule Atelier Danse 10-13 Ballettschule Atelier Danse Germany PLAYGROUND 80,8
    9 28 Krakowska Akademia Tanca 12-13 Krakowska Akademia Tanca Poland THIS PLACE WAS A SHELTER 80,8
    11 21 Corpore Dance 10-13 Corpore Dance Portugal FALLING AND ROLLING 80,3
    12 6 JBC / Cia. EDMB 9-11 JBC / Cia. EDMB Spain BE ME 80,2
    13 1 Fantasy Feet Dance Academy 7-11 Fantasy Feet Dance Academy Wales DREAM 79,8
    14 9 Elite School of Dance 9-12 Elite School of Dance Wales HALO 78,7
    15 5 Spectacolo Dance Academy 8-13 Spectacolo Dance Academy Switzerland LE CAFÉ 78,7
    16 16 Szkola Tanca Kieleckiego Teatru Tanca 10-12 Szkola Tanca Kieleckiego Teatru Tanca Poland THIS IS NOT THE SAME 78,5
    17 20 MCKECHNIE 10-13 MCKECHNIE Scotland IF YOU WERE GIVEN ONE MORE CHANCE - WHAT WOULD YOU DO? 77,7
    18 14 Dilly-Dance 9-13 Dilly-Dance Germany WASSERTROPFEN 76,3
    19 30 BRAVISSIMO 9-11 BRAVISSIMO Moldova MY DEAR FUTURE HUSBAND 76,0
    20 15 Performing Arts Academy Wales 10-12 Performing Arts Academy Wales Wales THE ROSE GARDEN 75,8
    21 7 Theater Ballettschule Maestro 9-11 Theater Ballettschule Maestro Austria DASSPIEL 75,0
    21 23 Ballett Andrea Hilger 11-13 Ballett Andrea Hilger Germany HIER 75,0
    23 17 Arabesque Centro Danza 10-13 Arabesque Centro Danza Italy LA CHARGE DES BOUTONS 74,8
    24 10 Arabesque 9-12 Arabesque Italy BLACK CARILLONS 74,5
    25 19 Tanzzentrum Hiltrup 10-13 Tanzzentrum Hiltrup Germany DIARY 74,0
    26 12 BDC GRACIA 9-13 BDC GRACIA Bulgaria ''FAITH,HOPE AND LOVE" 73,5
    27 22 Po Leung Kuk Hong Kong Taoist Association Yuen Yuen Primary School 11 Po Leung Kuk Hong Kong Taoist Association Yuen Yuen Primary School Hong Kong DANCE TROUPE 73,3
    28 3 Centrum Sztuki Tanca 8-12 Centrum Sztuki Tanca Poland SPIDER'S WEB 72,8
    29 4 Rainbow by Avenor College 8-13 Rainbow by Avenor College Romania A THOUSAND YEARS 71,2
    30 24 Dance Hall Bühnentanzschule 11-13 Dance Hall Bühnentanzschule Austria SKY ONE 70,3
  • MiniDT - Mini Duet/Trio Tap

    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold5Ella Busuttil, Amelia Cramant, Alice Cross9,9,8The DanceworksEnglandREET PETIT88.8
    Silver3Savannah Pennery, Hermione Watts8,9Gabriella White Academy of DanceEnglandPUTTIN' ON THE RITZ82.7
    Bronze2Millie Barrass, Mollie Mae Jukes8,9Val Armstrong School of Performing ArtsEnglandSAILOR82.0
    46Chiara Berger, Linea Pichler, Patrizia Sperandio9,9,8Dancing World Tanzschule Alexander KreisslAustriaYANKEE DOODLE DANDY77.8
    51Darcy Dixon, Lucy Ganderton, Lucy Griffiths8,8,7Performing Arts Academy WalesWalesHIT THE ROAD JACK73.2
    64Mika'-Rose Thirion, Courtney Whitefield9,8Steps School Of DanceSouth AfricaPOPULAR72.3
  • MiniGA - Mini Group Acro Dance

    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold3Spotlight Stage School6-9Spotlight Stage SchoolEnglandTOYS ARE BACK IN TOWN89,5
    Silver1Jordon School Of Dance & Performing Arts5-9Jordon School Of Dance & Performing ArtsEnglandLITTLE RED RIDING HOOD87,2
    Bronze2Baletní škola Irina Popova Olomouc6-7Baletní škola Irina Popova OlomoucCzech RepublicFROGS68,5
    45TanzStudioDesign7-9TanzStudioDesignGermanyVOR DEM STURM68,2
    54ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ6-9ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃPortugalOUT OF THE SEA66,8
    66Escola de Movemento7-9Escola de MovementoSpainMOANA62,8
  • KST - Children Solo Tap

    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold4Max Penfold11.06Val Armstrong School of Performing ArtsEnglandPUDDIT IN YOUR POCKET92.3
    Silver14David Sheldon12.11Sarah Burnell School of DanceWalesI WON'T DANCE90.2
    Bronze2Ava Judge10.11MCKECHNIEScotlandLOOK WHAT HAPPENED TO MABEL87.5
    48Bryony Way12.02Gabriella White Academy of DanceEnglandI PUT A SPELL ON YOU85.7
    511Aimee Smith12.07MCKECHNIEScotlandBLACKBIRD83.8
    63Carmen Judge10.11MCKECHNIEScotlandLITTLE MISS TARTAN WARRIOR81.9
    76Cristabelle Stapelberg11.09Gauteng Dance StudiosSouth AfricaSWING77.5
    810Keira Laubscher12.06Steps School Of DanceSouth AfricaSEVEN NATION ARMY77.4
    91Melissa Hellwagner10.07Dancing World Tanzschule Alexander KreisslAustriaAMERICANO75.8
    918Laura Jansen13.07Tanzstudio OdenthalGermanyKEINER WILL MEHR...75.8
    119Selina Kropfreiter12.03Dancing World Tanzschule Alexander KreisslAustriaJUMPING JACK75.7
    125Rushton Summer - Lily11.07Elite School of DanceWalesI LOVE TO BOOGIE75.4
    1315Rasmus Dahlke13.02Ballettschule Korinna SöhnGermanyWHY - WARUM75.2
    1416Marina Serven Escoda13.04JBC / Cia. EDMBSpainCOMPTINE D'UN AUTRE ÉTÉ74.8
    1419Neline Enslin13.08Artistry in MotionSouth AfricaTHIS IS WHAT YOU CAME FOR74.8
    167Leah Murdy11.10Jennifer Marshall School of DanceNorthern IrelandKALAMAZOO73.0
    1712Ona Gracia Cabrera12.08JBC / Cia. EDMBSpainMIENTRAS EXISTA EL MAMBO72.5
    1813Rachel Gibson12.09Jennifer Marshall School of DanceNorthern IrelandZOOBYDOO71.8
  • MiniSW - Mini Solo Jazz & Show Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 11 Erin Jones 8.08 Jordon School Of Dance & Performing Arts England SATANS LITTLE LAMB 90,9
    Silver 9 Madison Dallas 8.07 Dance Core South Africa WELCOME TO THE SHOW 90,0
    Bronze 8 Angelica Bolhovitina 8.02 Dance Theater "Polly" Estonia PRINCESS POPPY 89,3
    4 10 Zaharia Anne-Marie 8.08 DANCE PLANET Romania MONEY 88,7
    5 27 Amelia Cramant 9.11 The Danceworks England THE CHAMELEON 87,0
    6 26 Tereza Výborná 9.11 Dance School Emotion Czech Republic LOMASI 84,9
    7 18 Kirkland Dannii 9.04 MCKECHNIE Scotland JACK IN THE BOX 84,8
    8 7 Hollie Baird 8.02 Dancebase Academy & Performing Arts Scotland ALICE 84,3
    9 15 Patrizia Sperandio 8.11 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria WASHINGTON 83,2
    10 28 Emma Haisová 9.11 Baletní škola BcA. Jána Nemce Praha Czech Republic ANIMAL 81,8
    11 3 Anastasiia Volosianko 7.04 Vlad Yama Dance School Ukraine SWEETY 81,7
    12 5 Amelia Paruch 7.08 Studio Tanca Pointe Poland BANANAS 81,4
    13 6 Baye Willow 7.09 Davinia Van Praag Dance Academy Spain SAX 80,8
    14 22 Mona Theiner 9.06 InnSpiration Austria FAME 80,3
    15 12 Courtney Whitefield 8.08 Steps School Of Dance South Africa I WANT TO BE A ROCKKETT 79,9
    16 16 Maimuna Secka 9.01 Tanzstudio "Fancy" Germany "HAPPY DAY" 79,4
    17 19 Karolina Sadecka 9.04 Studio Tanca Pointe Poland WELCOME TO THE JUNGLE 79,1
    18 2 Anastasiia Sidorenko 6.05 School of Modern Dance "BOLERO" Russian Federation BEDTIME STORY 78,8
    19 17 Jana Solowjowa 9.01 Balletschool Maria Germany ARACHNI 78,6
    20 14 Yuliana Yatsyshyn 8.11 AKTORKO dance school Ukraine TO BREAK FREE 78,0
    20 21 Roniya Sert 9.05 Ballettschule International Bonn Germany ORIENTAL BIRD 78,0
    22 24 Ona Sellares Costa 9.07 JBC / Cia. EDMB Spain YOU NEVER CAN TELL 77,6
    23 23 Eric Soler Lopez 9.06 JBC / Cia. EDMB Spain SIVERGÜENZA 77,0
    24 20 Mika'-Rose Thirion 9.04 Steps School Of Dance South Africa ME TOO 76,5
    25 25 Kristin Sutrova 9.11 Virginia Ballet Bulgaria LITTLE MOMA - SHOW FROM THE BALKANS 75,2
    26 4 Eva Aguiar 7.06 Corpore Dance Portugal I AIN`T YOUR MAMA 74,7
    27 1 Dea Georgieva 5.07 BDC GRACIA Bulgaria "THE FUNNY MONKEY" 73,9
  • KGT - Children Group Tap

    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold8MCKECHNIE10-13MCKECHNIEScotland5 GUYS NAMED MOE93.7
    Silver5Graham School of Dance & Theatre Arts10-13Graham School of Dance & Theatre ArtsEnglandSING SING SING89.2
    Bronze3Academia de Bailado Paulo VI10-12Academia de Bailado Paulo VIPortugalTHE MUPPETS84.7
    46The Danceworks10-13The DanceworksEnglandROLLING82.3
    51Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl7-13Dancing World Tanzschule Alexander KreisslAustriaDANCIN' FOOLS80.1
    67Jordon School Of Dance & Performing Arts10-13Jordon School Of Dance & Performing ArtsEnglandSNOW WHITE & THE SEVEN DWARFS79.3
    79Ballettschule Eva Holzschuh11-13Ballettschule Eva HolzschuhGermanyHEART78.3
    84Ballettschule Atelier Danse10-13Ballettschule Atelier DanseGermanyHIT THE ROAD JACK76.7
    92Ballettschule Eva Holzschuh8-10Ballettschule Eva HolzschuhGermanyMEN IN BLACK76.1
  • KDT - Children Duet/Trio Tap

    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold13Ava Judge, Carmen Judge, Jackson Matilda10,10,13MCKECHNIEScotlandBEAT IT!92.0
    Silver9Saffron Hamilton-Gill, Saona Lovell12,13Swindon Academy Of DanceEnglandSOMEONE IN THE CROWD87.5
    Bronze12Amelie Appleby, Holly McPartland, Grace Papworth10,12,12Graham School of Dance & Theatre ArtsEnglandFUTURE HUSBAND86.2
    42Mia Teasdale, Morfitt Thalia10,10Val Armstrong School of Performing ArtsEnglandMACK AND MABEL85.2
    56Nicole Barton, Arianna Goh, Hollie Willis12,12,13Jennifer Marshall School of DanceNorthern IrelandTAP DANCING IN NEW ORLEANS83.0
    514Luca-Marie Blüthner, Banu Kirli, Amelie Widmaier12,12,13Ballettschule Eva HolzschuhGermanyTHE AVENGERS83.0
    74Keira Laubscher, Cristabelle Stapelberg11,12Steps School Of DanceSouth AfricaPEAS & RICE81.8
    85Alica Kranzmayr, Stefania Zarac, Selina Kropfreiter12,12,13Dancing World Tanzschule Alexander KreisslAustriaPUTTIN' ON THE RITZ80.5
    910Melissa Hellwagner, Benjamin Hellwagner10,10Dancing World Tanzschule Alexander KreisslAustriaDE LOVELY80.4
    107Annabelle Hommes, Laura Jansen12,13Tanzstudio OdenthalGermanyMARY POPPINS78.3
    108Ona Gracia Cabrera, Marina Serven Escoda12,13JBC / Cia. EDMBSpainGIVE US SOME SWING78.3
    121Silva Afonso, Matilde Brás, Correia Camila9,10,10Figueira Stage SchoolPortugalHAND JIVE77.1
    1311Chiara Del Pizzo, Jette Zimprich10,10Ballettschule Eva HolzschuhGermanyTHE LITTLE RASCALS76.6
    143Chiara Balduhn, Amelie Biedermann, Soraya Federico10,10,10Tanzstudio OdenthalGermanyROCK 'N' ROLL74.1
  • MiniGT - Mini Group Tap

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 1 Spotlight Stage School 6-9 Spotlight Stage School England FLASH BANG WALLOP 90,2
    Silver 2 Jordon School Of Dance & Performing Arts 7-9 Jordon School Of Dance & Performing Arts England THE DEVIL WENT DOWN TO GEORGIA 88,5
    Bronze 7 The Danceworks 8-9 The Danceworks England THIS OLE HOUSE 86,2
    4 5 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 5-9 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria THE ZIEGFELD FOLLIES 85,8
    5 4 Ballettschule Atelier Danse 5-9 Ballettschule Atelier Danse Germany LOLLIPOP 78,8
    6 3 Ljc academy dance drama Wales 5-7 Ljc academy dance drama Wales Wales MY BOY LOLLIPOP 77,0
    7 6 Kultur 33 7-9 Kultur 33 Germany DR. WANNA DO 76,2
  • KGA - Children Group Acro Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 10 Spotlight Stage School 8-13 Spotlight Stage School England FESTIVAL OF THE LION KING 91,2
    Silver 11 Jordon School Of Dance & Performing Arts 7-13 Jordon School Of Dance & Performing Arts England DANCING FOOL 90,0
    Bronze 1 Ealand academy 4-13 Ealand academy England LION KING 82,7
    4 9 Po Leung Kuk Hong Kong Taoist Association Yuen Yuen Primary School 11 Po Leung Kuk Hong Kong Taoist Association Yuen Yuen Primary School Hong Kong CHEER EXTREME 80,3
    5 2 estudio de danza esmeralda 5-12 estudio de danza esmeralda Spain IN THE ROOM 78,3
    6 5 JBC / Cia. EDMB 9-10 JBC / Cia. EDMB Spain HEY NAH NEH NAH 78,0
    7 3 L.A. Ballett & Dance School 7-13 L.A. Ballett & Dance School Germany BLACK PANTHERS 76,3
    8 6 TanzStudioDesign 9-13 TanzStudioDesign Germany VERLORENE ZIRKUS 76,2
    9 7 MDK Radom 10-13 MDK Radom Poland MAMBO 76,0
    10 4 Planet Gymnastics & Dance 8-13 Planet Gymnastics & Dance Wales REVOLTING CHILDREN 75,0
    11 8 JBC / Cia. EDMB 10-13 JBC / Cia. EDMB Spain HABANERA 74,3
  • MiniSA - Mini Solo Acro Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 12 Chantelle Tonolete 9.02 Spotlight Stage School England FLYING PURPLE PEOPLE EATER 90,0
    Gold 11 Hristo Tenev 9.11 Tinity Bulgaria CAVE MAN 90,0
    Bronze 13 Georgia Brown 9.11 Jordon School Of Dance & Performing Arts England IN THE ARMS OF AN ANGEL 89,2
    4 10 Luca Hieke 9.11 Susannes Ballettschule Germany PIPPI LONGSTOCKING 85,6
    5 4 Angelica Bolhovitina 8.02 Dance Theater "Polly" Estonia DANCE OF CHESHIRE CAT 84,0
    6 9 Leonie Schmidt 9.10 Art & Dance Germany SOUL 82,0
    7 8 Alicia Muñoz Rudochvilow 9.06 Escuela de Baile Azucar Spain INSIDE ME 80,7
    8 2 Eduarda Lino 7.11 Corpore Dance Portugal INDIAN 80,0
    9 1 Eva Aguiar 7.06 Corpore Dance Portugal CIRCUS SHOW 79,3
    10 7 Shir Votvu 9.02 Team Israel Israel LEMONADE 78,3
    11 3 Gizelle Stapelberg 8.01 Gauteng Dance Studios South Africa TANGLED 73,3
    11 5 Pinzaru Ana 8.07 DANCE PLANET Romania MARIACII 73,3
  • KGW - Children Group Jazz & Show Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 1 MCKECHNIE 9-13 MCKECHNIE Scotland EVERYBODY DANCE NOW 93,3
    Silver 14 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 9-13 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria STEP IN TIME 93,0
    Bronze 6 The Kelly Shirley School of Dance 8-13 The Kelly Shirley School of Dance England EASE ON DOWN THE ROAD 92,9
    4 10 Jordon School Of Dance & Performing Arts 7-13 Jordon School Of Dance & Performing Arts England JUICY 90,8
    5 15 TANZBRUECKE HAMBURG 9-13 TANZBRUECKE HAMBURG Germany CHOR 90,4
    6 23 Dance School Emotion 11-13 Dance School Emotion Czech Republic GANG OF MOTHS 89,3
    7 22 1. Jazzdance Club Freiburg e.V. 11-13 1. Jazzdance Club Freiburg e.V. Germany PLAYED-A-LIFE 88,5
    8 8 School of Modern Dance "BOLERO" 8-13 School of Modern Dance "BOLERO" Russian Federation DETECTIVES 87,7
    9 12 DNA- Dance N´Arts School 9-13 DNA- Dance N´Arts School Portugal BLACK BOTTON 86,7
    10 21 Academia Gimnoarte 10-13 Academia Gimnoarte Portugal AFRO JAZZ 86,3
    11 24 MCKECHNIE 9-13 MCKECHNIE Scotland AVATAR 85,9
    12 13 Tanztheater Grazia 9-13 Tanztheater Grazia germany TANZSALAT 85,7
    13 20 Terpsichore Ballet Company 10-13 Terpsichore Ballet Company Czech Republic PAN TAU 85,0
    14 7 Ealand academy 8-13 Ealand academy England ROLLING 82,2
    15 19 Performing Arts Academy Wales 10-12 Performing Arts Academy Wales Wales TAKE 6 82,1
    16 2 estudio de danza esmeralda 10-12 estudio de danza esmeralda Spain COCA COLA 81,0
    16 3 JOY2DANCE 6-13 JOY2DANCE Romania HAVING FUN IN KYRGYSZTAN 81,0
    18 11 Ballettschule Olga Kochanke 9-12 Ballettschule Olga Kochanke Germany AFRICA 80,8
    19 25 BRAVISSIMO 10-12 BRAVISSIMO Moldova GHOST 80,2
    20 16 Studio Tanca PIRUET 9-13 Studio Tanca PIRUET Poland DANCE MACHINES 79,3
    21 17 UFC Oggau 10-12 UFC Oggau Austria THE SECRET OF THE WOODS 78,3
    22 5 DC/Steps 8-12 DC/Steps South Africa ROYALS 78,0
    23 4 Academia Annarella 7-13 Academia Annarella Portugal MAL BICHO 76,3
    23 9 JBC / Cia. EDMB 9-11 JBC / Cia. EDMB Spain SODA POP 76,3
    25 18 UET Dancers 10-12 UET Dancers Austria RAINBOW 74,7

    c

  • KSA - Children Solo Acro Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 2 Amiyah Josephs 10.07 Spotlight Stage School England DANCIN' FOOL 92,7
    Silver 24 Nathan Parkinson 13.11 Spotlight Stage School England OLD BAZAAR IN CAIRO 90,5
    Bronze 19 Sasha Hayes 13.06 Elsberdance Wales BOND GIRL 90,2
    4 23 Wright Millie 13.11 MCKECHNIE Scotland FALLING APART 89,2
    5 18 Charlotte Davies 13.05 Elsberdance Wales THE SERPENT 87,3
    6 17 Jackson Matilda 13.04 MCKECHNIE Scotland RAG DOLL 87,0
    7 8 Cristabelle Stapelberg 11.09 Gauteng Dance Studios South Africa BLACK SWAN 86,5
    8 12 Milena Tarasova 12.02 Milena Tarasova Russian Federation ELEGANCE 85,2
    9 20 Neline Enslin 13.08 Artistry in Motion South Africa THE PATH 84,8
    10 16 Chiara Elea Campobasso 12.11 Susannes Ballettschule Germany ENCHANTING JEANNIE 83,5
    11 3 Dewfall Elisa Sky 10.10 Tanzfabrik Düren Germany JOKER 83,0
    12 5 Yasmina Ioana Butila 11.02 YASMINA IOANA BUTILA Romania SIA "ALIVE" 82,7
    12 10 Keira Durston 12.01 Prestige Performing Arts Wales CORALINE 82,7
    14 21 Neda Teneva 13.11 Tinity Bulgaria WORLD IN RED 80,5
    15 11 Bogdana Leshtakova 12.01 Virginia Ballet Bulgaria ZOOM 80,0
    16 15 Beatriz Sá 12.08 Corpore Dance Portugal ARRIVAL OF THE BIRDS 79,7
    17 7 Teodora diana Parfene 11.08 estudio de danza esmeralda Spain GIRLFRIEND 78,8
    18 4 Aleksandra Fedorowicz 11.02 MDK Radom Poland MARSZ GLADIATORÓW 78,3
    19 6 Lavinia Jaeger 11.05 L.A. Ballett & Dance School Germany CRAZY FROG 77,7
    20 14 Eva Volgger 12.07 Dance Hall Bühnentanzschule Austria DANGEROUS 76,2
    21 13 Laura Patton 12.06 Jennifer Marshall School of Dance Northern Ireland MBONQANE GROOVE 76,0
    22 1 Lara Gomes 10.02 Flash Li Dance Portugal SPIDER 75,0

Sunday 25th June

  • MiniSM - Mini Solo Modern & Contemporary Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE MARK
    Gold 18 Sasha Tomlin 9.09 The Vale School of Dance England MY DREAM 89.7
    Silver 13 Leonor Almeida 9.03 DNA- Dance N´Arts School Portugal MY HAND MY WAY 89.3
    Bronze 25 Magdalena Fremrova 9.10 Storm Ballet Czech Republic THE SILHOUETTE 82.3
    4 14 Afonso Ferreira 9.04 Ent´Artes - Escola de Dança Portugal TIME LAPSE 79.3
    5 16 Valeria Vilardell 9.05 ELITE DANCE Spain COMPTINE D'UN AUTRE ÉTE 79.0
    13 24 Isobel Donald 9.10 The Vale School of Dance England LITTLE BIRD 74.7
    6 10 Scarlett Schutte 8.11 Dance Core South Africa MERCY 78.3
    7 20 Karolína Rumpelová 9.09 Karolína Rumpelová Czech Republic FROZEN ELSA 78.1
    8 28 Sophie Michelle Termer 9.11 TANZBRUECKE HAMBURG Germany VERWANDLUNG 78.0
    9 2 Maria Grima 7.08 ELITE DANCE Spain PANTHER 77.7
    10 4 Cristescu Ruxandra 8.03 DANCE PLANET Romania UNDERWATER 76.2
    11 26 Regina Zimmermann 9.10 Tanzstudio "Fancy" Germany "PIERROT" 75.3
    20 23 Maura Lukac 9.10 Elementary music and ballet school "Novo Sarajevo" Bosnia and Herzegovina LOST ON YOU 73.0
    12 9 Yuliana Yatsyshyn 8.11 AKTORKO dance school Ukraine IN MY MEMORY 74.8
    14 5 Madison Dallas 8.07 Dance Core South Africa TITANIUM 74.5
    15 11 Carlota Franques Marti 9.02 ESCOLA DE DANSA DEL CASAL DE L'ESPLUGA DE FRANCOLÍ Spain TU, YO Y QUIEN MAS 74.3
    16 17 Hanna Fischer 9.05 Tanzzentrum Hiltrup Germany LITTLE FROG 74.2
    17 15 Kirsty Marais 9.04 Dance Core South Africa BRAVE 73.7
    18 19 Francesco Morè 9.09 Fame Star Academy Italy UP TOWN FUNK 73.5
    19 1 Anastasiia Volosianko 7.04 Vlad Yama Dance School Ukraine SCORPION 73.3
    21 12 Shir Votvu 9.02 Team Israel Israel WISHES 72.5
    22 22 Lea Popdoncheva 9.10 Virginia Ballet Bulgaria LEGEND OF SPARTACUS 72.3
    23 21 Andrea Drakova 9.09 Tinity Bulgaria GHOST TOWN 71.7
    24 3 Nora Sarajlic 7.09 Ars Center Bosnia and Herzegovina A PLAYFUL CAT 71.0
    24 8 Plamena Angelova 8.10 Virginia Ballet Bulgaria NEW IDEA 71.0
    26 7 Parker Keelie 8.09 Ljc academy dance drama Wales Wales WILD HORSES 70.5
  • KDW - Children Duet/Trio Jazz & Show Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE MARK
    Gold 9 Elli-Jo Stobbart, Harrison Vaughan, Libby Williams 10,10,13 Jelli Studios England HEY PACHUCO 97,7
    Silver 15 Ana João Duarte, Mariana Maia, Joana Monteiro 10,11,12 Academia Gimnoarte Portugal ARE YOU READY 91,7
    Bronze 30 Darcey Bowles, Grace Sproll 12,13 The Vale School of Dance England JAZZ HOT 88,3
    4 6 Ava Judge, Carmen Judge 10,10 MCKECHNIE Scotland MISS CELIE'S PANTS 87,0
    5 26 Katerina Hulínská, Julie Zelená 12,12 Dance School Emotion Czech Republic I`M NUMBER ONE 85.0
    6 28 Olivia Davidson, Leah Pugh 12,13 Graham School of Dance & Theatre Arts England SOMETHING DIFFERENT 83.7
    7 10 Neve Peers, Maddison Spencer 10,11 Elsberdance Wales BONJOUR PAREE 83.3
    8 11 Lisa Beck, Stella Wirth 10,11 KuBiS e.V. Germany TRAUM 83.0
    9 24 Carolina Alves, Carlota Cruz, Mafalda Folhadela 11,13,13 DNA- Dance N´Arts School Portugal HI DE HO 82.7
    10 23 Julia Dzbuk, Aleksandra Fedorowicz, Anna Fijalkowska 11,12,13 MDK Radom Poland POBUDKA 77.9
    11 5 Lucie Jesenská, Tereza Výborná 9,11 Dance School Emotion Czech Republic TEA TIME 77.2
    12 8 Raquel Duarte, Laura Fafiães, Andreia Santos 10,10,10 DNA- Dance N´Arts School Portugal BOOGIE WOODIE 77,0
    12 33 Luka Binnenbrücker, Lottje Ziehm 13,13 Ballettschule International Bonn Germany MIX THE RHYTHM 77,0
    12 35 Charlotte Davies, Sasha Hayes 13,13 Elsberdance Wales PARTY GIRLS 77,0
    15 4 Elsa Cortes Cuenca, Jana Garcia Oliveras 9,10 JBC / Cia. EDMB Spain NEW YORK, NEW YORK 76,0
    15 16 Maria Alcazar fernandez, Ainara Cardoso quesada, Elena Seoane elez 10,11,12 estudio de danza esmeralda Spain I NEVER MET A WOLF 76,0
    17 32 Jualina Ballert, Carolina Zimmermann 13,13 Tanzstudio "Fancy" Germany COOL CATS IN TOWN 75.7
    18 14 Aurora Cavuoti, Sina Anja Dannmeier, Liv Suna Reist 10,11,11 Spectacolo Dance Academy Switzerland COME ON GIRLS 75.5
    19 1 Polina Bykova, Ivan Chebotarev 8,10 School of Modern Dance "BOLERO" Russian Federation ONCE IN THE TOY STORE 75.3
    20 22 Keira Laubscher, Cristabelle Stapelberg 11,12 Steps School Of Dance South Africa JAZZ MACHINE 74.7
    21 18 Irina Bonet Sole, Ona Gracia Cabrera, Maia Rose Roberts 10,12,12 JBC / Cia. EDMB Spain HOLD THE NIGHT 74.5
    22 25 Isabella Davies, Isabelle Edmunds 12,12 Performing Arts Academy Wales Wales HERE'S TO MY EX 74.2
    23 2 Hollie Baird, Dior McPhail 8,11 Dancebase Academy & Performing Arts Scotland TOY SOLDIERS 73.8
    24 13 Theresa Fankhauser, Caroline Kreindl, Jessica Steininger 10,11,11 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria HEY DADDY 73.2
    24 29 Christa Braune, Jade Stoffberg 12,13 Carol Coetsee School of Modern Dance South Africa MAMBO NR. 5 73.2
    26 3 Marlena Mempel, Valentin Reveha 8,12 Pirouette Dance Company e.V. Germany FUTURE VISION 73,0
    26 17 Bogdana Leshtakova, Ina Marinova 10,12 Virginia Ballet Bulgaria CHEER ME UP 73,0
    28 7 Gleb Kostsov, Mayya Kusyak 10,10 School of Modern Dance "BOLERO" Russian Federation THE LITTLE PRINCE 72.3
    28 12 Viktoria Stacherl, Hannah Tschögl 10,11 UFC Oggau Austria BETTER PLACE 72.3
    28 36 Madalina Postica, Corina Babara 11,12 BRAVISSIMO Moldova BLA BLA 72.3
    31 27 Alica Kranzmayr, Stefania Zarac 12,13 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria SING SING SING 72,0
    32 20 Lucy Anderson, Iana Philips 11,11 Central Scotland Ballet School Scotland DIAMONDS 71.3
    33 34 Noelle Cassano, Sarah Montovio 13,13 Gibraltar National Team Gibraltar RUNWAY SISTERS 70,7
    34 19 Emma Hook, Janella Johnson 11,11 Gibraltar National Team Gibraltar I WISH I HAD A FRIEND 70,0
  • MiniSV - Mini Solo Song and Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 14 Kristen Lyons 9.11 MCKECHNIE Scotland LITTLE PEOPLE 89,7
    Silver 8 Delilah Bennett-Cardy 8.11 Graham School of Dance & Theatre Arts England BORN TO ENTERTAIN 87,4
    Bronze 1 Lexi Belle Sheppard 7.03 Phelan School of Dance Scotland LET ME ENTERTAIN YOU 86,8
    4 7 Alice Cross 8.11 The Danceworks England IMAGINE 84,7
    5 6 Patrizia Sperandio 8.11 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria THE WINDY CITY 83,0
    6 2 Melody Chan 7.07 WOOTTON BASSETT SCHOOL OF DANCE England NAUGHTY 82,8
    7 4 Lucy Ganderton 8.01 Performing Arts Academy Wales Wales LITTLE PEOPLE 79,3
    8 11 Jana Garcia Oliveras 9.04 JBC / Cia. EDMB Spain MORNING PERSON 78,5
    9 15 Alèxia Claramunt 9,11 ESCOLA DE DANSA MADÓ Spain NAUGHTY 77,7
    10 9 Maher Jasmin 9.01 Ljc academy dance drama Wales Wales QUIET MATILDA 76,8
    11 10 Linea Pichler 9.02 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria DOLL ON A MUSIC BOX 76,0
    12 12 Luana Guedes 9.06 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ Portugal VEJO A LUZ 75,5
    13 13 Matilde Vicente 9.08 CAB-Classical Academy of Ballet Portugal WENDY 75,2
    14 5 Marianna Badstübner 8.06 Ballettschule Korinna Söhn Germany I HAVE A FRIEND 74,6
    15 3 Maria Rosário Borges 7.11 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ Portugal JOÃO 73,2
  • KQM - Children Quartet/Quad Modern Dance (any style)

