Club Wow is the media home of the Bloch Dance World Cup.

header-1.png

Schedule & Results

 

Saturday - 25th June

  • MiniSW - Mini Solo Jazz & Show Dance

    09:30 MiniSW - Mini Solo Jazz & Show Dance     
    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold18McCrea Alice9.08Harlequin Stage SchoolEnglandFLAUNT IT90.7
    Silver8Evan Allport8.08Nazene Danielle's Dance DynamixEnglandANUMATI90.0
    Bronze20Ava Judge9.11MCKECHNIEScotlandEAZ ON DOWN THE ROAD89.0
    41Angelica Bolhovitina7.02Dance Theater "Polly"EstoniaADVENTURES OF MASHA88.0
    510Anna Jimenez8.11Gibraltar National TeamGibraltarCONCRETE ANGEL83.0
    611Kristin Sutrova8.11Veliko TurnovoBulgariaCHEER ME UP82.7
    76Roniya Sert8.05Ballettschule International BonnGermanyLITTLE CAT81.8
    817Angelina Müller9.06Tanzschule "Alisa"GermanyCHAPLINS HUT80.8
    99Charlotte Maurer8.09Edinburgh Dance AcademyScotlandWE'RE DANCING79.7
    104Chiara Berger8.02Dancing World Tanzschule Alexander KreisslAustriaMAMA I'M A BIG GIRL NOW79.3
    107Carter Conn8.08ConnfiDANCE StudiosNorthern IrelandCANDY79.3
    1221Zyanne Rios6.10Gibraltar National TeamGibraltarEASTERN KISS78.7
    1312Sophia Matthew8.11G.A.T.EGuernseySNAP, CRACKLE, POP76.3
    145Tanja Biocanin8.03UET DancersAustriaFIRST FLIGHT75.7
    1516Isaac Dottore9.03Emma Jane Dance AcademyJerseyALADDIN73.8
    1619Mcpeake Sophie9.11ConnfiDANCE StudiosNorthern IrelandLIGHTS, CAMERAS, ACTION73.2
    172Gabreilla Oliver7.09Silhouette StudiosJerseyWHEN YOU'RE SMILING73.0
    1813Martha Mitchell9.01G.A.T.EGuernseyON THE FARM72.7
    1915Hannah Strackan9.03Silhouette StudiosJerseyCRAZY IN LOVE70.7
  • MiniSM - Mini Solo Modern & Contemporary Dance

        MiniSM - Mini Solo Modern & Contemporary Dance        
    PLACE NO. COMPETITOR DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 7 Sasha Tomlin The Vale School of Dance England GIRL IN THE RED COAT 90.5
    Silver 15 Moisescu Smaranda Oana Ionita Romania THE 5TH ELEMENT 89.3
    Bronze 5 Chantelle Tonolete Spotlight Stage School England BUTTERFLY KISSES 88.0
    4 16 Anna Lena Baumann Spectacolo Dance Academy Switzerland COLORS OF THE WIND 86.5
    5 11 Chloe Law Edinburgh Dance Academy Scotland HEAVEN 83.7
    5 13 Núria Fernandes Academia Annarella Portugal LIVRE 83.7
    7 4 Jana Solowjowa Balletschool Maria Germany EXPERIMENT 81.8
    7 6 Madison Leask Edinburgh Dance Academy Scotland YOUR GIRL 81.8
    9 10 Devora Kazarina Veliko Turnovo Bulgaria THE FORCE AWAKENS 79.3
    10 19 Mya Kennel Association Promodanse France DREAM 79.0
    11 18 Elektra Moos Ballettschule Muckenthaler Germany TEARS IN HEAVEN 78.3
    12 12 Clara Hamilton G.A.T.E Guernsey POCAHONTAS 73.8
    13 9 Eva Hall St Ouens School of Dancing Jersey MAGIC NUMBER 73.3
    14 22 Tsang Lok Lam Channy Stage Arts Workshop Hong Kong MY LITTLE BEAR 73.0
    15 3 Charlie Elston The Karen Dempsey School of Dance Guernsey THE CALL 72.0
    15 8 Coco Mawson St Ouens School of Dancing Jersey MAKE A WISH 72.0
    17 1 Ella Fairhurst Jodie Lee Performing arts Academy Jersey DEAR FUTURE HUSBAND 70.3
  • KDM - Children Duet/Trio Modern & Contemporary Dance

        KDM - Children Duet/Trio Modern & Contemporary Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 8 Olivia Moore, Eleanor Norton-Bailey, Grace Sproll 11,12,13 The Vale School of Dance England THREE BLACKBIRDS 94.8
    Silver 17 Noah Amann, Ayaka Koshida 13,13 T-Studio Ballett & Pilates Germany ...INEQUALITY 92.5
    Bronze 6 Sara Rodrigues, Carolina Vieira 11,12 DiArteDance Portugal ROOTS 90.8
    Bronze 12 Ellie Fergusson, Abbi Howard, Serena McCall 12,12,12 Edinburgh Dance Academy Scotland LIGHT OF GRACE 90.8
    5 19 Imogen Chambers, Elliot Lewing 13,13 Harlequin Stage School England HOLD YOUR HAND 90.0
    6 20 Holly Jenkins, Poppy Lewis 13,13 Harlequin Stage School England SOMETHINGS ARE MEANT TO BE 89.2
    7 9 Tanya Du Plessis, Kayla Read 11,13 SA Dance Team South Africa PRISON OF DECISION 88.0
    8 1 Ksenia Filina, Imogen Ward 10,10 Thompson School of Dance Cyprus THE SWANS 87.7
    9 2 Paige Gay, Chloe Maurer 10,10 Edinburgh Dance Academy Scotland SEPARATION 87.2
    10 18 Naja Podbreznik, Ajda Sarman 13,13 Harlekin - Association for the art of the dance Slovenia THE TWO OF US 86.7
    11 7 Maria Gertner, Jael Loladze 11,12 TanzStudioDesign Germany SHIPWRECKED 84.2
    12 15 Rebekah Le Friec, Giorgia Phillips, Lily Reid 12,13,13 The Academy of Dance & Theatre Arts Guernsey THOUSAND YEARS 82.8
    13 21 Jessica Burby, Rose Le Maistre, Lucy Marett 13,13,13 Jersey Academy of Dancing Jersey LOVE THE WAY YOU LIE 82.5
    14 13 Marie Da Silva, Anastasia Fahrenbruch, Mia Gebert 12,12,13 Art & Dance Germany COLOURED THREE 82.3
    15 11 Lana Druskovic, Nika Ferjan 12,12 Ballet school Stevens Slovenia WILLOW 81.8
    16 16 Chloe Mallet, Jade Brummer 13,13 SA Dance Team South Africa ICE BIRDS 80.8
    17 5 Rowe Freya, Haire Megan, Mccullough Mollie 11,11,12 ConnfiDANCE Studios Northern Ireland HANGING BY A THREAD 79.5
    18 10 Jasmine Furness, Tatum Gotel 12,12 Studio 16 Jersey SOMEWHERE 78.5
    19 3 Betty Beatson, Onagh Simkiss 11,11 Silhouette Studios Jersey REFLECTION 76.0
    20 14 Katie Jay Minier, Salili Young 12,13 St Ouens School of Dancing Jersey FRIENDS 74.7
    21 4 Grace Davison, Eleanor Hughes 11,11 The Karen Dempsey School of Dance Guernsey DREAMS 72.0
                   
  • KSV - Children Solo Song & Dance

      KSV - Children Solo Song & Dance          
    NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    14 Elliott Hanna 12.11 Nazene Danielle's Dance Dynamix England FRIEND LIKE ME 87.7
    12 Joe Hubbard Bateman 12.05 North Hampshire Academy of Dance England QUIET 87.3
    11 Jackson Matilda 12.04 MCKECHNIE Scotland STALKER 87.0
    13 Tom Herbert 12.11 Sarah Burnell School of Dance Wales LEANING ON A LAMPOST 87.0
    7 Maisie Webster 11.06 G.A.T.E Guernsey MY NEW PHILOSOPHY 86.0
    22 Reece Kilminster 13.11 G.A.T.E Guernsey MAKE 'EM LAUGH 86.0
    23 Marie-Claire O'Connor 13.11 Morgan Theatre Arts Northern Ireland WINDY CITY 86.0
    21 Joshua Shea 13.09 Jersey Academy of Dancing Jersey PIRELLI'S MIRACLE ELIXIR 85.3
    1 Gabrielle Harling 10.02 Hazelbiz Performers Academy England IF MY FRIENDS COULD SEE ME NOW! 82.0
    3 Aoife Hughes 10.11 Morgan Theatre Arts Northern Ireland BORN TO ENTERTAIN 82.0
    6 Freya Mitchell 11.06 G.A.T.E Guernsey BIGGER ISN'T BETTER 79.3
    9 Liberty Thompson 11.11 Thompson School of Dance Cyprus MAMBO 79.3
    20 Leah Malone 13.08 Morgan Theatre Arts Northern Ireland EIGHT LANGUAGES 77.3
    5 Miriam Oliver 11.05 Silhouette Studios Jersey JUST ARRIVED 75.3
    8 Josephine Zurmöhle 11.07 Ballettschule Korinna Söhn Germany L'OISEAU 74.7
    10 Rachel Jones 11.11 Central school of Dance Jersey NAUGHTY 74.0
    18 Rashmi Torres 13.05 Musikschule "Heinrich Schütz" Gera Abt. Tanz Germany I COULD HAVE DANCED ALL NIGHT... 74.0
    16 Olivia Millington 13.03 Elsberdance Wales CASTLE ON A CLOUD 73.7
    19 Ayaka Koshida 13.06 T-Studio Ballett & Pilates Germany YOU CAN'T STOP THE BEAT 73.7
    4 Jessica Steininger 10.11 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria WHEN I GET LOW I GET HIGH 73.3
    2 Mia Moolman 10.03 SA Dance Team South Africa MEMORY 72.3
  • MiniSV - Mini Solo Song and Dance

        MiniSV - Mini Solo Song and Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 4 Ava Judge 9.11 MCKECHNIE Scotland MACNAMARA"S BAND 92.7
    Silver 2 Lola Jones 8.08 Ison Aslanoff School England YOU'RE NEVER FULLY DRESSED WITHOUT A SMILE 86.0
    Bronze 9 Liberty Gill 8.06 Ison Aslanoff School England EVERYBODY SING 85.7
    4 5 Patrizia Sperandio 7.11 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria AT THE CODFISH BALL 82.0
    4 8 Gabreilla Oliver 7.09 Silhouette Studios Jersey THE CIRCUS 82.0
    6 1 Grace Killen 9.08 Morgan Theatre Arts Northern Ireland TOMORROW 81.7
    6 11 Eliza Webster 8.06 G.A.T.E Guernsey IF I KNEW YOU WERE COMING 81.7
    8 7 Zara Stafford Bell 7.08 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey THE UGLY DUCKLING 79.3
    9 3 Luise Zurmöhle 9.08 Ballettschule Korinna Söhn Germany O MEIN PAPA 77.3
    10 10 Kezia Mason 8.08 Silhouette Studios Jersey I'LL GIVE HIM 7 MINUTES 77.0
    10 12 Bebe Baldry 9.02 Jean Marks England DOIN A WHAT COMES NATURALLY 77.0
    12 13 Emily Malcolm 9.03 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey HARD KNOCK LIFE 76.3
    13 6 Isabelle Baker 6.06 Jersey Academy of Dancing Jersey LINES AND SQUARES 69.0
  • KDV - Children Duet/Trio Song & Dance

        KDV - Children Duet/Trio Song & Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 2 Tom Herbert, David Sheldon 11,12 Sarah Burnell School of Dance Wales I'M GETTING MARRIED IN THE MORNING 86.3
    Silver 1 Freya Mitchell, Maisie Webster 11,11 G.A.T.E Guernsey MONGOJERRY & RUMPLETEASER 85.7
    Bronze 3 Molly Baxter, Hannah Mallalieu, Anna Spencer 11,11,13 Sandford School of Dance England MATCHMAKER 84.7
    4 4 Grace Riley, Jaimie Tank 11,13 Dupont Dance Stage School England IT'S BEEN A LONG DAY 84.0
    5 6 Jackson Matilda, Wright Millie, Gray Millie 12,12,12 MCKECHNIE Scotland SHOW OFF 82.3
    6 8 Aoife Hughes, Grace Killen 9,10 Morgan Theatre Arts Northern Ireland I WONT GROW UP 81.3
    7 5 Mackenzie Conlon, Saffron Hamilton-Gill 11,13 SWINDON ACADEMY OF DANCE England BE OUR GUEST 78.7
    8 7 Melina Hofmeister, Teresa Möhringer 12,13 Ballettschule Korinna Söhn Germany GET HAPPY 75.0
  • MiniDV - Mini Duet/Trio Song & Dance

        MiniDV - Mini Duet/Trio Song & Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 5 Ava Judge, Carmen Judge 9,9 MCKECHNIE Scotland IF YOUR IRISH 88.7
    Silver 4 Sophia Beswick, Amelie Green, Lola Jones 8,8,9 Ison Aslanoff School England THE WAITER AND THE PORTER AND THE UPSTAIRS MAID 86.0
    Bronze 2 McCrea Alice, Lees Amelia 9,9 Harlequin Stage School England THREE FEET TALL 82.7
    4 3 Ruby Pemberton, Sasha Tomlin, Ellie Madzayo 8,9,9 The Vale School of Dance England ALL THINGS BRIGHT AND BEAUTIFUL 81.0
    5 6 Michael Sperandio, Patrizia Sperandio 7,9 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria WE SHOULD BE TOGETHER 75.7
    6 1 Marianna Badstübner, Luise Zurmöhle 7,9 Ballettschule Korinna Söhn Germany THE FARMER 75.3
  • KQV - Children Quartet/Quad Song & Dance

        KQV - Children Quartet/Quad Song & Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 2 Spotlight Stage School 12-13 Spotlight Stage School England COME FOLLOW THE BAND 87.0
    Silver 1 Karen Blackburn Dance Academy 10-11 Karen Blackburn Dance Academy England I WON'T GROW UP 84.3
    Bronze 3* The Vale School of Dance 11-12 The Vale School of Dance England LEGALLY BLONDE 75.0
  • MiniQV - Mini Quartet/Quad Song & Dance

        MiniQV - Mini Quartet/Quad Song & Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 5 Harlequin Stage School 8-9 Harlequin Stage School England A DAY AT THE RACES 86.3
    Silver 2 Nazene Danielle's Dance Dynamix 8-9 Nazene Danielle's Dance Dynamix England FRIENDSHIP 84.0
    Bronze 1 G.A.T.E 8-9 G.A.T.E Guernsey FABULOUS FEET 82.0
    4 3 Zoe Pennington Dance Studios 8-9 Zoe Pennington Dance Studios England FRIENDSHIP 81.7
    5 4 Ballettschule Korinna Söhn 7-9 Ballettschule Korinna Söhn Germany EASTER MARKET 74.7

Sunday - 26th June

  • KST - Children Solo Tap

    08:30   KST - Children Solo Tap          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 25 Luke Lowry 13.11 Ison Aslanoff SchoolIson Aslanoff School England MR RHYTHM 90.3
    Silver 19 Sophie Parris 13.06 Yasmin Taylor Academy England THIS CANT BE LOVE 90.0
    Bronze 9 Jackson Matilda 12.04 MCKECHNIE Scotland BLACK BIRD 88.7
    4 15 Elliott Hanna 12.11 Nazene Danielle's Dance Dynamix England VARUNA 88.3
    5 24 Reece Kilminster 13.11 G.A.T.E Guernsey DANCING BY MYSELF 87.7
    6 23 Marie-Claire O'Connor 13.11 Morgan Theatre Arts Northern Ireland THAT'S LIFE 86.7
    7 21 Mia Lyons Magill 13.09 Morgan Theatre Arts Northern Ireland STAND BY ME 86.0
    8 20 Ewan Mauger 13.07 The Academy of Dance & Theatre Arts Guernsey PLAY THAT FUNKY MUSIC 85.3
    9 17 Tom Herbert 12.11 Sarah Burnell School of Dance Wales BUDAPEST 85.0
    10 12 Neline Enslin 12.08 SA Dance Team South Africa GRACE KELLY 83.3
    11 13 Lauren Hill 12.11 Silhouette Studios Jersey DO YOU'RE THING! 83.0
    12 6 Isobel Roussel 11.07 G.A.T.E Guernsey BALL AND SOCKET 82.7
    12 14 Cait Brennan 12.11 St Ouens School of Dancing Jersey UPSIDE DOWN 82.7
    12 16 Jasmine Egan 12.11 Thompson School of Dance Cyprus THAT MAN 82.7
    15 1 Amber Cook 10.03 Ison Aslanoff School England ROLLING ON THE RIVER 82.3
    16 7 Gray Millie 12.01 MCKECHNIE Scotland HEART CRY 81.7
    17 3 Erin Ward 10.09 Silhouette Studios Jersey BIG SMILE 80.7
    18 5 Selina Kropfreiter 11.03 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria TAP IT OUT 79.7
    19 8 Rasmus Dahlke 12.02 Ballettschule Korinna Söhn Germany ASTRONAUT 79.3
    19 18 Matilde Carvalho 13.05 Academia Annarella Portugal WESTERN TAP 79.3
    21 22 Lena Bermann 13.11 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria MR. BASEMANN 79.0
    22 2 Grace Thompson 10.05 Sarah Burnell School of Dance Wales DEEP HENDERSON SWING 78.3
    23 4 Annabelle Hommes 11.02 Tanzstudio Odenthal Germany HAT DANCE 78.0
    24 11 Laura Jansen 12.07 Tanzstudio Odenthal Germany EASY 77.0
    25 10 Mathilda Phillips 12.06 Silhouette Studios Jersey GET HAPPY! 76.7
  • MiniST - Mini Solo Tap