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 15 The Vale School of Dance 12-13 The Vale School of Dance England THE NOTEBOOK 93,0
    Silver 10 Academia Gimnoarte 10-13 Academia Gimnoarte Portugal REFLEXO 90,7
    Bronze 4 Jordon School Of Dance & Performing Arts 10-11 Jordon School Of Dance & Performing Arts England BYE BYE BLACKBIRD 89,5
    4 6 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 10-12 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria FOR THE BOYS 85,2
    5 9 JBC / Cia. EDMB 10-13 JBC / Cia. EDMB Spain HOW TO LOVE ME 84,8
    6 7 Graham School of Dance & Theatre Arts 10-12 Graham School of Dance & Theatre Arts England NEVER HAD A FRIEND LIKE ME 83,2
    7 8 estudio de danza esmeralda 10-12 estudio de danza esmeralda Spain MERMAIDS 82,3
    8 3 stardanze 10-11 stardanze Spain HALO 79,8
    9 14 Balletschool Bettina Suess 12-13 Balletschool Bettina Suess Germany CALAMBRE 79,5
    10 1 Balletschool Maria 9-10 Balletschool Maria Germany PAS SI SIMPLE 79,0
    11 13 Krakowska Akademia Tanca 12 Krakowska Akademia Tanca Poland NOSTALGIA 78,7
    12 2 Tanzstudio "Fancy" 9-11 Tanzstudio "Fancy" Germany MUMIE 77,7
    13 5 Dance School Emotion 10-11 Dance School Emotion Czech Republic MARIONETTES 77,0
    14 11 Theater Ballettschule Maestro 11-13 Theater Ballettschule Maestro Austria SCHATEN 75,8
    15 12 Fame Star Academy 11-13 Fame Star Academy Italy MANGIAFUOCO E I BURATINI 72,2
  • MiniGV - Mini Group Song & Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 4 Jordon School Of Dance & Performing Arts 5-9 Jordon School Of Dance & Performing Arts England TO FINISH ON TOP 86,3
    Silver 6 Spotlight Stage School 6-9 Spotlight Stage School England WILLY WONKA 85,2
    Bronze 8 The Vale School of Dance 7-9 The Vale School of Dance England MY FAVOURITE THINGS 80,3
    4 1 Dance Performance 4-9 Dance Performance Germany "COUNTRY ROADS" 79,5
    5 3 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ 5-9 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ Portugal WHO ARE YOU? 77,7
    5 7 Academia Annarella 7-9 Academia Annarella Portugal URSINHO PIMPÃO 77,7
    7 5 Ballett Andrea Hilger 5-9 Ballett Andrea Hilger Germany PIPPIS SCHWESTERN 76,8
    8 2 Ballettschule Korinna Söhn 5-8 Ballettschule Korinna Söhn Germany IN THE BAKERY 75,5
  • MiniDV - Mini Duet/Trio Song & Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 6 Kirkland Dannii, Kristen Lyons 9,9 MCKECHNIE Scotland WE GOTTA SHOW 91,0
    Silver 5 Gretel Bradwell, Isabella Timms 8,8 Marie Clarke school of dance England BARNUM 90,7
    Bronze 4 Savannah Pennery, Sophia Smith, Hermione Watts 8,7,9 Gabriella White Academy of Dance England REVOLTING CHILDREN 84,7
    4 1 Benjamin Sperandio, Patrizia Sperandio 5,8 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria THE PERFECT NANNY 83,3
    5 2 Amelia Gurr, Lucy Weston 7,9 Shining Stars Dance Academy England FATHER CHRISTMAS 83,0
    6 3 Marianna Badstübner, Tamiko Rahn 8,5 Ballettschule Korinna Söhn Germany PACK YOUR SWIMMING CLOTHES 76,8
    7 7 Laura Holsboer, Carlos Zürner 7,6 Ballettschule Korinna Söhn Germany HARVESTING PEARS 73,0
  • KSV - Children Solo Song & Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 4 Carmen Judge 10.11 MCKECHNIE Scotland NOBODY DOES IT LIKE ME 95,3
    Silver 17 Harrison Vaughan 13.08 Jelli Studios England ROCK YOU 92,3
    Bronze 9 Bryony Way 12.02 Gabriella White Academy of Dance England SHOW OFF 91,0
    4 15 Jackson Matilda 13.04 MCKECHNIE Scotland BARNUM - MUSEUM 90,0
    5 8 Alexandra Duran 11.11 Ballettschule Fettich Germany CHIM CHIM-CHER-EE 88,5
    6 11 Aimee Smith 12.07 MCKECHNIE Scotland SHOW OFF 87,3
    6 16 Nel Meirion 13.04 Elsberdance Wales ALTOS LAMENT 87,3
    8 14 Kora-Bea Massey 13.01 Bella Danza Studios England PULLED 87,2
    9 10 Hollie Willis 12.04 Jennifer Marshall School of Dance Northern Ireland CONSIDER YOURSELF 85,8
    10 13 David Sheldon 12.11 Sarah Burnell School of Dance Wales REVIEWING THE SITUATION 83,7
    11 3 Sophia Dmitrieva 10.09 Balletschool Maria Germany MONROE IN ME 81,3
    12 5 Sofia Levitina 11.02 TANZBRUECKE HAMBURG Germany SIR DUKE 81,0
    13 7 Jessica Steininger 11.11 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria GOOD MORNING BALTIMORE 80,0
    14 12 Jule Gilster 12.10 Ballett Andrea Hilger Germany MY BOY LOLLIPOP 76,7
    15 1 Rita Oliveira 10.00 mstudio Portugal TOMORROW 76,0
    16 6 Juliana Domingues 11,07 Figueira Stage School Portugal NAUGHTY 74,3
    17 2 Matilde Brás 10.03 Figueira Stage School Portugal QUIET 72,3
  • MiniQM - Mini Quartet/Quad Modern (any style age appropriate)

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 4 The Vale School of Dance 8-9 The Vale School of Dance England NEVERLAND 83,2
    Silver 7 Jordon School Of Dance & Performing Arts 8-9 Jordon School Of Dance & Performing Arts England HIT THE ROAD JACK 81,7
    Bronze 5 Marie Clarke school of dance 8-9 Marie Clarke school of dance England TARZAN 80,7
    4 2 JOY2DANCE 7-9 JOY2DANCE Romania EXCUSE MOI 79,7
    5 8 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 8-9 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria A FRIEND LIKE ME 79,0
    6 3 CAB-Classical Academy of Ballet 8-9 CAB-Classical Academy of Ballet Portugal LITTLE SPIDERS 78,3
    7 6 Step by Step by Montse Estrada 8-9 Step by Step by Montse Estrada Spain BIRTHDAY PARTY 73,7
    8 1 Tanzschule "Alisa" 7-8 Tanzschule "Alisa" Germany "WILD WEST" 73,0
    9 10 JBC / Cia. EDMB 9 JBC / Cia. EDMB Spain GHOSTBUSTERS 72,9
    10 9 Afriklave 9 Afriklave Portugal LOUCO 71,3
  • MiniDM - Mini Duet/Trio Modern (any style age appropriate)

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 19 Rachele Borgis, Sara Camarco, Matilde Chiaberge 9,9,9 ASD Centro Danza Iris Italy LES CLOWNS VALSENT 92,3
    Silver 27 Diana Almeida, Lourenco Silva 8,9 DIARTE Dance Portugal LOVE AT FIRST SIGHT 91,0
    Bronze 18 Maya Evelin Haag, Lina-Xenia Rausch, Sophie Michelle Termer 9,9,9 TANZBRUECKE HAMBURG Germany OLIVER TWIST 82,3
    Bronze 21 Eve Sproll, Lola Sproll 8,8 The Vale School of Dance England FROZEN IN TIME 82,3
    5 8 Pinzaru Alexandra, Pinzaru Ana 8,8 DANCE PLANET Romania MIRAJ 82,0
    5 22 Georgia Brown, Olivia Brown., Lily-May Nolan 7,8,9 Jordon School Of Dance & Performing Arts England BARBIE GIRL 82,0
    7 12 Silva Afonso, Teixeira Guilhereme 8,9 Figueira Stage School Portugal RUDE DUDE 81,0
    8 25 Claudia Montasell Torres, Julia Martinez Costa 8,9 Step by Step by Montse Estrada Spain JAZZ PLUS 79,7
    9 24 Chiara Berger, Patrizia Sperandio 8,9 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria HONEY BUN 79,0
    10 13 Gerardo Berciano Rojo, India Gonzalez Rojo 8,9 Centro Profesional de danza Alexmar Spain PHARAOHS 78,7
    11 23 Niamh Crowley, Erin Jones 8,8 Jordon School Of Dance & Performing Arts England SNOW WHITE AND THE WICKED QUEEN 77,7
    12 20 Nikole Debus, Lisa-Maria Krempin, Laura Sofie Schlegel 7,8,8 Tanzschule "Alisa" Germany "NIEDLICHE FLIGEPILZE" 76,7
    13 10 Laura Csomová, Sofie Floreková 8,9 Moravský institut vzdelávání, o.p.s. Czech Republic THE MONKEY 76,0
    14 16 Francesca Aime, Magali Morena 9,9 Arabesque Italy SHHH!! 75,3
    15 4 Darcy Dixon, Lucy Ganderton, Lucy Griffiths 7,8,8 Performing Arts Academy Wales Wales GIRL PARTY 74,3
    15 17 Lara Leal, Leonor Santos 9,9 CAB-Classical Academy of Ballet Portugal DOUBLE 74,3
    17 15 Diana Ibel, Antonia Lützeler, Louisa Bednaric 8,9,9 Ballettschule International Bonn Germany SILENCE 73,5
    18 1 Michaela Hanáková, Daniela Šarmanová 6,7 Baletní škola Irina Popova Olomouc Czech Republic FIFA 73,3
    18 9 Sonia Ciulinet, Carla Opran 8,8 Rainbow by Avenor College Romania DRAW YOUR DREAMS 73,3
    20 14 Klára Klimešová, Laura Merunková 8,9 Moravský institut vzdelávání, o.p.s. Czech Republic SLOW ME DOWN 73,0
    21 6 Ewelina Parypskyy, Lisa Marie Trense 8,8 Tanztheater Grazia germany BUNTE LAUNE 72,5
    22 3 Coate Freya, Parker Keelie 7,8 Ljc academy dance drama Wales Wales FRAGILE 72,3
    23 2 Tanja Biocanin, Jana Biocanin 6,9 UET Dancers Austria MY BIRTHDAY SURPRISE 72,0
    23 11 Mika'-Rose Thirion, Courtney Whitefield 8,9 Steps School Of Dance South Africa WELCOME TO NEW YORK 72,0
    25 5 Enzo Camero pinto, Alejandro Fernandez galan 7,9 estudio de danza esmeralda Spain S.N.F. 71,7
    26 7 Madison Dallas, Scarlett Schutte 8,8 Dance Core South Africa THE GREATEST 71,0
  • KDV - Children Duet/Trio Song & Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 3 Ava Judge, Carmen Judge 10,10 MCKECHNIE Scotland JOYFUL JOYFUL 90,8
    Silver 4 Frankie Adams, Olivia Gatrell 10,10 Marie Clarke school of dance England TIMELESS TO ME 90,2
    Bronze 5 Amelie Appleby, Lily Edwards, Lottie Hudson 10,11,11 Graham School of Dance & Theatre Arts England PUT IT IN THE BOOK 83,2
    4 1 Melissa Hellwagner, Patrizia Sperandio, Jessica Steininger 8,10,11 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria IT'S A HARD KNOCK LIFE 81,0
    5 7 Melody Chai, Amy Leggatt, Pembe Pekoz 11,12,13 Footworks School of Dance England BLESS OUR SHOW 80,3
    6 6 Melina Becker, Sofia Levitina, Nicole Schartner 11,12,12 TANZBRUECKE HAMBURG Germany CHIM CHIM CHER-EE 77,5
    7 8 Mona Dinkel, Jule Gilster, Emelie Angelique Klauser 11,12,13 Ballett Andrea Hilger Germany SUPERCALIFRAGILISTIC 76,7
    8 2 Mirna-Mia Cabraja, Darja Hacker 9,10 Dance Performance Germany "SISTERS FOREVER" 76,2
  • MiniST - Mini Solo Tap

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 1 Isla rae Welch 6.03 jean marks England GIRL IN MY SOUP 93,7
    Silver 13 Mollie Mae Jukes 9.08 Val Armstrong School of Performing Arts England TAPPING CHICK 90,7
    Bronze 14 Kristen Lyons 9.11 MCKECHNIE Scotland YANKEE DOODLE DANDY 89,8
    4 2 Lexi Belle Sheppard 7.03 Phelan School of Dance Scotland TEA FOR TWO 88,2
    5 11 Millie Barrass 8.11 Val Armstrong School of Performing Arts England TYPEWRITER 87,3
    6 5 Zoa Leichtle 8.03 Kultur 33 Germany PINK PANTHER THEME 85,8
    7 15 Chiara Berger 9.02 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria SHINE YOUR LIGHT 84,7
    8 10 Miya Hansford 8.10 Emma Jane Dance Academy Jersey QUEEN OF HEARTS 79,7
    9 6 Norocel Ana Maria 8.06 DANCE PLANET Romania THE WHISTLE 79,2
    10 4 Gizelle Stapelberg 8.01 Gauteng Dance Studios South Africa YOU CAN'T STOP THE BEAT 79,0
    11 8 Courtney Whitefield 8.08 Steps School Of Dance South Africa FAITH 77,2
    12 12 Mika'-Rose Thirion 9.04 Steps School Of Dance South Africa INTRODUCING ME 76,7
    13 3 Lucy Griffiths 7.09 Performing Arts Academy Wales Wales IT'S A BEAUTIFUL DAY 75,0
    13 7 Amirah Star Hakim 8.06 Dance de 'Art Dance Centre South Africa BREAKING FREE 75,0
    15 9 Laura Martins 8.09 CAB-Classical Academy of Ballet Portugal BOY 70,8
  • KSM - Children Solo Modern & Contemporary Dance - A

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 21 Julie Zelená 12.07 Dance School Emotion Czech Republic SNU,IKKE SNU 86,7
    Silver 16 Margarita Fernandes 12.01 Academia Annarella Portugal QUERER 85,3
    Bronze 13 Isabella Abrahams 11.11 Gift of Dance South Africa MEAN GIRLS 85,0
    Bronze 20 Fisher Connie 12.06 Val Armstrong School of Performing Arts England SOUND OF SILENCE 85,0
    5 6 Bitica Ana-Maria 11.04 DANCE PLANET Romania ABSCIDO 82,3
    6 8 DiDario Oana 11.06 DANCE PLANET Romania WAR OF WHISPERS 81,5
    7 17 Elena Tricolici 12,01 BRAVISSIMO Moldova BLACK SUN EMPIRE 80,0
    8 1 Anna Lena Baumann 10.05 Spectacolo Dance Academy Switzerland UNDER THE SEA 79,7
    8 9 Adéla Cernochová 11.06 Dance School Emotion Czech Republic LAST FROM APORVER 79,7
    10 23 Carla Oberbeck 12.09 Ballettschule International Bonn Germany ÍNDIO PAJÉ 79,3
    11 11 Anna Ilinova 11.08 Dance Chaos Russian Federation I DEDICATE THIS TO MY GRANDPARENTS 78,7
    12 14 Rachel O Shea 11.11 On Your Toes Ireland DANCE IN TIME 77,3
    13 10 Rushton Summer - Lily 11.07 Elite School of Dance Wales LA LA LA 76,3
    14 5 Zuzanna Burak 11.04 Niepubliczna Szkola Sztuki Tanca w Bialymstoku Poland FIRST... 76,0
    14 18 Maia Rose Roberts 12.04 JBC / Cia. EDMB Spain THE CIRCLE IN ME 76,0
    16 15 Sajra Spahic 12.01 Ars Center Bosnia and Herzegovina ILUSION 75,0
    16 19 Laura Patton 12.06 Jennifer Marshall School of Dance Northern Ireland WINDMILLS OF YOUR MIND 75,0
    18 2 Iskra Nadzak 10.11 Ars Center Bosnia and Herzegovina WHERE? 74,7
    19 12 Oliwia Kardasz 11.09 Niepubliczna Szkola Sztuki Tanca w Bialymstoku Poland MOMENTS 74,0
    20 7 Nina Popovic 11.05 Ritm Switzerland DANGEROUS 73,7
    21 4 Agleya Gumnerova 11.03 NUTI Bulgaria THE MESSAGE 72,0
  • KSM - Children Solo Modern & Contemporary Dance - B

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 6 Laura Viola 13.03 Academia Annarella Portugal OLVIDO 92,0
    Silver 11 Diana Mertin 13.07 Ballett Meister Schule Germany SOLITUDE 90,0
    Bronze 18 Anna Stecher 13.10 InnSpiration Austria NUMBERS 86,3
    4 1 Solomiia Tkachivska 12.10 Vlad Yama Dance School Ukraine THIRST 86,0
    4 17 Mariia Tarasova 13.09 The exemplary ensemble "Semitsvetik" Russian Federation IN SEARCH OF YOURSELF 86,0
    6 19 Angele Villanueva 13.11 Elita Dance Center Poland HOPE 85,0
    7 10 Erin Twose 13.06 Fantasy Feet Dance Academy Wales WINGS 82,7
    8 14 Marta Kaliandruk 13.08 Ivano-Frankivsk Children's Choreographic School Ukraine EXPRESSION 81,0
    9 15 Berta Sierra Belmonte 13.09 JBC / Cia. EDMB Spain ETERNAL WHISPER 80,3
    10 21 Ziva Steiner 13.11 Harlekin - Association for the art of the dance Slovenia CROSSROADS 79,0
    11 9 Abigail Huitson 13.06 Kilburn School of Dance England NURTURING FLIGHT 78,3
    12 20 Arianna Solventi 13.11 ASD Sinfonia della Danza Italy I FIND MYSELF IN MY MELODY 77,7
    13 5 Noelle Cassano 13.03 Gibraltar National Team Gibraltar HIDDEN SOUL 77,0
    14 4 Lottje Ziehm 13.01 Ballettschule International Bonn Germany ME, MYSELF AND ......... ! 76,7
    15 3 Gaia Trotti 12.11 Arabesque Italy GAIA'S WALTZ 76,0
    16 7 Sarah Montovio 13.05 Gibraltar National Team Gibraltar IM ME 75,7
    17 16 Morven McGeechan 13.09 Phelan School of Dance Scotland REAL LOVE 73,3
  • KSMm - Children Solo Modern – any style (Boys)

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 13 Francisco Gomes 13.10 Academia Annarella Portugal ÍKARO 95,7
    Silver 12 António Casalinho 13.09 Academia Annarella Portugal TREEMULO 95,3
    Bronze 7 Valentin Schubin 12.07 Tanzstudio "Fancy" Germany NOVEMBER 87,3
    4 14 Efthimios Eleftherios Sarafis 13.11 Ballettschule Kaiserswerth Germany ON MY OWN 87,0
    5 10 Harrison Vaughan 13.08 Jelli Studios England PUTTING ON THE RITZ 84,7
    6 1 Kingston Taylor 10.04 Val Armstrong School of Performing Arts England DIFFERENT 82,0
    7 9 Thomas James Oakley 13.08 The Grace Academy England THE WINGS OF DARKNESS 81,3
    8 5 Tomás Ruão 11.11 Conservatório de Dança Do Vale do Sousa Portugal SOBERBO RESPIRO! 81,0
    8 6 Marcel Mamedov 12.06 Tanztheater Grazia Germany ICH WILL TANZEN 81,0
    10 8 Bucuresteanu Catalin 12.10 DANCE PLANET Romania LENSKY'S MONOLOGUE 80,0
    11 3 Mohd Farihin Fardhan Abdullah 10.07 WindBreeze Dance Company Malaysia CHASING DREAM 76,3
    12 11 Alexei Bogusevschii 13,06 BRAVISSIMO Moldova SAY SOMETHING 74,7
    13 2 Victor Sanchez ocaña 10.05 estudio de danza esmeralda Spain SECRETS 74,3
    14 4 Jakob Philipps 11.07 Star Ballet Germany ... AND FLY 70,3
  • KGV - Children Group Song & Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 4 Spotlight Stage School 8-13 Spotlight Stage School England JOIN THE CIRCUS 88,5
    Silver 3 The Vale School of Dance 7-13 The Vale School of Dance England QUIET 86,8
    Bronze 7 Davinia Van Praag Dance Academy 10-12 Davinia Van Praag Dance Academy Spain RUM TUM TUGGER 85,3
    4 5 The Kelly Shirley School of Dance 8-13 The Kelly Shirley School of Dance England CALAMITY JANE 83,3
    5 6 Children's musical theater "Three oranges" 9-12 Children's musical theater "Three oranges" Russian Federation SHE'S IN LOVE 80,0
    6 8 TANZBRUECKE HAMBURG 10-13 TANZBRUECKE HAMBURG Germany ABC 79,0
    7 10 Ljc academy dance drama Wales 7-13 Ljc academy dance drama Wales Wales NAUGHTY MATILDA 77,3
    8 2 mstudio 5-10 mstudio Portugal YOU´RE NEVER FULLY DRESSED WITHOUT A SMILE 75,2
    9 9 Ballett Andrea Hilger 10-13 Ballett Andrea Hilger Germany ROCK AROUND THE CLOCK 74,7
    10 1 Ljc academy dance drama Wales 5-13 Ljc academy dance drama Wales Wales ANNIE 73,5

Monday 26th June

  • MiniSB - Mini Solo Classical Ballet

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 12 Zaharia Anne-Marie 8.08 DANCE PLANET Romania WALKIRIA 90,7
    Silver 23 Afonso Ferreira 9.04 Ent´Artes - Escola de Dança Portugal DRUMMER BOY 89,7
    Bronze 20 Leonor Almeida 9.03 DNA- Dance N´Arts School Portugal PIERRETE 85,7
    4 1 Ioana Nedialkova 6.00 Ka Dance Bulgaria PINK FLOWER 82,3
    5 16 Emily Kristin Kocsis 8.11 Ballettschule International Bonn Germany BEAUTIFUL HUSSAR 80,0
    6 19 Nela Rabelová 9.02 ZUŠ Hranice Czech Republic HRACI SKRINKA 76,7
    7 26 Sinah Makowski 9.08 ModernMovement Ballettstudio Germany KLEINE SYLPHIDE 76,3
    7 29 Isobel Donald 9.10 The Vale School of Dance England THE BLUEBIRD 76,3
    9 22 Kirkland Dannii 9.04 MCKECHNIE Scotland TINKERBELL 76,0
    10 30 Alexandra Malíková 9.11 Baletní škola Filiánek Czech Republic ARABIC VARIATION 75,3
    11 11 Dzena Sacak 8.07 Ars Center Bosnia and Herzegovina SHUGAR PLUM FAIRY 74,7
    12 4 Julia Naumow 8.02 Tanzstudio "Fancy" Germany 1001 NIGTH 74,3
    13 25 Rebecca Curci 9.06 DANZARTE ASD Italy LITTLE RED RIDING HOOD 74,0
    14 2 Felix Steegmaier 7.05 Tanz Studio Tutzing Germany MALENKIY KOSSAK 73,3
    14 5 Nejla Sehic 8.02 Ars Center Bosnia and Herzegovina SWAN 73,3
    16 15 Scarlett Schutte 8.11 Dance Core South Africa SCARLETT OPERATIC 72,7
    17 21 Jana Garcia Oliveras 9.04 JBC / Cia. EDMB Spain KITE 72,3
    18 18 Aneta Kuchtová 8.11 Tanecní Studio BackStage Czech Republic ELEGANTNÍ 71,3
    19 8 Amirah Star Hakim 8.06 Dance de 'Art Dance Centre South Africa WONDER 71,0
    19 10 Mei Zhu Folguera Esteban 8.06 Step by Step by Montse Estrada Spain ESTRELLA GUÍA 71,0
    19 24 Anna Manning 9.04 Fame Star Academy Italy THE SPIDER 71,0
    22 14 Lily-May Nolan 8.10 Jordon School Of Dance & Performing Arts England LA ESMERALDA 69,3
    23 9 Norocel Ana Maria 8.06 DANCE PLANET Romania KITRI 69,0
    23 28 Petrovici Dalia Petrovici 9.09 CNA REGINA MARIA CONSTANTA Romania PAQUITA 69,0
    25 27 Julia Sanecka 9.08 Studio Tanca PIRUET Poland CUPID DANCE 66,0
    26 3 Lara Nascimiento 7.11 Academia Annarella Portugal LA FILLE MAL GARDEE 65,0
    26 6 Simona Kyurcheva 8.02 Studio for classical and modern ballet Irina Stoyanova Bulgaria CUPID 65,0
    28 7 Gergana Sitarska 8.04 Studio for classical and modern ballet Irina Stoyanova Bulgaria INSPIRATION 63,7
    28 17 Lola Sproll 8.11 The Vale School of Dance England THE FAIRY OF THE CRYSTAL FOUNTAIN 63,7
  • KDB - Children Duet/Trio Classical Ballet

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 26 António Casalinho, Laura Viola 13,13 Academia Annarella Portugal DUETO DE DON QUIXOTE 96,0
    Silver 9 Miguel Bonança, Núria Fernandes 10,12 Academia Annarella Portugal PAS DE DEUX BLUE BIRD 88,8
    Bronze 28 Margarida Gonçalves, Matilde Neves, Francisco Gomes 11,12,13 Academia Annarella Portugal PAS DE TROIS DE DON QUIJOTE 88,3
    4 11 Bitica Ana-Maria, DiDario Oana 11,11 DANCE PLANET Romania DUO VARIATION 87,3
    5 18 Anna Borovkova, Laura Voigt 12,12 Ballettschule Atelier Danse Germany GUITAR CONCERTO 86,0
    6 27 Zaharia Anne-Marie, Bucuresteanu Catalin 8,12 DANCE PLANET Romania PAS DE DEUX -HARLEQUINIADE 85,7
    7 23 Olivia Moore, Grace Sproll, Maya Szymkowiak 12,12,13 The Vale School of Dance England A SWEET TREAT 84,0
    8 8 Irina Bonet Sole, Maia Rose Roberts 10,12 JBC / Cia. EDMB Spain ONDINE 82,3
    9 20 Laurane Flock, Muriel Glanz, Christoph Kern 12,12,13 Ballettschule International Bonn Germany RÉSISTANT 82,0
    10 1 Alicia Muñoz Rudochvilow, Luis Ramiro Gª - Minguillán 9,10 Escuela de Baile Azucar Spain PARIS 81,3
    10 10 Mia Ortmann, Jakob Philipps 11,11 Star Ballet Germany TARANTELLA 81,3
    10 24 Marcela Firm, Ema Oman, Uma Lila Zivkovic 12,13,13 Ballet school Stevens Slovenia ELITE SYNCOPATIONS 81,3
    13 3 Jemima Gosling, Holly Pryke-Smith 10,10 Karen Blackburn Dance Academy England HARLEQUINADE PIZZICATO 80,7
    13 14 Amelia Alberska, Marlena Hotlos 11,11 Capitol Szkola Baletowa Poland PIZZICATO 80,7
    13 16 Karolina Maletova, Viktorie Winklerova 11,12 Terpsichore Ballet Company Czech Republic PIZZICATO 80,7
    16 13 Francesca Lloyd, Amy West 11,11 The Brocklesby Academy of Dance England A GLORIOUS DAY 79,8
    17 4 Ava Judge, Carmen Judge 10,10 MCKECHNIE Scotland LE CORSAIRE 79,3
    18 5 Olimpia Carauleanu, Madi Ioana Chilianu 10,10 JOY2DANCE Romania OCEAN AND PEARLS 79,0
    19 21 Adéla Kucová, Marie Mejzlíková, Magdalena Munzarová 12,12,13 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové Czech Republic PEARLS 78,3
    20 19 Isabella Davies, Isabelle Edmunds 12,12 Performing Arts Academy Wales Wales CANDY CANES 78,0
    21 22 Eliška Mitysková, Julie Ondrejová, Eliška Stanícková 12,12,13 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové Czech Republic CRYSTALS 75,3
    22 17 Julia Górzynska, Gabriela Majtyka 11,13 Capitol Szkola Baletowa Poland WALC 75,0
    23 15 Sergi Caseras Gomez, Andrea Godoy Sanvidal, Jana Valls Sanchez 11,11,12 JBC / Cia. EDMB Spain IT'S A PERFECT DAY 74,7
    24 6 Ann Sophie Depping, Emilia Furtok 10,11 Ballettschule International Solingen Germany LES S'AMOURS 73,7
    25 12 Lucy Anderson, Iana Philips 11,11 Central Scotland Ballet School Scotland TITANIUM 73,3
    25 25 Madeleine Baines, Zahara Cazac 13,13 Fame Star Academy Italy THE SCARF 73,3
    27 2 Zhana Dyakova, Vyara Maneva, Mari Petkova 9,11,11 PaDeKre Bulgaria FAIRIES 72,5
  • MiniGN - Mini Group National & Folklore Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 11 Ballettschule International Bonn 7-9 Ballettschule International Bonn Germany RUSSKI PREPLAS 89,7
    Silver 6 BDC GRACIA 5-9 BDC GRACIA Bulgaria "RUSSIAN DANCE" 82,7
    Bronze 3 JOY2DANCE 6-9 JOY2DANCE Romania ZIMUSHKA RUSSIAN DANCE 82,0
    4 9 Shining Stars Dance Academy 7-9 Shining Stars Dance Academy England SPRINGTIME IN AUSTRIA 81,7
    5 5 PaDeKre 5-8 PaDeKre Bulgaria TOREADORS 81,0
    6 10 DNA- Dance N´Arts School 7-9 DNA- Dance N´Arts School Portugal SPOON DANCE 80,0
    7 8 Academia Annarella 7-9 Academia Annarella Portugal POLKA 79,0
    8 7 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ 6-9 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ Portugal KATYUSHA 78,3
    9 13 Tanzstudio "Fancy" 7-8 Tanzstudio "Fancy" Germany "VERSTECKSPIEL" BELORUSSISCHER TANZ 76,7
    10 12 Spectacolo Dance Academy 8-9 Spectacolo Dance Academy Switzerland S'GUGGERZYTLI 76,3
    11 1 Tanzstudio "Fancy" 6-8 Tanzstudio "Fancy" Germany "MATRÖSCHKI" 75,7
    11 2 Virginia Ballet 6-9 Virginia Ballet Bulgaria PICTURE FROM GREECE 75,7
    13 4 Tanzschule "Alisa" 7-9 Tanzschule "Alisa" Germany "BAYRISCHER TANZ" 72,0
  • MiniSN - Mini Solo National & Folklore Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 6 Alex Mace 8.10 Fryday's Academy of Irish Dance England CELTIC WARRIOR 91,0
    Silver 14 Stanciu Briana 9.11 DANCE PLANET Romania ARCANUL 89,0
    Bronze 11 Lina-Xenia Rausch 9.04 TANZBRUECKE HAMBURG Germany PORUSCHKA-PORANJA 88,0
    4 9 Riti Dutta 9.01 Musikschule Freienbach Switzerland Switzerland LITTLE KRISHNA (INDIAN MANIPURI DANCE) 87,7
    5 18 Dalia Petrovici 9.09 JOY2DANCE Romania KUCHIPUDI DANCE 84,0
    6 8 Nerea Barral 9.01 Escuela Russkaya Spain TOMA QUE TOMA 83,3
    7 4 Emma Baily dozzi 8.07 estudio de danza esmeralda Spain ESENCIA 81,7
    8 19 Veronika Giesbrecht 8.11 Tanzschule "Alisa" Germany "BALALAJETSCHKA" 81,3
    9 20 Viktoria Graf 9.07 Tanzstudio "Fancy" Germany "TATARISCHER TANZ" 80,3
    10 13 Samanta Rusu 9.09 CAB-Classical Academy of Ballet Portugal RUSSIAN DANCE 79,5
    11 5 Vicente Viana 8.10 Escola de Dança Lagos Portugal LOOK AT ME (RUSSIAN DANCE) 79,3
    11 7 Hermione Watts 9.01 Gabriella White Academy of Dance England ROMANIAN 79,3
    13 3 Dzena Sacak 8.07 Ars Center Bosnia and Herzegovina KALINKA 79,0
    13 12 Sophia Mezunischivili 9.04 Ballettschule Fettich Germany KINTAURI-GEORGIEN TANZ 79,0
    15 10 Linea Pichler 9.02 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria IRISH MOMENTS 78,2
    16 15 Radina Boneva 6.09 Virginia Ballet Bulgaria RUSSIAN KADRIL 77,3
    17 2 Daisy-Fleur Howe 6.10 Kilburn School of Dance England NORWEGIAN - THE FARMERS DAUGHTER AND THE FOX 75,0
    17 16 Lea Popdoncheva 9.10 Virginia Ballet Bulgaria GEORGIAN DANCE NARNARI 75,0
    19 17 Kristin Sutrova 9.11 Virginia Ballet Bulgaria REEL IRISH DANCE 74,5
    20 1 Danila Bogdanov 6.05 Team Kazakhstan Kazakhstan MENIN ELIM 71,3
  • KGB - Children Group Classical Ballet

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 1 Academia Annarella 11-13 Academia Annarella Portugal PRECIOUS STONES 97,0
    Silver 20 Academia Annarella 11-13 Academia Annarella Portugal SUITE DE LA BAYADERE 95,2
    Bronze 21 Ballettschule Atelier Danse 12-13 Ballettschule Atelier Danse Germany IMPRESSION OF NAPOLI 88,2
    4 23 Terpsichore Ballet Company 10-13 Terpsichore Ballet Company Czech Republic MISTAKE WALTZ 86,0
    5 14 DNA- Dance N´Arts School 10-13 DNA- Dance N´Arts School Portugal JUBILATE 85,7
    6 2 Ballettschule Atelier Danse 7-13 Ballettschule Atelier Danse Germany GREEK SUN 83,5
    7 10 Sandford School of Dance 8-13 Sandford School of Dance England LADIES DAY AT ASCOT 81,3
    7 22 Capitol Szkola Baletowa 9-13 Capitol Szkola Baletowa Poland WALC 81,3
    9 7 JOY2DANCE 8-12 JOY2DANCE Romania GISELLE`S FRIENDS 81,2
    10 6 Ballett Meister Schule 10-13 Ballett Meister Schule Germany LAVENDA VALSE 80,2
    11 17 JBC / Cia. EDMB 11-12 JBC / Cia. EDMB Spain DESCOBREIX-TE 79,5
    12 3 Capitol Szkola Baletowa 8-12 Capitol Szkola Baletowa Poland THE DANCE OF HOURS 79,3
    13 19 Totnes School of Dance 12-13 Totnes School of Dance England JUBILATION 77,7
    14 13 Studio Tanca PIRUET 9-13 Studio Tanca PIRUET Poland MASQUERADE 77,3
    14 15 Ballettschule International Solingen 10-13 Ballettschule International Solingen Germany CONCERTO DI FLAUTO 77,3
    16 5 Terpsichore Ballet Company 9-11 Terpsichore Ballet Company Czech Republic TARANTELA - SWAN LAKE 76,7
    17 11 Baletní škola Filiánek 8-13 Baletní škola Filiánek Czech Republic DREAM FROM BALLET DON QUIJOTE 76,0
    18 24 JBC / Cia. EDMB 9-10 JBC / Cia. EDMB Spain LET'S HAVE A BATH 75,7
    19 9 The Vale School of Dance 8-13 The Vale School of Dance England SWANS 74,3
    20 18 Ballet school Stevens 11-13 Ballet school Stevens Slovenia CONCERT WALTZ 73,7
    21 8 DANZARTE ASD 8-12 DANZARTE ASD Italy THE DOLLS 72,5
    22 4 JBC / Cia. EDMB 9-10 JBC / Cia. EDMB Spain STREET RAG 70,0
    22 12 Nicola Peros School 9-12 Nicola Peros School Wales SPRINGTIME 70,0
  • KQN - Children Quartet/Quad National & Folklore Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 12 Academia Annarella 11-13 Academia Annarella Portugal QUARTETO DANÇA RUSSA 89,8
    Silver 10 Fryday's Academy of Irish Dance 13 Fryday's Academy of Irish Dance England RHYTHM'S OF IRELAND 88,7
    Silver 11 Ballett Meister Schule 10-13 Ballett Meister Schule Germany SUMATOHA 88,7
    Bronze 8 Shining Stars Dance Academy 12-13 Shining Stars Dance Academy England UKRAINE 84,3
    5 9 Timestep Academy of Dance & Performing Arts 12-13 Timestep Academy of Dance & Performing Arts England MOLDAVIAN 82,8
    6 3 Tanzstudio "Fancy" 10-11 Tanzstudio "Fancy" Germany MOLDOVA 82,3
    6 5 WindBreeze Dance Company 10-13 WindBreeze Dance Company Malaysia KUDA PACU 82,3
    8 2 JOY2DANCE 9-12 JOY2DANCE Romania TARANTELLA 77,8
    8 6 MDK Radom 11-13 MDK Radom Poland OCZY CZARNE 77,8
    10 1 Tanzschule "Alisa" 9-10 Tanzschule "Alisa" Germany "WEINTRAUBENERNTE" (MOLDAWISCHER TANZ) 76,3
    11 4 Tanzstudio "Fancy" 10-12 Tanzstudio "Fancy" Germany "KRAKOWJAK" 76,0
  • MiniDB - Mini Duet/Trio Classical Ballet

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 13 Isobel Donald, Eve Sproll, Lola Sproll 8,8,9 The Vale School of Dance England THREE WEE LASSES 95,0
    Silver 18 Marlene Knill Horstmann, Celeste Saldecki 8,9 Ballettschule International Bonn Germany DEUX PETITE DANSEUSE 91,3
    Bronze 16 Erica Nula, Dalia Petrovici 8,9 JOY2DANCE Romania DANCE OF THE HOURS 84,5
    4 10 Ana Corrao, Lara Nascimiento 7,8 Academia Annarella Portugal DUETO ESPANHOLAS 82,5
    5 9 Bibi Brodová, Nikola Vávrová 7,8 Tanecní Studio BackStage Czech Republic ŠACHOVÁ ROŠÁDA 82,0
    6 11 Maria Borovkova, Maricela Hafensteiner, Maja Nastri 7,8,9 Ballettschule Atelier Danse Austria POLKA 81,0
    7 14 Millie Barrass, Mollie Mae Jukes 8,9 Val Armstrong School of Performing Arts England VENTRILOQUIST DUMMY 79,3
    7 23 Antoci Diana, Mihai Eva Maria, Micu Iarina 9,9,9 DANCE PLANET Romania BALLET CLASS 79,3
    9 8 Felix Steegmaier, Noa Steegmaier 7,8 Tanz Studio Tutzing Germany DOLLS 78,7
    10 1 Leonor Almeida, Rui Baptista 8,9 DNA- Dance N´Arts School Portugal PARIS PAS DE DEUX 77,7
    11 19 Eva Hrebícková, Alexandra Malíková, Michaela Švecová 8,9,9 Baletní škola Filiánek Czech Republic MAIDS 77,3
    12 22 Daniela Armada Garcia, Eric Soler Lopez 9,9 JBC / Cia. EDMB Spain VIOLETTA POLKA 76,2
    13 21 Jana Garcia Oliveras, Ona Sellares Costa 9,9 JBC / Cia. EDMB Spain SUITE POLKA 75,0
    14 17 Samanta Rusu, Milene Silva 8,9 CAB-Classical Academy of Ballet Portugal CAPUCHINHO VERMELHO 74,3
    15 3 Anna Cvachoucková, Anna Stará 7,7 Baletní škola Terezie Dudové Czech Republic MOTÝLEK / BUTTERFLY 73,7
    16 20 Ella Busuttil, Amelia Cramant 9,9 The Danceworks England VALSÉ DE LA BELLE JEUNÉ 73,5
    17 4 Najla Hadzic, Ena Mandjuka 7,7 Ars Center Bosnia and Herzegovina SWALLOWS FRIENDS 73,3
    18 7 Gerald Hoffmann, Mina Pfefferkorn 7,8 Musikschule Bregenz Austria POLKA FACADE 72,3
    19 12 Viktoria Anselm, Julia Naumow 8,8 Tanzstudio "Fancy" Germany HUSSARS 71,7
    19 15 Mei Zhu Folguera Esteban, Claudia Montasell Torres 8,9 Step by Step by Montse Estrada Spain PICNIC 71,7
    21 5 Martina Curci, Elisa Naso 7,7 DANZARTE ASD Italy LE PERLE 70,8
    22 2 Stela Terzieva, Raya Todorova 7,7 Club of Arts Terpsihora Bulgaria VARIATION PAQUITA 70,7
    23 6 Elina Jaksa, Maxine Schlimpert. 7,8 1.Linzer Ballettschule Austria ZAHNFEE 70,0
  • KGN - Children Group National & Folklore Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 13 TANZBRUECKE HAMBURG 11-13 TANZBRUECKE HAMBURG Germany POVSUNEZ 97,0
    Silver 7 DNA- Dance N´Arts School 9-13 DNA- Dance N´Arts School Portugal WORKERS DANCE 95,2
    Bronze 14 Escola de Dança Lagos 12-13 Escola de Dança Lagos Portugal KUBAN COSSACKS 91,7
    4 3 Shining Stars Dance Academy 7-13 Shining Stars Dance Academy England UKRAINE 90,3
    5 5 Tanzstudio "Fancy" 9-12 Tanzstudio "Fancy" Germany "AM NACHTFEUER" GYPSY DANCE 89,0
    6 4 Ballettschule Wojtasik 8-12 Ballettschule Wojtasik Germany ARAGONISCHER TANZ 85,7
    7 12 KuBiS e.V. 11-13 KuBiS e.V. Germany JUDISCHER TANZ 84,8
    8 10 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 10-13 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria VJET VALLE TROPOJE - NORTH ALBANIEN 83,3
    9 15 JOY2DANCE 7-12 JOY2DANCE Romania VARENKA 82,7
    10 6 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ 9-13 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ Portugal WINTER FESTIVAL 81,7
    11 11 BDC GRACIA 10-13 BDC GRACIA Bulgaria ''CHINESE MOTIFS" 81,5
    12 16 JBC / Cia. EDMB 11-12 JBC / Cia. EDMB Spain BALL DE BASTONS 79,2
    13 1 JBC / Cia. EDMB 10-12 JBC / Cia. EDMB Spain TARANTELLA 76,0
    14 2 Ka Dance 8-13 Ka Dance Bulgaria FLAMENCO 74,3
    15 9 Dance Hall Bühnentanzschule 10-13 Dance Hall Bühnentanzschule Austria TARANTELLA NAPOLITANA 73,3
  • KSB - Children Solo Classical Ballet (age 10 - 12 years only) - A

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 4 Sofia Rosado 10.06 DNA- Dance N´Arts School Portugal HARLEQUINADE VARIATION 94,7
    Silver 1 Olimpia Carauleanu 10.01 JOY2DANCE Romania COPPELIA 90,7
    Bronze 6 Katerina Novotna 10.07 Terpsichore Ballet Company Czech Republic ESMERALDA 86,8
    4 5 Elisabeth Schröder 10.06 Ballettschule International Bonn Germany LA FILLE MAL GARDÉE 85,8
    5 7 Marlene Bücker 10.08 Ballettschule International Bonn Germany HARLEKINADE 85,7
    6 2 Núria Fernandes 10.02 Academia Annarella Portugal FADA LILÁS 84,7
    7 15 Josefina Becvarova 11.04 Terpsichore Ballet Company Czech Republic CORSAIRE - ODALISQUE 3. 82,2
    8 12 Sophie Schippani 11.01 Tanzschule Hippmann Austria BEETHOVEN VARIATION 81,8
    9 16 Bitica Ana-Maria 11.04 DANCE PLANET Romania MEDORA 77,7
    10 17 DiDario Oana 11.06 DANCE PLANET Romania KITRI VARIATION 77,3
    11 10 Irina Bonet Sole 10.11 JBC / Cia. EDMB Spain FLAMES OF PARIS 75,2
    12 9 Iskra Nadzak 10.11 Ars Center Bosnia and Herzegovina PAQUITA 74,8
    12 11 Cristina De Sousa Luis 10.11 Sandra Gibson Ballet Academy South Africa OPERATIC 74,8
    14 8 Honey Newton 10.09 The Danceworks England LILAC FAIRY VARIATION- SLEEPING BEAUTY 73,3
    14 14 Mira Veleva 11,01 Odette Bulgaria ANASTASIA 73,3
    16 3 Emma Moral Sanchez 10.02 Escuela de Baile Azucar Spain EL SUEÑO DE EMMA 70,0
  • KSB - Children Solo Classical Ballet (age 10 - 12 years only) - B

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 16 Anna Borovkova 12.05 Ballettschule Atelier Danse Germany LA PETITE DANSEUSE 91,0
    Silver 1 Sylwia Kubera 11.08 Capitol Szkola Baletowa Poland VARIATION FROM PAS DE TROISE LE CORSAIRE 88,3
    Bronze 2 Matilde Neves 11.08 Academia Annarella Portugal MEDORA 88,2
    4 5 Mariko Ackermann 11.10 Musikschule Freienbach Switzerland Switzerland VARIATION FROM "DIANA AND ACTAEON" 84,0
    5 4 Mia Ortmann 11.08 Star Ballet Germany DIE PUPPENFEE - VARIATION PUPPENFEE 82,5
    6 6 Francesca Lloyd 11.10 The Brocklesby Academy of Dance England THE MIDNIGHT SYMPHONY 82,0
    7 19 Alissa Mastino 12.11 DANZARTE ASD Italy ESMERALDA 75,3
    8 18 Giulia Giannini 12.09 ASD Sinfonia della Danza Italy LA FATA DELLE BAMBOLE (THE FAIRY DOLL) 74,5
    9 12 Maya Szymkowiak 12.01 The Vale School of Dance England EXCERPT FROM LA FILLE MAL GARDEE 73,3
    10 9 Yana Mezeklieva 11.11 Vaya Dance Studio Bulgaria WALTZ FOR THE VIENNESE COFFEE 72,7
    11 13 Sajra Spahic 12.01 Ars Center Bosnia and Herzegovina ODALISKA 72,0
    12 14 Elisabeth Steuerwald 12.02 Musikschule Freienbach Switzerland Switzerland DANCE OF THE SUGAR PLUM FAIRY 70,7
    13 7 Iana Philips 11.10 Central Scotland Ballet School Scotland DON QUIXOTE- KITRI 70,3
    14 3 Lucy Anderson 11.08 Central Scotland Ballet School Scotland LA FILLE MAL GARDEE 70,0
    14 10 Ana Júlia Oeter Veiga 11.11 Dance Hall Bühnentanzschule Austria VARIATION FROM PAQUITA 70,0
    14 11 Bogdana Leshtakova 12.01 Virginia Ballet Bulgaria MOOD 70,0
    14 15 Maria Jover Martinez 12.03 JBC / Cia. EDMB Spain HAENDEL 70,0
    14 17 Amber Porter 12.06 Elite School of Dance Wales NAILA INTERMEZZA 70,0
  • MiniGB - Mini Group Classical Classical Ballet

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 21 Capitol Szkola Baletowa 7-9 Capitol Szkola Baletowa Poland THE DANCE OF LITTLE BALLERINAS 89,3
    Silver 3 Capitol Szkola Baletowa 7-9 Capitol Szkola Baletowa Poland CLASSICAL SYMPHONY 88,0
    Bronze 15 DNA- Dance N´Arts School 7-9 DNA- Dance N´Arts School Portugal CUCKOO POLKA 87,3
    4 20 Ballettschule International Bonn 7-9 Ballettschule International Bonn Germany SAILOR'S DANCE 86,3
    5 18 The Vale School of Dance 8-9 The Vale School of Dance England RAINDROPS 83,3
    6 4 Terpsichore Ballet Company 4-9 Terpsichore Ballet Company Czech Republic MICE 82,3
    7 13 Jordon School Of Dance & Performing Arts 7-9 Jordon School Of Dance & Performing Arts England BIRTHDAY PARTY 80,0
    8 2 Ballettschule International Bonn 6-9 Ballettschule International Bonn Germany POLKA 78,7
    8 5 Ballettschule Atelier Danse 5-9 Ballettschule Atelier Danse Germany SWINGING BALLET 78,7
    10 16 Baletní škola Filiánek 8-9 Baletní škola Filiánek Czech Republic CLOWNS 77,8
    11 14 Ballettschule International Solingen 7-9 Ballettschule International Solingen Germany MINI POLKA 77,3
    12 11 Academia Annarella 7-9 Academia Annarella Portugal VALSA DE LAS BAILARINAS Y DE LOS SOLDADITOS 76,3
    13 8 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ 6-9 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ Portugal PETITES MADEMOISELLES 75,0
    13 10 JOY2DANCE 6-9 JOY2DANCE Romania FRIENDS POLKA 75,0
    15 17 Step by Step by Montse Estrada 8-9 Step by Step by Montse Estrada Spain BEGIN AGAIN 74,0
    16 19 Ka Dance 6-8 Ka Dance Bulgaria MOOD 73,8
    17 1 Ka Dance 6-8 Ka Dance Bulgaria COLORFUL FAIRIES 73,3
    18 7 Musikschule Bregenz 6-8 Musikschule Bregenz Austria WALTZ OF THE DOLL 72,0
    19 12 Ars Center 7-9 Ars Center Bosnia and Herzegovina POLKA 71,7
    20 9 Baletní škola Irina Popova Olomouc 6-9 Baletní škola Irina Popova Olomouc Czech Republic DOLLS 70,7
    21 6 Balet Mostar Arabesque 6-7 Balet Mostar Arabesque Bosnia and Herzegovina KITRI LITTLE GIRLS 70,0
  • KSPB - Children Solo Classical Ballet with pointe shoes for Girls aged 12-13 only

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 11 Laura Viola 13.03 Academia Annarella Portugal KITRY 93,7
    Silver 1 Margarita Fernandes 12.01 Academia Annarella Portugal AURORA FROM SLEEPING BEAUTY 89,7
    Bronze 8 Greta Bücker 12.10 Ballettschule International Bonn Germany FLAMMES DE PARIS 85,7
    4 7 Margarida Gonçalves 12.08 Academia Annarella Portugal PAQUITA 84,0
    5 19 Diana Mertin 13.07 Ballett Meister Schule Germany CLASSICAL VARIATION 83,7
    6 18 Alba Bonet Sole 13.07 JBC / Cia. EDMB Spain LA BAYADÈRE 82,0
    6 23 Adela Cechova 13.11 Terpsichore Ballet Company Czech Republic CORSAIRE - ODALISQUE 1. 82,0
    8 13 Marina Serven Escoda 13.04 JBC / Cia. EDMB Spain TALISMAN 81,3
    9 9 Marta Wróbel 13.02 Capitol Szkola Baletowa Poland ODILIA VARIATION FROM SWAN LAKE 80,0
    10 4 Lilli Menzel 12.04 Ballettschule International Bonn Germany GAYANE 79,0
    11 15 Fiona Schmitz 13.05 Ballettschule International Bonn Germany MAZURKA 78,0
    12 5 Maia Rose Roberts 12.04 JBC / Cia. EDMB Spain DON QUIJOTE 77,0
    13 17 Beata Pospíšková 13.07 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové Czech Republic BUTTERFLY 75,3
    14 22 Helena Kienesberger 13.11 Theater Ballettschule Maestro Austria KITRI 1 AKT 74,0
    15 16 Raya Mezeklieva 13.06 Vaya Dance Studio Bulgaria VARIATION OF LISA FROM LA FILLE MAL GARDEE 72,7
    16 14 Maria Tsima 13.05 Baletní škola Filiánek Czech Republic HARLEQUINADE 72,0
    17 6 Keera Pentia 12.06 SA Dance Team South Africa RIVER FLOWS 71,7
    17 20 Yasmin Mitchell 13.11 The Danceworks England BLUEBIRD SOLO- SLEEPING BEAUTY 71,7
    19 3 Marta Patetta 12.03 Arabesque Italy PRINCESS FLORINE 70,7
    19 10 Olivia Moore 13.02 The Vale School of Dance England WHITE SWAN 70,7
    19 12 Shir Baranes 13.03 Team Israel Israel PEQUITA VARIATION 70,7
    22 24 Arianna Solventi 13.11 ASD Sinfonia della Danza Italy GIGUE 70,3
  • KSBm - Children Solo Ballet (Boys)