        MiniST - Mini Solo Tap          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 13 Carmen Judge 9.11 MCKECHNIE Scotland TAPPIN COWGIRL OF THE SOUTH 89.3
    Silver 9 Isabelle Embleton 9.04 Ison Aslanoff School England 7 TO THE BAR 88.0
    Bronze 8 Bebe Baldry 9.02 Jean Marks England MEMPHIS STOMP 87.0
    4 3 Raela-belle Farndell 7.06 Victoria school of Dancing England BLUES SHUFFLE 86.3
    5 5 Linea Pichler 8.02 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria AIN'T SHE SWEET 81.3
    6 4 Miya Hansford 7.10 Emma Jane Dance Academy Jersey LOLLIPOP 80.0
    7 12 Isabelle Tardivel 9.11 G.A.T.E Guernsey HONEY, YOU'RE ON! 78.3
    8 1 Hannah Gardner 7.03 The Karen Dempsey School of Dance Guernsey CANDYMAN 76.3
    9 7 Kezia Mason 8.08 Silhouette Studios Jersey DOOP DOOP 76.0
    10 2 Zoa Leichtle 7.03 Kultur 33 Germany CANDYMAN 75.7
    10 6 Elena Curtis 8.03 Silhouette Studios Jersey SYNCOPATED CLOCK 75.7
    10 10 Harriet Gaudion 9.05 G.A.T.E Guernsey LOLLIPOP 75.7
    13 11 Rebekah Le Cocq 9.07 Central school of Dance Jersey SWING KID 73.7
  • KGT - Children Group Tap

        KGT - Children Group Tap          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 6 SWINDON ACADEMY OF DANCE 10-13 SWINDON ACADEMY OF DANCE England BILLS 88.7
    Silver 4 Morgan Theatre Arts 9-13 Morgan Theatre Arts Northern Ireland PIANOMAN 88.0
    Bronze 10 Ison Aslanoff School 8-12 Ison Aslanoff School England SHINE 87.3
    4 1 Nazene Danielle's Dance Dynamix 8-13 Nazene Danielle's Dance Dynamix England STRONGER 84.7
    5 7 G.A.T.E 10-13 G.A.T.E Guernsey RHYTHM OF LIFE 84.3
    5 8 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 10-13 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria HOT CHOCOLATE 84.3
    7 2 The G12 Studio 8-13 The G12 Studio Scotland TAPILCIOUS 83.7
    8 5 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre 10-13 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey JUMP 81.7
    9 9 Jersey Academy of Dancing 11-13 Jersey Academy of Dancing Jersey HIT THE ROAD JACK 80.3
    10 3 Tanzstudio Odenthal 9-13 Tanzstudio Odenthal Germany ALL THE GIRLS LOVE ALICE 79.7
  • KGV - Children Group Song & Dance

    10:45 approx.   KGV - Children Group Song & Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 9 G.A.T.E 10-13 G.A.T.E Guernsey WHEN YOU'RE AN ADDAMS 91.0
    Silver 4 Freedom Dance & Performance 8-13 Freedom Dance & Performance England WELCOME TO WONDERLAND 87.7
    Bronze 10 Harlequin Stage School 10-13 Harlequin Stage School England JUST SO 86.3
    4 5 Nazene Danielle's Dance Dynamix 8-13 Nazene Danielle's Dance Dynamix England CHITTY CHITTY BANG BANG 84.7
    5 3 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 7-13 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria ANNIE 80.7
    6 8 Thompson School of Dance 10-12 Thompson School of Dance Cyprus ANOTHER OPENING ANOTHER SHOW 79.7
    7 1 Edinburgh Dance Academy 6-12 Edinburgh Dance Academy Scotland WHEN CHILDREN RULE THE WORLD 78.7
    8 7 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre 9-13 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey WHEN CHILDREN RULE THE WORLD 77.7
    9 6 Ballettschule Korinna Söhn 9-13 Ballettschule Korinna Söhn Germany MUSIC, MUSIC 76.7
    10 2 Move-Ment Dance School 6-13 Move-Ment Dance School Portugal IT'S A HARD KNOCK LIFE 76.0
  • KQM - Children Quartet/Quad Modern Dance (any style)

        KQM - Children Quartet/Quad Modern Dance (any style)          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 8 The Vale School of Dance 11-13 The Vale School of Dance England BLINDFOLD 86.7
    Silver 9 Harlequin Stage School 13 Harlequin Stage School England MISS INVISIBLE 86.0
    Bronze 1 Edinburgh Dance Academy 8-12 Edinburgh Dance Academy Scotland ESCAPE 84.7
    4 7 Harlequin Stage School 10-13 Harlequin Stage School England CIRQUE MET EN PLACE 83.3
    5 2 Gibraltar National Team 9-11 Gibraltar National Team Gibraltar GIB4 83.0
    6 4 Academia Rosário Dance 9-13 Academia Rosário Dance Portugal A 77.0
    6 6 Thompson School of Dance 10-12 Thompson School of Dance Cyprus GHOST 77.0
    8 3 Dance Lab 9-11 Dance Lab Jersey POMPEII 71.7
  • MiniGT - Mini Group Tap

    13:15   MiniGT - Mini Group Tap          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 5 Spotlight Stage School 8-9 Spotlight Stage School England 9-5 91.8
    Silver 3 Ison Aslanoff School 6-9 Ison Aslanoff School England I LOVE A PIANO 89.2
    Bronze 4 Nazene Danielle's Dance Dynamix 7-9 Nazene Danielle's Dance Dynamix England TAP YOUR TROUBLES AWAY 85.7
    4 1 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 4-9 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria WE'RE IN THE MONEY 84.7
    5 2 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre 6-9 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey LITTLE BITTY PRETTY ONE 75.0
  • KQT - Children Quartet/Quad Tap

      KQT - Children Quartet/Quad Tap          
    NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    2 Nazene Danielle's Dance Dynamix 10-12 Nazene Danielle's Dance Dynamix England BILLS 93.5
    4 SWINDON ACADEMY OF DANCE 11-13 SWINDON ACADEMY OF DANCE England TAPPING ANTICS 91.7
    5 G.A.T.E 11-13 G.A.T.E Guernsey PITCH PERFECT 86.8
    3 Thompson School of Dance 10-12 Thompson School of Dance Cyprus RAMALAMA 85.7
    1 Zoe Pennington Dance Studios 10-12 Zoe Pennington Dance Studios England PUTTIN ON THE RITZ 82.0
    6 Tanzstudio Odenthal 12-13 Tanzstudio Odenthal Germany CHILDREN'S ROOM 80.0
  • MiniSA - Mini Solo Acro Dance

      MiniSA - Mini Solo Acro Dance          
    NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    10 Amiyah Josephs 9.07 Spotlight Stage School England FRIEND LIKE ME 93.7
    3 Angelica Bolhovitina 7.02 Dance Theater "Polly" Estonia HAPPY ANGEL 92.5
    11 Carmen Judge 9.11 MCKECHNIE Scotland AFRICAN PRINCESS 88.2
    4 Sophia Eisenhuth 7.09 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey TIGHT ROPE WALKER 83.5
    6 Isabelle Picotto 7.09 Silhouette Studios Jersey SWAG BURGLAR 81.8
    7 Megan Durning 8.08 Ealand academy England SPANISH FIRE 81.8
    12 Jyra Hendrick 9.03 Gibraltar National Team Gibraltar POP DROP ROLL 81.2
    1 Noa Blanco 6.11 ESCOLA DE DANSA MADÓ Spain SO QUIET 77.5
    2 Ashvini Elanco 7.01 Jersey Academy of Dancing Jersey CHEERLEADER 77.5
    8 Lena Wind 8.11 UET Dancers Austria I JUST CAN'T WAIT TO BE KING 76.7
    9 Faustus Moos 9.06 Ballettschule Muckenthaler Germany WEREWOLVE 73.0
  • MiniGV - Mini Group Song & Dance

        MiniGV - Mini Group Song & Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 1 Harlequin Stage School 4-9 Harlequin Stage School England WE LOVE TO LAUGH 86.3
    Silver 5 Nazene Danielle's Dance Dynamix 7-9 Nazene Danielle's Dance Dynamix England MATILDA 83.3
    Bronze 7 G.A.T.E 8-9 G.A.T.E Guernsey THE JETSET 83.0
    4 2 Zoe Pennington Dance Studios 5-9 Zoe Pennington Dance Studios England CHITTY CHITTY BANG BANG 81.7
    5 3 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre 6-9 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey FUN 76.3
    5 6 Dance Performance 7-9 Dance Performance Germany "SCHWARZE SEGEL IN DER NACHT" 76.3
    7 4 ESCOLA DE DANSA MADÓ 6-9 ESCOLA DE DANSA MADÓ Spain AIXÒ ÉS INFERNAL! 76.0
  • KDT - Children Duet/Trio Tap

        KDT - Children Duet/Trio Tap          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 5 Grace Riley, Finlay Adams 11,13 Dupont Dance Stage School England A'INT SHE SWEET 86.7
    Silver 12 Katie Fealy, Luke Lowry 12,13 Ison Aslanoff School England KNOCKING AT MY DOOR 85.3
    Bronze 13 Elisha Horsepool, Ewan Mauger 13,13 The Academy of Dance & Theatre Arts Guernsey THEY BOTH REACHED FOR THE GUN 83.0
    4 7 Erin Benjamin, Tom Herbert 11,12 Sarah Burnell School of Dance Wales WHEN I LOOK IN YOUR EYES 81.7
    5 9 Mackenzie Conlon, Saffron Hamilton-Gill 11,13 SWINDON ACADEMY OF DANCE England SWING SET 81.3
    6 10 Anna Hughes, Lauren Mc Alinden 12,13 Morgan Theatre Arts Northern Ireland MOSES SUPPOSES 81.0
    7 6 Alica Kranzmayr, Stefania Zarac 11,12 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria FIT AS A FIDDLE 78.7
    8 4 Phoebe Gray, Mia Pirouet, Esther Wilderspin 10,11,11 St Ouens School of Dancing Jersey GOTTA HAVE HEART 78.0
    9 8* Garrett Jody, Haire Megan, Mccullough Mollie 11,12,13 ConnfiDANCE Studios Northern Ireland WEAPON OF CHOICE 76.5
    10 1 Amelie Biedermann, Pia Mienert 9,10 Tanzstudio Odenthal Germany TRADITIONAL 75.3
    10 3 Chloe Maurer, Grace Watt 10,10 Edinburgh Dance Academy Scotland JELLICLE BALL 75.3
    12 11 Jennifer Long, James Savident 12,13 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey DANCE WITH ME 74.3
    13 2 Tabitha Badstübner, Luise Zurmöhle, Josephine Zurmöhle 9,11,11 Ballettschule Korinna Söhn Germany IT DON'T MEAN A THING 72.0
    * Points deducted for rules violation              
  • KSH - Children Solo Hip Hop & Street Dance

        KSH - Children Solo Hip Hop & Street Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 2 Tánia Cornet Anting 10.05 Tania cornet anting Spain MINIMUSIQUE 88.0
    Silver 19 Marly-Rae Gaunt 13.06 Freedom Dance & Performance England "POP DAT" 87.7
    Bronze 14 Krithika Tulsidas 12.07 Lourd Vijay's Dance Studio India DIS N DAT 81.0
    Bronze 18 Sara Quintela 13.04 Flash Li Dance Portugal "NUMBER ONE" 81.0
    5 6 Leah Rose Kennedy 11.11 Jelli Studios England BURN IT UP 80.7
    6 17 Hannah Johnson 12.11 The Vale School of Dance England RELLA 80.3
    7 11 Genet Glass 12.02 UET Dancers Austria POWER2DANCE 78.3
    8 7 Marco McCormick 11.11 Emma Jane Dance Academy Jersey STREET BEATZ 77.3
    9 20 Achim Himmelbauer 13.09 UET Dancers Austria CAUGHT TO DANCE 77.0
    10 8 Rita Vieira 11.11 Urban Dance Fusion Portugal APARÊNCIA SUSPEITA 76.7
    11 15 Holland Kaitlyn 12.08 ConnfiDANCE Studios Northern Ireland GAME 75.0
    12 5 Holly McDonald 11.09 Edinburgh Dance Academy Scotland TOY SOLDIER 74.7
    13 10 Devin Connell 12.02 The G12 Studio Scotland TAMBOURINE 73.3
    14 13 Roni Helm 12.06 ESSENTIAL DANCE Jersey HEY WHATSUP HELLO 73.0
    15 1* Elena Kiryakova 10.02 Veliko Turnovo Bulgaria CLIQUE 72.5
    16 16 Dena Nolte 12.09 Ballettschule International Solingen Germany BIG SPENDER 72.3
    17 12 Sonja Bluhm 12.05 L.A. Ballett & Dance School Germany L.A. VIP 71.3
    18 4 Rowe Freya 11.04 ConnfiDANCE Studios Northern Ireland BLOW 71.0
    18 9 Anezka Viljoen 11.11 SA Dance Team South Africa UNDERATED 71.0
  • KGM - Children Group Modern & Contemporary Dance

    18:30   KGM - Children Group Modern & Contemporary Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 11 Academia Annarella 10-13 Academia Annarella Portugal LIBERTANGO 89.8
    Silver 3 Nazene Danielle's Dance Dynamix 8-12 Nazene Danielle's Dance Dynamix England NOT ABOUT ANGELS 86.0
    Bronze 5 Edinburgh Dance Academy 9-12 Edinburgh Dance Academy Scotland CYBERBULLY 85.7
    4 12 Ballettschule International Bonn 10-13 Ballettschule International Bonn Germany BANISHED 84.3
    5 20 Art & Dance 12-13 Art & Dance Germany DAY DREAM 83.3
    6 4 The G12 Studio 8-13 The G12 Studio Scotland THIS WOMAN'S WORK 83.0
    7 18 Harlekin - Association for the art of the dance 12-13 Harlekin - Association for the art of the dance Slovenia BETWEEN TWO WORLDS 82.3
    8 1 Harlequin Stage School 4-13 Harlequin Stage School England 99 RED BALLOONS 82.2
    8 2 Oana Ionita 7-10 Oana Ionita Romania IMAGINE 82.2
    10 8 Morgan Theatre Arts 9-13 Morgan Theatre Arts Northern Ireland STREETS OF LONDON 81.7
    10 9 stardanze 10-13 stardanze Spain CUPS 81.7
    12 6* Dupont Dance Stage School 9-13 Dupont Dance Stage School England WEEPING 79.3
    13 7 Music Box Dance 9-13 Music Box Dance Guernsey DANCE MACABRE 77.7
    13 19 The Academy of Dance & Theatre Arts 12-13 The Academy of Dance & Theatre Arts Guernsey HE LIVES IN YOU 77.7
    15 14 Silhouette Studios 11-13 Silhouette Studios Jersey HEARTS CRY 76.3
    16 10 Musikschule Freienbach Switzerland 10-13 Musikschule Freienbach Switzerland Switzerland BLANK SPACE 74.0
    17 13 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 10-13 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria PLATINUM 73.7
    17 16 Performing Arts Academy Wales 11-13 Performing Arts Academy Wales Wales FROST 73.7
    19 17 Ballettschule Werhun 11-13 Ballettschule Werhun Germany CONTRARIO 73.3
    20 15 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre 11-13 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey OPEN WATER 72.0
  • KDH - Children Duet/Trio Hip Hop & Street Dance

        KDH - Children Duet/Trio Hip Hop & Street Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 3 Inês Gomes, Patrícia Lopes, Margarida Novo 10,11,11 Flash Li Dance Portugal "AS MONALISAS" 88.8
    Silver 12 Melvin Manumbre, Nicole Manumbre 12,13 Spotlight Stage School England BONNIE & CLYDE 86.8
    Bronze 11 Hannah Johnson, Olivia Moore, Eleanor Norton-Bailey 12,12,13 The Vale School of Dance England WE 'R' 85.5
    4 5 Salomé Botelho, Beatriz Mendes, Ana Pedrosa 10,11,13 Urban Dance Fusion Portugal B-BOY-DANCE 84.7
    5 4 João Fernandes, Dinis Pedrosa, Rodrigo Reis 10,11,13 Urban Dance Fusion Portugal SHAKE YOUR GROOVE 81.5
    6 10 Devon Marneweck, MJ Smit 12,12 SA Dance Team South Africa MD 77.3
    7 2 Holly McDonald, Kara Millar, Grace Watt 9,10,11 Edinburgh Dance Academy Scotland WALK OF FAME 71.7
    8 13 Franziska Pietch, Shirley Rapcewicz 13,13 L.A. Ballett & Dance School Germany GIRLS ON THE DANCEFLOOR 70.3
    9 1* Tegan Clapham, Joanna Gomes, Stephanie Goncalves 9,9,11 ESSENTIAL DANCE Jersey SHIFTERS 67.5
    10 6 Roni Helm, Cassie Simpson 11,12 ESSENTIAL DANCE Jersey STREET ALLIES 66.3
    11 7 Anastacia Afansyeva, Julia Leiker, Vanessa Tuschnio 11,12,12 L.A. Ballett & Dance School Germany CRAZY ORIENT 65.8
    12 8 Karli Bruwer, Anezka Viljoen 11,13 SA Dance Team South Africa AKA 65.3
    13 9 Alina Ertel, Deborah Vital 12,12 Tanzschule Yvette Germany HEY MAMA 64.3
    * Points deducted for rules violation              
  • KGA - Children Group Acro Dance

        KGA - Children Group Acro Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 1 Spotlight Stage School 8-13 Spotlight Stage School England TURNING JAPANESE 92.7
    Silver 2 jordon school of dance & performing arts 9-13 jordon school of dance & performing arts England BELLE OF BELFAST 89.7
  • KSA - Children Solo Acro Dance

    14:40 approx.   KSA - Children Solo Acro Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 9 Nathan Parkinson 12.11 Spotlight Stage School England CAT IN THE HAT 88.0
    Silver 5 Molly Thorpe-Franklin 11.11 Nazene Danielle's Dance Dynamix England O FORTUNA 86.7
    Bronze 8 Wright Millie 12.11 MCKECHNIE Scotland LA NOUBA - THE GREEN BIRD 85.7
    4 7 Neline Enslin 12.08 SA Dance Team South Africa MOMENTS 80.0
    5 6 Selina Di Nolfi 12.04 Matviienko Dance Art Switzerland MASTERPIECE 78.3
    6 3 Keira Durston 11.01 Megan's Academy of Dance Wales DELIVER US 77.7
    6 13 Amy Walter 13.10 SA Dance Team South Africa CALIFORNIAN DREAMING 77.7
    8 1 Lavinia Jaeger 10.05 L.A. Ballett & Dance School Germany MY LITTLE YUM YUM 76.7
    8 11 Marie Zechmeister 13.06 UET Dancers Austria SUPERMARIE 76.7
    10 14 Franziska Pietsch 13.11 L.A. Ballett & Dance School Germany ORIENT STORY 73.7
    11 10 Jennifer Long 12.11 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey FLY BEFORE YOU FALL 73.0
    11 12 Laura Bailey 13.08 Dance Lab Jersey LITTLE PARTY 73.0
    13 2 Elsie Holley 10.08 Dance Lab Jersey THIS IS MY BEAUTY 71.0
  • MiniDT - Mini Duet/Trio Tap

        MiniDT - Mini Duet/Trio Tap          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 3 Isabelle Embleton, Amelie Green 9,9 Ison Aslanoff School England THE RHYTHM SISTERS 85.3
    Silver 1 Tiana Chambers, Emily James, Lola Niewiarowski 6,7,7 Dupont Dance Stage School England GOOD MORNING 85.0
    Bronze 2 Ella Busuttil, Macey Carroll, Maddison Arnold 8,9,9 The Danceworks England PUTTIN ON THE RITZ 83.7
    4 4 Melissa Hellwagner, Benjamin Hellwagner 9,9 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria IT'S A LOVELY DAY 82.3
  • MiniGA - Mini Group Acro Dance

        MiniGA - Mini Group Acro Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 2 Spotlight Stage School 7-9 Spotlight Stage School England JOIN THE CIRCUS 94.0
    Silver 1 jordon school of dance & performing arts 6-9 jordon school of dance & performing arts England WIND IT UP 85.8
                   
  • MiniQT - Mini Quartet/Quad Tap

        MiniQT - Mini Quartet/Quad Tap          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 3 Spotlight Stage School 8-9 Spotlight Stage School England TWEEDLEDUM & TWEEDLEDEE 84.3
    Silver 2 Zoe Pennington Dance Studios 8-9 Zoe Pennington Dance Studios England YANKEE DODDLE 81.3
    Bronze 1 Figueira Stage School 7-9 Figueira Stage School Portugal PUTTIN ON THE RITZ 77.0
  • KGH - Children Group Hip Hop & Street Dance

        KGH - Children Group Hip Hop & Street Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 4 Nazene Danielle's Dance Dynamix 7-13 Nazene Danielle's Dance Dynamix England BRAVEHEART 87.7
    Silver 7 Gibraltar National Team 9-11 Gibraltar National Team Gibraltar THE FORCE 82.3
    Bronze 8 Edinburgh Dance Academy 9-12 Edinburgh Dance Academy Scotland BANG BANG 80.2
    Bronze 12 The cheshire theatre school 9-13 The cheshire theatre school England HERO NATION 80.2
    5 10 Tanzfabrik ATG 9-12 Tanzfabrik ATG Austria GOOD TIMES ROLL 79.2
    6 3* Freedom Dance & Performance 7-12 Freedom Dance & Performance England "FREE'DEM GENERATION" 77.5
    7 15 L.A. Ballett & Dance School 10-13 L.A. Ballett & Dance School Germany 4 MY PEOPLE 73.7
    8 16 Alethia School of Dance 11-13 SA Dance Team South Africa EXCODUS 73.3
    9 2 ESSENTIAL DANCE 6-10 ESSENTIAL DANCE Jersey LIL BOSSES 73.2
    9 5 The G12 Studio 8-13 The G12 Studio Scotland MOVE YOUR BODY 73.2
    11 14 Flash Li Dance 10-13 Flash Li Dance Portugal "MIMOS" 70.7
    12 6 ESSENTIAL DANCE 9-11 ESSENTIAL DANCE Jersey FREEFLO 70.0
    13 9 Matviienko Dance Art 9-12 Matviienko Dance Art Switzerland 4 BANDITOS 69.8
    14 1 ESSENTIAL DANCE 5-7 ESSENTIAL DANCE Jersey STREET GROOVERS 67.8
    15 11 B Creative Dance 9-13 B Creative Dance Guernsey BC ELITE OLD SKOOL 67.7

Monday - 27th June

  • KDW - Children Duet/Trio Jazz & Show Dance

    08:30   KDW - Children Duet/Trio Jazz & Show Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 21 Imogen Chambers, Elliot Lewing 13,13 Harlequin Stage School England LITTLE RED HAT 93.3
    Silver 4 Chloe Fenton, Jessica McVey, Molly Thorpe-Franklin 10,10,11 Nazene Danielle's Dance Dynamix England CANDY MAN 93.2
    Bronze 9 Constança Bulha, Carlota Cruz, Mafalda Folhadela 10,11,12 DNA- Dance N´Arts School Portugal GATSBY 88.2
    4 8 Mara Berkmann, Caroline Kreindl, Paula Rosenauer 10,11,11 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria STEP IN TIME 86.8
    5 7 Finlay Adams, Darcie Patel, Poppy Riddell 10,11,11 Dupont Dance Stage School England THE BOY DOES NOTHING 86.7
    6 6 Maria Alcazar fernandez, Ainara Cardoso quesada 10,11 estudio de danza esmeralda Spain APPLE 84.7
    7 18 Jackson Matilda, Wright Millie, Gray Millie 12,12,12 MCKECHNIE Scotland CATS 82.7
    8 14 Tom Herbert, Isabel Jones 12,12 Sarah Burnell School of Dance Wales MARRY YOU 80.3
    8 15 Ellie Fergusson, Serena McCall 12,12 Edinburgh Dance Academy Scotland DARK PARADISE 80.3
    10 13 Luka Binnenbrücker, Lottje Ziehm 12,12 Ballettschule International Bonn Germany FUNKY TRACES 79.8
    11 5 Emily Stevens, Sophie Stevens 10,11 Sarah Burnell School of Dance Wales THE A TRAIN 78.7
    12 11 Rowe Freya, Haire Megan 11,11 ConnfiDANCE Studios Northern Ireland PENCIL FULL OF LEAD 78.0
    13 1 Jyra Hendrick, Anna Jimenez, Amy Wink 8,9,11 Gibraltar National Team Gibraltar WANNA DANCE WITH SOMEBODY 76.3
    13 3 Maria Leonor Leite, Beatriz Pinto 9,10 Academia Rosário Dance Portugal RESPECT 76.3
    15 19 Hanna Charlotte, Garrett Jody, Mccullough Mollie 12,12,13 ConnfiDANCE Studios Northern Ireland SUN GOES DOWN 76.0
    16 12 Lara Haap, Nicole Roesch, Schirin Stanz 11,12,13 Art & Dance Germany PARTY GIRLS 73.7
    17 17 Lilian O'Neill, Natalie Salter, Hannah Wink 12,12,12 Jersey Academy of Dancing Jersey GREEN EGGS AND HAM 72.2
    18 16 Devin Connell, Amy Wood 12,12 The G12 Studio Scotland LET'S SHOW YOU 71.8
    19 2 Elsie Holley, Jolie Love 9,10 Dance Lab Jersey THING 1 AND THING 2 71.0
  • MiniQM - Mini Quartet/Quad Modern (any style age appropriate)

        MiniQM - Mini Quartet/Quad Modern (any style age appropriate)          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 2 Karen Blackburn Dance Academy 8-9 Karen Blackburn Dance Academy England BLACK VIOLIN 88.0
    Silver 4 Harlequin Stage School 8-9 Harlequin Stage School England FIND YOUR WINGS 86.8
    Bronze 5 Spotlight Stage School 8-9 Spotlight Stage School England JUNGLE BOOK 86.0
    4 3 Edinburgh Dance Academy 8-9 Edinburgh Dance Academy Scotland THE CALL 84.3
    5 6 Veliko Turnovo 8-9 Veliko Turnovo Bulgaria TWO WORLDS 79.5
    6 1 ESCOLA DE DANSA MADÓ 7-9 ESCOLA DE DANSA MADÓ Spain DOLLS 77.8
    7 7 Academia Rosário Dance 9 Academia Rosário Dance Portugal 3 TO 1 76.8
  • KSN - Children Solo National & Folklore Dance

        KSN - Children Solo National & Folklore Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 10 Milena Tarasova 11.02 Milena Tarasova Russian Federation MOLODICHKA 97.2
    Silver 2 Ainara Cardoso quesada 10.03 estudio de danza esmeralda Spain GRANA Y ORO 92.5
    Bronze 7 Jessica Steininger 10.11 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria VJET VALLE TROPOJE - NORTH ALBANIEN 91.2
    4 3 Amber Cook 10.03 Ison Aslanoff School England MALENKIY SHARF 90.2
    4 11 Mohd Azwan Ramlee 11.07 USDA-TOBISA / WindBreeze Dance Company Malaysia KEKUDA 90.2
    6 4 Annabel Salaun 10.04 Silhouette Studios Jersey FLORA MCDONALDS FANCY 89.0
    7 12 Carla Oberbeck 11.09 Ballettschule International Bonn Germany PLASOVAJA 88.7
    8 21 Tiffany Alesi 13.11 Musikschule Freienbach Switzerland Switzerland RUSSIAN DANCE BARINJA 88.5
    9 14 Grace Riley 11.09 Dupont Dance Stage School England UKRAINIAN 85.8
    10 8 Caroline Kreindl 10.11 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria GLIMPSE OF GALWAY - IRISH 83.3
    11 13 Alica Kranzmayr 11.09 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria CALL OF KILMORY - SCOTTISH 81.8
    12 9 Alexandra Kholkina 10.11 Escola de Dança Lagos Portugal JAANDE (INDIAN DANCE) 81.7
    13 16 Kelsey Renner 12.04 Fryday's Academy of Irish Dance England CELTIC DREAMS 81.2
    13 19 Kaydi Burns 13.04 The G12 Studio Scotland DADDY'S DELIGHT 81.2
    15 5 Jana Giesbrecht 10.05 Tanzschule "Alisa" Germany TATARISCHE TANZ 80.5
    16 6 Tabitha Carter 10.11 Silhouette Studios Jersey SCOTTISH LILT 78.8
    17 1 Au Cheuk Ying Charlotte 10.02 Channy Stage Arts Workshop Hong Kong SWEET LITTLE SEAWEED 78.2
    18 20 Anna Cliff 13.09 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey TARANTELLA 75.5
    19 15 Hannah Wink 12.01 Jersey Academy of Dancing Jersey ROMANIAN 75.0
    20 17 Francesca Miller 12.08 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey NAMING DAY - CZECH REPUBLIC 73.0
    21 18 Wright Millie 12.11 MCKECHNIE Scotland INDONESIAN - DANCE OF THE BUTTERFLY 72.3
  • MiniSN - Mini Solo National & Folklore Dance

        MiniSN - Mini Solo National & Folklore Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 14 Mohd Farihin Fardan Abdullah 9.07 USDA-TOBISA / WindBreeze Dance Company Malaysia LUM BAJAU 89.8
    Silver 12 Luz Juana Vetter 9.06 Ballett Meister Schule Germany TATARISCHER TANZ 89.5
    Bronze 4 Alex Mace 7.10 Fryday's Academy of Irish Dance England LORD OF THE DANCE 88.8
    4 11 Madeline De'ath 9.06 Ison Aslanoff School England IS ANYONE AT HOME ? 85.3
    5 2 Gabriela Agostinho 7.02 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ Portugal A PEQUENA RUSSA 83.0
    6 7 Liberty Gill 8.06 Ison Aslanoff School England UP TO MISCHIEF (POSHALEET) 81.8
    7 15 Sophia Dmitrieva 9.09 Balletschool Maria Germany RUSSIAN MOOD 80.7
    8 5 Patrizia Sperandio 7.11 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria NORWEGIAN BRANCH DANCE 78.8
    9 13 Melissa Hellwagner 9.07 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria IRISH MOMENTS 78.7
    10 3 Flora Rankin 7.05 Silhouette Studios Jersey HIGHLAND FLING 77.0
    11 10 Roshini S 9.05 Lourd Vijay's Dance Studio India DHRISHTI 75.0
    12 8 Lea Popdoncheva 8.10 Veliko Turnovo Bulgaria RUCHENICA 74.2
    13 1 Sienna Brock 6.11 The Karen Dempsey School of Dance Guernsey SWISS MILK MAID 73.3
    14 18 Tsang Lok Lam 9.11 Channy Stage Arts Workshop Hong Kong FLY FLY BUTTERFLY 72.3
    15 17 Wang Angelina Jianyu 9.10 Channy Stage Arts Workshop Hong Kong CHILD OF HANI 71.0
  • MiniDM - Mini Duet/Trio Modern (any style age appropriate)

    11:30 Approx.   MiniDM - Mini Duet/Trio Modern (any style age appropriate)          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 10 Evan Allport, Lailia Dajiri, Lili-Mae Owens-McGuiness 8,8,9 Nazene Danielle's Dance Dynamix England JAILHOUSE ROCK 91.8
    Silver 15 Ava Judge, Carmen Judge 9,9 MCKECHNIE Scotland THE QUEEN OF HEARTS 89.3
    Bronze 5 Georgia Brown, Lily-May Nolan, Lola-May O'sulivan-Millichamp 7,8,9 jordon school of dance & performing arts England DANCIN' FOOL 89.0
    4 6 Diana Almeida, Lourenço Silva 8,7 DiArteDance Portugal PLAYGROUND 85.3
    5 11 Hanna Fischer, Pia Liese, Emma Schmitz 8,9,9 Tanzzentrum Hiltrup Germany KLEINE MÄUSE 82.7
    5 16 Theresa Fankhauser, Melissa Hellwagner 9,9 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria IN THE MOOD 82.7
    7 1 Tiana Chambers, Emily James, Lola Niewiarowski 6,7,7 Dupont Dance Stage School England KEEP YOUNG & BEAUTIFUL 82.3
    8 17 Raquel Duarte, Laura Fafiães, Andreia Santos 9,9,9 DNA- Dance N´Arts School Portugal BIBBIDI 79.7
    9 12 Faustus Moos, Elektra Moos 9,9 Ballettschule Muckenthaler Germany OUR SONG 76.3
    10 3 Charlie Elston, Katherine Luxon, Phoebe West 7,7,7 The Karen Dempsey School of Dance Guernsey STARLITES 74.3
    10 13 Sofia Brás, Beatriz Pinto 9,9 Academia Rosário Dance Portugal EXPRESS 74.3
    12 8 Lea Popdoncheva, Maria Taylor 8,7 Veliko Turnovo Bulgaria CHINESE DANCE WITH FANS 73.7
    13 9 Lisa Kasper, Sua Moon 8,8 Ballettschule Werhun Germany PANZERKNACKER 72.7
    14 2 Laila Siham, Isabelle Picotto 7,7 Silhouette Studios Jersey MOVE MOVE!! 72.0
    15 14 Isla Stafford Bell, Anna Wessels 9,9 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey KUMBALAWE 71.0
    16 4 Lara Maria Kocman, Zala Obran 7,8 Plesni copatek , Aleksandra Obran s.p. Slovenia TWINS 69.0
    16 7 Amy Adams, Phoebe Lesbirel 8,7 The Karen Dempsey School of Dance Guernsey EASY LOVE 69.0
  • KDN - Children Duet/Trio National & Folklore Dance