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 12 António Casalinho 13.09 Academia Annarella Portugal ACTEON FROM DIANA AND ACTEON 99,7
    Silver 13 Francisco Gomes 13.10 Academia Annarella Portugal GRAN PAS CLASSIQUE 95,3
    Bronze 11 Yannik Gazinski 12.11 Ballettschule International Bonn Germany TALISMANN 94,0
    4 9 Valerino Schubin 12.07 Tanzstudio "Fancy" Germany "DER KLEINE AUF DER GROßEN REISE" 86,3
    5 8 João Pedro Freitas 11.08 Ent´Artes - Escola de Dança Portugal SWAN LAKE VARIATION 85,3
    6 1 Lorenz Ebner 10.04 Theater Ballettschule Maestro Austria CHIPOLINO 78,7
    6 3 Efthimios Eleftherios Sarafis 13.11 Ballettschule Kaiserswerth Germany VARIATION AUS "LE CORSAIRE" 78,7
    8 6 Louis Williamson 10.07 Timestep Academy of Dance & Performing Arts England POLKA MAZURKA 76,0
    9 10 Bucuresteanu Catalin 12.10 DANCE PLANET Romania FLOWER FESTIVAL 75,0
    10 4 Luis Ramiro Gª - Minguillán 10.01 Escuela de Baile Azucar Spain FELICIDAD 74,7
    11 7 Callum Thurlow 11.02 Swindon Academy Of Dance England WATER MUSIC SUITE 74,0
    12 2 Branden James Hutchinson 13.08 The Grace Academy England DON QUIXOTE 73,0
    13 5 Maximilian Brenner 10.02 Musikschule Bregenz Austria THE PRINCE`S VARIATION 70,7
  • KGFB - Children Group Fusion Ballet

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 4 The Vale School of Dance 8-13 The Vale School of Dance England MANNEQUIN 94,7
    Silver 18 Academia Annarella 8-13 Academia Annarella Portugal PRIMERIO AMOR 86,0
    Bronze 16 The Grace Academy 7-13 The Grace Academy England TRIBAL FUSION 83,7
    4 12 Basingstoke Academy of Dancing 10-13 Basingstoke Academy of Dancing England PERSIAN 81,0
    5 5 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové 8-13 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové Czech Republic INDIANS 78,7
    6 2 Academia Annarella 7-13 Academia Annarella Portugal ALEGRIA DE DANÇAR 78,0
    7 10 Ballet school Arabeska 9-13 Ballet school Arabeska Czech Republic WHEN YOU BELIEVE 77,7
    7 14 Ballet school Stevens 11-13 Ballet school Stevens Slovenia HEART 77,7
    9 13 JBC / Cia. EDMB 11-12 JBC / Cia. EDMB Spain MAMA GOLO PAPA 77,3
    10 6 JBC / Cia. EDMB 9-10 JBC / Cia. EDMB Spain NO ME TOQUES LAS PALMAS 76,3
    11 11 Ballett Andrea Hilger 10-13 Ballett Andrea Hilger Germany CHINA ROSE 75,7
    12 9 Virginia Ballet 9-12 Virginia Ballet Bulgaria BALL WITH MASKS 75,0
    12 15 Theater Ballettschule Maestro 9-11 Theater Ballettschule Maestro Austria RUSISCHER TANZ 75,0
    14 17 Ballettschule Kaiserswerth 11-13 Ballettschule Kaiserswerth Germany VESOUL 74,7
    15 1 PaDeKre 6-13 PaDeKre Bulgaria WHITE FAIRYTALE 74,3
    15 8 JBC / Cia. EDMB 9-11 JBC / Cia. EDMB Spain MUCHAS FLORES 74,3
    17 7 Tanzstudio "Fancy" 9-11 Tanzstudio "Fancy" Germany CHINESISCHE REGENSCHIRME 73,7
    18 3 Susannes Ballettschule 8-13 Susannes Ballettschule Germany FIRST LOVE 73,3
  • MiniQB - Mini Quartet/Quad Classical Ballet

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 7 The Vale School of Dance 8-9 The Vale School of Dance England BUTTERFLIES 95,3
    Silver 4 Academia Annarella 7-8 Academia Annarella Portugal PEDRAS PRECIOSAS 90,0
    Bronze 1 Gabriella White Academy of Dance 4-6 Gabriella White Academy of Dance England ALICE'S ADVENTURE 86,3
    4 9 Virginia Ballet 9 Virginia Ballet Bulgaria THE WHITE KITTENS 80,0
    5 5 JOY2DANCE 7-9 JOY2DANCE Romania SHOSTAKOVICH WALTZ 78,3
    6 8 Spectacolo Dance Academy 8-9 Spectacolo Dance Academy Switzerland PUPPENTANZ 76,5
    7 6 DANCE PLANET 8-9 DANCE PLANET Romania DANCE OF THE WILLIS 76,3
    8 10 Ka Dance 6-8 Ka Dance Bulgaria DREAMING IN BLUE 73,3
    9 2 Virginia Ballet 6-8 Virginia Ballet Bulgaria WITHOUT WORDS 70,0
    9 3 Tanzforum Damerau 7-8 Tanzforum Damerau Germany TEARDROPS 70,0

Tuesday 27th June

  • KQB - Children Quartet/Quad Classical Ballet

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 11 Academia Annarella 11-13 Academia Annarella Portugal BAYADERE 96,7
    Silver 10 Terpsichore Ballet Company 11-13 Terpsichore Ballet Company Czech Republic PAS DE JACKSON 90,7
    Bronze 13 Ballettschule International Bonn 11-13 Ballettschule International Bonn Germany CONCERTO 90,0
    4 6 Ent´Artes - Escola de Dança 10-13 Ent´Artes - Escola de Dança Portugal PAS DE QUATRE FROM SWAN LAKE 84,3
    5 2 Academia de Bailado Paulo VI 10-11 Academia de Bailado Paulo VI Portugal PAS DE QUATRE CLASSIQUE 81,3
    5 3 Jordon School Of Dance & Performing Arts 10-11 Jordon School Of Dance & Performing Arts England ESMERALDA AND FRIENDS 81,3
    7 8 JBC / Cia. EDMB 11-12 JBC / Cia. EDMB Spain LAZARELLA 80,7
    8 7 Dance Hall Bühnentanzschule 11-12 Dance Hall Bühnentanzschule Austria ESCAPE 79,7
    9 4 Ballett Meister Schule 10-12 Ballett Meister Schule Germany LÜSTIGE MÄDCHEN 79,3
    10 14 Totnes School of Dance 12-13 Totnes School of Dance England PINK BLOSSOM 77,5
    11 5 The Danceworks 10-13 The Danceworks England SEASONS QUARTET- CINDERELLA 77,3
    12 1 JOY2DANCE 9-12 JOY2DANCE Romania BAYADERA PAS DE QUATRE 77,0
    13 18 Ballettschule ON POINT e.V. 13 Ballettschule ON POINT e.V. Germany ROMANESQUE 76,7
    14 12 Theater Ballettschule Maestro 11-13 Theater Ballettschule Maestro Austria SCHWANENTANZ 71,7
    15 17 Ballettschule Korinna Söhn 12-13 Ballettschule Korinna Söhn Germany NAIADS 71,0
    16 9 JBC / Cia. EDMB 11-12 JBC / Cia. EDMB Spain POR TANGO 70,7
    16 15 Ballet school Stevens 12-13 Ballet school Stevens Slovenia WINGS 70,7
  • MiniQN - Mini Quartet/Quad National & Folklore Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 4 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 8-9 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria TIPPERARY TRAIL 95,0
    Silver 7 Ballettschule Fettich 9 Ballettschule Fettich Germany MOLDOVA 86,0
    Bronze 2 Shining Stars Dance Academy 7-8 Shining Stars Dance Academy England DANISH - CHILDREN'S CHAIN GAME 85,7
    4 5 Tanzschule "Alisa" 8-9 Tanzschule "Alisa" Germany "FREUNDSCHAFT" (FINNISCHER TANZ) 85,3
    5 1 Kilburn School of Dance 6-8 Kilburn School of Dance England MIDSUMMERS EVE IN DENMARK 84,0
    6 6 Virginia Ballet 8-9 Virginia Ballet Bulgaria INDIAN DANCE 80,3
    7 3 Ballettschule Korinna Söhn 7-9 Ballettschule Korinna Söhn Germany IN THE CHICKEN FARM 72,0
  • KSN - Children Solo National & Folklore Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 18 Milena Tarasova 12.02 Milena Tarasova Russian Federation OTRADUSHKA 98,7
    Silver 28 Kelsey Renner 13.04 Fryday's Academy of Irish Dance England IRISH ROSE 90,0
    Silver 31 Elsa Betalu Reverte 13.06 JAS DANSA Spain JIRONES DE TELA 90,0
    Bronze 5 Mohd Farihin Fardhan Abdullah 10.07 WindBreeze Dance Company Malaysia ANGSAYAU 88,7
    5 4 Luz Juana Vetter 10.06 Ballett Meister Schule Germany FRÖHLICHES MÄDCHEN 87,7
    5 12 Nina Kratz 11.04 Ballettschule Dana Kalicinska Germany ITALIAN DANCE 87,7
    7 2 Núria Fernandes 10.02 Academia Annarella Portugal ESPERANÇA 87,0
    7 11 Ainara Cardoso quesada 11.03 estudio de danza esmeralda Spain ARABIGO 87,0
    9 1 Olimpia Carauleanu 10.01 JOY2DANCE Romania BASSARABIAN GIRL 84,7
    10 25 Louise Scoular 13.02 MCKECHNIE Scotland SCOTTISH HIGHLAND 84,3
    11 9 Sophie Schippani 11.01 Tanzschule Hippmann Austria MAZURKA 83,3
    11 15 Kai Wai Cheun 11.09 Channy Stage Arts Workshop Hong Kong THE FLOW 83,3
    13 16 Caroline Kreindl 11.11 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria JOTA ARAGONESA 82,7
    14 22 Mohd Khairudin Masbul 12.11 WindBreeze Dance Company Malaysia NGIGOL TOBILUNG 82,3
    14 27 Celia Sanchez-Miel 13.04 Escuela Russkaya Spain JALEO DE LA MACARENA (ESCUELA BOLERA) 82,3
    16 13 Jana Giesbrecht 11.05 Tanzschule "Alisa" Germany "TANZ MIT DEM BLÜMENKRANZ" 82,0
    16 32 Inchara P 13.08 Agni Steps Dance Academy India INDIAN FOLK 82,0
    16 33 Jualina Ballert 13.10 Tanzstudio "Fancy" Germany OZARNAJA 82,0
    19 30 Abigail Huitson 13.06 Kilburn School of Dance England UKRAINE 80,7
    20 10 Au Cheuk Ying Charlotte 11,02 Channy Stage Arts Workshop Hong Kong LITTLE SEAWEED 79,0
    21 8 Madi Ioana Chilianu 10.11 JOY2DANCE Romania JOTA ARAGONESA 78,3
    22 29 Talia Tostee 13.06 Gail Smith School of Dance South Africa JOTA ARAGONESE 77,0
    23 7 Phoebe Lucas 10.10 Nicola Miles Theatre Studios England SERBIAN BEADS 76,7
    24 24 Inês Simmonds 13.01 Escola de Dança Lagos Portugal UKRAINIAN GIRL 75,2
    25 3 Theresa Fankhauser 10.06 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria DAWN OF THE SHAMROCK 74,7
    25 17 Alexandra Kholkina 11.11 Escola de Dança Lagos Portugal BULBA FROM BELARUS 74,7
    25 26 Yanina Nikolova 13.02 BDC GRACIA Bulgaria ''RUSSIAN DANCE FROM SWAN LAKE" 74,7
    28 6 Sum Ning Ophelia Cham 10.08 Imprint Macau Dance Association Macau FIRECRACKER 74,0
    28 23 Darina Uzunova 13.01 Ka Dance Bulgaria MERCEDES 74,0
    30 21 Maria Gancheva 12.09 Ballet Studio "Krasimira Koldamova" Bulgaria TANGOS DE TRIANA 73,3
    31 19 Kristýna Nevrlá 12.04 Baletní škola Irina Popova Olomouc Czech Republic JABLÍCKO 71,0
    32 14 Amina Cosic 11.07 Ars Center Bosnia and Herzegovina MAZURKA 70,3
  • MiniDN - Mini Duet/Trio National & Folklore Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 11 Evelyn Bortkevych, Regina Zimmermann 9,9 Tanzstudio "Fancy" Germany UKRAINISCHE POLKA 94,0
    Silver 1 Jersey rose Gardner, Isla rae Welch 5,6 jean marks England AUSTRIAN 86,0
    Bronze 5 Savannah Pennery, Sophia Smith, Hermione Watts 7,8,9 Gabriella White Academy of Dance England CZECH 84,2
    4 12 Chiara Berger, Linea Pichler 9,9 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria LOCH LOMOND TREASURES 83,3
    5 7 Jenia Gontscharov, Alexandra Tyulkin 8,8 Tanzstudio "Fancy" Germany POLYANKA 80,3
    6 13 Sophie Amelyanchik, Tim Wahnsiedler, Gleb Waliser 9,9,9 KuBiS e.V. Germany BEIM BRUNNEN 80,0
    7 3 Dajra Durakovic, Ajlin Annam Isakovic, Tamara Stijovic 7,8,8 Ars Center Bosnia and Herzegovina TARANTELA 78,3
    8 8 Nadiya Kuznyetsova, Samanta Rusu 8,9 CAB-Classical Academy of Ballet Portugal RUSSIAN GIRLS 77,8
    9 9 Norocel Ana Maria, Dragomir Sofia Teodora 8,9 DANCE PLANET Romania FARRUKA 77,7
    10 2 Ivaylo Kalaydjieva, Margarita Starcheva 7,8 PaDeKre Bulgaria RUSSIAN DANCE 76,7
    11 10 Sophie Imgrund, Anastasia Zincic 8,9 Tanzschule "Alisa" Germany "UKRAINISCHER TANZ" 76,5
    12 6 Maria Dumitru, Alexia Moraru, Irina Preda 7,8,9 JOY2DANCE Romania RUSSIAN SAMOVAR DANCE 76,2
    13 4 Ruby Dean, Erin Hanks, Imogen Thurlow 7,8,9 Swindon Academy Of Dance England BRETON - GOING TO CHURCH 73,7
  • KDN - Children Duet/Trio National & Folklore Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 17 António Casalinho, Francisco Gomes 13,13 Academia Annarella Portugal DANCE WITH SWADS FROM GAYANEE 96,8
    Silver 19 Jualina Ballert, Carolina Zimmermann 13,13 Tanzstudio "Fancy" Germany KOZACHKI 90,3
    Bronze 16 Ellie Head, Kelsey Renner 13,13 Fryday's Academy of Irish Dance England CELTIC CHARM 90,2
    4 11 Au Cheuk Ying Charlotte, Kai Wai Cheun 11,11 Channy Stage Arts Workshop Hong Kong RIBBON DANCE 88,3
    5 14 Alexanders Barboza, Tania Servian 12,13 Escuela de Danzas Folkloricas Esteban Popity Argentina EL SERENATERO. ESCONDIDO 87,7
    6 7 Mohd Farihin Fardhan Abdullah, Mohd Khairudin Masbul 10,12 WindBreeze Dance Company Malaysia PASUT 85,8
    7 6 Stefanie Rein, Emily Schmidt, Karina Wildemann 10,10,11 Tanzstudio "Fancy" Germany RUSSKAJA TROJKA 84,0
    8 13 Amelie Hötzendorfer, Eva-Marie Leebmann, Amelie Scharnböck 11,12,12 Balletschool Bettina Suess Germany CZARDAS 82,9
    9 3 Núria Fernandes, Tomás Ferreira 10,10 Academia Annarella Portugal KADRILL 82,8
    10 12 Afonso Gouveia, Sara Nascimento 11,12 Escola de Dança Lagos Portugal FINNISH POLKA 82,3
    11 15 Grace Brooks, Abigail Huitson, Daniel Soutar 12,13,13 Kilburn School of Dance England BULGARIAN 82,0
    12 8 Amelia Meier, Luz Juana Vetter 10,12 Ballett Meister Schule Germany INDISCHE STIMMUNG 81,3
    12 18 Naomi Gates, Madre Paice 13,13 Timestep Academy of Dance & Performing Arts England ISRAELI 81,3
    14 2 Marianna Makova, Tomas Stahlavsky 9,10 Studio m Czech Republic RUSYNS 79,7
    15 10 Malina Rugea, Alexandra Socianu, Alexia Toader 10,12,12 JOY2DANCE Romania UCRAINEAN DANCE 79,3
    16 5 Yoana Radeva, Zhenya Ruseva, Kamelia Velikova 10,10,10 PaDeKre Bulgaria SPANISH DANCE 78,0
    17 1 Zaharia Anne-Marie, Bucuresteanu Catalin 8,12 DANCE PLANET Romania SEVILLIANA 75,3
  • KGH - Children Group Hip Hop & Street Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 6 Flash Li Dance 9-12 Flash Li Dance Portugal LOS MINIONS 87,0
    Silver 14 Step by Step by Montse Estrada 11-13 Step by Step by Montse Estrada Spain COME ON 80,6
    Bronze 10 Davinia Van Praag Dance Academy 10-12 Davinia Van Praag Dance Academy Spain MARIO BROS 78,8
    4 2 Hasland Dance Studios 8-12 Hasland Dance Studios England CRANK THIS! 75,5
    5 3 Tanzfabrik ATG 8-13 Tanzfabrik ATG Austria MOVE/URBAN ROCKERZ KIDS 73,1
    5 4 ModernMovement Ballettstudio 8-13 ModernMovement Ballettstudio Germany YOUR CHOICE 73,1
    7 9 Open Dance School 9-13 Open Dance School Portugal PINÓQUIO 72,8
    8 1 The Grace Academy 7-13 The Grace Academy England STREET FACTORY 71,6
    9 7 Tanztheater Grazia 9-12 Tanztheater Grazia germany PLANET OF FATES 71,1
    10 5 Children Sports Club Pumpal 8-13 Children Sports Club Pumpal Bulgaria PROM NIGHT 71,0
    11 15 Tanzforum Damerau 11-13 Tanzforum Damerau Germany REVIVAL 70,8
    11 16 Jodi Hansford Dance Group 12-13 Jodi Hansford Dance Group Jersey RING THE ALARM 70,8
    13 8 Street Vibes Dance School 9-13 Street Vibes Dance School England STREET VIBES WARRIORS 69,6
    14 13 Tanzstudio Odenthal 10-13 Tanzstudio Odenthal Germany KEEP IT MOVING 68,1
    15 12 ARCA DANCE STUDIO 10-13 ARCA DANCE STUDIO Portugal MAKE DANCE, NOT WAR! 68,0
    16 11 estudio de danza esmeralda 10-12 estudio de danza esmeralda Spain SUPER HERO 67,3
  • JSH - Junior Solo Hip Hop, Street Dance and Commercial

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 9 Jordan Smith 17.01 Street Vibes Dance School England REFLECTION 85,8
    Silver 2 Joseph Rye 14.02 Street Vibes Dance School England FUNKYSTYLERZ 85,3
    Bronze 5 Vinaya Seshan 15.02 I AM YOU Dance Studio India MR.PERFECT 83,6
    4 3 Sara Quintela 14.04 Flash Li Dance Portugal BON VOYAGE! 78,5
    5 7 Cordeiro Juliana 15.10 Figueira Stage School Portugal QUEENS SPEECH 78,0
    6 11 Alex Powell 17.04 Fantasy Feet Dance Academy Wales BURN IT UP 76,3
    7 1 Olivia Raphael 14.02 Jodi Hansford Dance Group Jersey YONCE 75,1
    8 8 Eileen Michelle Landsmann 16.01 L.A. Ballett & Dance School Germany MY WAY 73,8
    9 4 George Bruney 14.08 Street Vibes Dance School England CAN'T LOSE! 72,6
    10 6 Nikki Walker 15.09 Dancebase Academy & Performing Arts Scotland DIVA 71,8
    11 10 Adrika Sanjeev 17.02 I AM YOU Dance Studio India SHE ROCKERZ 71,6
  • KDH - Children Duet/Trio Hip Hop & Street Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 16 Inês Gomes, Bruna Miranda, Margarida Novo 11,11,12 Flash Li Dance Portugal MONSTER UNDER THE BED 82,8
    Silver 9 Elena Belloch Roux, Xenia McGinness Masot, Júlia Munar Lladó 10,10,13 Estudio de danza Mª Antonia Mas Spain ROSE SAUVAGE 82,6
    Bronze 21 Hannah Johnson, Olivia Moore, Grace Sproll 12,13,13 The Vale School of Dance England I WANT THAT TROPHY 81,0
    4 1 Beatriz Fernandes, Mariana Reina, Mariana Silva 10,12,13 Corpore Dance Portugal QUEEN SPEAK 80,0
    5 4 Philine Funk, Marie Heizenreder 8,10 ModernMovement Ballettstudio Germany MARPHINE 79,5
    6 2 Mokshaghna Sreenivas Eedala, Ketaki Vaze 12,13 I AM YOU Dance Studio India THE DAY DREAMERZ 78,1
    7 14 Jil Luana Bönisch, Amelie Luca Bönisch 11,11 ModernMovement Ballettstudio Germany AMJI-TWINS 77,5
    8 20 Johanna Bergmann, Hannah Geba 12,12 Tanzfabrik ATG Austria DOPE 77,3
    9 19 Beverley Cooney, Melvin Manumbre 11,13 Spotlight Stage School England BEAUTY AND THE BEAST 76,8
    10 13 Sara Diaz Chiheb, Júlia Diaz Nieto, Claudia Medinilla Montaño 10,12,12 Escuela de Baile Loli Spain CRAZY 76,6
    11 10 Ana Correia, Daniela Lopes, Eduarda Mendes 10,11,12 ARCA DANCE STUDIO Portugal LITTLE DIVAS 76,5
    12 5 Nirupith Prajwal R.S, Aman Santosh Varma, Roshini . 8,10,10 Agni Steps Dance Academy India MISCHIEF 76,0
    13 8 Damla Akalin, Dilan Demir, Caroline Türk 10,10,10 L.A. Ballett & Dance School Germany GIRLS POWER 75,5
    14 18 Sonja Bluhm, Jean Jung, Emelie-Mae Rieger 11,12,13 L.A. Ballett & Dance School Germany TROUBLE 75,0
    15 6 Hollie Baird, Dior McPhail 8,11 Dancebase Academy & Performing Arts Scotland WHY SO SERIOUS? 73,3
    16 15 Elisa Enzinger, Valentina Erler 11,11 Tanzfabrik ATG Austria SHAKE THAT BRASS 73,1
    17 11 Sarah Pretterhofer, Sophia Thaller 10,12 Tanzfabrik ATG Austria MOVE TO THE BEAT 72,8
    18 7 Siana Guncheva, Devora Kazarina, Elena Kiryakova 9,10,11 Virginia Ballet Bulgaria ROCK WHAT YOU GOT 72,1
    19 12 ALBA BERNAL ULLOA, THALITA ESCARPA CALABUIG, VALENTINA MORTE OCEJO 10,12,12 Davinia Van Praag Dance Academy Spain 24K 71,5
    20 17 Grace Chenery, Savannah Marsh, Olivia Swan 11,12,13 Street Vibes Dance School England ICONIC 71,3
    21 3 Florence Coppock - Le Voguer, Miya Hansford 8,10 Jodi Hansford Dance Group Jersey HARD KNOCK LIFE 71,1
  • KSH - Children Solo Hip Hop, Street Dance and Commercial

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 4 Beatriz Fernandes 10.03 Corpore Dance Portugal DIVA 87,8
    Silver 12 Freya Rowe 12.04 Respira Dance Company Northern Ireland THE ART OF STREET DANCE 83,1
    Bronze 16 Ole Wilkens 13.01 ModernMovement Ballettstudio Germany DREAMDANCER 81,8
    4 11 Margarida Novo 12.04 Flash Li Dance Portugal A MÁSCARA 80,8
    5 20 Krithika Das 13.07 Agni Steps Dance Academy India FADED 80,1
    6 9 Isabella Abrahams 11.11 Gift of Dance South Africa BELLA 79,8
    7 5 Anna Molina 10.04 ELITE DANCE Spain CUPCAKE 79,1
    8 24 Ketaki Vaze 13.11 I AM YOU Dance Studio India ME ND ME 77,8
    9 2 Lara Gomes 10.02 Flash Li Dance Portugal DON'T TOUCH MY HAIR! 77,5
    10 10 Zoe Znidaric 12.01 Tanzfabrik ATG Austria LOVE DANCING 76,6
    11 13 Mokshaghna Sreenivas Eedala 12.08 I AM YOU Dance Studio India POPPING POP-CORN 75,6
    12 8 Rowan Smith 11.07 Street Vibes Dance School England THROW BACK 74,8
    13 6 Roshini . 10.05 Agni Steps Dance Academy India CRAZY CHAP 74,6
    14 7 Elena Kiryakova 11.02 Virginia Ballet Bulgaria HIP HOP SYMPHONY 73,3
    14 15 Marco Mc Cormick 12.11 Jodi Hansford Dance Group Jersey E.N.T 73,3
    16 14 Katharina Lösch 12.08 Tanzfabrik ATG Austria RUSSIAN BEAT 73,1
    17 1 Miya Hansford 8.10 Jodi Hansford Dance Group Jersey MISSY M 71,8
    18 19 Emma Daly 13.05 Dancebase Academy & Performing Arts Scotland WORK IT 71,3
  • SnSH - Senior Solo Hip Hop, Street Dance and Commercial

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 8 Aida López Sánchez 20.06 Step by Step by Montse Estrada Spain PRINCESS OF... 89,3
    Silver 4 Joshua Adedoyin 18.11 Jelli Studios England ELEMENT 87,0
    Bronze 1 Adam Coyne 18.08 Jelli Studios England PARTY FAVOURS 80,5
    4 7 Ariadna Cortes 19.09 ELITE DANCE Spain JUST ME 79,1
    5 2 Nina Köller 18.08 Tanzhaus Wuppertal Germany PARTITION 78,6
    6 6 Nicola Thomas 19.03 Move-Ment Dance School Portugal FORMATION 77,0
    7 10 Bruna Vilas Boas 20.11 Flash Li Dance Portugal ARE YOU READY? 76,5
    8 11 Ninie Rosenfeld 21.05 Tanzfabrik ATG Austria MY CHOICE 75,1
    9 16 Caroline Versnak 25.05 Tanzfabrik ATG Austria MY LAST CHANCE 75,0
    10 3 Katharina Däxle 18.09 Tanzforum Damerau Germany SUBWAY NEXT TRACK 74,0
    11 12 Alexander Schickmaier 21.11 Tanz und Sportzentrum Traun Austria FREESTYLE 73,1
  • KGC - Children Group Commercial