        KDN - Children Duet/Trio National & Folklore Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 10 Ellie Head, Kelsey Renner 12,12 Fryday's Academy of Irish Dance England JIG 91.3
    Silver 9 Grace Riley, Jaimie Tank 11,13 Dupont Dance Stage School England POLISH 88.3
    Bronze 4 Afonso Gouveia, Sara Nascimento 10,11 Escola de Dança Lagos Portugal GYPSY FEELING (RUSSIAN GYPSY DANCE) 85.0
    4 3 Amber Cook, Imogen Shearer 10,11 Ison Aslanoff School England TANETZ SNEGOVIKOV 84.7
    5 1 Mohd Farihin Fardan Abdullah, Mohd Azwan Ramlee 9,11 USDA-TOBISA / WindBreeze Dance Company Malaysia ANGKIAT 82.7
    6 8 Evelin-Marie Ernst, Julia Schmidberger, Vanessa Seiz 11,11,12 Tanzschule "Alisa" Germany MEXIKANISCHER TANZ 81.0
    7 2 Jayashree Ratanmani, Roshini S, Krithika Tulsidas 9,12,13 Lourd Vijay's Dance Studio India TRIGON 80.0
    8 7 Jenny Alesi, Chiara Bütler, Norah Sigel 10,11,11 Musikschule Freienbach Switzerland Switzerland SWISS DANCE "DA, DA MUH" 79.7
    9 12 Jade Brummer, Chloé-Eloïse Mallet 13,13 SA Dance Team South Africa TARANTELLA 79.0
    10 5 Mackenzie Anderson, Catherine Stewart 10,11 Silhouette Studios Jersey HIGHLAND LADDIE 77.0
    11 11 Melina Hofmeister, Teresa Möhringer 13,12 Ballettschule Korinna Söhn Germany HUNGARIAN DUET 76.3
  • MiniGM - Mini Group Modern, Jazz & Show Dance

        MiniGM - Mini Group Modern, Jazz & Show Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 6 jordon school of dance & performing arts 6-9 jordon school of dance & performing arts England SHOW OFF 91.0
    Silver 8 Kilburn School of Dance 6-9 Kilburn School of Dance England ELF 89.3
    Bronze 1 Harlequin Stage School 4-9 Harlequin Stage School England AMAZING MAISIE 88.7
    4 4 Dance Performance 6-9 Dance Performance Germany "BABYBOOM" 84.7
    4 7 Edinburgh Dance Academy 6-9 Edinburgh Dance Academy Scotland FOLLOW YOUR DREAM 84.7
    6 11 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 7-9 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria A FRIEND LIKE ME 83.0
    7 10 Dance Planet 7-9 Dance Planet Romania HOME IS WHERE MY SEA IS 80.7
    8 14 Musikschule Freienbach Switzerland 7-9 Musikschule Freienbach Switzerland Switzerland LINE - FIGURE 80.0
    9 9 Balletschool Maria 7-9 Balletschool Maria Germany SWEET KITTIES 79.7
    9 12 Tanzschule Two Times of Dance 7-9 Tanzschule Two Times of Dance Germany KAKERLAKEN 79.7
    11 2 FAR AWAY Escola de Dansa 6-9 FAR AWAY Escola de Dansa Spain HAIRSPRAY 77.7
    12 13 DNA- Dance N´Arts School 7-9 DNA- Dance N´Arts School Portugal TAKE OFF 77.3
    12 15 G.A.T.E 8-9 G.A.T.E Guernsey BEDROCK & ROLL 77.3
    14 16 Jersey Academy of Dancing 9 Jersey Academy of Dancing Jersey FAT SAM'S GRAND SLAM 75.0
    15 5 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre 6-9 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey LET IT GO 74.0
    16 3 The Karen Dempsey School of Dance 6-9 The Karen Dempsey School of Dance Guernsey JURASSIC JAZZ 72.7
  • KSW - Children Solo Jazz & Show Dance

    14:00   KSW - Children Solo Jazz & Show Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 24 Jessica Burby 13.11 Jersey Academy of Dancing Jersey IT DON'T MEAN A THING 95.3
    Silver 4 Chloe Fenton 10.04 Nazene Danielle's Dance Dynamix England YOU SHOULD BE DANCING 88.7
    Bronze 23 Shani Roeloffze 13.11 SA Dance Team South Africa GROWN 86.2
    4 8 Milena Tarasova 11.02 Milena Tarasova Russian Federation LITTLE COSSACK 85.0
    5 22 Jasmine Latimer 13.11 Silhouette Studios Jersey LOVE CATS 83.3
    6 7 Caroline Kreindl 10.11 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria JUMPIN' JIVE 81.3
    7 19 Maja Kovacic 13.05 Harlekin - Association for the art of the dance Slovenia FEELING GOOD 81.2
    8 5 Maddison Spencer 10.06 Elsberdance Wales ZERO TO HERO 80.7
    9 3 Felicity Gibbins 10.03 Harlequin Stage School England DEFYING GRAVITY 80.5
    10 17 Ellie Cutler 12.10 Silhouette Studios Jersey SUMMER TIME 78.2
    11 11 Haire Megan 11.07 ConnfiDANCE Studios Northern Ireland SHOW OFF 78.0
    12 13 Ellie Fergusson 12.01 Edinburgh Dance Academy Scotland THE RAVEN 76.5
    13 15 Holland Kaitlyn 12.08 ConnfiDANCE Studios Northern Ireland SWEET DREAMS 75.8
    14 6 Íris Almeida 10.09 Academia Roysel Alfonso Portugal ROXIE HART 73.5
    15 2 Ainara Cardoso quesada 10.03 estudio de danza esmeralda Spain BANANA 73.3
    16 18 Efthimios Eleftherios Sarafis 12.11 Balletschool Maria Germany TARZAN 73.0
    17 10 Yasen Malevski 11.05 Musichall theatre Plovdiv Bulgaria SANDMAN 71.7
    18 14 Mafalda Gameiro 12.06 Academia Roysel Alfonso Portugal ROYALS 71.3
    19 16 Luka Binnenbrücker 12.09 Ballettschule International Bonn Germany STEP UP AND DANCE 70.7
    20 12 Kayla Read 11.11 SA Dance Team South Africa THE BIG BANG 69.5
    21 1 Poppy Cochrane 10.01 G.A.T.E Guernsey SCARY! 69.3
    22 9 Elisabeth Steuerwald 11.02 Musikschule Freienbach Switzerland Switzerland THE STYLISH GIRL 68.0
    23 20 Marie Zechmeister 13.06 UET Dancers Austria DANCE AGAIN 67.2
    24 21 Simone Ashplant 13.06 G.A.T.E Guernsey SOMETHING'S GOTTA HOLD 66.8
  • MiniGN - Mini Group National & Folklore Dance

        MiniGN - Mini Group National & Folklore Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 6 Ballettschule International Bonn 7-9 Ballettschule International Bonn Germany GOPAK 88.0
    Silver 3 SWINDON ACADEMY OF DANCE 6-9 SWINDON ACADEMY OF DANCE England BRETON MARKET DAY 86.7
    Bronze 5 Fryday's Academy of Irish Dance 7-9 Fryday's Academy of Irish Dance England IRISH DELIGHT 84.3
    4 1 Zoe Pennington Dance Studios 5-9 Zoe Pennington Dance Studios England AUSTRIAN- HOOP 76.3
    5 2 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ 5-9 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ Portugal É FESTA! 74.3
    6 4 Tanzschule "Alisa" 7 Tanzschule "Alisa" Germany ZIGEUNERTANZ 74.0
  • KQN - Children Quartet/Quad National & Folklore Dance

        KQN - Children Quartet/Quad National & Folklore Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 4 Kilburn School of Dance 11-12 Kilburn School of Dance England RUSSIAN 86.3
    Gold 5 Fryday's Academy of Irish Dance 12 Fryday's Academy of Irish Dance England HORNPIPE BEATS 86.3
    Silver 3 estudio de danza esmeralda 10-13 estudio de danza esmeralda Spain MAR DE TU SENTIR 85.0
    Bronze 2 USDA-TOBISA / WindBreeze Dance Company 9-13 USDA-TOBISA / WindBreeze Dance Company Malaysia ESSENCE OF MALAYSIA 84.7
    5 1 Ison Aslanoff School 9-11 Ison Aslanoff School England THE CELEBRATION OF WINTER 83.7
  • KSM - Children Solo Modern & Contemporary Dance

        KSM - Children Solo Modern & Contemporary Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 33 Shani Roeloffze 13.11 SA Dance Team South Africa TOWARDS THE LIGHT 89.5
    Silver 34* Ventsislava Vachkova 13.11 Ventsislava Vachkova Bulgaria TRAVEL 86.5
    Bronze 13 Constança Bulha 11.11 DNA- Dance N´Arts School Portugal LINE 82.3
    Bronze 25 Tanya Du Plessis 13.03 SA Dance Team South Africa LITTLE ME 82.3
    5 15 Lottje Ziehm 12.01 Ballettschule International Bonn Germany MODERN AFRICA 81.7
    6 28 Lucie Vysekalová 13.06 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové Czech Republic BLACK SWAN 81.3
    6 30 Elisa Bisek 13.10 Ballettschule International Bonn Germany PLAY WITH ME 81.3
    8 12 Kayla Read 11.11 SA Dance Team South Africa THESE EYES 80.3
    8 16 Ellie Fergusson 12.01 Edinburgh Dance Academy Scotland RECOVERY 80.3
    10 14 Molly Thorpe-Franklin 11.11 Nazene Danielle's Dance Dynamix England ARRIVAL OF THE BIRDS 79.0
    11 20 Mccullough Mollie 12.10 ConnfiDANCE Studios Northern Ireland BLACK HOLE SUN 78.7
    12 18 Serena McCall 12.09 Edinburgh Dance Academy Scotland I'M YOURS 78.3
    13 11 Carla Ruíz 11.11 Loida Grau felipe Spain KAMEI 76.7
    14 3 Rachel O Shea 10.11 On Your Toes Ireland CONCRETE ANGEL 76.3
    15 19 Anya Burnell 12.09 Totnes School of Dance England ORIENTAL GRACE 76.0
    16 6 Amy Wink 11.04 Gibraltar National Team Gibraltar SOMEWHERE ONLY WE KNOW 75.7
    17 7 Rowe Freya 11.04 ConnfiDANCE Studios Northern Ireland CRY 75.3
    18 31 Alicja Szumny 13.11 Krakowska Akademia Tanca Poland LIVELINESS 74.0
    19 17 Charlotte Davies 12.05 Elsberdance Wales TITANIUM 73.7
    20 21 Ellie Cutler 12.10 Silhouette Studios Jersey OBLIVION 72.7
    21 29 Neza Cuvan 13.06 Harlekin - Association for the art of the dance Slovenia FLASHLIGHT 71.7
    22 32 Jasmine Latimer 13.11 Silhouette Studios Jersey FAME 71.0
    23 36 Cerian Jordan 13.11 Sarah Burnell School of Dance Wales HOLD BACK THE RIVER 70.3
    24 35 Jessica Burby 13.11 Jersey Academy of Dancing Jersey HELLO 69.7
    25 5 Paula Rosenauer 11.03 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria THE FIRST DAY 69.3
    25 26 Lisa Di Nunzio 13.03 Spectacolo Dance Academy Switzerland FIREWORK 69.3
    27 24 Lily Reid 13.01 The Academy of Dance & Theatre Arts Guernsey OCEAN 68.3
    28 23 Ziva Steiner 12.11 Harlekin - Association for the art of the dance Slovenia GRAVITY 67.0
    29 8 Natasia Kleanthous 11.05 Thompson School of Dance Cyprus THE DOLL 66.7
    30 1 Au Cheuk Ying Charlotte 10.02 Channy Stage Arts Workshop Hong Kong RAINBOW 64.0
    30 4 Elisa Muller 11.03 Association Promodanse France TIME 64.0
    32 22 Amelia Hudson 12.11 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey FREE 63.0
  • KSMm - Children Solo Modern – any style (Boys)

        KSMm - Children Solo Modern - any style (Boys)          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 3 António Casalinho 12.09 Academia Annarella Portugal BOY TUM BAO 92.0
    Silver 4 Francisco Gomes 12.10 Academia Annarella Portugal NEGROSANTOLALLISMO 86.0
    Bronze 9 Elliot Lewing 13.06 Harlequin Stage School England INVISIBLE ME 82.7
    4 7 Gregory Sadler 13.02 Jago Dance Studio England NEVERLAND 79.3
    5 5 Nathan Parkinson 12.11 Spotlight Stage School England MAN IN THE MIRROR 78.0
    6 6 Efthimios Eleftherios Sarafis 12.11 Balletschool Maria Germany PRIMAVERA 77.7
    7 13 Noah Amann 13.11 T-Studio Ballett & Pilates Germany DON'T STOP ME NOW 74.7
    8 1 Yasen Malevski 11.05 Musichall theatre Plovdiv Bulgaria TOO LATE 73.7
    8 2 Valentin Schubin 11.07 Tanzstudio "Fancy" Germany ENERGIE 73.7
    10 10 Arviennoslee Better Norbertly 13.06 USDA-TOBISA / WindBreeze Dance Company Malaysia TRANSIENT SPHERE 73.0
    11 12 Miha Florjanc Lukan 13.07 Društvo Kazina Slovenia THIS BITTER EARTH 72.0
    12 11 Ewan Mauger 13.07 The Academy of Dance & Theatre Arts Guernsey TAKE ME TO CHURCH 68.3
  • MiniDB - Mini Duet/Trio Classical Ballet

    18:00   MiniDB - Mini Duet/Trio Classical Ballet          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 3 Isobel Donald, Eve Spoll, Lola Sproll 7,7,8 The Vale School of Dance England DANSE DES PETITS CYGNES 87.8
    Silver 16 McCrea Alice, Lees Amelia, Richardson Darcey 9,9,9 Harlequin Stage School England FETE DU BALLET 87.2
    Bronze 14 Cursaru Ana-Maria, Iosipescu Bianca 9,9 Oana Ionita Romania DUO BAYADERA 80.5
    4 6 Amelie Küttel, Carla Maria Steinegger, Mailin Steiner 7,8,8 Musikschule Freienbach Switzerland Switzerland DANCING CHICKS 79.5
    5 4 Alexandra Malíková, Michaela Švecová, Natálie Volková 7,7,8 Baletní škola Filiánek Czech Republic COPPELIE 77.7
    6 10 Kathleen Lüdtke, Elektra Moos 8,9 Ballettschule Muckenthaler Germany TANZ DER ZUCKERSTANGEN 77.5
    7 12 Strickley Eve, Lippitt Keeley 9,9 Harlequin Stage School England CELTIC HARP 77.0
    8 5 Natálie Cermáková, Linda Vysekalová 7,8 Baletní škola Filiánek Czech Republic LITTLE RABBITS 75.0
    9 8 Annabel Bacon, Elena Curtis 8,8 Silhouette Studios Jersey GRANDMAS ATTIC 71.5
    10 2 Gabriela Agostinho, Maria Rosário Borges, Laura Pedroso 6,7,7 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ Portugal AS TRÊS IRMÃS 69.5
    11 7 Isaac Dottore, Miya Hansford 7,9 Emma Jane Dance Academy Jersey THE OWL & THE PUSSYCAT 69.2
    12 11 Matilde Coelho, Bárbara Pereira, Beatriz Rosa 8,9,9 DiArteDance Portugal WIND UP DOLLS 68.3
    13 13 Alina Logvinova, Emma Mileder 9,9 Art & Dance Germany JUST FRIENDS 68.2
    14 1 Siân O'Hanlon, Grace Purvis 6,7 The Academy of Dance & Theatre Arts Guernsey THE PRINCESS & THE PEA 66.7
    16 9* Eva Hrebícková, Charlotta Peroutová 8,9 Baletní škola Filiánek Czech Republic PIPPI 62.0
    15 15 Celia Houdeau, Margot Willemin 9,9 Association Promodanse France LITTLE TWINS STAR 62.7
    * Points deducted for rules violation              
  • KQB - Children Quartet/Quad Classical Ballet

    20:30 Approx.   KQB - Children Quartet/Quad Classical Ballet          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 8 Academia Annarella 11-12 Academia Annarella Portugal DANÇA ESPANHOLA DO LAGO DOS CISNES 93.7
    Silver 4 Academia Annarella 10-12 Academia Annarella Portugal AMIGOS E AMIGAS DE COPPELIA 88.7
    Silver 9 DNA- Dance N´Arts School 11-12 DNA- Dance N´Arts School Portugal PAS DE QUATRE FROM ESMERALDA 81.0
    Bronze 5 The Danceworks 10-12 The Danceworks England VARIATION LE PAVILLON D'ARMIDE 80.3
    5 12 JBSDance 12-13 JBSDance England DIVERTISSEMENT 78.3
    6 13 Harlequin Stage School 10-13 Harlequin Stage School England QUIRK TIME 75.3
    7 10 Ballettschule Korinna Söhn 11-13 Ballettschule Korinna Söhn Germany SPRING WALTZ 74.0
    8 11 Tanzzentrum Hiltrup 12-13 Tanzzentrum Hiltrup Germany ZAUBER INDIENS 73.0
    9 3 Ballet school Arabeska 9-10 Ballet school Arabeska Czech Republic LITTLE CHIMNEY SWEEPS 71.0
    10 1 Ballet school Stevens 11-13 Ballet school Stevens Slovenia SOLO FOR FOUR 67.3
    11 7 Silhouette Studios 11-12 Silhouette Studios Jersey CYGNETS - SWAN LAKE 66.3
  • MiniQB - Mini Quartet/Quad Classical Ballet

        MiniQB - Mini Quartet/Quad Classical Ballet          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 4 Harlequin Stage School 9 Harlequin Stage School England VALSE MIGNOETTE 85.3
    Silver 3 ESCOLA DE DANSA MADÓ 8-9 ESCOLA DE DANSA MADÓ Spain LE JARDIN EXTRAORDINÀIRE 79.7
    Bronze 2 Ballettschule Korinna Söhn 7-9 Ballettschule Korinna Söhn Germany MENUETT 73.3
    4 1 Dupont Dance Stage School 6-8 Dupont Dance Stage School England THE 3 LITTLE PIGS 71.3
  • KGFB - Children Group Fusion Ballet