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 5 The Kelly Shirley School of Dance 11-13 The Kelly Shirley School of Dance England #WERK 87,6
    Silver 3 Academia Annarella 10-13 Academia Annarella Portugal LAMBADA 86,8
    Bronze 6 BRAVISSIMO 10-13 BRAVISSIMO Moldova RUNNIN 80,8
    4 4 JOY2DANCE 10-13 JOY2DANCE Romania THE PANTERS 77,3
    5 2 Movin'ART 8-12 Movin'ART Bulgaria CAN'T STOP DANCE 76,0
    6 1 The Grace Academy 7-13 The Grace Academy England RHYTHM ARMY 74,1
  • JGH - Junior Group Hip Hop & Street Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 1 Jelli Studios 10-17 Jelli Studios England VENOM 86,8
    Silver 12 Europa-Park Talent Academy 11-17 Europa-Park Talent Academy Germany THE K. CREW 85,1
    Bronze 11 I AM YOU Dance Studio 10-17 I AM YOU Dance Studio India ALL FOR ONE 84,8
    4 8 Figueira Stage School 10-16 Figueira Stage School Portugal TURN DOWN FOR WHAT 81,1
    5 9 Corpore Dance 10-16 Corpore Dance Portugal FUSION 80,6
    6 2 Tanzhaus Wuppertal 14-17 Tanzhaus Wuppertal Germany LOOK UP 80,5
    7 13 DBox 11-17 DBox Portugal ASSAULT GANG 79,6
    8 17 Ruggiero 14-17 Ruggiero Germany YOUNGDANAME 79,1
    9 15 ASD Core'utica Cabras 12-17 ASD Core'utica Cabras Italy JAPANESE DREAM 78,8
    10 14 Tanzfabrik ATG 11-17 Tanzfabrik ATG Austria THE LATINOS/D.R.M.T.M 78,6
    11 3 Street Vibes Dance School 9-17 Street Vibes Dance School England IDENTITY 77,3
    12 5 Team Israel 8-16 Team Israel Israel VAMPIRES 77,0
    13 16 Art & Dance 12-17 Art & Dance Germany R.I.T.M 76,3
    14 10 The Danceworks 10-16 The Danceworks England MOMMA'S PLACE 75,6
    15 4 Agni Steps Dance Academy 8-14 Agni Steps Dance Academy India ANGELS AND DEMONS 74,3
    16 6 Jodi Hansford Dance Group 8-17 Jodi Hansford Dance Group Jersey BEETLEJUICE 73,8
  • SnDH - Senior Duet/Trio Hip Hop & Street Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 5 Aida López Sánchez, Judit Mendez Garcia, Òscar Muñoz Lujan 17,19,20 Step by Step by Montse Estrada Spain HAPPY MANIKIN 82,5
    Silver 2 Adam Coyne, Joe Taylor, Megan Broadhurst 17,18,19 Jelli Studios England COMPANY 82,0
    Bronze 1 Taya Jones, Eleiyah Navis, Joshua Adedoyin 14,16,18 Jelli Studios England FLAWLESS 80,1
    4 8 Carey Didier Chin, Muhammad Taufiq Mumbarikusain 18,22 Tagap Dance Company Malaysia BORNEON CULTURE 78,1
    5 12 Ina Jochum, Valerie Kvaktun 16,17 Tanzhaus Wuppertal Germany CHANGE 77,5
    6 3 Mónica Barbosa, Daniela Sousa, Bruna Vilas Boas 15,17,20 Flash Li Dance Portugal COWGIRLS 76,5
    7 11 Ella Hay, Chloe Noad, Laura Grover 14,15,19 Street Vibes Dance School England SAS CONNECTION 75,0
    8 7 Aida Martinez, Marta Roldan 18,20 ELITE DANCE Spain SOUL SISTERS 74,6
    9 6 Celina Gollner, Klara Kenda 18,19 Tanzfabrik ATG Austria THE WAY WE LOVE IT 74,1
    10 10 Ninie Rosenfeld, Caroline Versnak 21,25 Tanzfabrik ATG Austria WE ARE STREET 73,6
    11 4 Elena Kiryakova, Yanitsa Taskova 11,22 Virginia Ballet Bulgaria ON THE DANCE FLOOR 71,3
  • SnGC - Senior Group Commercial

    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold6JBC / Cia. EDMB14-23JBC / Cia. EDMBSpainTIMEBOMB86.3
    Silver8Jelli Studios10-20Jelli StudiosEnglandGOTHAM86.1
    Bronze5The Grace Academy11-19The Grace AcademyEnglandDROP THE BASS80.5
    42Inspirations Dance & Performance Academy9-21Inspirations Dance & Performance AcademyEnglandWERK80.1
    59Flash Li Dance15-22Flash Li DancePortugalSTREET QUEENS75.8
    63Dance Academy Sofia11-18Dance Academy SofiaBulgariaNEW GENERATION DANCE ACADEMY BULGARIA74.0
    74MUTS-Kids11-19MUTS-KidsAustriaBLACK MAGIC70.8
  • JDH - Junior Duet/Trio Hip Hop & Street Dance

    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold15Jayasmruti P, Adrika Sanjeev, Vinaya Seshan15,15,17I AM YOU Dance StudioIndiaTHREE LIVE CREW88.0
    Silver1Carina Kunz, Sara Lischka, Chiara Zander12,12,17TSC Schwarz-Weiss Offenburg e.V.GermanySAHSUMY77.5
    Bronze2Stephanie Fox, Olivia Reed, Alicia Woodhouse13,14,14Jelli StudiosEnglandGURLZ76.1
    Bronze10Katie Agarwal, Arlette Larkin-Pardillo, Eleanor Norton-Bailey14,14,16The Vale School of DanceEnglandFEEDBACK76.1
    511Maria Carvalho, Beatriz Postiga14,16Corpore DancePortugalTALK LIKE A GIRL76.0
    68Krithika Das, Nidhi Arun Kumar Shetty13,14Agni Steps Dance AcademyIndiaA TWINS75.5
    75Nelly Militz, Natalia Stellmach16,16Tanzhaus WuppertalGermanyROCK THE MIC74.6
    813Amaral Carolina, Cordeiro Juliana15,15Figueira Stage SchoolPortugalFLAWLESS74.5
    914Rebeka Levpušcek, Mojca Melinc15,15Plesne sanjeSloveniaBASKETBALL74.0
    106Marco Mc Cormick, Olivia Raphael12,14Jodi Hansford Dance GroupJerseyOBSESSED73.6
    113Pierre-Luca Huber, Manuel Yecla17,17Tanzfabrik ATGAustriaBLACK&WHITE73.3
    1112Eileen Michelle Landsmann, Franziska Pietsch14,16L.A. Ballett & Dance SchoolGermanyYANKEES73.3
    1316Diana Almeida, Mafalda Lourenco, Ricardo Freitas9,12,14DIARTE DancePortugalKICK ON THE HOUSE72.5
    144George Bruney, Jordan Smith14,17Street Vibes Dance SchoolEnglandKRUMP KINGS69.6
    157Emma Daly, Aimme Reed, Nikki Walker11,13,15Dancebase Academy & Performing ArtsScotlandBOSS LADIES68.5
  • SnGH - Senior Group Hip Hop & Street Dance

    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold8DanceEmotion14-25DanceEmotionGermanyON FIRE93.6
    Silver6Tanzschule Yvette14-24Tanzschule YvetteGermanyCOMMON GROUND87.1
    Bronze5Step by Step by Montse Estrada14-23Step by Step by Montse EstradaSpainBASEBALL86.3
    419Academia de Dança Nun'Álvares14-20Academia de Dança Nun'ÁlvaresPortugalKILL ME81.8
    57Jelli Studios13-20Jelli StudiosEnglandPRINCES TRUST81.6
    617Tanzhaus Wuppertal18-23Tanzhaus WuppertalGermanySLIP THROUGH80.0
    73Flash Li Dance11-22Flash Li DancePortugalTHE NINJA CREW79.6
    712Ruggiero16-25RuggieroGermanyDANAME79.6
    918Tanzfabrik ATG15-25Tanzfabrik ATGAustriaROCK THE STREET/URBAN ROCKERZ78.5
    104life center13-23life centerItalyTHE THRILL OLDSCHOOL J.N.R.ACTION76.5
    109ARCA DANCE STUDIO14-25ARCA DANCE STUDIOPortugalENERGY76.5
    1215TSC Schwarz-Weiss Offenburg e.V.12-22TSC Schwarz-Weiss Offenburg e.V.GermanySAHSUMY76.0
    1311Akademia Mlodego Artysty15-22Akademia Mlodego ArtystyPolandROX FAMILY75.3
    142Inspirations Dance & Performance Academy9-21Inspirations Dance & Performance AcademyEnglandWE KNOW HOW TO PARTY75.0
    1510Tanzstudio Linder15-19Tanzstudio LinderSwitzerlandTERMLESS74.6
    1513ELITE DANCE18-21ELITE DANCESpainTOO MUCH74.6
    171Tanzfabrik ATG20-25Tanzfabrik ATGAustriaTHE BEAT THAT CATCH/LIMITED EDITION74.5
    1816Street Vibes Dance School13-19Street Vibes Dance SchoolEnglandSTREET 1373.6
  • JGC - Junior Group Commercial

    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold4JBC / Cia. EDMB12-15JBC / Cia. EDMBSpainNOT THAT KINDA GIRL82.3
    Silver6L.A. Ballett & Dance School12-17L.A. Ballett & Dance SchoolGermanyUNBREAKABLE78.0
    Bronze5The Grace Academy12-17The Grace AcademyEnglandGHOST TOWN77.1
    42Jelli Studios10-17Jelli StudiosEnglandCOBRA76.3
    53Sandford School of Dance12-15Sandford School of DanceEnglandNO MORE HOUSEWORK75.6
    67Team Israel13-15Team IsraelIsraelADDICTED TO YOU74.6
    68Wellness Group14-17Wellness GroupArgentinaLA MÁQUINA74.6
    69L.A. Ballett & Dance School14-17L.A. Ballett & Dance SchoolGermany7 CADR CREW74.6
    91Tanzschule Two Times of Dance8-16Tanzschule Two Times of DanceGermanyALL OF US72.8
    1010Tanzschule Dance4Young14-17Tanzschule Dance4YoungGermanyMODIFICATION72.5

Wednesday 28th June

  • JDT - Junior Duet/Trio Tap

     

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 3 Bradley Wray, Jake Wray 14,15,16 Val Armstrong School of Performing Arts England BLACK BETTY 90.8
    Silver 7 Talia Duff, Annabel Nash, Lydia Snook 15,16,17 Marie Clarke school of dance England CAPONE 86.5
    Bronze 8 Ashley Gonzalez, Molly Rosaaen 15,17 Genesis Dance Company United States of America JUNGLE BOOK 85.7
    4 2 Chloe Dust, Georgina Johnson, Rimini Panayi 14,15,16 Cheshunt Dancing School England RHYTHM 85.2
    5 6 Tamzin Burgess, Hope Logan Reilly 15,16 Phelan School of Dance Scotland PUTTING ON THE RITZ 80.3
    6 4 Bethan Goodwin, Rhianna Goodwin 14,16 Elsberdance Wales SORRY 78.0
    7 5 Melo Alexandra, Amaral Carolina, Cordeiro Juliana 15,15,17 Figueira Stage School Portugal RAIN ON MY PARADE 73.0
    8 9 Dance academy 12-14 Dance academy Austria CELTIC WARRIORS 71.7
    9 1 Lena Berkmann, Nicole Kainz, Kerstin Prückler 14,14,15 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria ARE YOU READY TO SWING 71.3
  • SnDM - Senior Duet/Trio Modern & Contemporary Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 16 Diana Hecht, Jana Hecht, Carolin Welsch 19,21,21 Tanzstudio "Fancy" Germany "LIKE A SUMMER NIGHT DREAM" 90.0
    Silver 20 Arianna Audo Gianotti, Sara Vizzuso 21,22 ASD Centro Danza Iris Italy GENUS 88.0
    Bronze 18 Romy Eckenfels, Laura Eckenfels 20,22 1. Jazzdance Club Freiburg e.V. Germany PIECE BY PIECE 86.7
    4 21 Mohd Azizan Danial Bin Abdullah, Joanne Dayang Baru 22,23 Tagap Dance Company Malaysia RUMANDAWI 86.0
    5 19 Francyelle Meira, Cristiely Pereira 20,24 Espacio de Artes Alex Oliver Brazil ESPELHO DA ALMA 83.0
    6 24 Stefano Bumma, Fabio Donati 24,25 ASD Centro Danza Iris Italy DISSENSIO 82.7
    7 10 Gina Kuennecke, Adrian Thoemmes 17,20 Art & Dance Germany TWO LIGHT 81.7
    7 17 Jakub Dvorák, Tereza Palanová 19,23 Dance studio Žába Czech Republic MOVE TOGETHER 81.7
    9 13 Munro Chloe, Hannah Bennet 18,20 Shelagh Elliott Clarke England TWO 81.3
    10 9 Megan Toal, Jessica. Toal, Elina Toal 15,19,24 Ballettschule Atelier Danse Germany ORGAN DONOR 80.7
    10 11 Charlotte Costelow, Ellie Jones 18,18 Sarah Burnell School of Dance Wales THE CONSEQUENCE OF SOUND 80.7
    12 8 Emily Chapman, Joe Taylor 17,19 Jelli Studios England BATTLE OF LOVE 80.0
    13 22 Viesylda Likun, Mohd Amerul Amir 22,23 WindBreeze Dance Company Malaysia UTMOST DEVOTION 79.3
    14 5 Amber Redman, Jasmine Redman 16,18 Dance Design Theatre Arts ENGLAND DIRECTION 78.7
    15 1 M.ª João Brás, Inês Leite 13,18 Academia Gimnoarte Portugal SOULMATE 77.7
    15 12 Julie Novácková, Helena Novácková 18,18 Dance School Emotion Czech Republic TWO DOTS 77.7
    17 7 Alexandra Ballantine, Louise Gonzalez 17,18 Gibraltar National Team Gibraltar ANOTHER VERSION OF ME 77.3
    18 2 Christian Baumgartner, Miriam Wall 15,18 Theater Ballettschule Maestro Austria REFLECTION 76.7
    19 3 Manuel Bortolin, Ladina Taudien 15,19 Tanzstudio Linder Switzerland TROUGH THE WOODS 75.7
    20 4 Ursa Jaklic, Manca Torkar 15,20 Ballet school Stevens Slovenia THE ARENA 74.7
    21 15 Zofia Sagnowska, Daria Wolanska 18,21 Dtudio Baletowe Opery Krakowskiej Poland MOODS 73.7
  • JGT - Junior Group Tap

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 11 Jayne A Coleman Academy of Dance 14-17 Jayne A Coleman Academy of Dance England INSOMNIA 90.2
    Silver 9 Graham School of Dance & Theatre Arts 13-17 Graham School of Dance & Theatre Arts England ALL THAT JAZZ 90.0
    Bronze 3 Elsberdance 13-17 Elsberdance Wales ALL ABOUT THE GEEK 88.3
    4 4 Marie Clarke school of dance 10-15 Marie Clarke school of dance England FIVE GUYS NAMED MO 86.5
    5 10 Ballettschule Eva Holzschuh 14-16 Ballettschule Eva Holzschuh Germany MUSIC 80.2
    6 6 Jennifer Marshall School of Dance 12-16 Jennifer Marshall School of Dance Northern Ireland BOOTY SWING 79.0
    7 2 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 14-16 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria I GOT RHYTHM 78.2
    8 12 Tanzstudio Odenthal 12-14 Tanzstudio Odenthal Germany AFTER THE FIRE 76.8
    9 5 Davinia Van Praag Dance Academy 10-16 Davinia Van Praag Dance Academy Spain DEAR FUTURE HUSBAND 75.5
    10 1 Tanzstudio Odenthal 10-17 Tanzstudio Odenthal Germany REET PETITE 74.8
    11 7 JBC / Cia. EDMB 12-14 JBC / Cia. EDMB Spain ORDINARY PEOPLE 74.3
  • SnDT - Senior Duet/Trio Tap

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 7 Charlotte Costelow, Ellie Jones 18,18 Sarah Burnell School of Dance Wales OL MAN RIVER BEST DUET/TRIO AWARD 89.2
    Silver 3 Amber Redman, Jasmine Redman 16,18 Dance Design Theatre Arts ENGLAND TAP DANCE 88.3
    Bronze 6 Elina. Toal, Daniel. Smith 17,19 Ballettschule Atelier Danse Germany STAN AND OLLIE 84.5
    4 1 Evangelene Blackham-Hayward, Cydney Blackham-Hayward, Amelia Blackham-Hayward 13,16,18 Allgood School of Dancing England GET HAPPY 81.7
    5 4 Megan Luscombe, Elise Pollock 16,18 Footworks School of Dance England EXPRESS 80.7
    6 9 Nicole Kainz, Magdalena Koller 15,23 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria ANGRY TAP 80.5
    7 2 Nicola Thomas, Annika Thomas 14,19 Move-Ment Dance School Portugal CANDYMAN 79.3
    8 5 Deiana Ambra, Mulas Angelica, Spano Anna 17,17,18 life center Italy CONGA 78.2
  • JST - Junior Solo Tap

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 3 Bradley Wray 15.01 Val Armstrong School of Performing Arts England YOU GOT IT 93.8
    Silver 11 Tamzin Burgess 16.08 Phelan School of Dance Scotland ALMOST LIKE BEING IN LOVE 91.3
    Bronze 7 Marcel Li-Ping 16.04 Val Armstrong School of Performing Arts England BRING THE BEAT BACK 90.8
    4 10 Eleiyah Navis 16.06 Jelli Studios England CANON 89.2
    5 5 Hope Logan Reilly 15.09 Phelan School of Dance Scotland BIRTH OF THE BLUES 87.7
    6 16 Nicole Kainz 15.06 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria LOVES A CRAZY GAME 86.7
    7 9 Jana Phillip 16.05 Ballettschule Korinna Söhn Germany STRUGGLE FOR PLEASURE 86.5
    8 4 Jade Copas 15.05 Jennifer Marshall School of Dance Northern Ireland STAR SCAT 85.3
    9 15 Jones Owen 17.01 Elite School of Dance Wales BUDAPEST 85.2
    10 2 Rhianna Goodwin 14.11 Elsberdance Wales STACEYS MOM 84.8
    11 14 Ashley Gonzalez 17.01 Genesis Dance Company United States of America GREEN GARDEN 84.2
    12 8 Ella Brown 16.05 Elsberdance Wales CARIBBEAN RHYTHMS 83.8
    13 6 Molly Rosaaen 15.11 Genesis Dance Company United States of America AQUA VITAE 82.3
    14 12 Beauty Sethosa 16.08 Gauteng Dance Studios South Africa BIG BAD VOODOO MAN 79.5
    15 13 Katie Weir 16.11 Jennifer Marshall School of Dance Northern Ireland GYPSY DOODLE 77.7
    16 1 Elly Patton 14.05 Encore PAA Northern Ireland AMERICAN PATROL 76.8
  • SnST - Senior Solo Tap

     

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 7 Demi Jane Mant 19.11 Spotlight Theatre Arts England RHYTHMICALITY 88.3
    Silver 1 Charlotte Costelow 18.04 Sarah Burnell School of Dance Wales NIGHT AND DAY 84.2
    Bronze 3 Darcy Macmillan 19.03 The cheshire theatre school England FUSION 82.3
    4 5 Katie Daniel 18.06 Silhouette Studios Jersey BOULEVARD OF BROKEN DREAMS 81.8
    5 4 Amelia Blackham-Hayward 18.03 Allgood School of Dancing England DREAM A LITTLE DREAM 80.8
    6 2 Jade Molloy-O'Donnell 18.07 Encore PAA Northern Ireland TOO DARN HOT 77.8
  • SnSW - Senior Solo Jazz & Show Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 18 Darcy Macmillan 19.03 The cheshire theatre school England ROXY 90.8
    Silver 15 Tiaan Visser 25.05 SA Dance Team South Africa BODY LANGUAGE 90.3
    Bronze 5 Tatjana Lammersmann 18.04 Ballettschule International Bonn Germany FEELING GOOD 87.2
    4 14 Luisina Añon 23.09 Espacio Sole Argentina THE GREATEST 84.0
    5 16 Charlotte Costelow 18.04 Sarah Burnell School of Dance Wales THE IN CROWD 83.2
    6 11 Ekaterina Zamodeeva 19.08 Balletschool Maria Germany SPIRIT ESPANOL 82.8
    7 4 Helena García 22.04 stardanze Spain TOUGH LOVER 82.5
    8 13 Hristina Georgieva 22.02 Ballet Melady Bulgaria LOVE 81.3
    9 3 Ellie Jones 18.03 Sarah Burnell School of Dance Wales TANGO DE LA DESTRUCTION 81.0
    9 9 Catarina Fernandes 19.02 Open Dance School Portugal CORPS BRIDE 81.0
    11 12 Bruna Vilas Boas 20.11 Flash Li Dance Portugal RIVER DEEP, MOUNTAIN HIGH 80.7
    12 1 Megan Luscombe 18.06 Footworks School of Dance England QUEEN BEE 80.0
    13 6 Louise Gonzalez 18.04 Gibraltar National Team Gibraltar MY NAME IS HANNAHBAKER 79.7
    14 10 Ekaterina Ebert 19.03 Susannes Ballettschule Germany MY REFLECTION 79.0
    15 8 Anna Dolzhenkova 18.10 Exclusive Russian Federation PEOPLE HELP THE PEOPLE 76.3
    16 2 Kevin Aguilera Picas 21.06 JBC / Cia. EDMB Spain MY TIME TO SHINE 74.5
  • SnGW - Senior Group Jazz & Show Dance

     

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 10 DanceEmotion 14-21 DanceEmotion Germany TAIKO JUNTOS 95.8
    Silver 9 Tanzhaus Wuppertal 13-22 Tanzhaus Wuppertal Germany THE FIGHT 94.3
    Bronze 8 Dance School Emotion 12-21 Dance School Emotion Czech Republic AT THE HORSE RACES 94.0
    4 5 Ballettschule Atelier Danse 10-24 Ballettschule Atelier Danse Germany UPTOWN FUNK 93.8
    5 2 Academia Gimnoarte 8-18 Academia Gimnoarte Portugal BOLLYWOOD 93.2
    6 16 JBC / Cia. EDMB 9-23 JBC / Cia. EDMB Spain OYE 92.2
    7 7 Bella Danza Studios 12-19 Bella Danza Studios England DAY OF THE DEAD 92.0
    8 15 Footworks School of Dance 12-18 Footworks School of Dance England CAPONE 91.7
    9 12 Szkola Tanca Kieleckiego Teatru Tanca 15-18 Szkola Tanca Kieleckiego Teatru Tanca Poland ON BROADWAY 91.0
    10 17 stardanze 14-23 stardanze Spain BARCELONA 90.7
    11 3 WindBreeze Dance Company 10-23 WindBreeze Dance Company Malaysia DISCO INFERNO 89.8
    12 4 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 10-23 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria EVERBODY NACHO 86.8
    13 6 Shelagh Elliott Clarke 12-18 Shelagh Elliott Clarke England FLASH BACK 86.5
    14 13 ARCA DANCE STUDIO 15-25 ARCA DANCE STUDIO Portugal SISTER ACT 85.7
    15 14 Art & Dance 16-22 Art & Dance Germany CONFIDENT 85.2
    16 18 Elite School of Dance 11-19 Elite School of Dance Wales JELLICLE BALL 82.0
    17 1 Elite School of Dance 11-19 Elite School of Dance Wales DOG DAYS ARE OVER 74.0
  • JSA - Junior Solo Acro Dance

     

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 3 Nat Sweeney 14.07 Sparkles School of Dance England CIRCLE OF LIFE 98.0
    Silver 10 Maya Shiloni 16.11 Team Israel Israel PRETTY LITTLE LIAR 94.2
    Bronze 12 Lucy Moist 17.11 Spotlight Stage School England CONFIDENT 93.3
    4 9 Ana Margarida Dionísio 16.08 DNA- Dance N´Arts School Portugal WIND 92.3
    5 2 Katie Bryce 14.06 MCKECHNIE Scotland FALLEN ANGEL 90.0
    6 11 Koena Lichaba 17.09 Vibez Dance Studio South Africa WRITING'S ON THE WALL 86.0
    6 13 Marta Terroso 14.07 Academia Gimnoarte Portugal SNAKE EYES 86.0
    10 7 Cordelia Wickenden 16.06 Fantasy Feet Dance Academy Wales THE ROSE 78.8
    8 1 Francisca Louro 14.04 Academia Annarella Portugal NÃO VÁS EMBORA 79.5
    9 6 Deborah Kaut 15.09 Deborah Kaut Belgium BENEATH YOUR BEAUTIFUL 79.0
    11 5 Kelly Schloesser 15.06 J & C Dance Creations South Africa ONE DAY 78.5
    12 8 Beauty Sethosa 16.08 Gauteng Dance Studios South Africa CROSS 77.7
    12 14 Noam Elieli 15.07 Team Israel Israel MOONLIGHT 77.7
    14 4 Lucera Sobotta 15.02 Ballettschule Alena Schneider Germany SILENCE OF THE WIND 76.8
  • SnDW - Senior Duet/Trio Jazz & Show Dance

    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold17Chanté Fourie, Beauty Sethosa, Tiaan Visser16,22,25Gauteng Dance StudiosSouth AfricaCORPORATE88.8
    Silver1Talia Duff, Maddie Kimber, Owen Richardson15,16,18Marie Clarke school of danceEnglandMAMA MAKES THREE85.7
    Bronze12Aida López Sánchez, Òscar Muñoz Lujan17,20Step by Step by Montse EstradaSpainALL NIGHT LONG81.7
    45Amy Finch, Eleanor Finch, Katya Metelsky15,15,18Prompt Corner Academy Of DanceEnglandEXPLOSION80.2
    510Marta González, Laia López14,18DISSETSpainSTEALING79.2
    66M.ª João Brás, Beatriz Cavaleiro, Gabriela Poças16,17,18Academia GimnoartePortugalGIVE TO ME79.0
    716Diana Hecht, Jana Hecht21,21Tanzstudio "Fancy"Germany"SAME DRESS"77.8
    83Christina Hoff, Maria Richter, Laura Servos14,16,21Tanzfabrik DürenGermanyNIGHTMARE77.7
    813Veronika Bechthold, Alina Kamyshev10,19Tanzschule "Alisa"Germany"RENDEZ-VOUS"77.7
    1014Anna Costa Benet, Maria García Coll, Queralt Parada Fradera19,19,23Step by Step by Montse EstradaSpainCANDYMAN77.0
    117Robyn Stokell, Laura Young16,18WOOTTON BASSETT SCHOOL OF DANCEEnglandI CAN'T DO IT ALONE76.0
    129Mariana Puga, Bruna Vilas Boas14,20Flash Li DancePortugalBLACK & GOLD75.3
    138Caroline Maurer, Maria Michailov16,18Ballettschule FettichGermanyNOT A TEST74.5
    1411Alexandra Ballantine, Louise Gonzalez17,18Gibraltar National TeamGibraltarUNWANTED VISITOR73.0
    152Zoe Stewart, Eimear Friel, Jade Molloy-O'Donnell17,17,18Encore PAANorthern IrelandBURLESQUE EXPRESS72.8
  • SnGT - Senior Group Tap

     

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 10 Marie Clarke school of dance 15-20 Marie Clarke school of dance England LAST DANCE 90.3
    Silver 1 Marie Clarke school of dance 15-19 Marie Clarke school of dance England BUGLE BOY 90.2
    Bronze 6 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 11-23 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria KING OF NEW YORK 88.7
    4 5 Footworks School of Dance 11-18 Footworks School of Dance England ABSOLUTELY ME 87.7
    5 2 Ballettschule Eva Holzschuh 18-24 Ballettschule Eva Holzschuh Germany CABINET OF HORROR 84.0
    6 13 Encore PAA 12-18 Encore PAA Northern Ireland FREAKS LIKE US 83.3
    7 12 Ballettschule Atelier Danse 15-24 Ballettschule Atelier Danse Germany WIGGLE 82.8
    8 11 Ballettschule Eva Holzschuh 18-25 Ballettschule Eva Holzschuh Germany YEAH! 81.5
    9 3 Ballettschule Atelier Danse 15-24 Ballettschule Atelier Danse Germany SPACE PIRATES 80.3
    10 9 Elite School of Dance 16-19 Elite School of Dance Wales TOP HAT, WHITE TIE AND TAILS 80.0
    11 4 Encore PAA 14-18 Encore PAA Northern Ireland THE ROAD 77.5
    11 7 life center 12-18 life center Italy AMERICANO 77.5
    13 8 Academia de Bailado Paulo VI 13-19 Academia de Bailado Paulo VI Portugal JAZZY TAP TRAP 73.7
  • JSW - Junior Solo Jazz & Show Dance - A

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 15 Nela Polášková 15.06 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové Czech Republic CHANSON 90.2
    Silver 10 Joana Gouveia 15.01 DNA- Dance N´Arts School Portugal BUSINESS 88.8
    Bronze 18 Lilien Roithmeier 15.01 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria THIS GIRL IS DANGEROUS 84.8
    4 7 Annika Thomas 14.08 Move-Ment Dance School Portugal ONE NIGHT ONLY 83.8
    5 17 Nicole Kainz 15.06 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria WHAT YOU WANT 82.8
    6 13 Portase Ramona 15.05 DANCE PLANET Romania MIL PASOS 82.3
    7 2 Ekaterina Ivanyuk 14.03 Dance Chaos Russian Federation I LOVE JAZZ 81.8
    8 12 Aleksandra Chelmecka 15.02 Zespól Szkól Spolecznych nr 1 w Krakowie Poland THE MYSTERY OF THE DESERT 79.2
    9 3 Milena Ruser 14.03 DanceEmotion Germany BE YOURSELF 78.2
    10 19 Maria McGarrigle 14.03 Encore PAA Northern Ireland FAST CAR 77.7
    11 1 Mariia Karnaukhova 14.02 Dance Chaos Russian Federation MY KARENINA 76.7
    11 11 Yara Diezel 15.02 Musikschule "Heinrich Schütz" Gera Abt. Tanz Germany GUTEN MORGEN 76.7
    13 16 Vera Lambert 15.06 On Your Toes Ireland ON MY OWN 75.7
    14 5 Audrey Wilson 14.07 Canadian International Dance Academy Canada ELEANOR RIGBY 73.7
    15 14 Kostiyk Iryna 15.06 Vlad Yama Dance School Ukraine ABSTRACTION 73.0
    16 9 Natasha Richardson 15.01 Gibraltar National Team Gibraltar MY LAST PAIR 72.0
    17 6 Anna Paula Prunelo 14.08 Academia Dancing Queen Argentina CHANDELIER 69.3
    18 4 Camila Araceli Lozina 14.05 Academia Dancing Queen Argentina ELASTIC HART 69.0
  • JSW - Junior Solo Jazz & Show Dance - B

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 10 Òscar Muñoz Lujan 17.02 Step by Step by Montse Estrada Spain SMILE 91.7
    Silver 8 Eleiyah Navis 16.06 Jelli Studios England STEPPING OUT 91.0
    Bronze 16 Eleanor Wilson 17.08 Graham School of Dance & Theatre Arts England DANCE UNTIL WE DROP 89.5
    4 9 Natalia Milewska 17.01 Krakowska Akademia Tanca Poland HEY BIG SPENDER 87.3
    5 5 Jazmin Berry 15.11 Fantasy Feet Dance Academy Wales FEELING GOOD 86.5
    6 6 Eileen Michelle Landsmann 16.01 L.A. Ballett & Dance School Germany DIRTY 83.2
    7 7 Luisa Majella Forte 16.04 On Your Toes Ireland MODERN MILLIE 81.5
    8 12 Molly Hogan 17.04 On Your Toes Ireland CATS 81.2
    9 4 Sarah Hames 15.11 Fantasy Feet Dance Academy Wales NOBODY BUT ME 81.0
    10 17 Adna Kujundzic 17.11 Ars Center Bosnia and Herzegovina BLACKBIRD IN CAGE 80.2
    11 11 Lucie Vacková 17.02 Dance School Emotion Czech Republic CAN`T RELY ON U 79.7
    12 3 Luz Serrano de Haro 15.09 JBC / Cia. EDMB Spain WICKED GAME 78.7
    12 15 Lucie Kadlecová 17.06 LK Dance Olomouc Czech Republic FEELING GOOD 78.7
    14 1 Keran Kostadinov 15.07 Tinity Bulgaria OMMANADE 76.8
    14 2 Olha Yemchura 15.09 Vlad Yama Dance School Ukraine FEMININE 76.8
    16 13 Alexandra Ballantine 17.05 Gibraltar National Team Gibraltar AND IM OKAY 72.8
  • Mini and Children Gala

    Sorry there is currently no information for this dance class, please check again later.

Thursday 29th June

  • JDW - Junior Duet/Trio Jazz & Show Dance

     

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold   Alysia Armer, Arlette Larkin-Pardillo, Eleanor Norton-Bailey 14,14,14 The Vale School of Dance England PUTTIN ON THE RITZ 95.0
    Silver 15 Daniela Barros, M.ª Leonor Domingues, Catarina Ferreira 14,15,16 Academia Gimnoarte Portugal FEVER 89.3
    Bronze 1 Lilien Roithmeier, Lina Schmied, Judith Schrems 15,15,15 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria THERE'S GOTTA BE 88.3
    4 5 Katie Bryce, Wright Millie 13,14 MCKECHNIE Scotland SING SING SING 86.0
    5 16 Eileen Michelle Landsmann, Franziska Pietsch 14,16 L.A. Ballett & Dance School Germany SHAKE THAT WINGS 85.7
    6 23 Georgia Bailey, Freya Boulton 16,17 Swindon Academy Of Dance England LET'S GET LOUD 83.7
    7 12 Nicole Kainz, Kerstin Prückler 14,15 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria BEND AND SNAP 83.5
    8 21 Esther Klausmann, Annika Roos, Mira Schwartz 15,16,16 Ballettschule International Bonn Germany HEY BOY, HEY GIRL 80.0
    9 10 Eliška Dvoráková, Magdalena Novotná 14,14 Dance School Emotion Czech Republic KEEP YOUNG AND BEAUTIFULL 79.5
    10 9 Nikola Rašovic, Katerina Vrbecká 14,14 Dance School Emotion Czech Republic MADEMOISELLE POPULAIRE 79.3
    11 4 Katerina Hulínská, Eliška Hulínská 12,17 Dance School Emotion Czech Republic FRIEND LIKE ME 78.7
    12 24 Òscar Muñoz Lujan, Julia Saura Gomez 17,17 Step by Step by Montse Estrada Spain BROKEN HEART 78.5
    13 25 Alba Bonet Sole, Olivia Garcia Oliveras 13,13 JBC / Cia. EDMB Spain WHO'S GOT THE PAIN 78.2
    14 22 Mariana Prazeres, Maria Miguel Santos 16,16 DNA- Dance N´Arts School Portugal PIECE OF CAKE 76.8
    15 14 Anita Cardoso, Constança Costa, Carolina Nobre 14,15,15 Afriklave Portugal MONSTER 76.7
    16 3 Beauty Sethosa, Cristabelle Stapelberg 11,16 Gauteng Dance Studios South Africa MOVE YOUR BODY 73.7
    17 2 Evie James, Aimee Marchant 14,17 Performing Arts Academy Wales Wales BIG SPENDER 72.3
    18 8 Camila Araceli Lozina, Anna Paula Prunelo 14,14 Academia Dancing Queen Argentina I LOVE THE WAY YOU LIE 72.0
    19 7 Imogen Breaks, Molly Thorne 14,14 Weymouth Dance Studio England TOCCATA 71.0
    20 6 Daniil Ivanov, Irina Vodopshina 13,15 School of Modern Dance "BOLERO" Russian Federation FULFILLING DESIRES FLOWER 70.0
    20 17 Philip Honig, Lilo Wätzel 14,16 Pirouette Dance Company e.V. Germany DESTROYED BY YOU 70.0
    20 18 Amaia Nassall, Milena Ruser 14,16 DanceEmotion Germany BE REAL 70.0
    20 20 Olha Yemchura, Kostiyk Iryna, Kostiyk Marta 15,15,15 Vlad Yama Dance School Ukraine TRIANGLE OF LIFE 70.0
  • JSV - Junior Solo Song & Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 11 Evan Reah 15.11 The Danceworks England MISS TRUNCHBULL- MATILDA THE MUSICAL 89.7
    Silver 2 Talia Duff 15.09 Marie Clarke school of dance England THE GIRL FROM 14G 87.2
    Bronze 8 Isabelle Cross 15.01 The Danceworks England RAIN ON MY PARADE 85.8
    4 9 Judith Schrems 15.03 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria I CAN'T DO IT ALONE 85.2
    5 14 Spela Jezovsek 16.10 Harlekin - Association for the art of the dance Slovenia I`M A GOOD GIRL 84.8
    6 18 Evie James 14.06 Performing Arts Academy Wales Wales POPULAR 82.7
    7 17 Eimear Friel 17.10 Encore PAA Northern Ireland MAYBE THIS TIME 82.2
    8 13 Tamzin Burgess 16.08 Phelan School of Dance Scotland I SPEAK SIX LANGUAGES 81.8
    9 6 Rashmi Torres 14.05 Musikschule "Heinrich Schütz" Gera Abt. Tanz Germany "IF MY FRIENDS COULD SEE ME NOW " 80.2
    10 7 Ayaka Koshida 14.06 T-Studio Ballett & Pilates Germany ZERO TO HERO 79.8
    11 15 Margarida Carvalho 17.05 Ent´Artes - Escola de Dança Portugal IAM WHAT I AM 79.7
    12 16 Mascha Volmershausen 17.09 Balletschool Maria Germany TOUGH LOVER 78.7
    13 5 Olivia Millington 14.03 Elsberdance Wales JUST ARRIVED 77.8
    14 10 Yekaterina Bogdanova 15.03 Team Kazakhstan Kazakhstan ME AND MY BABY 77.0
    15 1 Yannick Reuß 15.05 Ballettschule ON POINT e.V. Germany IF I ONLY HAD A BRAIN 76.8
    16 12 Daphne Lozano Debusschere 16.07 Dream Dance School Spain DAPHNE'S DREAM 74.7
    17 3 Laura Vaquero Gelabert 14.01 Angela Bruno Dance Factory Spain ON MY PARADE 73.2
  • SnGV - Senior Group Song & Dance

     

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 6 Marie Clarke school of dance 6-20 Marie Clarke school of dance England WONDERLAND 91.2
    Silver 2 Footworks School of Dance 8-18 Footworks School of Dance England STORY OF MY LIFE/FREAK FLAG 89.3
    Silver 3 Jelli Studios 13-19 Jelli Studios England KIDS GAME 89.3
    Bronze 7 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 9-23 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria ONE SHORT DAY 86.7
    5 8 JBC / Cia. EDMB 12-23 JBC / Cia. EDMB Spain ONE NIGHT ONLY 86.3
    6 5 Ballettschule ON POINT e.V. 15-24 Ballettschule ON POINT e.V. Germany FAME 80.3
    7 1 JBC / Cia. EDMB 9-23 JBC / Cia. EDMB Spain THERE SHE GOES! 79.8
    8 4 Ballett Andrea Hilger 14-23 Ballett Andrea Hilger Germany AQUARIUS 77.5
  • JGW - Junior Group Jazz & Show Dance

    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold12The Vale School of Dance11-17The Vale School of DanceEnglandUNDER THE SEA98.8
    Gold24Jelli Studios10-15Jelli StudiosEnglandJAZZ DANCE98.8
    Silver8Academia Gimnoarte10-17Academia GimnoartePortugalGROW UP93.5
    Bronze6Tanzhaus Wuppertal10-16Tanzhaus WuppertalGermanyCATS93.3
    57Ballettschule Atelier Danse10-17Ballettschule Atelier DanseGermanySTEAM HEAT91.5
    626Szkola Tanca Kieleckiego Teatru Tanca13-17Szkola Tanca Kieleckiego Teatru TancaPolandELEMENTS91.3
    74School of Modern Dance "BOLERO"8-15School of Modern Dance "BOLERO"Russian FederationTHE LIFE OF PABLO PICASSO89.3
    815Capitol Szkola Baletowa11-17Capitol Szkola BaletowaPolandKANKAN88.7
    923Dance School Emotion13-17Dance School EmotionCzech RepublicTODAY`S THE DAY87.7
    1025JBC / Cia. EDMB12-14JBC / Cia. EDMBSpainGET HAPPY87.5
    112Elsberdance10-16ElsberdanceWalesBIG TIME86.0
    1211Ballettschule International Solingen12-16Ballettschule International SolingenGermanyHOKUS POKUS85.8
    1321Fantasy Feet Dance Academy13-17Fantasy Feet Dance AcademyWalesMOONDANCE83.9
    1410Dance Chaos11-14Dance ChaosRussian FederationSOME LIKE IT HOT83.8
    1417Swindon Academy Of Dance12-17Swindon Academy Of DanceEnglandA LITTLE PARTY NEVER KILLED NOBODY83.8
    1614Ent´Artes - Escola de Dança11-17Ent´Artes - Escola de DançaPortugalCHICAGO83.2
    175Arabesque9-16ArabesqueItaly40'S83.0
    189Davinia Van Praag Dance Academy10-16Davinia Van Praag Dance AcademySpainONE NIGHT ONLY82.8
    191Szkola Tanca Kieleckiego Teatru Tanca13-16Szkola Tanca Kieleckiego Teatru TancaPolandTHE BATTLE82.5
    2016Figueira Stage School12-15Figueira Stage SchoolPortugalDIVAS82.3
    213Ljc academy dance drama Wales5-15Ljc academy dance drama WalesWalesPIRATES OF THE CARIBBEAN81.3
    2113Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl14-16Dancing World Tanzschule Alexander KreisslAustriaBABY DON'T TALK81.3
    2319DISSET13-15DISSETSpainON BROADWAY79.7
    2422Performing Arts Academy Wales13-17Performing Arts Academy WalesWalesDANCIN' FOOL78.7
    2520Bucharest Sport Club13-16Bucharest Sport ClubRomaniaSWING76.7
  • JDV - Junior Duet/Trio Song & Dance

    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold10Melissa Jenkins, Nel Meirion, Olivia Millington13,13,14ElsberdanceWalesA MUSICAL92.3
    Silver1Zoe Hartley, Tenisha Lawrance, Demi Scott13,14,14Timestep Academy of Dance & Performing ArtsEnglandWE OPEN IN VENICE91.0
    Bronze4Emily Ellis, Elise Pollock, Paige Simmonds14,15,16Footworks School of DanceEnglandCATS90.3
    Bronze11Esme Kennedy, Robyn Morgan, Erin Ramsey14,15,15ElsberdanceWalesGOTTA HAVE A GIMMICK90.3
    512Matthias Gussner, Judith Schrems15,15Dancing World Tanzschule Alexander KreisslAustriaFRIENDSHIP87.7
    63Ellie Bush, Talia Duff14,15Marie Clarke school of danceEnglandMUSICAL THEATRE BOYS87.3
    75Tamzin Burgess, Hope Logan Reilly15,16Phelan School of DanceScotlandWHAT IS THIS FEELING? (WICKED)87.2
    82Leonor Frade, Márcia Francisco, Eduardo Neves13,16,17ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃPortugalI DREAMED A DREAM85.8
    99Levenka Heberle, Charlotte Spahn17,17Ballettschule KrainGermanySHINE MY SHOES85.0
    108Alicia Reuß, Yannick Reuß15,17Ballettschule ON POINT e.V.GermanyBABY, IT'S COLD OUTSIDE83.7
    116Alba Garcia Lopez, Daphne Lozano Debusschere, Jana Rodriguez Smith16,16,17Dream Dance SchoolSpainLE JAZZ HOT DREAM82.3
    127Isabella Hones, Viktoria Späth15,17Ballett Andrea HilgerGermanyMONEY79.0
  • SnSV - Senior Solo Song & Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 3 Megan Luscombe 18.06 Footworks School of Dance England WHEREVER HE AINT 92.2
    Silver 7 Lorraine Bühl 24.06 Ballettschule ON POINT e.V. Germany HE TAUGHT ME HOW TO YODEL 88.5
    Bronze 4 Harriet Taylor 20.11 Marie Clarke school of dance England RED SHOE BLUES 87.2
    4 5 Jenel Gladden 21.08 Inspirations Dance & Performance Academy England LET'S BE BAD 85.8
    5 6 Anna Costa Benet 23.06 Step by Step by Montse Estrada Spain THE LIFE OF THE PARTY 81.8
    6 2 Katie Daniel 18.06 Silhouette Studios Jersey BIG SPENDER 80.5
  • JSMm - Junior Solo Modern – any style (Boys)

     

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 9 João Gomes 15.10 Academia Annarella Portugal CAMINANTE SIN CAMINO 92.5
    Silver 12 Eduardo Neves 16.01 Academia Annarella Portugal POLUS 85.8
    Bronze 10 Carlos Lopez Munoz 15.11 JBC / Cia. EDMB Spain THE HOURS 84.7
    4 17 Xavier Lott 17.10 T-Studio Ballett & Pilates Germany SET FREE 82.5
    5 13 Matinin Sungkin 16.06 WindBreeze Dance Company Malaysia CROSSROADS 82.2
    6 8 Mohd Daniel Bin Askal 15.09 Tagap Dance Company Malaysia EVERGLOW 81.3
    7 2 Jay Allan 14.03 Val Armstrong School of Performing Arts England MY HOUSE 81.2
    8 16 Koena Lichaba 17.09 Vibez Dance Studio South Africa THESE HANDS 81.0
    9 4 Nat Sweeney 14.07 Sparkles School of Dance England COLD WATER 80.7
    10 15 Òscar Muñoz Lujan 17.02 Step by Step by Montse Estrada Spain AFRICAN DRUMS 80.2
    11 1 Bernardo Costa 14.02 Conservatório de Dança Do Vale do Sousa Portugal ENDE NEU 80.0
    11 3 Miha Florjanc Lukan 14.07 Društvo Kazina Slovenia BROTSJOR 80.0
    13 6 Harry Smallman 15.06 Jelli Studios England TORN 79.7
    14 11 Luca Völkel 15.11 Tanzhaus Wuppertal/Balletschule International Solingen Germany SEVEN 79.0
    15 18 Lior Pesterneck 17.11 Team Israel Israel SLIP 76.7
    16 7 Keran Kostadinov 15.07 Tinity Bulgaria ALONE IN THE DARK 76.2
    17 5 Noah Amann 14.11 T-Studio Ballett & Pilates Germany LONGING 75.3
  • SnSA - Senior Solo Acro Dance

     

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 2 Rene Skorupa 18.09 T-Studio Ballett & Pilates Germany I AM 91.2
    Silver 1 Amy Finch 18.03 Prompt Corner Academy Of Dance England RULE THE WORLD 83.2
    Bronze 5 Chanté Fourie 22.09 Gauteng Dance Studios South Africa CREATURE 76.0
    4 4 Christina Hoff 21.03 Tanzfabrik Düren Germany OBSESSION 74.2
  • SnDV - Senior Duet/Trio Song & Dance

     

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 1 Emily Ellis, Megan Luscombe, Elise Pollock 15,16,18 Footworks School of Dance England AMERICA 92.2
    Silver 2 Amber Redman, Jasmine Redman 16,18 Dance Design Theatre Arts England SPEAKING FRENCH 92.0
    Bronze 3 Sam Ashall, Jessica Fawcett, Louise Phelan 17,18,19 The cheshire theatre school England EASY STREET 88.7
  • JGA - Junior Group Acro

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 5 Spotlight Stage School 9-17 Spotlight Stage School England MAGIC! 95.5
    Silver 1 Susannes Ballettschule 6-17 Susannes Ballettschule Germany BE OUR GUEST 90.5
    Bronze 3 The Grace Academy 7-17 The Grace Academy England A&E 90.0
    4 4 Jordon School Of Dance & Performing Arts 7-17 Jordon School Of Dance & Performing Arts England THE RED SHOES 84.8
    5 2 Dream Dance School 7-17 Dream Dance School Spain AVATAR DREAM 79.7
    6 6 Davinia Van Praag Dance Academy 10-14 Davinia Van Praag Dance Academy Spain CHANDELIER 79.0
    7 7 Corpore Dance 10-16 Corpore Dance Portugal GANESH 76.0
    8 8 Trinity Dance Company 13-16 Trinity Dance Company South Africa PAINT IT BLACK 74.5
  • JGM - Junior Group Modern & Contemporary Dance

     

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 32 Academia Annarella 11-15 Academia Annarella Portugal TEARS 95.7
    Silver 10 Storm Ballet 11-14 Storm Ballet Czech Republic LOST IN TIME 87.3
    Bronze 28 Jayne A Coleman Academy of Dance 14-17 Jayne A Coleman Academy of Dance England VELOCITY 86.7
    4 2 Academia Annarella 10-17 Academia Annarella Portugal LATINOAMERICA 84.7
    5 19 DNA- Dance N´Arts School 12-16 DNA- Dance N´Arts School Portugal BARCO NEGRO 83.8
    6 21 Team Israel 13-16 Team Israel Israel ALFA BETA 83.5
    7 17 ASD Centro Danza Iris 12-15 ASD Centro Danza Iris Italy DULCIS IN VIA 82.7
    7 27 Tanztheater Grazia 14-16 Tanztheater Grazia Germany SOME PEOPLE 82.7
    9 13 Europa-Park Talent Academy 10-15 Europa-Park Talent Academy Germany WE ARE ALL FROM CHILDHOOD 82.5
    9 25 Bucharest Sport Club 13-16 Bucharest Sport Club Romania SHINE 82.5
    11 26 Dance School Emotion 13-17 Dance School Emotion Czech Republic HUNGER GAMES 81.3
    12 31 JBC / Cia. EDMB 12-16 JBC / Cia. EDMB Spain REVERANCE 81.2
    12 37 Gibraltar National Team 13-15 Gibraltar National Team Gibraltar 7 SISTERS 81.2
    14 4 Fantasy Feet Dance Academy 13-17 Fantasy Feet Dance Academy Wales NOT ABOUT ANGELS 81.0
    14 24 Harlekin - Association for the art of the dance 13-16 Harlekin - Association for the art of the dance Slovenia CONFESSION 81.0
    14 33 Jennifer Marshall School of Dance 12-16 Jennifer Marshall School of Dance Northern Ireland STRANGE FRUIT 81.0
    17 23 Ballettschule Kaiserswerth 13-16 Ballettschule Kaiserswerth Germany RUN 80.5
    18 8 Jordon School Of Dance & Performing Arts 10-17 Jordon School Of Dance & Performing Arts England WORLD IN UNION 80.2
    19 6 NUTI 15-16 NUTI Bulgaria RUNNING 80.0
    20 9 TANZBRUECKE HAMBURG 11-14 TANZBRUECKE HAMBURG Germany UNEXPECTED 79.8
    21 30 Tagap Dance Company 15-16 Tagap Dance Company Malaysia TIME IS RUNNING OUT 79.3
    22 14 Terpsichore Ballet Company 11-15 Terpsichore Ballet Company Czech Republic STRAWBERRIES 78.5
    23 20 Gibraltar National Team 13-15 Gibraltar National Team Gibraltar ANXIETY 77.8
    24 15 Capitol Szkola Baletowa 11-17 Capitol Szkola Baletowa Poland MISSION IMPOSSIBLE 77.2
    25 12 Dance Chaos 11-14 Dance Chaos Russian Federation IN THE RHYTHM OF A BIG CITY 76.8
    26 7 Sandford School of Dance 4-15 Sandford School of Dance England ABERFAN - CHILD OF MINE 76.3
    27 36 NUTI 15-16 NUTI Bulgaria RELIESE 75.8
    28 1 JBC / Cia. EDMB 10-14 JBC / Cia. EDMB Spain I REMEMBER ME 75.5
    28 18 Arabesque 11-16 Arabesque Italy COLOUR YOUR LIFE 75.5
    30 16 UET Dancers 12-15 UET Dancers Austria EXIT THE CAVE 74.7
    31 5 Krakowska Akademia Tanca 14-17 Krakowska Akademia Tanca Poland FALL INTO MY HANDS 74.3
    32 35 Krakowska Akademia Tanca 14-17 Krakowska Akademia Tanca Poland THE POISONS AROUND US 74.2
    33 29 Performing Arts Academy Wales 14-17 Performing Arts Academy Wales Wales THE SOUND OF SILENCE 73.8
    34 11 Balet Mostar Arabesque 11-14 Balet Mostar Arabesque Bosnia and Herzegovina LOGIC OF SECRETS 73.7
    35 34 Fantasy Feet Dance Academy 13-17 Fantasy Feet Dance Academy Wales BREATHE 73.3
    36 3 Jennifer Marshall School of Dance 11-14 Jennifer Marshall School of Dance Northern Ireland SHAMANS DANCE 72.3
    37 22 Ying Wa Girls' School 13-16 Ying Wa Girls' School Hong Kong THE SHADOW 70.7
  • JDM - Junior Duet/Trio Modern & Contemporary Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 27 Amelie Skubella, Luca Völkel 15,15 Ballettschule International Solingen and Tanzhaus Wuppertal Germany TO THIS DAY 96.2
    Silver 23 Marta Gonzalez Amores, Carlos Lopez Munoz 15,15 JBC / Cia. EDMB Spain TOTAL ECLIPSE OF THE HEART 93.7
    Bronze 33 Eleiyah Navis, Harry Smallman 15,16 Jelli Studios England SAFE INSIDE 89.3
    4 21 Simona Doleželová, Nela Polášková 15,15 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové Czech Republic MIMES 86.0
    5 16 Giulia Camardo, Erika Giangolini 14,15 DANZARTE ASD Italy OLTRE LA LUCE 85.5
    6 19 Katie Agarwal, Eleanor Norton-Bailey 14,16 The Vale School of Dance England SELAH 85.0
    7 2 Mohd Khairudin Masbul, Matinin Sungkin 12,16 WindBreeze Dance Company Malaysia BOOTLESS FEUD 83.3
    8 30 Sophie Beeker, Stephanie Hagenauer, Megan Toal 15,15,17 Ballettschule Atelier Danse Germany MARIMBA 83.2
    9 39 Georgina Clarke, Tiami Fellows-Taylor, Eleanor Wilson 16,17,17 Graham School of Dance & Theatre Arts England HOW WILL I KNOW 82.7
    10 15 Marta Terroso, Miguel Marques, Carolina Neves 14,14,14 Academia Gimnoarte Portugal HELP 82.5
    11 5 Katarzyna Kuchta, Katarzyna Wsól 13,14 Szkola Tanca Kieleckiego Teatru Tanca Poland WILD HORSES 80.2
    12 14 Eliška Dvoráková, Magdalena Novotná 14,14 Dance School Emotion Czech Republic CANARDS SAUVAGES 80.0
    13 38 Georgina Powell, Cordelia Wickenden, Alex Powell 16,17,17 Fantasy Feet Dance Academy Wales NEAR AND FAR 79.2
    14 9 Sarah Hames, Erin Twose 13,15 Fantasy Feet Dance Academy Wales LIFE OF THE PARTY 79.0
    14 32 Mohd Daniel Bin Askal, Noreba Natasya Saibi 15,16 Tagap Dance Company Malaysia US 79.0
    14 41 Ellen Hill, Lucy O'Connor 17,17 Jodi Hansford Dance Group Jersey BRING ME BACK TO LIFE 79.0
    17 11 Margarida Carvalho, Lara Machado 13,17 Ent´Artes - Escola de Dança Portugal DESAFIO 78.5
    18 31 Wiktoria Lewandowska, Antonina Wozniak 15,15,17 Szkola Tanca Kieleckiego Teatru Tanca Poland LOST GIRL 78.2
    19 13 Noah Amann, Ayaka Koshida 14,14 T-Studio Ballett & Pilates Germany SECOND CONFESSION 77.8
    20 20 Joana Gouveia, Sofia Rocha 14,15 DNA- Dance N´Arts School Portugal MARMOL 77.5
    21 6 Katie Bryce, Wright Millie 13,14 MCKECHNIE Scotland UNSTOPPABLE 77.3
    22 18 Sophie Leone-Schultz, Audrey Wilson 14,16 Canadian International Dance Academy Canada SEE YOU AGAIN 77.0
    23 25 Lilien Roithmeier, Lina Schmied 15,15 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria SAIL 76.5
    24 34 Viktorie Bušková, Rozálie Stárová 16,16 Dance School Emotion Czech Republic MEET ME OUT OF FACEBOOK 75.7
    25 22 Kostiyk Iryna, Kostiyk Marta 15,15 Vlad Yama Dance School Ukraine ALTER EGO 75.5
    25 29 Yana Bodeva, Gergana Dimitrova, Aleksandra Naskova 15,15,16 NUTI Bulgaria CLOSE 75.5
    27 28 Mette Kajander, Eevi Käki, Lotta Salminen 15,15,15 Dance Studio Footlight Finland THE END OF THE WORLD 75.0
    28 1 Zaharia Anne-Marie, Portase Ramona 8,15 DANCE PLANET Romania ALTER MY EGO 74.7
    29 3 Paula Diego Becerril, Berta Sierra Belmonte, Mireia Tenas Anglada 13,13,14 JBC / Cia. EDMB Spain OFTEN A BIRD 74.5
    30 17 Anna Valentina Fioranelli, Hanna Geismayr, Léna Weber 14,15,16 Dance academy Austria FRIENDSHIP? 74.2
    30 37 Lea Foschi, Susanne Huber 16,17 Theater Ballettschule Maestro Austria TIME WILL TELL 74.2
    32 24 Maria Domagalska, Emilia Szydlo 15,15 Krakowska Akademia Tanca Poland STAY 74.0
    32 26 Kaloyan Angelov, Liyana Asenova 15,15 NUTI Bulgaria IRREVERSIBLE 74.0
    32 36 Nicole Bonvini, Aimee Marchant 16,17 Performing Arts Academy Wales Wales WINTER'S WAR 74.0
    35 12 Lana Druskovic, Nika Ferjan 14,14 Ballet school Stevens Slovenia CHANDELIER 73.7
    35 40 Nina Kovacic, Maruša Steiner 17,17 Harlekin - Association for the art of the dance Slovenia BETWEEN US 73.7
    37 7 Lena Reinsch, Nicole Roesch 13,14 Art & Dance Germany FADED 73.2
    38 8 Martina Zini, Jada Piccinini 13,14 A.S.D. IN PUNTA DI PIEDI Italy WIRES 72.8
    39 4 Mayled Holly, Clash Megan, Phoebe Clark 13,13,14 Ljc academy dance drama Wales Wales BROKEN HOLLY MEGAN PHOEBE 72.7
    39 10 Keran Kostadinov, Neda Teneva 13,15 Tinity Bulgaria THRILL 72.7
    41 42 Yuval Buchan, Lior Pesterneck 17,17 Team Israel Israel BOHEMIAN RAPHSODY 72.5
    42 43 Janelle Alcantara, Christina Cassano 14,15 Gibraltar National Team Gibraltar PET 72.0
  • SnGM - Senior Group Modern & Contemporary Dance

    Sorry there is currently no information for this dance class, please check again later.