     KGFB - Children Group Fusion Ballet     
    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold1Harlequin Stage School10-13Harlequin Stage SchoolEnglandHEARTBEAT BALLET88.0
    Silver6Harlequin Stage School10-13Harlequin Stage SchoolEnglandTHE LONG ROAD84.7
    Bronze2SWINDON ACADEMY OF DANCE7-13SWINDON ACADEMY OF DANCEEnglandSTARS AND STRIPES80.0
    Bronze4Musikschule Freienbach Switzerland10-13Musikschule Freienbach SwitzerlandSwitzerlandCHIT - CHAT79.0
    55*Ballet school Stevens11-13Ballet school StevensSloveniaFOUND74.2
    63Matviienko Dance Art7-12Matviienko Dance ArtSwitzerlandTREPAK MIX65.3
    * Points deducted for rules violation      
  • KGW - Children Group Jazz and Show Dance

        KGW - Children Group Jazz & Show Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 15 Harlequin Stage School 10-13 Harlequin Stage School England POLKA 92.2
    Silver 19 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 10-13 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria ME OL BAMBOO 85.0
    Bronze 6 St Ouens School of Dancing 8-13 St Ouens School of Dancing Jersey 369 83.3
    4 1 Morgan Theatre Arts 9-13 Morgan Theatre Arts Northern Ireland LET ME OUT 81.8
    5 10 Edinburgh Dance Academy 9-12 Edinburgh Dance Academy Scotland APPLAUSE 79.8
    5 21 Morgan Theatre Arts 9-13 Morgan Theatre Arts Northern Ireland UPTOWN FUNK 79.8
    7 2 Summerscales Performing Arts 4-13 Summerscales Performing Arts England POLKA DOT SUIT 79.3
    8 9 Musikschule Freienbach Switzerland 9-11 Musikschule Freienbach Switzerland Switzerland ANIMAL CLINIC 78.7
    8 17 1. Jazzdance Club Freiburg e.V. 10-13 1. Jazzdance Club Freiburg e.V. Germany A LITTLE PARTY NEVER KILLED NOBODY 78.7
    10 5 Ison Aslanoff School 8-13 Ison Aslanoff School England SALTIMBANCO 75.5
    11 16 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre 10-13 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey WELCOME TO THE 60'S 75.3
    12 7 Silhouette Studios 8-13 Silhouette Studios Jersey 20TH CENTURY FOX MAMBO 73.7
    13 12 ConnfiDANCE Studios 9-13 ConnfiDANCE Studios Northern Ireland A LITTLE PARTY 73.5
    13 14 Academia Roysel Alfonso 10-12 Academia Roysel Alfonso Portugal SLAVE TO THE RHYTHM 73.5
    15 18 G.A.T.E 10-13 G.A.T.E Guernsey HARD WORK 71.3
    15 20 Jersey Academy of Dancing 12-13 Jersey Academy of Dancing Jersey LITTLE SHOP OF HORRORS 71.3
    17 13 Ballettschule International Bonn 10-12 Ballettschule International Bonn Germany GIRLS, GIRLS, GIRLS 70.7
    18 3 Spectacolo Dance Academy 7-13 Spectacolo Dance Academy Switzerland HOLLY DOLLY 70.5
    19 11 Academia Rosário Dance 9-13 Academia Rosário Dance Portugal SUPERHUMAN 69.7
    20 8 Alethia School of Dance 8-13 SA Dance Team South Africa TOY STORY 64.2

Tuesday - 28th June

  • SnGGr - Junior/Senior Group Classical Greek Dance

        SnGGr - Junior/Senior Group Classical Greek Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 6 Dupont Dance Stage School 14-18 Dupont Dance Stage School England BLADE RUNNER 90.3
    Silver 2 Dupont Dance Stage School 11-18 Dupont Dance Stage School England EUPHORIA 90.0
    Bronze 3 Ison Aslanoff School 13-17 Ison Aslanoff School England MEDUSA 88.7
    4 5 Silhouette Studios 14-17 Silhouette Studios Jersey FROM THE BLOOD OF MEDUSA, PEGASUS IS BORN 83.7
    5 1 Jersey Academy of Dancing 11-16 Jersey Academy of Dancing Jersey HERMES AND THE RAINBOW 82.0
    6 4 Music Box Dance 14-16 Music Box Dance Guernsey A CELEBRATION OF SPRING 81.7
  • KGB - Children Group Classical Ballet

        KGB - Children Group Classical Ballet          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 8 Academia Annarella 9-13 Academia Annarella Portugal SUITE CLASSICA 94.0
    Silver 16 DNA- Dance N´Arts School 11-13 DNA- Dance N´Arts School Portugal PALLADIO 90.7
    Bronze 7 Bella Danza Studios 9-13 Bella Danza Studios England LES SYLPHIDES 87.0
    4 17 Ballettschule International Bonn 11-13 Ballettschule International Bonn Germany LES VAGUES DE LA MER 85.3
    5 6 Musikschule Freienbach Switzerland 9-11 Musikschule Freienbach Switzerland Switzerland MUSICAL MOMENTS 85.0
    6 4 The Vale School of Dance 7-13 The Vale School of Dance England EXCERPT FROM COPPELIA 82.7
    7 5 Baletní škola Filiánek 7-13 Baletní škola Filiánek Czech Republic POLONESE 81.0
    8 11 SWINDON ACADEMY OF DANCE 10-13 SWINDON ACADEMY OF DANCE England SHATWALZER 78.3
    8 13 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové 10-13 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové Czech Republic GIRLS DANCE FROM ESMERALDA 78.3
    10 3 Ballet school Arabeska 7-10 Ballet school Arabeska Czech Republic COPPELIA 76.3
    11 10 Silhouette Studios 10-12 Silhouette Studios Jersey ONCE UPON A DREAM 75.3
    12 15 Ballet school Stevens 11-13 Ballet school Stevens Slovenia PAS DE HUIT 74.0
    13 9 Art & Dance 10-11 Art & Dance Germany PICKNIK 73.7
    14 1 Jersey Academy of Dancing 12-13 Jersey Academy of Dancing Jersey ICE 73.3
    15 2 St Ouens School of Dancing 4-13 St Ouens School of Dancing Jersey LAND OF SWEETS 71.0
    16 12 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre 10-13 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey MARION'S BRAVEHEART 69.3
    17 14 Studio 16 10-13 Studio 16 Jersey LAVENDER BLUE 69.0
  • SnSGr - Junior/Senior Solo Classical Greek Dance

        SnSGr - Junior/Senior Solo Classical Greek Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 9 Morgana Byworth 16.10 Dupont Dance Stage School England EXHILLARATION 90.7
    Silver 7 Isabella Parsell 15.11 Ison Aslanoff School England BRISEIS MOURNS ACHILLES 90.0
    Bronze 8 Hattie Sheriff-Holford 16.08 Prompt Corner Academy Of Dance England PRAYER 88.0
    4 5 Emma Phillips 14.11 Silhouette Studios Jersey FIELDS OF GOLD 85.0
    4 6 Emily Long 15.06 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey PATH OF LIFE 85.0
    6 4 Emily Penney 14.07 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey SUNRISE 83.7
    7 3 Melissa De Frietas 14.04 Silhouette Studios Jersey THE HUNTRESS 82.7
    8 10 Evie Howell 17.03 Silhouette Studios Jersey THE PATH TO THE ELYSIUM 82.3
    9 2 Alice Atkinson 14.03 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey LOST 81.3
    10 1 Yara Diezel 14.02 Musikschule "Heinrich Schütz" Gera Abt. Tanz Germany IN DEN STRAHLEN DER GRIECHISCHEN SONNE 76.0
  • MiniQN - Mini Quartet/Quad National & Folklore Dance

    19:00   MiniQN - Mini Quartet/Quad National & Folklore Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 5 Kilburn School of Dance 8-9 Kilburn School of Dance England APRIL FOOLS DAY IN PROVENCE 82.8
    Silver 4 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 8-9 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria TIPPERARY TRAIL - IRISH 80.3
    Bronze 6 Zoe Pennington Dance Studios 8-9 Zoe Pennington Dance Studios England DANISH EGG DANCE 78.3
    Bronze 7 Ison Aslanoff School 8-9 Ison Aslanoff School England FUN IN THE SNOW 78.3
    5 2 ESCOLA DE DANSA MADÓ 8-9 ESCOLA DE DANSA MADÓ Spain GAGHRA 76.0
    6 1 Ballettschule Korinna Söhn 7-9 Ballettschule Korinna Söhn Germany LÄNDLER (BAVARIAN DANCE) 74.0
    7 3 Tanzschule "Alisa" 8-9 Tanzschule "Alisa" Germany GUTZULJATA ( UKRAINISCHER TANZ) 71.3
  • KSGr - Children Solo Classical Greek Dance

        KSGr - Children Solo Classical Greek Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 1 Abigail Huitson 12.06 Kilburn School of Dance England MY SPIRIT SANG ALL DAY 86.7
    Silver 2 Kiran Young 13.06 Kilburn School of Dance England ARETHUSA - NYMPH OF THE RIVER AND FOUNTAIN 85.7
    Silver 7 Sophie Parris 13.06 Yasmin Taylor Academy England TERPSICHORE-MUSE OF DANCE AND MUSIC 85.7
    Bronze 9 Anna Cliff 13.09 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey PAN 83.7
    5 4 Francesca Miller 12.08 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey OFFERINGS TO PERSEPHONE 81.7
    5 5 Amelia Hudson 12.11 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey PERSEPHONE REMEMBERS 81.7
    5 8 Lucy Marett 13.08 Jersey Academy of Dancing Jersey CLYTIE 81.7
    8 3 Lilian O'Neill 12.03 Jersey Academy of Dancing Jersey JOURNEY OF THE LEAF 78.0
    8 6 Magdalena Fankhauser 13.04 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria THE FOREST HUNT 78.0
  • KGGr - Mini/Children Group Classical Greek Dance

        KGGr - Mini/Children Group Classical Greek Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 2 Ison Aslanoff School 8-11 Ison Aslanoff School England THE LEAVES OF TIME 87.7
    Silver 4 Kilburn School of Dance 9-13 Kilburn School of Dance England A MOMENT IN PEACE 87.3
    Bronze 1 Kilburn School of Dance 8-11 Kilburn School of Dance England THE DANCE OF THE WILD FAIRIES 85.3
    4 3 Music Box Dance 9-13 Music Box Dance Guernsey AFTER SLAYING THE MINOTAUR 80.0
  • MiniSGr - Mini Solo Classical Greek Dance

    16:30 Approx.   MiniSGr - Mini Solo Classical Greek Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 6 Lili Skye Howe 9.11 Kilburn School of Dance England TO A CHILD DANCING IN THE WIND 86.7
    Silver 4 Viviana McKean 9.01 Kilburn School of Dance England THE MONTH OF MAY 84.7
    Bronze 1 Lola Niewiarowski 7.05 Dupont Dance Stage School England CHASING MOONBEAMS 83.0
    4 5 Theresa Fankhauser 9.06 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria REFLECTIONS 79.7
    5 2 Darcey Cronin 7.08 Silhouette Studios Jersey ECHO 77.7
    6 3 Kristin Sutrova 8.11 Veliko Turnovo Bulgaria ARTEMIS - GODDESS OF HUNTING 77.3
  • KGN - Children Group National & Folklore Dance

      KGN - Children Group National & Folklore Dance          
    NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    11 Academia Annarella 10-13 Academia Annarella Portugal ESCUELA BOLERA 95.0
    10 Ballettschule International Bonn 10-13 Ballettschule International Bonn Germany SHALNAJA 93.3
    7 Ison Aslanoff School 9-13 Ison Aslanoff School England WINTER WONDERLAND 86.7
    9 DNA- Dance N´Arts School 10-13 DNA- Dance N´Arts School Portugal COWBOYS 85.0
    6 SWINDON ACADEMY OF DANCE 9-12 SWINDON ACADEMY OF DANCE England BULGARIAN ROSE FESTIVAL 84.3
    2 Fryday's Academy of Irish Dance 7-13 Fryday's Academy of Irish Dance England CELTIC STORM 81.3
    4 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 8-13 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria STRINGS OF FIRE - IRISH 78.0
    3 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ 8-10 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ Portugal BABOCHKI KRASNYY 72.7
    1 Silhouette Studios 7-12 Silhouette Studios Jersey BONNIE SCOTTLAND 72.3
  • KSBm - Children Solo Ballet (Boys)

      KSBm - Children Solo Ballet (Boys)          
    NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    3 António Casalinho 12.09 Academia Annarella Portugal CORSARIO 98.7
    4 Francisco Gomes 12.10 Academia Annarella Portugal PAISANT 92.0
    7 Elliot Lewing 13.06 Harlequin Stage School England TWO PIGEONS VARIATION 79.7
    6 Sacha Louant 13.04 ASBL TERPSICHORE Belgium BADINERIE 79.3
    9 Noah Amann 13.11 T-Studio Ballett & Pilates Germany VARIATION FROM FLAMES OF PARIS 77.0
    1 Yannik Gazinski 11.11 Ballettschule International Bonn Germany VARIATION AUS LE CORSAIR 75.0
    5 Gregory Sadler 13.02 Jago Dance Studio England FLAMME DE PARIS 74.0
    2 Joe Hubbard Bateman 12.05 North Hampshire Academy of Dance England PAQUITA VARIATION 8 62.0
    8 Connor Meineke 13.08 The Meineke Academy of Performing Arts Germany MALE VARIATION FROM GISELLE 61.3
  • KSB - Children Solo Classical Ballet

    14:00   KSB - Children Solo Classical Ballet          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 20 Constança Bulha 11.11 DNA- Dance N´Arts School Portugal ESMERALDA VARIATION 94.7
    Silver 17 Greta Bücker 11.10 Ballettschule International Bonn Germany AURORA 90.0
    Bronze 14 Margarida Gonçalves 11.08 Academia Annarella Portugal MENINA 86.7
    4 6 Mariko Ackermann 10.10 Musikschule Freienbach Switzerland Switzerland VARIATION FROM HARLEQUINADE 84.7
    5 7 Margarita Fernandes 11.01 Academia Annarella Portugal ESPANHOLA 83.3
    5 31 Naomi Straub 13.07 Musikschule Freienbach Switzerland Switzerland VARIATION FROM DON QUIXOTE 83.3
    7 11 Lilli Menzel 11.04 Ballettschule International Bonn Germany ESMERALDA 81.3
    8 4 Lara Bednaric 10.05 Ballettschule International Bonn Germany ZUCKERFEE 80.3
    9 2 Bitica Ana-Maria 10.04 Oana Ionita Romania DOWN VARIATION 78.3
    10 29 Lucie Vysekalová 13.06 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové Czech Republic PAQUITA 72.7
    11 19 Elena Tames 11.10 Graham School of Dance & Theatre Arts England LAVENDER POLKA 70.3
    12 23 Maria Tsima 12.05 Baletní škola Filiánek Czech Republic LISETTE 70.0
    12 30 Poppy Lewis 13.06 Harlequin Stage School England TEMPO DI VALSE 70.0
    14 27 Chloé-Eloïse Mallet 13.02 SA Dance Team South Africa VARIATION FROM BALLET ARMIDA'S PAVILLION 69.3
    15 13 Maisie Webster 11.06 G.A.T.E Guernsey FLOWERS IN THE BREEZE 69.0
    16 21 GRAY MILLIE 12.01 MCKECHNIE Scotland COPPELIA 67.7
    17 12 Miriam Oliver 11.05 Silhouette Studios Jersey THE NATURE OF DAY LIGHT 67.0
    18 15 Eline Martzolff 11.08 Association Promodanse France OISEAU BLEU 66.7
    19 1 Mia Moolman 10.03 SA Dance Team South Africa DE LUNE 66.3
    20 18 Rebeka Hubálková 11.10 Baletní škola Filiánek Czech Republic LITTLE CHERRY 65.7
    21 10 Elisa Muller 11.03 Association Promodanse France CUPIDON 65.3
    22 5 Erin Ward 10.09 Silhouette Studios Jersey NOVEMBER 65.0
    22 28 Giorgia Phillips 13.03 The Academy of Dance & Theatre Arts Guernsey TWILIGHT 65.0
    24 24 Charlotte Davies 12.05 Elsberdance Wales VARIATION - GRAND PAS CLASSIQUE 64.3
    25 25 Mccullough Mollie 12.10 ConnfiDANCE Studios Northern Ireland ENIGMA 63.0
    26 16 Onagh Simkiss 11.08 Silhouette Studios Jersey JULIET'S DREAM 62.3
    27 22 Jacquelyn Best 12.02 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey TRANQUILITY 62.0
    28 3 Annabel Salaun 10.04 Silhouette Studios Jersey SOLEIL 61.7
    29 26 Yasmin Mitchell 12.11 The Danceworks England ALLEGRO MODERATO 60.3
    30 8 Keira Durston 11.01 Megan's Academy of Dance Wales SLEEPING BEAUTY 57.3
  • KSPB - Children Solo Classical Ballet with pointe shoes for Girls aged 12-­13 only