Friday 30th June

  • SnDN - Senior Duet/Trio National & Folklore Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 7 Maria Cascales fernandez, Ana Dominguez del fresno, Alicia Monteagudo alvite 19,20,23 estudio de danza esmeralda Spain SOLEA 87.7
    Silver 4 Anastasia Krjukov, Christina Olenberger, Angelina Sagrebin 16,17,20 KuBiS e.V. Germany BARYNJA 87.0
    Bronze 6 Caroline Maurer, Maria Michailov 16,18 Ballettschule Fettich Germany FRÜHLINGSKRANZ 86.3
    4 8 Diana Hecht, Jana Hecht 21,21 Tanzstudio "Fancy" Germany WINTER 84.0
    5 5 Evangelene Blackham-Hayward, Amelia Blackham-Hayward 16,18 Allgood School of Dancing England CELEBRATING THE ARRIVAL OF SPRING, BELARUS 83.7
    6 9 Mohd Amerul Amir, Viesylda Likun 22,23 WindBreeze Dance Company Malaysia SANGBAI 80.7
    7 10 Norfadilah Iduk, Adhli Fadhlullah Sa'adilah 22,23 Tagap Dance Company Malaysia BEBILIN 80.0
    8 1 Amy Finch, Katya Metelsky, Hattie Sheriff-Holford 15,17,18 Prompt Corner Academy Of Dance England TARANTELLA NAPOLETANA 77.0
    9 2 Katie Matfin, Robyn Stokell, Laura Young 16,16,18 WOOTTON BASSETT SCHOOL OF DANCE England GEORGIAN 72.2
  • JDB - Junior Duet/Trio Classical Ballet

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 5 Margarita Fernandes, João Gomes 12,15 Academia Annarella Portugal DUETO DE DON QUIXOTE 98.7
    Silver 20 Marta Gonzalez Amores, Carlos Lopez Munoz, Luz Serrano de Haro 15,15,15 JBC / Cia. EDMB Spain PAQUITA PAS DE TROIS 94.3
    Bronze 22 Laura. Bayer, Stephanie Hagenauer, Megan. Toal 15,17,17 Ballettschule Atelier Danse Germany CONCERTO 93.7
    4 14 Sarah Hindaoui, Sandra Plescan 14,14 JOY2DANCE Romania ONDINE 89.7
    5 17 Noah Amann, Rashmi Torres 14,14 Team Tanzteenies Germany L'ARTISTE ET SA MUSE 89.3
    6 9 Alba Bonet Sole, Marina Serven Escoda, Mireia Tenas Anglada 13,13,14 JBC / Cia. EDMB Spain ODALISQUES FROM LE CORSAIRE 83.0
    7 3 Diana Brandão Pietra Gonzales 14,15 Academia Annarella Portugal DOS CISNES 81.3
    8 6 Linda Vivian Gilles, Lea Sophie Koltermann, Helene Antonia Rüter 15,15,16 Ballettschule Kaiserswerth Germany CONCERT FOR THREE 79.3
    9 18 Eleri Macleod, Naimh Tooher 14,15 Bella Danza Studios England PAS DES FLEURS 78.7
    10 4 Georgia Bailey, Freya Boulton 16,17 Swindon Academy Of Dance England MENUETTO 77.3
    11 16 Marta Wawrzonek, Natalia Drochlinska 14,14 Dtudio Baletowe Opery Krakowskiej Poland FANCY 77.0
    12 13 Giulia Maletta, Cristina Matarozzo 14,14 DANZARTE ASD Italy FRIEND'S OF KITRY 76.7
    13 21 Klára Burdová, Lucie Ohnisková 15,16 Ballet school Arabeska Czech Republic TURKISH MARCH 76.0
    14 1 Matilde Carvalho, Francisca Louro, Eduardo Neves 14,14,16 Academia Annarella Portugal PAS DE TROIS DE DON QUIXOTE 75.7
    15 8 Giulia Giannini, Arianna Solventi 12,13 ASD Sinfonia della Danza Italy ENSEMBLE 75.3
    15 23 Charlotte Hughes, Jordan May 16,17 Jordon School Of Dance & Performing Arts England LIBERTANGO 75.3
    17 12 Mihaela Belcheva, Kristina Guberkova, Yanina Nikolova 13,14,14 BDC GRACIA Bulgaria ''THE LIVING TAPESTRY" 75.0
    18 7 Ursa Jaklic, Luka Maj Špenko 15,16 Ballet school Stevens Slovenia HARLEQUIN & COLUMBINE 74.7
    18 15 Eliška Petkovská, Lucie Vysekalová 14,14 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové Czech Republic VARIATIONS OF PAS DE TROIS 74.7
    20 2 Marco Benaglia, Melina Hofmeister 14,17 Ballettschule Korinna Söhn Germany SHEPHERD'S DANCE 74.0
    21 10 Annalena Ratz, Amelie Tumler 13,14 Dance academy Austria PIZZICATO 72.7
    22 11 Martina Zini, JADA PICCININI 13,14 A.S.D. IN PUNTA DI PIEDI Italy BEETHOVEN' S 5 SECRETS 70.0
    22 19 Monika Metodieva, Mariya Miteva 14,15 Ballet Studio "Krasimira Koldamova" Bulgaria PEARLS VARIATION 70.0
  • SnSN - Senior Solo National & Folklore Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 12 Luque Soria Verónica 24.05 jove ballet del mediterrani Spain INOLVIDABLE 92.5
    Silver 8 Jana Hecht 21.05 Tanzstudio "Fancy" Germany BLUMENKRANZ 88.5
    Bronze 3 Hoi Ying Yip 18.03 Channy Stage Arts Workshop Hong Kong TEARS OF LONGING 86.7
    4 6 Carey Didier Chin 18.11 Tagap Dance Company Malaysia GENDANG 83.2
    5 11 Mohd Amerul Amir 22.11 WindBreeze Dance Company Malaysia MAG'IGAL 82.3
    6 9 Diana Hecht 21.05 Tanzstudio "Fancy" Germany CHARDASH 82.0
    7 2 Hope Flack 18.02 WOOTTON BASSETT SCHOOL OF DANCE England RUMANIAN 79.3
    8 4 Amelia Blackham-Hayward 18.03 Allgood School of Dancing England HARSNA PAR, A BRIDE'S INVITATION TO DANCE, ARMENIA 79.0
    9 10 Fortini Solange 21.08 Academia de Danzas "El Tablao" Argentina EN LO ALTO DEL CERRO 77.8
    10 7 Veronika Bechthold 19.05 Tanzschule "Alisa" Germany "DER EDLE SCHWAN" (KAZACHISCHER TANZ) 73.7
  • JQB - Junior Quartet/Quad Classical Ballet

     

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 7 Academia Annarella 12-16 Academia Annarella Portugal SWAN LAKE PAS DE QUATRE 89.7
    Silver 9 Ballettschule Kaiserswerth 14-16 Ballettschule Kaiserswerth Germany WE GOT RHYTHM 86.0
    Bronze 2 Totnes School of Dance 13-15 Totnes School of Dance England PRIMAVERA 82.8
    4 8 Swindon Academy Of Dance 13-17 Swindon Academy Of Dance England BALLABILE 81.3
    5 4 Jayne A Coleman Academy of Dance 16-17 Jayne A Coleman Academy of Dance England CARMEN 77.5
    6 10 Ballet school Stevens 15-17 Ballet school Stevens Slovenia REFLECTION 77.3
    7 1 Dance School Emotion 12-14 Dance School Emotion Czech Republic VARIATION MANU 76.2
    8 3 Ballettschule International Solingen 15-16 Ballettschule International Solingen Germany MAZURKA 75.8
    9 5 Ballettschule Korinna Söhn 12-14 Ballettschule Korinna Söhn Germany DREAMING OF BALLERINAS 74.0
  • SnGA - Senior Group Acro Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 3 Academia Gimnoarte 8-18 Academia Gimnoarte Portugal BALBÚRDIA NO QUARTO 89,8
    Gold 5 Chater Academy 8-22 Chater Academy England MUSIC 89,8
    Silver 2 The Grace Academy 5-18 The Grace Academy England TOYLAND 87,0
    Bronze 1 Chater Academy 6-21 Chater Academy England SANTA'S LITTLE HELPERS 85,3
    5 4 estudio de danza esmeralda 10-23 estudio de danza esmeralda Spain MAMA 85,2
  • JGV - Junior Group Song & Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 6 The Kelly Shirley School of Dance 11-17 The Kelly Shirley School of Dance England A MUSICAL 95,7
    Silver 3 Spotlight Stage School 9-17 Spotlight Stage School England LES MIS 90,7
    Bronze 1 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 10-16 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria SEIZE THE DAY 86,8
    4 10 Swindon Academy Of Dance 7-17 Swindon Academy Of Dance England THIS IS HALLOWEEN 85,2
    5 7 Encore PAA 12-17 Encore PAA Northern Ireland I LOVE A PIANO 83,0
    6 9 Ballettschule Korinna Söhn 7-15 Ballettschule Korinna Söhn Germany IM WEIßEN RÖßL - WHITE HORSE INN 81,7
    7 2 Dream Dance School 7-16 Dream Dance School Spain SHADOWLAND DREAM 80,5
    8 4 Davinia Van Praag Dance Academy 10-15 Davinia Van Praag Dance Academy Spain CUP DANCE 77,7
    9 5 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ 10-17 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ Portugal MAMMA MIA 77,5
    10 8 Ballettschule Krain 14-17 Ballettschule Krain Germany ALL THAT JAZZ 72,0
  • JSB - Junior Solo Classical Ballet - A

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 10 Diana Brandao 15.01 Academia Annarella Portugal SWANILDA 92,3
    Silver 19 Lina Schmied 15.04 Tanzschule Hippmann Austria VARIATION VON BALLETT ARLEQUINADA 90,7
    Bronze 9 Matilde Rodrigues 14.11 Academia Annarella Portugal PAQUITA 89,0
    4 6 Pietra Gonzales 14.06 Academia Annarella Portugal PAQUITA 85,2
    5 15 Klara Menzel 15.03 Ballettschule International Bonn Germany LES FLAMMES DE PARIS 84,2
    6 7 Sandra Plescan 14.09 JOY2DANCE Romania BLACK SWAN 83,3
    7 14 Lucie Ohnisková 15.02 Ballet school Arabeska Czech Republic TCHAIKOVSKI VARIATION 81,7
    8 18 Carlota Batalla Carbonell 15.04 JBC / Cia. EDMB Spain LAURENCIA 80,2
    9 17 Kamila Bral 15.04 Capitol Szkola Baletowa Poland PAQUITA VARIATION 80,0
    10 21 Emilia Georgieva 15.09 Emilia Ivanova Georgieva Bulgaria VARIATION FROM TALISMAN 78,7
    11 20 Hok Yau Si-tou 15.06 Yew Chung International School Hong Kong TALISMAN 78,0
    12 8 Emona Georgieva 14.11 National school of dance art Bulgaria VARIATION OF GAMZATTI 75,7
    13 4 Maja Kovacic 14.05 Harlekin - Association for the art of the dance Slovenia SPRING FAIRY 75,0
    14 1 Mireia Tenas Anglada 14.01 JBC / Cia. EDMB Spain BLACK SWAN 74,3
    15 13 Hanna Jurewicz 15.02 Capitol Szkola Baletowa Poland GAMZATTI VARIATION FROM BAYADERE 72,0
    16 3 Lana Druskovic 14.03 Ballet school Stevens Slovenia ODALISQUE (LA CORSAIRE) 71,7
    16 5 Naimh Tooher 14.05 Bella Danza Studios England VARIATION FROM LA FILLE MAL GARDEE 71,7
    18 11 Ursa Jaklic 15.01 Ballet school Stevens Slovenia GISELLE 71,3
    19 2 Martina Zini 14.02 A.S.D. IN PUNTA DI PIEDI Italy KITRY VARIATION ATTO 3 71,0
    20 16 Judith Schrems 15.03 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria GISELLE VARIATION 70,3
    21 12 Natasha Richardson 15.01 Gibraltar National Team Gibraltar ARABIAN 70,0
  • JSB - Junior Solo Classical Ballet - B

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 1 Kalina Georgieva 15.11 Ballet Studio "Krasimira Koldamova" Bulgaria VARIATION OF GISELLE FROM THE BALLET "GISELLE" 88,3
    Gold 13 Klára Burdová 16.09 Ballet school Arabeska Czech Republic ODILE VARIATION 88,3
    Silver 20 Rowan Chateau 17.11 Silhouette Studios Jersey WHITE SWAN - ACT 2 87,3
    Bronze 16 Laura. Bayer 17.01 Ballettschule Atelier Danse Germany GISELLE 86,3
    5 19 Giulia Gribaudo 17.10 Arabesque Italy ESMERALDA 84,3
    6 2 Marta Gonzalez Amores 15.11 JBC / Cia. EDMB Spain COPPELIA 82,3
    7 10 Elea Bologna 16.06 Ballettschule International Solingen Germany FEUERVOGEL 78,7
    8 12 Nicole Bonvini 16.09 Performing Arts Academy Wales Wales NIKIYA'S DEATH VARIATION 75,7
    9 3 Megan. Toal 15.11 Ballettschule Atelier Danse Germany GUITAR MEETS BALLET 72,0
    10 4 Bronte Macmillan 16.01 The cheshire theatre school ENGLAND ESMERALDA VARIATION 71,3
    10 14 Lucie Šimková 16.10 Ballet school Arabeska Czech Republic KITRI VARIATION 71,3
    10 17 Alice Caputo 17.02 DANZARTE ASD Italy KITRY VARIATION ACT 1 71,3
    13 5 Victoria Rosenauer 16.01 Theater Ballettschule Maestro Austria KITRI 1 AKT 71,0
    14 6 Milena Moszczynska 16.02 Capitol Szkola Baletowa Poland GISELLE VARIATION 70,7
    15 7 Sofia Giannini 16.04 ASD Sinfonia della Danza Italy CLEOPATRA 70,3
    16 8 Charlotte Hughes 16.05 Jordon School Of Dance & Performing Arts England DON QUIXOTE: QUITERIA'S VARIATION 70,0
    16 9 Cordelia Wickenden 16.06 Fantasy Feet Dance Academy Wales BEAUTY 70,0
    16 18 Katherine M Zhou 17.02 SJ Ballet des Arts Hong Kong LE CORSAIRE 70,0
  • SnQM - Senior Quartet/Quad Modern Dance (any style)

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 6 Susannes Ballettschule 15-19 Susannes Ballettschule Germany MEDICINE 91,3
    Silver 2 Footworks School of Dance 13-18 Footworks School of Dance England DOLLS 90,3
    Bronze 16 Ballet school Arabeska 16-22 Ballet school Arabeska Czech Republic ANCARA QUI 89,2
    4 10 ASD Centro Danza Iris 16-22 ASD Centro Danza Iris Italy NOCTIS 88,2
    5 14 Tagap Dance Company 18-23 Tagap Dance Company Malaysia TRUE COLORS 87,0
    6 1 WindBreeze Dance Company 10-22 WindBreeze Dance Company Malaysia CRYPTIC SOUL 85,7
    7 3 Tanzstudio "Fancy" 13-21 Tanzstudio "Fancy" Germany SOS 82,5
    8 15 ARCA DANCE STUDIO 18-25 ARCA DANCE STUDIO Portugal DEPRESSION 81,7
    9 12 Balletschool Bettina Suess 17-20 Balletschool Bettina Suess Germany STILL GOT THE BLUES 79,5
    10 9 ASD Centro Danza Iris 16-20 ASD Centro Danza Iris Italy LINIEN 78,7
    11 5 JBC / Cia. EDMB 15-18 JBC / Cia. EDMB Spain PÄÄIVÄÄ 78,2
    12 13 Escola de Música Nossa Senhora do Cabo 18-19 Escola de Música Nossa Senhora do Cabo Portugal CAMINHO SEM CHÃO 76,8
    13 8 Marie Clarke school of dance 16-18 Marie Clarke school of dance England PROUD MARY 76,0
    14 7 WOOTTON BASSETT SCHOOL OF DANCE 16-18 WOOTTON BASSETT SCHOOL OF DANCE England BURLESQUE 72,7
    15 4 Tanzzentrum Hiltrup 14-18 Tanzzentrum Hiltrup Germany BREAKIMG OUT 71,0
  • JGB - Junior Group Classical Ballet

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 1 Academia Annarella 11-16 Academia Annarella Portugal FRIENDS OF GISELE 99,5
    Silver 20 Academia Annarella 11-16 Academia Annarella Portugal MASCARADE 98,3
    Bronze 7 Capitol Szkola Baletowa 11-17 Capitol Szkola Baletowa Poland VIVA VIVALDI 85,5
    4 18 Ballettschule Kaiserswerth 14-16 Ballettschule Kaiserswerth Germany ONE MOMENT IN SPRING 83,2
    5 10 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové 12-17 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové Czech Republic ORCHESTRA 83,0
    6 13 Academia Gimnoarte 12-17 Academia Gimnoarte Portugal DANCE LIKE NOBODY'S WATCHING 82,7
    7 11 Ballettschule Atelier Danse 12-17 Ballettschule Atelier Danse Germany LES CHAPLINETTES 81,8
    7 17 Ballettschule International Solingen 14-16 Ballettschule International Solingen Germany RONDO Á TREIZE 81,8
    9 19 Krakowska Akademia Tanca 14-17 Krakowska Akademia Tanca Poland KUJAWIAK ON POINTE 81,7
    10 3 Jayne A Coleman Academy of Dance 10-17 Jayne A Coleman Academy of Dance England CARMINA 81,3
    11 14 Ballettschule ON POINT e.V. 13-15 Ballettschule ON POINT e.V. Germany TANZ DER WINZER 79,3
    12 9 Bella Danza Studios 12-16 Bella Danza Studios England LA FILLE DU PHARAON 79,0
    13 21 DANZARTE ASD 12-15 DANZARTE ASD Italy VIVACE CON BRIO 77,5
    14 5 Dance School Emotion 11-16 Dance School Emotion Czech Republic PASSIANS 76,8
    15 8 JBC / Cia. EDMB 12-14 JBC / Cia. EDMB Spain I WILL SURVIVE 76,3
    16 16 Fantasy Feet Dance Academy 13-17 Fantasy Feet Dance Academy Wales TAKEN TO THE ANGELS TOO SOON 76,0
    17 12 Swindon Academy Of Dance 12-17 Swindon Academy Of Dance England PAS DE SEPT VARIATION 75,5
    18 15 Dance academy 13-16 Dance academy Austria MISTAKE WALTZ 75,0
    19 2 DANZARTE ASD 12-15 DANZARTE ASD Italy TARANTELLA 73,7
    20 6 Elite School of Dance 11-17 Elite School of Dance Wales HARRY POTTER 71,7
    21 4 Ballet Studio "Krasimira Koldamova" 11-15 Ballet Studio "Krasimira Koldamova" Bulgaria SPANISH DANCE FROM "DON QUIXOTTE" 70,3
  • JQM - Junior Quartet/Quad Modern Dance (any style)

     

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 7 The Vale School of Dance 13-16 The Vale School of Dance England FADING THROUGH 93.3
    Silver 4 On Your Toes 11-17 On Your Toes Ireland PLAYGROUND BULLY 91.7
    Bronze 1 Ballettschule International Bonn 14-16 Ballettschule International Bonn Germany BERLIN, 3AM WITH GREGOR 89.3
    Bronze 11 JOY2DANCE 14-15 JOY2DANCE Romania SURVIVORS 89.3
    5 5 ASD Centro Danza Iris 13-14 ASD Centro Danza Iris Italy OFF TIME 88.3
    5 8 ASD Centro Danza Iris 14-15 ASD Centro Danza Iris Italy VERSES 88.3
    5 13 Arabesque 14-16 Arabesque Italy THE LAKE AND THE LONELINESS 88.3
    8 6 Dance Chaos 13-14 Dance Chaos Russian Federation YOU ARE NOT ALONE 86.3
    9 18 Ballettschule Krain 16-17 Ballettschule Krain Germany REVOLUTION OLD'S COOL 86.0
    10 12 Harlekin - Association for the art of the dance 14-16 Harlekin - Association for the art of the dance Slovenia THE DREAM 84.7
    11 16 Jennifer Marshall School of Dance 15-16 Jennifer Marshall School of Dance Northern Ireland RUMOUR HAS IT 84.3
    12 17 Marie Clarke school of dance 15-17 Marie Clarke school of dance England HEY PACHUCO 82.7
    13 10 Ballettschule Olga Kochanke 14-15 Ballettschule Olga Kochanke Germany FACE TO FACE 81.7
    14 2 An-Dança 6-17 An-Dança Portugal CHILD CONFIDENCE 79.3
    15 3 An-Dança 11-15 An-Dança Portugal THAT MAN 78.3
    16 14 Bucharest Sport Club 14-16 Bucharest Sport Club Romania RUN THE WORLD 78.0
    17 9 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 14-15 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria MUSIC WAS MY FIRST LOVE 76.3
    18 19 Swindon Academy Of Dance 12-17 Swindon Academy Of Dance England ROTTEN TO THE CORE 75.0
  • JSBm - Junior Solo Ballet (Boys)

     

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 5 João Gomes 15.10 Academia Annarella Portugal TALISMAN 98.0
    Silver 7 Eduardo Neves 16.01 Academia Annarella Portugal VARIATION FROM PAS DE TROIS FROM PAQUITA 89.2
    Bronze 8 Nils Hackenbracht 16.11 Ballettschule International Bonn Germany VARIATION FROM SYLVIA 88.7
    4 6 Carlos Lopez Munoz 15.11 JBC / Cia. EDMB Spain SWAL LAKE 86.2
    5 4 Harry Smallman 15.06 Jelli Studios England BLACK SWAN 84.5
    6 3 Noah Amann 14.11 T-Studio Ballett & Pilates Germany THE GOLDEN IDOL VARIATION FROM LA BAYADERE 82.3
    7 1 Bernardo Costa 14.02 Conservatório de Dança Do Vale do Sousa Portugal COPPÉLIA, FRANZ, ACT I 80.5
    8 9 Fabian Von Lindern 17.03 Ballettschule Wojtasik Germany VARIATION AUS LA FILLE MAL GARDÉE 80.2
    9 10 Jordan May 17.04 Jordon School Of Dance & Performing Arts England HOOD JUMP 75.2
    10 2 Jay Allan 14.03 Val Armstrong School of Performing Arts England MATADOR 74.3
    11 11 Marco Benaglia 17.11 Ballettschule Korinna Söhn Germany VARIAZIONE TEMPO DI VALZER 73.7
  • JSM - Junior Solo Modern & Contemporary Dance - A

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 8 Diana Brandao 15.01 Academia Annarella Portugal G N. 5 BY SATIE 91,5
    Silver 6 Emona Georgieva 14.11 National school of dance art Bulgaria SPEECHLESS 90,2
    Silver 19 Marta Gonzalez Amores 15.11 JBC / Cia. EDMB Spain THE POET 90,2
    Bronze 1 Eleanor Norton-Bailey 14.03 The Vale School of Dance England OVER THE LINE 86,0
    5 11 Jade Copas 15.05 Jennifer Marshall School of Dance Northern Ireland MY OWN 85,7
    6 7 Lilien Roithmeier 15.01 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria THE UGLY TRUTH 85,3
    7 5 Katie Bryce 14.06 MCKECHNIE Scotland TO THE LIGHT 84,2
    7 9 Lina Schmied 15.04 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria ADORE 84,2
    9 10 Janelle Alcantara 15.05 Gibraltar National Team Gibraltar FOLLOW LYKI 83,7
    10 16 Kostiyk Iryna 15.06 Vlad Yama Dance School Ukraine THREE STEPS TO SPRING 82,5
    11 24 Sofia Giannini 16.04 ASD Sinfonia della Danza Italy SONG-IO' 81,8
    12 13 Amelie Skubella 15.06 Ballettschule International Solingen Germany GAME OVER 81,2
    13 20 Simona Doleželová 15.11 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové Czech Republic SPEAKLESS 80,3
    14 22 Zerina Mujcic 16.02 Ars Center Bosnia and Herzegovina MY MIND 78,8
    15 15 Kostiyk Marta 15.06 Vlad Yama Dance School Ukraine CLOSED CIRCLE 78,3
    16 25 Luisa Majella Forte 16.04 On Your Toes Ireland MOON RIVER 76,8
    17 17 Roisin Caulfield 15.09 Phelan School of Dance Scotland FINDING HOPE 76,7
    18 14 Vera Lambert 15.06 On Your Toes Ireland DANNY BOY 75,3
    18 18 Lauren Hibble 15.09 Jennifer Marshall School of Dance Northern Ireland LET HIM GO 75,3
    20 3 Valentina Pentreath 14.05 Academia Dancing Queen Argentina LET HER GO 74,5
    20 12 Kelly Schloesser 15.06 J & C Dance Creations South Africa DISAPPEAR 74,5
    22 4 Maelle Parage 14.05 Ecole Infludance France STRANGE DESIRE 73,7
  • JSM - Junior Solo Modern & Contemporary Dance - B