        KSPB - Children Solo Classical Ballet with pointe shoes for Girls aged 12-­13 only          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 2 Laura Viola 12.03 Academia Annarella Portugal LA FILLE 90.3
    Silver 17 Ventsislava Vachkova 13.11 Ventsislava Vachkova Bulgaria DOLL FAIRY 86.7
    Bronze 11 Rashmi Torres 13.05 Musikschule "Heinrich Schütz" Gera Abt. Tanz Germany VARIATION DER ESMERALDA 86.0
    4 3 Carolina Alves 12.05 DNA- Dance N´Arts School Portugal SWANILDA VARIATION 84.3
    4 8 Francisca Louro 13.04 Academia Annarella Portugal FAIRY DOLL 84.3
    6 4 Fiona Schmitz 12.05 Ballettschule International Bonn Germany VARIATION REDISKA AUS DEM BALLETT CHIPPOLINO 80.3
    6 9 Naimh Tooher 13.05 Bella Danza Studios England GAMZATTI 80.3
    8 5 Serena McCall 12.09 Central Scotland Ballet School Scotland ESMERELDA 80.0
    8 10 Holly Jenkins 13.05 Harlequin Stage School England BLUE BIRD 80.0
    10 1 Nika Ferjan 12.03 Ballet school Stevens Slovenia BLUE BIRD 76.3
    10 12 Jade Brummer 13.05 SA Dance Team South Africa VARIATION FROM BALLET PAQUITA 76.3
    12 7 Tanya Du Plessis 13.03 SA Dance Team South Africa PAQUITA VARIATION 1 74.7
    13 14 Ludmila Stanková 13.08 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové Czech Republic LA FILLE MAL GARDEE 74.3
    14 13 Mia McFarland 13.08 The Danceworks England LA BAYADERE ALLEGRETTO 72.3
    15 15 Emma Noel 13.09 Silhouette Studios Jersey LAST SONG 72.0
  • MiniGB - Mini Group Classical Classical Ballet

    11:00 Approx.   MiniGB - Mini Group Classical Classical Ballet          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 12 Ballettschule International Bonn 7-9 Ballettschule International Bonn Germany TARANTELLA 89.7
    Silver 13 Musikschule Freienbach Switzerland 7-9 Musikschule Freienbach Switzerland Switzerland FLOWER PIZZICATO 89.3
    Bronze 6 Harlequin Stage School 7-9 Harlequin Stage School England LES BALLONS 86.0
    4 8 DNA- Dance N´Arts School 7-9 DNA- Dance N´Arts School Portugal THE LITTLE SKATERS 84.7
    5 2 Bella Danza Studios 5-9 Bella Danza Studios England THE UGLY DUCKLING 83.7
    6 1 Ballettschule International Bonn 6-9 Ballettschule International Bonn Germany HARLEKIN 81.7
    7 5 ESCOLA DE DANSA MADÓ 6-9 ESCOLA DE DANSA MADÓ Spain ENSÉÑAME A CANTAR 79.7
    8 11 Balletschool Maria 8-9 Balletschool Maria Germany WHITE FLAKES 76.3
    9 3* Dupont Dance Stage School 6-9 Dupont Dance Stage School England THE ELVES AND THE SHOEMAKER 74.8
    10 7 Baletní škola Filiánek 7-9 Baletní škola Filiánek Czech Republic RATATOUILLE 74.7
    11 4 The Karen Dempsey School of Dance 6-9 The Karen Dempsey School of Dance Guernsey YOU SHALL GO TO THE BALL 73.0
    11 9 Veliko Turnovo 7-9 Veliko Turnovo Bulgaria NORTHERN PICTURE 73.0
    13 10 Studio 16 8-9 Studio 16 Jersey MARY MARY 72.7
    * Points deducted for rules violation              
  • MiniSB - Mini Solo Classical Ballet

     
        MiniSB - Mini Solo Classical Ballet          
     
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
     
    Gold 28 Alia Kirkali 9.11 Musikschule Freienbach Switzerland Switzerland SPANISH GIRL 88.0
     
    Silver 17 Moisescu Smaranda 9.05 Oana Ionita Romania LA CAMPANELLA 86.3
     
    Bronze 22 Marlene Bücker 9.08 Ballettschule International Bonn Germany MAZURKA 86.0
     
    4 19 Elisabeth Schröder 9.06 Ballettschule International Bonn Germany I WILL DANCE 85.3
     
    5 2 Natálie Volková 7.06 Baletní škola Filiánek Czech Republic SVANILDA 85.0
     
    6 1 Lola Niewiarowski 7.05 Dupont Dance Stage School England TWINKLE TWINKLE LITTLE STAR 84.3
     
    6 18 Sofia Rosado 9.06 DNA- Dance N´Arts School Portugal LITTLE KITRI 84.3
     
    8 5 Zaharia Anne-Marie 7.08 Oana Ionita Romania PAS CLASIQUE 83.3
     
    9 8 Riti Dutta 8.01 Musikschule Freienbach Switzerland Switzerland THE LITTLE BEE 83.0
     
    9 10 Evan Allport 8.08 Nazene Danielle's Dance Dynamix England THE RUSSIAN DANCE 83.0
     
    11 14 Núria Fernandes 9.02 Academia Annarella Portugal BONECA 82.3
     
    12 26 Polina Videnova 9.11 Ballet studio Starry Rainbow Bulgaria RUCHEI 80.3
     
    13 9 Leonor Almeida 8.03 DNA- Dance N´Arts School Portugal LITTLE LISA 79.7
     
    13 24 Honey Newton 9.09 The Danceworks England ORCHID ROSE ADAGE 79.7
     
    15 4 Erin Gouge 7.08 Silhouette Studios Jersey POT OF GOLD 79.0
     
    16 25 Viktoria Huber 9.10 Musikschule Freienbach Switzerland Switzerland LITTLE BALLERINA 78.7
     
    17 6 Katherine Luxon 7.10 The Karen Dempsey School of Dance Guernsey ALICE 78.3
     
    18 23 Mya Kennel 9.08 Association Promodanse France LITTLE PAQUITA 77.7
     
    19 12 Anna Jimenez 8.11 Gibraltar National Team Gibraltar COPPELIA 77.3
     
    20 20 Annelie Misa Fleck 9.07 Ballett Meister Schule Germany PETIT VARIATION 77.0
     
    21 11 Lea Popdoncheva 8.10 Veliko Turnovo Bulgaria LAVENDER BUTTERFLY 76.7
     
    21 13 Clara Hamilton 9.01 G.A.T.E Guernsey SOFT SHADES 76.7
     
    21 21 Lauren Jump 9.07 G.A.T.E Guernsey THE WORST WITCH 76.7
     
    24 3 Darcey Cronin 7.08 Silhouette Studios Jersey BELLE 75.7
     
    25 7 Laila Siham 7.11 Silhouette Studios Jersey STUDY IN PURPLE 74.3
     
    26 16 Harrison Butler 9.05 Silhouette Studios Jersey LE GRADE CLASSIQUE 73.7
     
  • KDB - Children Duet/Trio Classical Ballet

        KDB - Children Duet/Trio Classical Ballet          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 11* António Casalinho, Francisco Gomes, Laura Viola 12,12,12 Academia Annarella Portugal PAS DE TROIS FAIRY DOLL 91.8
    Silver 2 Mariko Ackermann, Jenny Alesi, Alia Kirkali 9,10,10 Musikschule Freienbach Switzerland Switzerland THREE PRINCESSES 91.3
    Bronze 8 Greta Bücker, Yannik Gazinski 11,11 Ballettschule International Bonn Germany FLAMMES DE PARIS 90.3
    4 7 Muriel Glanz, Lilli Menzel 11,11 Ballettschule International Bonn Germany BURANAS 89.3
    5 16 Holly Jenkins, Poppy Lewis, Imogen Chambers 13,13,13 Harlequin Stage School England LARKME 85.0
    6 10 Yasmin Mitchell, Sophie Searle 12,12 The Danceworks England ALLEGRETTO EN BLEU 82.3
    7 3 Ronalee Galhena, Lili Skye Howe, Abigail Huitson 9,10,12 Kilburn School of Dance England LES PETITS DANCEURS 82.0
    8 13 Shani Roeloffze, Tanya Du Plessis 13,13 SA Dance Team South Africa FRIENDS FOR MONEY 81.0
    9 15 Eliška Petkovská, Lucie Vysekalová 13,13 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové Czech Republic ON THE COURT 79.7
    10 9 Rebeka Hubálková, Maria Tsima 11,12 Baletní škola Filiánek Czech Republic RANDES VOUS 78.0
    11 1* Amelie Bickel, Jules Guthertz, Mya Kennel 9,9,10 Association Promodanse France MIRLITONS 77.8
    12 5 Lauren Malpas, Annabel Salaun, Erin Ward 10,10,10 Silhouette Studios Jersey MERRY LEGS 77.3
    12 6 Sofia Kerschbaumber, Mia Pirouet, Esther Wilderspin 10,11,11 St Ouens School of Dancing Jersey DIAMONDS ARE A MANS BEST FRIEND 77.3
    14 12 Janja Sinkovec, Zoja Veras 12,13 Ballet school Stevens Slovenia COGLI LA ROSA 76.7
    15 14 Chloe Mallet, Jade Brummer 13,13 SA Dance Team South Africa VARIATION FROM BALLET HUNCHBACKED HORSE 76.0
  • MiniDN - Mini Duet/Trio National & Folklore Dance

    08:30   MiniDN - Mini Duet/Trio National & Folklore Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 6 Madeline De'ath, Isobel Lamb 9,9 Ison Aslanoff School England LYENTA IGRIY 88.0
    Silver 1 Jessica Brandon, Erin Hanks, Imogen Thurlow 7,7,8 SWINDON ACADEMY OF DANCE England SWEDISH 82.0
    Bronze 4 Shannon Lyne, Mollie Simpson 8,8 Kilburn School of Dance England SERBIAN SPRINGTIME CELEBRATIONS 81.3
    4 2 Maria Taylor, Devora Kazarina, Lea Popdoncheva 7,8,8 Veliko Turnovo Bulgaria IRISH DANCE 78.3
    5 5 Sophia Dmitrieva, Mariam Gogiberidze, Lile Khvicha 8,9,9 Balletschool Maria Germany RUSSIAN GYPSIES 78.0
    6 7 Marianna Maková, Tomaš Štáhlavský 8,9 ZUŠ Zbraslav Czech Republic RUSSIAN DANCE 76.7
    7 3 Marianna Badstübner, Luise Zurmöhle 7,9 Ballettschule Korinna Söhn Germany FOREIGNERS - FRIENDS 74.0

Wednesday - 29th June

  • SnDN - Senior Duet/Trio National & Folklore Dance

    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold7Hannah Connor, William Lewis18,18Dupont Dance Stage SchoolEnglandPOLISH91.3
    Silver6Rubén Moreno, Esther Serrano17,25Loida Grau felipeSpainALEGRÍAS88.3
    Bronze9Mario Gerginov, Plamena Petrova23,24Dance club AspriBulgariaSEVERNQSHKI TANC87.3
    44Cristina Caballero martinez, Claudia Chanca villa, Alicia Monteagudo alvite16,18,19estudio de danza esmeraldaSpainLA REPOMPA87.0
    58Maria Cascales fernandez, Ana Dominguez del fresno18,22estudio de danza esmeraldaSpainASTURIAS83.0
    63Jessica Martinez, Charlotte Roscoe, Shannon Sweeney16,17,20Fryday's Academy of Irish DanceEnglandCELTIC FLIGHT82.3
    75Mohd Amerul Amir, Alfonso Jack, Yenddy Yompok17,20,21USDA-TOBISA / WindBreeze Dance CompanyMalaysiaPANGALAY LELLA81.3
    82Shauna Hanlon, Isabella Ker, Gabrielle Moss15,15,17Fryday's Academy of Irish DanceEnglandSPANISH LADIES76.7
  • JSN - Junior Solo National & Folklore Dance

    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold14Noreba Natasya Saibi15.01Tagap Dance CompanyMalaysiaHIVAN DOH NGELEPUT90.7
    Silver11Anjuta Bergmann17.07Ballettschule Dana KalicinskaGermanyTARANTELLA AUS DEM BALLETT"ANYUTA"88.7
    Bronze4Isabella Parsell15.11Ison Aslanoff SchoolEnglandVESELY PLYAS88.3
    43Anna Cotillard15.09Silhouette StudiosJerseyISLE OF SKY87.7
    513Rubén Moreno17.06Loida Grau felipeSpainFARRUCA87.3
    66Saoirse Robertson16.06Silhouette StudiosJerseyCALEDONIAN ROCK86.7
    72Inez Parsell14.01Ison Aslanoff SchoolEnglandVERTUSHKI85.7
    85Isobel Lawson15.11Silhouette StudiosJerseyIRISH JIG - AS DANCED AT THE HIGHLAND GAMES85.0
    910Borja Garcia17.03Èscuela RusskayaSpainDANZA DEL MOLINERO84.0
    101Mélanie Calado14.01Escola de Dança LagosPortugalCARMELITA (RUSSIAN GYPSY DANCE)83.7
    117Lucy Martin16.08Silhouette StudiosJerseyBOWMORE FAIR82.0
    1115Norazira Diris17.01Tagap Dance CompanyMalaysiaPENCAK SILAT82.0
    139Eloise Atkins17.03Kilburn School of DanceEnglandUKRAINE - ST JOHNS EVE81.3
    1412Alfonso Jack17.11USDA-TOBISA / WindBreeze Dance CompanyMalaysiaMOGINAKAN ID TAJAU79.0
    158Xie Man16.11Channy Stage Arts WorkshopHong KongPRAY PRAY PRAY FOR OUR LAND78.0
  • SnQB - Senior Quartet/Quad Classical Ballet

    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold3Ballet school Stevens17-19Ballet school StevensSloveniaFOURTISSIMO84.3
    Silver1Totnes School of Dance14-18Totnes School of DanceEnglandALLEGRO82.7
    Bronze2St Ouens School of Dancing15-18St Ouens School of DancingJerseyWINDMILLS73.0
  • JQB - Junior Quartet/Quad Classical Ballet

    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold1Ballettschule Kaiserswerth13-15Ballettschule KaiserswerthGermanyCONCERTO87.0
    Silver3Ballettschule International Solingen14-15Ballettschule International SolingenGermanyTARANTELLA AUS ESMERALDA86.0
    Bronze4JBSDance14-15JBSDanceEnglandI KNOW WHY THE CAGED BIRD SINGS79.0
    42Ballettschule Korinna Söhn13-16Ballettschule Korinna SöhnGermanyTEASING78.0
    55Ballet school Stevens15-17Ballet school StevensSloveniaCHANSON DE MATIN77.0
  • SnSN - Senior Solo National & Folklore Dance

    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold7Mohd Amerul Amir21.11USDA-TOBISA / WindBreeze Dance CompanyMalaysiaBHARAT92.3
    Silver1Hannah Connor18.04Dupont Dance Stage SchoolEnglandPOLISH92.0
    Bronze9Plamena Petrova24.11Dance club AspriBulgariaKUSTENDILSKA RUCHENICA86.7
    46Fides Hugen21.10Contratiempo - Schule für Flamenco und spanischen TanzGermanyTRIANA, PUENTE Y APARTE83.0
    52Veronika Bechthold18.05Tanzschule "Alisa"GermanyZIGEUNERTANZ79.7
    63Kinvara Robertson18.05Silhouette StudiosJerseyTEARS OF CULLODEN79.3
    75Jessica Martinez20.05Fryday's Academy of Irish DanceEnglandREEL TIME77.7
    84Lok Ying Tsang19.09Channy Stage Arts WorkshopHong KongPRETTY LADY77.3
  • JSB - Junior Solo Classical Ballet

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 33 Alina Hartmann 17.09 Ballettschule International Bonn Germany VARIATION SWANILDA AUS COPPELIA 87.7
    Silver 21 Maria Inês Castilho 15.10 DNA- Dance N´Arts School Portugal LILAC FAIRY VARIATION 83.7
    Bronze 11 Ainhoa Segrera Garcia 14.09 JOVEN BALLET DE VALENCIA (CENTRO DE DANZA MARI CRUZ ALCALA) Spain ESMERALDA 82.0
    4 19 Klára Burdová 15.09 Ballet school Arabeska Czech Republic VARIATION LA CORSAIRE 80.3
    5 30 Rowan Chateau 16.11 Silhouette Studios Jersey ASPECIA VARIATION - THE PHARAOHS DAUGHTER 79.7
    6 4 Klara Menzel 14.03 Ballettschule International Bonn Germany VARIATION ESMERALDA, 1. AKT 78.3
    7 7 Nela Polášková 14.06 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové Czech Republic GAMZATTI 77.3
    8 16 Emily Newman 15.06 Centrepointe England LE REVEIL DE FLORE 77.0
    9 23 Lucie Stríteská 15.11 Balet HKH Czech Republic SATANELLA VARIATION 76.7
    9 27 Maureen Martz 16.07 Association Promodanse France GAMZATTI 76.7
    9 29 Giulia Gribaudo 16.10 Arabesque Italy ODILE VARIATION 76.7
    12 14 Chiara Maria Zündel 15.01 Dance Hall Bühnentanzschule Austria DON QUICHOTTE / KITRI´S ENTRANCE VARIATION AKT 1 76.0
    13 5 Jade Klein 14.04 Association Promodanse France TALISMAN 75.7
    13 10 Chloé Saudemont 14.08 ASBL TERPSICHORE Belgium BRANDENBURGEOIS 75.7
    13 25 Margarida Carvalho 16.05 Ent´Artes - Escola de Dança Portugal KITRI VARIATION 75.7
    16 17 Emily Brundrit 15.06 Centrepointe England ENTR'ACTE 75.3
    16 31 Hana Koman 17.07 Ballet school Stevens Slovenia TCHAIKOWSKY VARIATION 75.3
    18 22 Fancellu Giorgia 15.11 Centro Balletto Classico Sassari Italy PAQUITA 74.0
    19 6 Ellie Rasheed 14.05 Centrepointe England LE BEAU DANUBE 73.7
    19 18 Rachel Macdougall 15.08 G.A.T.E Guernsey EVENING PRIMROSE 73.7
    21 3 Hornsby Hannah 14.03 ConnfiDANCE Studios Northern Ireland ENCHANTING 73.3
    21 8 Emily Penney 14.07 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey LA GRANDE WALTZ 73.3
    23 1 Demi Vermaak 14.01 SA Dance Team South Africa RUSSIAN VARIATION 72.7
    23 13 Emma Phillips 14.11 Silhouette Studios Jersey SLEEPING BEAUTY - FAIRY VARIATION 72.7
    23 24 Lea Koder 16.05 Ballet school Stevens Slovenia KINGDOM OF THE SHADES 72.7
    26 15 Janis Jackson 15.04 Gibraltar National Team Gibraltar HABANERA 72.0
    27 9 Mccormack Jamie 14.08 ConnfiDANCE Studios Northern Ireland ELEGANCE 71.0
    27 28 Rachel Bent 16.08 Moya Vahey Wales SWAN LAKE 71.0
    27 32 Lucija Danilov 17.09 Ballet school Stevens Slovenia SUGAR PLUM FAIRY 71.0
    30 2 Jade O Leary 14.01 St Ouens School of Dancing Jersey AMELIE 70.7
    31 26 Alice Teague 16.06 Moya Vahey Wales LILAC FAIRY 70.0
    32 35 Sofia Furness 14.05 Silhouette Studios Jersey Jonathan Livingston - Seagull 68.7
  • JGN - Junior Group National & Folklore Dance

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 5 Academia Annarella 11-14 Academia Annarella Portugal DANÇA DO CAUCASO 90.7
    Silver 8 Escola de Dança Lagos 12-16 Escola de Dança Lagos Portugal COSSACKS (SOUTHERN RUSSIAN DANCE) 87.0
    Bronze 1 Fryday's Academy of Irish Dance 7-17 Fryday's Academy of Irish Dance England ESSENCE OF IRELAND 86.7
    Bronze 10 DNA- Dance N´Arts School 11-17 DNA- Dance N´Arts School Portugal PAPPERCUT GIRLS 86.7
    5 7 Ballettschule ON POINT e.V. 12-15 Ballettschule ON POINT e.V. Germany DJEWITSCHJA JARMARKA 82.0
    6 3 USDA-TOBISA / WindBreeze Dance Company 9-17 USDA-TOBISA / WindBreeze Dance Company Malaysia ANGSAYAU MAGUNATIP 81.3
    7 6 Kilburn School of Dance 11-17 Kilburn School of Dance England POLISH 80.0
    8 9 Èscuela Russkaya 12-17 Èscuela Russkaya Spain CAMPOS CASTELLANOS 79.3
    9 2 Lourd Vijay's Dance Studio 9-14 Lourd Vijay's Dance Studio India NATYASHASTRA 76.0
  • JGFB - Junior Group Fusion Ballet Dance

    14:00   JGFB - Junior Group Fusion Ballet Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 11 Harlequin Stage School 14-17 Harlequin Stage School England GET UR BALLET ON 95.3
    Silver 12 Ballettschule International Bonn 14-17 Ballettschule International Bonn Germany LIBERTANGO 90.5
    Bronze 9 JBSDance 14-17 JBSDance England TIMELAPSE 87.7
    4 8 Academia Gimnoarte 13-17 Academia Gimnoarte Portugal IN TIME 85.7
    5 6 SWINDON ACADEMY OF DANCE 11-17 SWINDON ACADEMY OF DANCE England PIANO 83.3
    6 1 Silhouette Studios 12-17 Silhouette Studios Jersey THEY 78.8
    7 7 Ballettschule International Solingen 12-15 Ballettschule International Solingen Germany GHARDAIA 78.3
    8 2 St Ouens School of Dancing 4-17 St Ouens School of Dancing Jersey FLIGHT OF THE FLAMINGOS 71.7
    8 13 Ballettschule Krain 14-17 Ballettschule Krain Germany CARMEN SUITE 71.7
    10 10 Ballet school Stevens 14-17 Ballet school Stevens Slovenia WING PARTY 71.3
    11 4 Association Promodanse 7-14 Association Promodanse France BOO 69.5
    12 3 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ 5-16 ACADEMIA DE BAILADO DA LOUSÃ Portugal MEU PORTUGAL 68.3
  • JQN - Junior Quartet/Quad National & Folklore Dance

        JQN - Junior Quartet/Quad National & Folklore Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 10 Tagap Dance Company 15-17 Tagap Dance Company Malaysia BOLAK-BOLAK 94.0
    Silver 8 Zoe Pennington Dance Studios 14-15 Zoe Pennington Dance Studios England BULGARIAN 89.3
    Bronze 7 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 14-15 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria HIGHLAND LASSIES - SCOTTISH 87.0
    4 9 Loida Grau felipe 14-17 Loida Grau felipe Spain DANZA JUDÍA 82.2
    5 5 Fryday's Academy of Irish Dance 12-17 Fryday's Academy of Irish Dance England RHYTHMS OF IRELAND 80.3
    6 3 Silhouette Studios 12-16 Silhouette Studios Jersey FIGHT SONG 78.3
    7 1 Fryday's Academy of Irish Dance 10-15 Fryday's Academy of Irish Dance England HEARTBEAT 76.2
    8 2 estudio de danza esmeralda 12-15 estudio de danza esmeralda Spain GARROTIN 75.7
    9 4 Èscuela Russkaya 12-17 Èscuela Russkaya Spain ANDALUCIA 75.5
    10 6 Ballettschule Dana Kalicinska 13-17 Ballettschule Dana Kalicinska Germany UNGARISCHER TANZ, BRAHMS 69.3
  • SnGFB - Senior Group Fusion Ballet Dance

        SnGFB - Senior Group Fusion Ballet Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 1 Dupont Dance Stage School 13-18 Dupont Dance Stage School England LET IT GO 93.0
    Silver 10 Dupont Dance Stage School 14-18 Dupont Dance Stage School England DRACULA'S BRIDES 91.0
    Bronze 6 Jelli Studios 13-21 Jelli Studios England SYRIA 87.7
    4 3 Ballettschule Krain 16-25 Ballettschule Krain Germany IRISH DANCE 83.3
    5 11 Ballet school Arabeska 11-21 Ballet school Arabeska Czech Republic THE VOICE WITHIN 78.0
    6 12 Ballettschule Krain 19-25 Ballettschule Krain Germany EVOLUTION OF A BIRD 77.0
    7 2 Ballet school Arabeska 11-21 Ballet school Arabeska Czech Republic PERHAPS 74.0
    8 9 Silhouette Studios 15-19 Silhouette Studios Jersey SEE NO EVIL 73.3
    9 4 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 10-19 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria HIGH ON A HILL 72.7
    10 8 Association Promodanse 14-24 Association Promodanse France HISTOIRE DE FAMILLE 68.3
    11 7 Ballet school Stevens 14-19 Ballet school Stevens Slovenia ENCOUNTER 66.3
  • JSBm - Junior Solo Ballet (Boys)

     JSBm - Junior Solo Ballet (Boys)     
    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold4Nils Hackenbracht15.11Ballettschule International BonnGermanyVARIATON MERCUTIO AUS ROMEO UND JULIA84.5
    Silver7Marco Benaglia16.11Ballettschule Korinna SöhnGermanyFREE VARIATION81.3
    Bronze2João Gomes14.10Academia AnnarellaPortugalSILGFRID VARIATION FROM SWAN LAKE80.3
    45Jordan May16.04jordon school of dance & performing artsEnglandPAS DE TROIS79.7
    51Alejandro Molina14.02Loida Grau felipeSpainPAQUITA MALE VARIATION77.0
    63Ben Culleton14.10Dupont Dance Stage SchoolEnglandFOXTROT BLUES70.7
    76Llewelyn Brown16.06Moya VaheyWalesFLOIMUND66.0
  • SnDB - Senior Duet/Trio Classical Ballet

     SnDB - Senior Duet/Trio Classical Ballet     
    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold1Yara Diezel, Paul Irmatov, Rashmi Torres13,14,19Musikschule "Heinrich Schütz" Gera Abt. TanzGermanyBACH PAS DE TROIS93.3
    Silver11Jade Klein, Maureen Martz, Marion Weil14,16,24Association PromodanseFranceTRIO DES ODALISQUES87.0
    Bronze5Charlotte Olliffe, Amy Page, Hollie Prest16,17,18Summerscales Performing ArtsEnglandAPOLLO'S THREE MUSES86.0
    412Klára Burdová, Dominika Poková, Lucie Šimková15,15,20Ballet school ArabeskaCzech RepublicPAS DE TROIS84.3
    56Morgana Byworth, William Lewis16,18Dupont Dance Stage SchoolEnglandMY FAVOURITE THINGS83.3
    62Darcy Macmillan, Bronte Macmillan, Eleri Macleod14,15,18The cheshire theatre schoolEnglandTRIO FROM ELITE SYNCOPATIONS82.0
    73Katharina Böcking, Elea Bologna, Alina Kremser15,15,19Ballettschule International SolingenGermanySUITE PETILLANTE81.7
    77Lorraine Bühl, Julia Pataky, Alicia Reuß16,18,23Ballettschule ON POINT e.V.GermanyWORK VARIATION81.7
    94Kylie Deveugele, Micaela Todd15,24SA Dance TeamSouth AfricaDUEL OF THE SWANS77.0
    1010Maria García Coll, Paula Parada Fradera18,22Step by Step by Montse EstradaSpainCONTRAST70.3
  • JDB - Junior Duet/Trio Classical Ballet

    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 17 João Gomes, Laura Viola 12,14 Academia Annarella Portugal D. QUIXOTE PAS DE DEUX 93.7
    Silver 7 Lale Ahmerkamp, Luisa Kern, Klara Menzel 14,14,14 Ballettschule International Bonn Germany DIFUSE 84.7
    Bronze 15 Rachel Bent, Llewelyn Brown, Alice Teague 16,16,16 Moya Vahey Wales PEASANTS FROM GISELLE. 81.7
    4 10 Nils Hackenbracht, Shanice Haghgu, Esther Klausmann 14,15,15 Ballettschule International Bonn Germany PAS DE TROIS AUS SCHWANENSEE 79.7
    4 12 Emily Brundrit, Emily Newman 15,15 Centrepointe England AMELIE 79.7
    6 1 Alejandro Molina, Carla Ruíz 11,14 Loida Grau felipe Spain IL TUO AMORE 78.7
    7 4 Kyra Jones, Isobel Webb 13,14 SWINDON ACADEMY OF DANCE England FRUHLINGSSTIMMEN 75.3
    8 3 Tanya Du Plessis, Demi Vermaak 13,14 SA Dance Team South Africa EL DESAFIO 75.0
    8 16 Margarida Baptista, Maria Inês Castilho 15,15 DNA- Dance N´Arts School Portugal NADIA & THE FISHERMAN 75.0
    10 9 Natálie Mašterová, Johana Micánková, Nela Polášková 14,15,15 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové Czech Republic PAS DE TROIS FROM PAQUITA 73.7
    11 14 Lucija Danilov, Zala Perko, Luka Maj Špenko 15,16,17 Ballet school Stevens Slovenia TRANSITION 73.3
    12 18 Holland Kaitlyn, Mccullough Mollie, Hannah Hornsby 12,12,14 ConnfiDANCE Studios Northern Ireland CLARE DE LUNE 73.0
    13 11 Jolie Crompton, Jasmine Payne 15,15 The Danceworks England SOUVENIR DU BAL 72.0
    14 6 Grace Burnouf, Maggie Leatt 14,14 St Ouens School of Dancing Jersey ORIENT 71.3
    15 2 Jade O Leary, Paige O Leary 12,14 St Ouens School of Dancing Jersey TOGETHER 71.0
    16 13 Grace Marett, Katherine Vernon 15,16 Studio 16 Jersey THE RAVEN AND THE DOVE 70.7
    17 8 Fern Despres, Emily Penney 14,15 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey MON AMIE 70.0
    18 5 Orla Brennan, Sofia Cullinane 13,14 St Ouens School of Dancing Jersey MOONLIGHT 69.3
  • JDN - Junior Duet/Trio National & Folklore Dance

        JDN - Junior Duet/Trio National & Folklore Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 13 Megan Healy, Emily James, Louise Masters 17,17,17 Cheshunt Dancing School England BULGARIAN 87.0
    Silver 6 Paloma Arcos garcia, Lucia Calvo alonso 14,15 estudio de danza esmeralda Spain CALLE DEL AIRE 86.3
    Bronze 15 Katharina Luparev, Angelina Sagrebin, Anastasia Krjukov 14,15,16 KuBiS Worms e.V. Germany KALINKA 85.3
    Bronze 16 Lyea Sarah Raslin, Norazira Diris, Nurazra Munirah Rizalman 15,15,17 Tagap Dance Company Malaysia PUTERI DAYANG DADALIT 85.3
    5 9 Anna Cotillard, Lucy Martin 15,16 Silhouette Studios Jersey FIELDS OF HEATHER 84.3
    6 11 Charlotte Roscoe, Shannon Sweeney 16,17 Fryday's Academy of Irish Dance England CELTIC VIBES 83.7
    7 5 Christian Knight, Isabella Monk 14,14 Dupont Dance Stage School England MEXICAN - LA BAMBA 83.3
    8 10 Susanna Denysiuk, Eileen Michelle Landsmann 15,16 L.A. Ballett & Dance School Germany KARAPET 80.3
    9 12 Evie Howell, Shani McBurnie, Saoirse Robertson 16,17,17 Silhouette Studios Jersey BREABACHS REEL 78.7
    10 8 Rubén Moreno, Marina Revelles 14,17 Loida Grau felipe Spain DANZA GITANA 78.0
    11 4 Faxzrell Masingkin, Mohd Rafi Mazuan, Arviennoslee Better Norbertly 13,14,15 USDA-TOBISA / WindBreeze Dance Company Malaysia MUOI ANSAPUK 77.0
    12 7 Rosie Gicquel, Emily Renouf 14,16 Jersey Academy of Dancing Jersey ISRAELI DRUMMING DANCE 75.0
    13 3 Nicole Kainz, Iris Kern, Kerstin Prückler 13,14,15 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria ITALIAN TARANTELLA 74.7
    14 14 Yara Diezel, Merle Lewandowski, Rashmi Torres 13,13,14 Musikschule "Heinrich Schütz" Gera Abt. Tanz Germany ALMA GITANA 74.3
    15 2 Ellie Cutler, Melissa De Frietas 12,14 Silhouette Studios Jersey FLOWERS OF THE FOREST 72.3
    16 1 Jayashree Ratanmani, Vinaya Seshan, Krithika Tulsidas 12,13,14 Lourd Vijay's Dance Studio India THRISHUL 72.0
  • SnSM - Senior Solo Modern & Contemporary Dance

    19:00 SnSM - Senior Solo Modern & Contemporary Dance     
    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold17Maria Rita Nogueira24.10DNA- Dance N´Arts SchoolPortugalPULSO100.0
    Silver16Kylie Deveugele24.03SA Dance TeamSouth AfricaJEALOUS93.7
    Bronze6Charlotte Olliffe18.06Summerscales Performing ArtsEnglandI'LL PUT A SPELL ON YOU88.3
    49Lara Stewart18.07Morgan Theatre ArtsNorthern IrelandSAY SOMETHING87.7
    57Julie Brady18.07Morgan Theatre ArtsNorthern IrelandBREATH AGAIN85.0
    613Lauren Montero21.07Gibraltar National TeamGibraltarSARAJEVO84.0
    718Meret Schweinfurth25.05Ballettschule KrainGermanyBLACK EARTH83.8
    814Kaylee McGinn23.02SA Dance TeamSouth AfricaYOU BE YOU82.3
    98Sara Sofie Tenta18.07Tanzforum DamerauGermanySAY SOMETHING80.2
    1012Manca Torkar19.11Ballet school StevensSloveniaBOURNE75.3
    1110Eva Lasic19.03Ballet school StevensSloveniaSONG FOR SIENNA74.0
    122Lucy Sharpe18.03Performing Arts Academy WalesWalesSACRIFICE73.7
    133Suzanne Bott18.04The Karen Dempsey School of DanceGuernseyTROUBLE SLEEPING71.7
    141Megan Jenkins18.01ElsberdanceWalesI WANT TO WRITE ABOUT YOU69.7
    1415Caitlin Carney23.06The G12 StudioScotlandMOTHER'S DREAM69.7
    164Emily Henke18.05Avril Earl Dance & Theatre Arts CentreGuernseyJUST FORGET THE WORLD69.3
  • JSM - Junior Solo Modern & Contemporary Dance