    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold23Adna Kujundzic17.11Ars CenterBosnia and HerzegovinaDARKNESS AND LIGHT94.7
    Silver10Maya Shiloni16.11Team IsraelIsraelMEANINGLESS WORD90.7
    Bronze6Klára Burdová16.09Ballet school ArabeskaCzech RepublicHEAL87.8
    419Giulia Gribaudo17.10ArabesqueItalyI CRY87.3
    58Spela Jezovsek16.10Harlekin - Association for the art of the danceSloveniaCAGE86.8
    612Magdalena Górnikiewicz17.02Krakowska Akademia TancaPolandXYZ86.7
    620Stephanie Hagenauer17.11Ballettschule Atelier DanseGermanySOUL OF ASIA86.7
    82Rozálie Stárová16.07Dance School EmotionCzech RepublicNDJE YEM86.5
    921Rowan Chateau17.11Silhouette StudiosJerseyTEARS OF AN ANGEL86.2
    107Maria Michailov16.09Ballettschule FettichGermanyFLASHBACK85.8
    1122Yuval Buchan17.11Team IsraelIsraelFIELD 2185.5
    1211Sophie Leone-Schultz16.11Canadian International Dance AcademyCanadaSOUND OF SILENCE84.0
    1217Georgina Powell17.07Fantasy Feet Dance AcademyWalesREMEMBER WHEN IT RAINED84.0
    1418Eleanor Wilson17.08Graham School of Dance & Theatre ArtsEnglandSTEREOTYPES83.8
    154Danijela Preskar16.08Harlekin - Association for the art of the danceSloveniaBURDEN83.5
    155Zuzanna Strugacz16.09Krakowska Akademia TancaPolandIN SPITE OF83.5
    1715Alexandra Ballantine17.05Gibraltar National TeamGibraltarLOST79.0
    1813Alex Powell17.04Fantasy Feet Dance AcademyWalesGIVE YOUR HEART AWAY77.3
    1914Molly Hogan17.04On Your ToesIrelandREMEMBERING JACK75.7
    209Fabiola Näf16.10Spectacolo Dance AcademySwitzerlandDESPERATE LONGING72.7
  • SnSMm - Senior Solo Modern – any style (Boys)

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 9 Adhli Fadhlullah Sa'adilah 23.01 Tagap Dance Company Malaysia INNER PEACE 86,2
    Silver 8 Mohd Azizan Danial Bin Abdullah 23.01 Tagap Dance Company Malaysia JEALOUS 85,7
    Bronze 1 Jakub Dvorák 19.03 Dance studio Žába Czech Republic TALK IS CHEAP 85,5
    4 12 Tiaan Visser 25.05 SA Dance Team South Africa LOST 80,8
    5 3 Joe Taylor 19.07 Jelli Studios England ABDUCTION 80,8
    6 2 Manuel Bortolin 19.04 Tanzstudio Linder Switzerland LONELY 80,2
    7 4 Egon Gerber 21.03 Art & Dance Germany MOVEMENT 78,2
    8 7 Damian Rusyn 22.02 AGENCJA TANECZNA ILIKE Poland BROTSJOR 77,3
    9 11 Tobias Wolfrum 23.11 Ballett Andrea Hilger Germany CLARITY 76,5
    10 5 Andrea Straniero 21.10 DANZARTE ASD Italy MAN WHO CAN'T BE MOVE 74,5
    11 6 Steven Aldred 21.10 Flixton Academy of Performing Arts England DANCING ON MY OWN 74,2
  • SnSM - Senior Solo Modern & Contemporary Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 16 Eva Branco 21.01 Academia Annarella Portugal EV´RY TIME WE SAY GOODBYE 97,3
    Silver 7 Helena Novácková 18.09 Dance School Emotion Czech Republic SOLDIER ON MY OWN 94,2
    Bronze 15 Romy Neumann 20.06 DanceEmotion Germany I FEEL 90,2
    4 23 Marina Caldero Bassedas 23.11 JBC / Cia. EDMB Spain PUNCHLINE 88,7
    5 2 Ellie Jones 18.03 Sarah Burnell School of Dance Wales WHEREVER THE TEMPO TAKES ME 88,2
    6 3 Louise Gonzalez 18.04 Gibraltar National Team Gibraltar WHO AM I 88,0
    7 14 Sandra Martinez 20.03 stardanze Spain WINTER ROSE 87,0
    8 8 Tassinari Chiara 18.09 ass. culturale Danzarte ASD Italy NAKED 84,7
    8 9 Hannah Bennet 18.09 Shelagh Elliott Clarke England CAN YOU HEAR ME 84,7
    10 21 Tereza Palanová 23.02 Dance studio Žába Czech Republic AMEN 83,0
    11 10 Maria Salwinska 18.10 Dtudio Baletowe Opery Krakowskiej Poland SETTLE THE PAST 82,5
    11 17 Hristina Georgieva 22.02 Ballet Melady Bulgaria I CAN NOT LOVE YOU 82,5
    13 6 Amber Redman 18.05 Dance Design Theatre Arts ENGLAND STAY 82,3
    14 22 Luisina Añon 23.09 Espacio Sole Argentina CACTUS 81,7
    15 4 Marlene Auberger 18.04 Theater Ballettschule Maestro Austria RELIEF 81,0
    16 24 Iuliia Lymar 25.05 Studio of modern dance "X-MODERN" Russian Federation ASH 80,5
    17 11 Anna Dolzhenkova 18.10 Exclusive Russian Federation NOVEL 79,0
    18 1 Hoi Ying Yip 18.03 Channy Stage Arts Workshop Hong Kong CHASING 76,8
    18 13 Alexandra Will 19.11 Europa-Park Talent Academy Germany KATHARSIS 76,8
    20 19 Chanté Fourie 22.09 Gauteng Dance Studios South Africa WARRIOR 75,3
    21 12 Carolin Welsch 19.09 Tanzstudio "Fancy" Germany CLON 74,5
    22 18 Norfadilah Iduk 22.08 Tagap Dance Company Malaysia TURNOVER 73,5
  • JGFB - Junior Group Fusion Ballet Dance

     

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 6 Academia Gimnoarte 10-17 Academia Gimnoarte Portugal LOST SOULS 97.7
    Gold 16 JBC / Cia. EDMB 9-15 JBC / Cia. EDMB Spain BAILA CASANOVA 97.7
    Silver 5 Jayne A Coleman Academy of Dance 10-17 Jayne A Coleman Academy of Dance England LEST WE FORGET 93.0
    Bronze 1 JBC / Cia. EDMB 10-14 JBC / Cia. EDMB Spain THE HOLLYWOOD WIZ 88.7
    5 11 Team Tanzteenies 12-17 Team Tanzteenies Germany FOLI - RHYTHM 80.2
    6 9 Arabesque 11-16 Arabesque Italy FUSION FOR TWELVE 80.0
    7 3 Ballet school Arabeska 8-16 Ballet school Arabeska Czech Republic SAILORS 78.7
    8 4 The Danceworks 9-16 The Danceworks England ARRIVAL OF THE BIRDS- THE CRIMSON WING 78.3
    9 14 Ballettschule Kaiserswerth 14-16 Ballettschule Kaiserswerth Germany BOLERO 76.3
    10 2 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ 9-17 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ Portugal WE LOVE TO DANCE 75.7
    11 8 JBC / Cia. EDMB 11-16 JBC / Cia. EDMB Spain FIESTA FINALE 73.7
    12 15 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ 9-17 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ Portugal JE SUIS... NOBODY 73.3
    13 7 Balet Mostar Arabesque 11-14 Balet Mostar Arabesque Bosnia and Herzegovina BLACK SWANS 72.0
    13 12 Team Israel 13-16 Team Israel Israel WILD DOLL 72.0
    15 10 Figueira Stage School 12-15 Figueira Stage School Portugal VOICES 71.7
    16 13 Graham School of Dance & Theatre Arts 13-17 Graham School of Dance & Theatre Arts England TAKEN 70.0

Saturday 1st July

  • JDN - Junior Duet/Trio National & Folklore Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 4 Krithika Das, Jayashree Rathnamani, Nidhi Arun Kumar Shetty 13,14,14 Agni Steps Dance Academy India BHARATANATYAM 94,8
    Silver 2 Laura Ferreirinha, Carolina Alves, Maria Leonor Amaro 13,13,14 DNA- Dance N´Arts School Portugal RUSSIAN TRIO 91,7
    Bronze 19 Mohd Daniel Bin Askal, Lyea Sarah Raslin 15,16 Tagap Dance Company Malaysia KUDA PASU 91,3
    4 12 Montserrat Anguera Balada, Jasmina Gonzalez Juan, Maria Martinez Perez 14,15,16 JAS DANSA Spain GUAJIRA 86,8
    5 14 Fabian Von Lindern, Julie Wünsche 14,17 Ballettschule Wojtasik Germany SAILOR DANCE 86,7
    6 16 Anastasia Krjukov, Angelina Sagrebin, Karina Zitzer 16,16,17 KuBiS e.V. Germany PERATCHKI 85,8
    7 6 Maria Garbuz, Oleksandra Kolomiiets, Ramina Shvets 13,14,14 TANZBRUECKE HAMBURG Germany DIE LUSTIGEN WÄSCHERINNEN 83,8
    8 13 Chloe Dust, Georgina Johnson, Rimini Panayi 14,15,16 Cheshunt Dancing School England NATIONAL 83,3
    9 9 Filipa Gonçalves, Matilde Nande, Francisca Pestana 14,14,16 Escola de Dança Lagos Portugal ISHKIMDIK FROM KALMYKIA 83,2
    10 17 Rivaldo Steve Sariau, Matinin Sungkin 12,16 WindBreeze Dance Company Malaysia MOMUTANOM 82,7
    11 11 Anya Rook, Zoe Elliott 14,15 Timestep Academy of Dance & Performing Arts England HUNGARIAN 80,7
    12 5 Zoe Hartley, Tenisha Lawrance, Demi Scott 13,14,14 Timestep Academy of Dance & Performing Arts England POLISH 80,2
    13 10 Elena Brunn, Joel Geier 14,15 Star Ballet Germany PANADEROS 78,5
    14 1 Elsa Betalu Reverte, Laia Girbes Capafons, Rita Prats Socias 12,13,14 JAS DANSA Spain SE LLEVA EL AIRE 78,3
    15 3 Leonor Frade, Anastácia Putkalo 13,14 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ Portugal MY WINTER BOOTS 75,7
    16 7 Mihaela Belcheva, Kristina Guberkova, Yanina Nikolova 13,14,14 BDC GRACIA Bulgaria ''TATARIAN DANCE" 74,3
    17 8 Noelia Casco barco, Nerea Garrido lopez, Cristina Jorge marquez 13,14,15 estudio de danza esmeralda Spain AGUADORAS 71,7
  • JGN - Junior Group National & Folklore Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 4 Escola de Dança Lagos 9-17 Escola de Dança Lagos Portugal MOUNTAIN DANCE (REPUBLIC OF DAGESTAN) 96,7
    Gold 16 All Steps 12-17 All Steps Bulgaria SHOPSKI DANCE 96,7
    Silver 3 Fryday's Academy of Irish Dance 8-16 Fryday's Academy of Irish Dance England CRY OF THE CELTS 96,0
    Bronze 10 Academia Annarella 11-16 Academia Annarella Portugal DANÇA RUSSA 95,0
    5 20 Tagap Dance Company 15-16 Tagap Dance Company Malaysia DANG MENGALAI 94,3
    6 2 Agni Steps Dance Academy 8-14 Agni Steps Dance Academy India INDIAN DANDIYA AND FOLK 91,8
    7 5 WindBreeze Dance Company 10-17 WindBreeze Dance Company Malaysia NGUMOH 91,2
    8 6 I AM YOU Dance Studio 10-17 I AM YOU Dance Studio India COLOURS OF KINGDOM 91,2
    9 1 Swindon Academy Of Dance 7-17 Swindon Academy Of Dance England UKRANIAN - WEDDING PREPARATIONS 89,7
    10 19 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 14-16 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria JOTA ARAGONESA 89,0
    11 8 Ballett Meister Schule 10-17 Ballett Meister Schule Germany SLOWAKISCHER TANZ 86,7
    11 13 Ying Wa Girls' School 12-15 Ying Wa Girls' School Hong Kong MUSIC PLAYED BY DUNHUANG FEITIAN 86,7
    13 17 Ballettschule ON POINT e.V. 13-16 Ballettschule ON POINT e.V. Germany MAZURKA 84,8
    14 12 Timestep Academy of Dance & Performing Arts 12-15 Timestep Academy of Dance & Performing Arts England ARMENIAN 84,2
    15 7 Balletschool Bettina Suess 10-17 Balletschool Bettina Suess Germany MAZURKA 82,5
    15 14 Dance academy 12-16 Dance academy Austria TARANTELLA SUL MERCATO 82,5
    17 18 Elsberdance 13-17 Elsberdance Wales RUN 81,2
    18 15 Casa do povo de Fátima 12-17 Casa do povo de Fátima Portugal SEMLANZAS 79,3
    19 11 Ballettschule Korinna Söhn 12-14 Ballettschule Korinna Söhn Germany GREEK SEAGULLS 74,0
    20 9 Balet Mostar Arabesque 11-14 Balet Mostar Arabesque Bosnia and Herzegovina ERO FROM ANOTHER WORLD 70,0
  • JQN - Junior Quartet/Quad National & Folklore Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 6 JAS DANSA 13-16 JAS DANSA Spain FIREDANCE 93,5
    Gold 10 Academia Annarella 14-16 Academia Annarella Portugal DANÇA DA MOLDÁVIA 93,5
    Silver 11 Escuela Russkaya 15-17 Escuela Russkaya Spain RITMO DE MARÍA 87,7
    Bronze 12 KuBiS e.V. 15-17 KuBiS e.V. Germany BRIU 87,5
    5 5 Timestep Academy of Dance & Performing Arts 13-15 Timestep Academy of Dance & Performing Arts England UKRAINIAN 86,2
    6 3 Swindon Academy Of Dance 12-14 Swindon Academy Of Dance England BULGARIAN ROSE FESTIVAL 85,2
    7 13 Tagap Dance Company 16 Tagap Dance Company Malaysia MELENGGOK DANSA 82,3
    8 9 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 14-15 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria LA DORES 81,2
    9 1 WindBreeze Dance Company 10-16 WindBreeze Dance Company Malaysia MOMUTANOM 78,7
    9 2 Timestep Academy of Dance & Performing Arts 12-14 Timestep Academy of Dance & Performing Arts England ISRAELI 78,7
    11 7 JOY2DANCE 14-15 JOY2DANCE Romania SPANISH DANCE SWAN LAKE 77,0
    12 8 Estudio Danza Maria Carbonell 14-15 Estudio Danza Maria Carbonell Spain SIN PALABRAS 76,3
    13 4 Tanzschule Two Times of Dance 13-14 Tanzschule Two Times of Dance Germany RUMÄNISCHER TANZ 74,3
  • JSN - Junior Solo National & Folklore Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 16 Matinin Sungkin 16.06 WindBreeze Dance Company Malaysia PASUT 94,5
    Silver 18 Lisa Reck 16.08 Ballettschule International Solingen Germany UNGARISCHER FRÜHLINGSTANZ 87,0
    Bronze 12 Maria Martinez Perez 15.08 JAS DANSA Spain AL SON DEL VIENTO 86,7
    4 9 Yekaterina Bogdanova 15.03 Team Kazakhstan Kazakhstan KAZAKH SWAN 85,8
    5 14 Kalina Georgieva 15.11 Ballet Studio "Krasimira Koldamova" Bulgaria VARIATION OF MERCEDES FROM "DON QUIXOTTE" 85,7
    6 8 Vlad Tentu 15.01 JOY2DANCE Romania RUSSIAN SAILOR DANCE -YABLOCHKO 84,8
    6 17 Lina Kupper 16.07 Tanzschule "Alisa" Germany "LINOK" (RUSSISCHER TANZ) 84,8
    8 6 Sandra Plescan 14.09 JOY2DANCE Romania RAYMONDA SPANISH DANCE 84,3
    9 2 Lok Ting Lam 15.07 Ying Wa Girls' School Hong Kong THE PLACE FAR FAR AWAY 84,0
    10 5 Anya Rook 14.08 Timestep Academy of Dance & Performing Arts England RUSSIAN 82,7
    11 3 Noreba Natasya Saibi 16.01 Tagap Dance Company Malaysia SUMIRID 82,3
    12 10 Rimini Panayi 15.03 Cheshunt Dancing School England MEXICAN HAT 82,2
    13 7 Chloe Dust 14.11 Cheshunt Dancing School England HUNGARIAN 81,0
    14 11 Melina Hubach 15.07 Armenische Landsmannschaft in Bayern, Tanzgruppe Anush Germany NAZANI 78,7
    15 15 Nicole Fuchs 16.02 Ballettschule Rybalov Germany MERCEDES 77,0
    16 19 Margarida Silva 17.02 Escola de Dança Lagos Portugal WELCOME TO MONGOLIA 76,3
    17 13 Hope Logan Reilly 15.09 Phelan School of Dance Scotland HUNGARIAN CZARDAS 75,7
    18 4 Amina Karic 14.02 Ars Center Bosnia and Herzegovina MERCEDES 75,3
  • Junior and Senior Gala

    ...

  • SnDB - Senior Duet/Trio Classical Ballet

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 6 Stephanie Hagenauer, Megan. Toal, Jessica. Toal 15,17,24 Ballettschule Atelier Danse Germany L'ESTRO ARMONICO 95,7
    Gold 7 Hanna Bach, Nils Hackenbracht 16,18 Ballettschule International Bonn Germany MELODY 95,7
    Silver 2 Eva Branco, Diana Brandao 15,21 Academia Annarella Portugal FRIENDS OF KIYTRY 89,0
    Bronze 3 Lorraine Bühl, Julia Pataky, Alicia Reuß 17,19,24 Ballettschule ON POINT e.V. Germany FREUNDINNEN 80,7
    5 10 Tecla Rizzo, Andrea Straniero 19,21 DANZARTE ASD Italy AYRE 80,0
    6 4 Anya Burnell, Tayla Hayes, Ukiah Smith 13,14,18 Totnes School of Dance England IL BARBIERE DI SIVIGLIA 74,7
    6 9 Štepán Langpaul, Dominika Poková 19,21 Ballet school Arabeska Czech Republic ROMEO AND JULIET 74,7
    8 8 Amy Finch, Hattie Sheriff-Holford 17,18 Prompt Corner Academy Of Dance England NATIVE BEATS 74,0
    9 5 Eleri Macleod, Darcy Macmillan, Bronte Macmillan 15,16,19 The cheshire theatre school ENGLAND SONNETT 73,0
  • SnGB - Senior Group Classical Ballet

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 11 Ballettschule Atelier Danse 12-24 Ballettschule Atelier Danse Germany TARANTELLA 99,0
    Silver 15 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 10-23 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria LA FILLE MAL GARDEE´ 97,0
    Bronze 7 JBC / Cia. EDMB 10-22 JBC / Cia. EDMB Spain VIVALDI 95,0
    4 6 Academia Annarella 12-21 Academia Annarella Portugal WALTZ OF THE FLOWERS 90,0
    5 12 Academia Gimnoarte 14-18 Academia Gimnoarte Portugal EL TANGO THE ROXANNE 88,7
    6 16 Ballettschule ON POINT e.V. 17-24 Ballettschule ON POINT e.V. Germany LA PÈRI 83,3
    7 17 Totnes School of Dance 13-19 Totnes School of Dance England CLASSICAL DIVERTISSEMENT 79,3
    8 3 Bella Danza Studios 12-19 Bella Danza Studios England GRAND PAS DES CHASSERESSES 79,0
    9 9 Dance School Emotion 11-18 Dance School Emotion Czech Republic ICE KISS 77,0
    10 1 Ballettschule ON POINT e.V. 13-24 Ballettschule ON POINT e.V. Germany TRAUMWALZER 76,5
    11 4 Ballet school Arabeska 12-21 Ballet school Arabeska Czech Republic RING MY BELL 76,0
    12 5 Ballet school Stevens 14-20 Ballet school Stevens Slovenia ETUDES 75,5
    13 13 Ballett Andrea Hilger 14-23 Ballett Andrea Hilger Germany ESPANA 73,3
    14 14 Theater Ballettschule Maestro 15-21 Theater Ballettschule Maestro Austria DORNRÖSCHEN 72,7
    15 2 Totnes School of Dance 12-19 Totnes School of Dance England SPANISH INTERLUDE 71,5
    16 10 Academia de Bailado Paulo VI 12-19 Academia de Bailado Paulo VI Portugal ALLEGRO 71,3
  • SnGFB - Senior Group Fusion Ballet Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 13 Academia Annarella 10-21 Academia Annarella Portugal CUBA LINDA, CUBA HERMOSA 99,3
    Silver 14 JBC / Cia. EDMB 12-18 JBC / Cia. EDMB Spain EXCLUDED SWANS 93,3
    Bronze 1 JBC / Cia. EDMB 9-18 JBC / Cia. EDMB Spain SARANDONGA 90,7
    4 6 Ballettschule Atelier Danse 12-24 Ballettschule Atelier Danse Germany BARBATUQUES 90,3
    5 4 Academia Gimnoarte 12-18 Academia Gimnoarte Portugal FIRE AND EARTH 87,0
    6 7 Shelagh Elliott Clarke 13-20 Shelagh Elliott Clarke England IN FLIGHT 83,7
    7 12 Estudio de Ballet Ana Mª Aurrecoechea 17-22 Estudio de Ballet Ana Mª Aurrecoechea Spain MY FAVORITE MISTAKE 81,7
    8 5 Ballet school Arabeska 12-21 Ballet school Arabeska Czech Republic MUSES 81,0
    8 11 DanceEmotion 15-21 DanceEmotion Germany RAUSCH DER SINNE 81,0
    10 3 Bella Danza Studios 12-18 Bella Danza Studios England ALBRECHT'S LAST DANCE 78,0
    11 10 Totnes School of Dance 14-19 Totnes School of Dance England CANCAN 77,3
    12 9 Ballet school Stevens 14-18 Ballet school Stevens Slovenia SUGAR 76,3
    13 8 Ballettschule International Solingen 13-20 Ballettschule International Solingen Germany SOMMER 75,3
    14 2 Musikschule Sankt Augustin 10-21 Musikschule Sankt Augustin Germany MOMENTS OF JOY 73,0
  • SnGN - Senior Group National & Folklore Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 8 Fryday's Academy of Irish Dance 13-18 Fryday's Academy of Irish Dance England IRELAND'S CALL 98,3
    Gold 2 Academia Annarella 12-21 Academia Annarella Portugal DANÇA DE UCRÂNIA 98,3
    Silver 5 Ballett Meister Schule 9-21 Ballett Meister Schule Germany KOSAKEN TANZ 94,5
    Bronze 17 Academia Annarella 11-21 Academia Annarella Portugal DANÇA DO CAUCASO 93,5
    5 12 CENTRO DANZA MARI CRUZ ALCALA (JOVEN BALLET DE VALENCIA) 19-32 CENTRO DANZA MARI CRUZ ALCALA (JOVEN BALLET DE VALENCIA) Spain LAS GUAJIRAS 91,0
    6 16 KuBiS e.V. 12-20 KuBiS e.V. Germany SUOMI 90,0
    7 6 WindBreeze Dance Company 10-23 WindBreeze Dance Company Malaysia LUM SAMAH 87,5
    8 13 Channy Stage Arts Workshop 12-20 Channy Stage Arts Workshop Hong Kong AUSPICIOUS MOMENT 87,2
    9 7 Academia de Bailado Paulo VI 12-19 Academia de Bailado Paulo VI Portugal JOTA 87,0
    10 10 JBC / Cia. EDMB 13-22 JBC / Cia. EDMB Spain FANFARRIA 86,9
    11 11 Ballettschule Eva Holzschuh 13-25 Ballettschule Eva Holzschuh Germany IRISH DANCE 86,5
    12 9 WOOTTON BASSETT SCHOOL OF DANCE 13-18 WOOTTON BASSETT SCHOOL OF DANCE England BULGARIAN 85,2
    13 1 KuBiS e.V. 11-20 KuBiS e.V. Germany KADRILL 84,2
    14 3 Escola de Movemento 8-19 Escola de Movemento Spain ESPANTALLO 82,8
    15 4 The Kelly Shirley School of Dance 8-23 The Kelly Shirley School of Dance England THAI : PRINCESS MANORAH & THE DANCE OF THE KINAREE 78,3
  • SnQB - Senior Quartet/Quad Classical Ballet

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 1 Academia Annarella 12-21 Academia Annarella Portugal SWAN LAKE PAS DE QUATRE 97,0
    Silver 7 Totnes School of Dance 13-19 Totnes School of Dance England SERENITY 89,7
    Bronze 6 Ballet school Arabeska 15-21 Ballet school Arabeska Czech Republic FLOWER SELLERS 89,3
    4 2 Ballet school Stevens 14-20 Ballet school Stevens Slovenia FOURTE 81,3
    5 8 Totnes School of Dance 14-18 Totnes School of Dance England ALLEGRO 77,3
    6 5 Bella Danza Studios 14-18 Bella Danza Studios England TORN 73,7
    7 3 DANZARTE ASD 16-20 DANZARTE ASD Italy SUNSET 73,3
  • SnQN - Senior Quartet/Quad National & Folklore Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 7 estudio de danza esmeralda 17-19 estudio de danza esmeralda Spain TIENTO 95,0
    Silver 3 Escuela Russkaya 13-18 Escuela Russkaya Spain OLÉ DE LA CURRA (ESCUELA BOLERA) 90,0
    Bronze 5 Ballettschule ON POINT e.V. 15-24 Ballettschule ON POINT e.V. Germany MAN(N) MUSS SICH ENTSCHEIDEN 86,7
    4 2 Allgood School of Dancing 13-18 Allgood School of Dancing England LAUNDRY DAY, SLOVAKIA 86,3
    5 6 WOOTTON BASSETT SCHOOL OF DANCE 16-18 WOOTTON BASSETT SCHOOL OF DANCE England BULGARIAN 84,8
    6 9 WindBreeze Dance Company 12-23 WindBreeze Dance Company Malaysia SANG BAI 83,7
    7 8 Stella & Artists 19-22 Stella & Artists Macau BLOSSOM 82,2
    8 1 estudio de danza esmeralda 11-23 estudio de danza esmeralda Spain HARPIES 70,3
  • SnSB - Senior Solo Classical Ballet

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 7 Alina Hartman 18.09 Ballettschule Im Hofgarten Germany LA ESMERALDA 98,3
    Silver 10 Eva Branco 21.01 Academia Annarella Portugal DIANA E ACTEON 93,0
    Bronze 9 Chloe Hawkins 19.01 Totnes School of Dance England WINTER 84,3
    4 5 Amber Redman 18.05 Dance Design Theatre Arts ENGLAND NIGHT ROSE 81,0
    5 3 Anna Alba Lopez 18.05 JBC / Cia. EDMB Spain PHARAON'S DAUGHTER 80,0
    5 15 Jessica. Toal 24.09 Ballettschule Atelier Danse Germany ZUCKERFEE 80,0
    7 14 Lorraine Bühl 24.06 Ballettschule ON POINT e.V. Germany TSCHAIKOWSKY VARIATION 78,3
    8 1 M.ª João Brás 18.01 Academia Gimnoarte Portugal VARIATION FROM ESMERALDA 78,0
    9 16 Eliška Uhlírová 25.05 Balet HKH Czech Republic GAMZATTI VARIATION 77,0
    10 6 Zofia Sagnowska 18.06 Dtudio Baletowe Opery Krakowskiej Poland KITRI'S ENTRANCE VARIATION 75,2
    11 8 Tecla Rizzo 19.01 DANZARTE ASD Italy TCHAIKOVSKY PAS DE DEUX FEMALE VARIATION 74,3
    12 2 Marlene Auberger 18.04 Theater Ballettschule Maestro Austria VARIATION AUS GISELLE 1 AKT 72,0
    12 11 Daria Wolanska 21.06 Dtudio Baletowe Opery Krakowskiej Poland LILAC FAIRY'S VARIATION 72,0
    14 4 Christian Baumgartner 18.05 Theater Ballettschule Maestro Austria DON QUISCHOTTE 71,7
    15 12 Paul Kraml 21.10 Theater Ballettschule Maestro Austria DIE FLAMMEN VON PARIS 70,0
    15 13 Guo Dong Liao 22.08 Macau Conservatory - School of Dance Macau TCHAIKOVSKY PAS DE DEUX 70,0