        JSM - Junior Solo Modern & Contemporary Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 15 Beatriz Cavaleiro 15.10 Academia Gimnoarte Portugal SO CLOSE 92.7
    Silver 18 Micaela Todd 15.11 SA Dance Team South Africa OPPRESSED 91.7
    Bronze 28 Carla Nel 16.10 SA Dance Team South Africa THE ELEMENT OF FREEDOM 90.0
    4 12 Chiara Maria Zündel 15.01 Dance Hall Bühnentanzschule Austria DISCLOSURE 88.0
    5 8 Yasmin Li 14.06 Harlequin Stage School England I SHALL NOT BE MOVED 87.7
    6 27 Chane Labuscagne 16.10 SA Dance Team South Africa THE WARRIOR 86.7
    7 26 Giulia Gribaudo 16.10 Arabesque Italy FALLING DOWN 85.7
    8 4 Hornsby Hannah 14.03 ConnfiDANCE Studios Northern Ireland UNIQUE 85.0
    9 2 M.ª Leonor Domingues 14.01 Academia Gimnoarte Portugal DAYS 84.7
    10 16 Natálie Mašterová 15.11 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové Czech Republic PIANO 82.7
    11 19 Lia Zuljan 16.01 Zavod MN Produkcija Slovenia IN MY ARMS 81.7
    12 23 Eleanor Wilson 16.08 Graham School of Dance & Theatre Arts England GRAVITY 80.3
    13 9 Amelie Skubella 14.06 Ballettschule International Solingen Germany LOST IN TIME 79.7
    14 11 Simona Doleželová 14.11 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové Czech Republic THOUSAND YEARS 78.3
    15 29 Ellie Jones 17.03 Sarah Burnell School of Dance Wales THE CAPTAIN'S APPRENTICE 78.0
    16 7 Lina Schmied 14.04 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria LIFT ME 77.7
    17 20 Gabriela Poças 16.02 Academia Gimnoarte Portugal RELEASE 77.3
    18 17 Totten Brooke 15.11 ConnfiDANCE Studios Northern Ireland BATTLEFIELD 77.0
    19 10 Victoria Reeves 14.11 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey WHAT MAKES YOU BEAUTIFUL 75.7
    20 14 Rachel Macdougall 15.08 G.A.T.E Guernsey TURNING TABLES 75.3
    21 32 Serena Ruth 17.11 St Ouens School of Dancing Jersey ADVICE 75.0
    22 3 Rebecca Gabriel 14.03 Edinburgh Dance Academy Scotland ANOTHER LOVE 74.3
    23 6 Orla Brennan 14.04 St Ouens School of Dancing Jersey MAKE IT HAPPEN 73.7
    24 5 Jade Klein 14.04 Association Promodanse France SECRET 73.3
    24 22 Maureen Martz 16.07 Association Promodanse France JISS 73.3
    24 24 Rachel Bent 16.08 Moya Vahey Wales UNKNOWN 73.3
    24 33 Norazira Diris 17.01 Tagap Dance Company Malaysia PENCAK SILAT 73.3
    28 13 Jade MacLeod 15.03 Edinburgh Dance Academy Scotland ALMOST LOVER 73.0
    28 21 Pia Marolt 16.06 Harlekin - Association for the art of the dance Slovenia ALL OF THE STARS 73.0
    30 25 Katie Bolan 16.09 St Ouens School of Dancing Jersey FORCE 72.7
    30 34 Nurazra Munirah Rizalman 15.10 Tagap Dance Company Malaysia IMPOSSIBILITIES 72.7
    32 1 Ursa Jaklic 14.01 Ballet school Stevens Slovenia HELLO 68.7
  • JSMm - Junior Solo Modern – any style (Boys)

        JSMm - Junior Solo Modern - any style (Boys)          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 3 João Gomes 14.10 Academia Annarella Portugal NAUFRAGO 82.3
    Silver 2 Harry Smallman 14.06 Jelli Studios England ARMS OF AN ANGEL 78.7
    Bronze 4 Luca Völkel 14.11 Tanzhaus Wuppertal Germany REVOLUTION 78.3
    4 8 Redmand Rance 15.07 Marie Clarke school of dance England FEELING GOOD 73.7
    5 10 Jordan May 16.04 jordon school of dance & performing arts England DANGEROUS 72.3
    6 6 Declan Bailey 15.03 The G12 Studio Scotland DANCE DREAM 72.0
    7 12 Joseph Cappai 16.11 Brighton College England RADIOACTIVE 71.7
    8 5 Harry Quenault 15.01 Jersey Academy of Dancing Jersey WRITING'S ON THE WALL 70.7
    9 1 Mohd Rafi Mazuan 14.01 USDA-TOBISA / WindBreeze Dance Company Malaysia PERPETUAL RAINBOW 70.3
    9 11 Llewelyn Brown 16.06 Moya Vahey Wales GOODBYE 70.3
    11 7 Dylan Short 15.04 The G12 Studio Scotland WONDERFUL LIFE 67.3
    12 9 Jerome Celecia 15.10 Gibraltar National Team Gibraltar HERO 62.0
  • SnSB - Senior Solo Classical Ballet

     SnSB - Senior Solo Classical Ballet     
    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold2Charlotte Olliffe18.06Summerscales Performing ArtsEnglandKITRI90.3
    Silver7Manca Torkar19.11Ballet school StevensSloveniaRAYMONDA (3. ACT)87.3
    Bronze5Paul Irmatov19.06Musikschule "Heinrich Schütz" Gera Abt. TanzGermanyVARIATION AUS "DON QUICHOTE"84.7
    44Neža Knific19.01Ballet school StevensSloveniaMYRTA (GISELLE, 2. ACT)78.0
    53William Lewis18.06Dupont Dance Stage SchoolEnglandPERSISCHER MARCH77.7
    56Sophie Bodnár19.07TanzparterreGermanySOLO AUS SCHWANENSEE77.7
    78Kylie Deveugele24.03SA Dance TeamSouth AfricaLOST IN REVERIE75.3
    81Darcy Macmillan18.03The cheshire theatre schoolEnglandDANCE OF THE SUGAR PLUM FAIRY70.0

Thursday - 30th June

  • SnQN - Senior Quartet/Quad National & Folklore Dance

    08:30 SnQN - Senior Quartet/Quad National & Folklore Dance     
    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold3Loida Grau felipe14-25Loida Grau felipeSpainJOTA ARAGONESA88.5
    Silver1USDA-TOBISA / WindBreeze Dance Company13-21USDA-TOBISA / WindBreeze Dance CompanyMalaysiaTANDAV80.0
    Bronze4Zoe Pennington Dance Studios15-18Zoe Pennington Dance StudiosEnglandRUSSIAN - KALINKA76.0
  • JDM - Junior Duet/Trio Modern & Contemporary Dance

        JDM - Junior Duet/Trio Modern & Contemporary Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 31 Joseph Cappai, Molly Mackendrick 16,17 Brighton College England LAY ME DOWN 93.2
    Silver 28 Natasha Falerne, Micaela Todd 16,15 SA Dance Team South Africa HELP 93.0
    Bronze 5 Matilde Carvalho, João Gomes 13,14 Academia Annarella Portugal PICA DO SETE 91.7
    4 21 Nils Hackenbracht, Shanice Haghgu 15,14 Ballettschule International Bonn Germany ENCUENTROS 91.2
    4 25 Emily Brundrit, Emily Newman, Ellie Rasheed 15,15,14 Centrepointe England FASTFALL 91.2
    6 18 Jenaya Barcelo, Simon Hammond 14,15 Gibraltar National Team Gibraltar I DON'T BELONG HERE 90.0
    7 11 Olivia Hütter, Luca Völkel 14,14 Tanzhaus Wuppertal Germany DOLLS 87.7
    8 17 Yasmin Li, Rebecca Metcalfe 14,15 Harlequin Stage School England TWO BIRDS 87.5
    9 16 Charlie Ashcroft, Rachel Doherty, Eve Roberts 14,14,13 Edinburgh Dance Academy Scotland I WILL WAIT 87.0
    10 9 Simona Doleželová, Nela Polášková 14,14 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové Czech Republic SECRET 85.8
    11 22 Totten Brooke, Jupp Molly 15,14 ConnfiDANCE Studios Northern Ireland SAY SOMETHING 82.7
    11 37 Alejandro Molina, Carla Ruíz 14,11 Loida Grau felipe Spain PROTECTION 82.7
    13 8 Emily Penney, Victoria Reeves 14,14 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey WISHBONE 82.0
    14 3 Ellie Fergusson, Tamara Robertson 12,15 Edinburgh Dance Academy Scotland HIGHER LOVE 81.0
    15 7 Noah Amann, Rene Skorupa 13,17 T-Studio Ballett & Pilates Germany THE SHOW MUST GO ON 79.7
    16 20 Declan Bailey, Amy Wood 15,12 The G12 Studio Scotland MY MOTHER'S ILLNESS 78.3
    17 35 Charlotte Costelow, Ellie Jones 17,17 Sarah Burnell School of Dance Wales GONE IN THE MORNING 77.2
    18 27 Chane Labuscagne, Shani Roeloffze 16,13 SA Dance Team South Africa THE RAT RACE 76.3
    19 6 Cerian Jordan, Francesca Rees 13,15 Sarah Burnell School of Dance Wales RIVER 75.5
    20 2 Cait Brennan, Orla Brennan 12,14 St Ouens School of Dancing Jersey HEADLOCK 74.7
    21 34 M.ª João Brás, Beatriz Cavaleiro 17,15 Academia Gimnoarte Portugal MISSÃO IMPOSSÍVEL 73.7
    22 10 Lilien Roithmeier, Judith Schrems 14,14 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria HALLELUJAH 73.5
    22 13 Mcbride Chloe, Hornsby Hannah 14,14 ConnfiDANCE Studios Northern Ireland TAKE ME TO CHURCH 73.5
    24 30 Ellen Hill, Lucy O'Connor, Georgia Steel 16,16,16 Jodi Hansford Dance Group Jersey CRY LITTLE SISTER 73.0
    25 29 Jessica Quittenden, Olivia Le Friec 16,16 The Academy of Dance & Theatre Arts Guernsey SAVE A LIFE 72.7
    26 12 Sofia Furness, Emma Phillips 14,14 Silhouette Studios Jersey TOGETHER 71.7
    27 19 Jade Klein, Maureen Martz 14,16 Association Promodanse France NEAR LIGHT 71.5
    28 4 Tiffany Alesi, Nina Ramic 13,14 Musikschule Freienbach Switzerland Switzerland CHANDELIER 70.8
    29 26 Naomi De Gruchy, Phoebe De Gruchy 16,10 St Ouens School of Dancing Jersey CARRY ME 70.7
    30 24 Charlotte Ewin, Rachel Macdougall 15,15 G.A.T.E Guernsey CAN YOU HEAR ME? 70.5
    31 36 Marie Brehm, Justine Tagland 17,17 Association Promodanse France MANE 70.3
    32 14 Finn-Daike Hempel, Hannah Ossenkopf 14,14 SV HAGE BALLETT Germany A DREAM OF FREEDOM 69.7
  • SnSMm - Senior Solo Modern – any style (Boys)

     SnSMm - Senior Solo Modern - any style (Boys)     
    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold2William Lewis18.06Dupont Dance Stage SchoolEnglandBLANK SPACE86.3
    Silver4Chris Gittins18.10Jelli StudiosEnglandIN TO THE LIGHT83.0
    Bronze3James Duprey18.07Brighton CollegeEnglandON THE RUN78.8
    41Kalon Badenhorst18.05SA Dance TeamSouth AfricaNO ONE ELSE TO BLAME75.7
    55Andre Rodrigues19.11Dance LabJerseyRUN BOY RUN70.3
    66Wenceslaus Kadir21.09USDA-TOBISA / WindBreeze Dance CompanyMalaysiaI HAVE NOTHING70.0
  • SnQM - Senior Quartet/Quad Modern Dance (any style)

    11:30 Approx.   SnQM - Senior Quartet/Quad Modern Dance (any style)          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 8 Brighton College 16-18 Brighton College England BROTHER 88.7
    Silver 7 SWINDON ACADEMY OF DANCE 16-18 SWINDON ACADEMY OF DANCE England IF YOU'VE GOT IT FLAUNT IT 88.0
    Bronze 5 Faymous Studio 15-24 SA Dance Team South Africa HEAL 86.7
    4 9 Silhouette Studios 16-18 Silhouette Studios Jersey BUSINESS OF LOVE 84.0
    5 4 Totnes School of Dance 14-18 Totnes School of Dance England THE LAST DANCE 82.7
    6 6 L.A. Ballett & Dance School 15-25 L.A. Ballett & Dance School Germany VISION 79.7
    7 11 Step by Step by Montse Estrada 18-22 Step by Step by Montse Estrada Spain CINEMA ITALIANO 77.7
    8 3 USDA-TOBISA / WindBreeze Dance Company 13-21 USDA-TOBISA / WindBreeze Dance Company Malaysia INTERNAL COLLISION 77.0
    9 2 Ballet school Arabeska 13-20 Ballet school Arabeska Czech Republic FEVER 75.7
    10 1 Move-Ment Dance School 6-18 Move-Ment Dance School Portugal SWING SWING SWING 75.3
  • SnGN - Senior Group National & Folklore Dance

        SnGN - Senior Group National & Folklore Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 5 DNA- Dance N´Arts School 12-20 DNA- Dance N´Arts School Portugal SERBIAN DANCE 94.3
    Silver 2 Fryday's Academy of Irish Dance 10-20 Fryday's Academy of Irish Dance England THE IRISH CROSSING 92.3
    Bronze 1 estudio de danza esmeralda 10-22 estudio de danza esmeralda Spain SUR 91.0
    4 13 USDA-TOBISA / WindBreeze Dance Company 9-25 USDA-TOBISA / WindBreeze Dance Company Malaysia SUJAR KEKUDA 90.5
    5 8 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 13-19 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria JOTA ARAGONESA - SPANISH 90.3
    6 6 Theresia-Gerhardinger-Gymnasium 12-25 Theresia-Gerhardinger-Gymnasium Germany AN IRISH DAWN 89.3
    7 14 estudio de danza esmeralda 15-22 estudio de danza esmeralda Spain MUJER 89.0
    8 7 Dupont Dance Stage School 13-18 Dupont Dance Stage School England HUNGARIAN 88.7
    9 9 WOOTTON BASSETT SCHOOL OF DANCE 14-19 WOOTTON BASSETT SCHOOL OF DANCE England GEORGIAN 88.0
    10 3 Academia de Bailado Paulo VI 11-18 Academia de Bailado Paulo VI Portugal PAULITEIROS 87.7
    11 4 Silhouette Studios 12-18 Silhouette Studios Jersey BATTLE OF THE CLANS 82.7
  • JQM - Junior Quartet/Quad Modern Dance (any style)

    14:20   JQM - Junior Quartet/Quad Modern Dance (any style)          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 9 Marie Clarke school of dance 14-16 Marie Clarke school of dance England PARTY ON STAGE 90.3
    Silver 13 Faymous Studio 15-16 SA Dance Team South Africa ACAPELLA 88.0
    Bronze 7 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 14 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria IT'S RAININ' MEN 85.7
    4 10 Harlequin Stage School 14-16 Harlequin Stage School England TURN TO STONE 85.3
    5 8 Edinburgh Dance Academy 14-15 Edinburgh Dance Academy Scotland BYE BYE BLACKBIRD 85.0
    5 11 Ballettschule Kaiserswerth 14-16 Ballettschule Kaiserswerth Germany SPANISH TALE 85.0
    7 2 Nazene Danielle's Dance Dynamix 12-15 Nazene Danielle's Dance Dynamix England YOUNG & BEAUTIFUL 83.7
    8 6 Silhouette Studios 14 Silhouette Studios Jersey I WILL WAIT 82.3
    9 12 Edinburgh Dance Academy 15-16 Edinburgh Dance Academy Scotland GRAVITY 81.0
    10 5 L.A. Ballett & Dance School 13-17 L.A. Ballett & Dance School Germany BEAUTIFUL BIZAR 80.7
    11 3 Faymous Studio 13-14 SA Dance Team South Africa BEAT IT 80.0
    11 4 Edinburgh Dance Academy 13-17 Edinburgh Dance Academy Scotland GHOSTS 80.0
    13 1 Balletschool Maria 11-16 Balletschool Maria Germany IN THE NEWS 79.3
  • SnGB - Senior Group Classical Ballet

        SnGB - Senior Group Classical Ballet          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 4 Totnes School of Dance 12-18 Totnes School of Dance England CLASSICAL INTERLUDE 89.3
    Silver 9 Faymous Studio 13-24 SA Dance Team South Africa LINES 89.0
    Bronze 10 Dupont Dance Stage School 14-18 Dupont Dance Stage School England FIRE DANCE 88.7
    4 1 Dupont Dance Stage School 14-18 Dupont Dance Stage School England PACHELBELS CANON 86.3
    5 3 Ballet school Arabeska 11-23 Ballet school Arabeska Czech Republic B MOLL 84.7
    6 7 Association Promodanse 14-24 Association Promodanse France VALSE DE GISELLE 84.0
    7 6 Ballet school Stevens 14-19 Ballet school Stevens Slovenia HARMONY 83.7
    8 8 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 10-19 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria BEGINNINGS OF BALLET 83.3
    9 2 ConnfiDANCE Studios 10-20 ConnfiDANCE Studios Northern Ireland GARLAND DANCE 79.7
    9 5 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre 14-18 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey REMEMBRANCE 79.7
  • JGB - Junior Group Classical Ballet

    16:30 Approx.   JGB - Junior Group Classical Ballet          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 8 Ballettschule International Bonn 14-17 Ballettschule International Bonn Germany OUVERTÜRE 91.0
    Silver 9 Summerscales Performing Arts 14-17 Summerscales Performing Arts England LAURONAH 88.3
    Silver 12 Dupont Dance Stage School 13-17 Dupont Dance Stage School England SPANISH SERENADE 88.3
    Bronze 7 Ballettschule Kaiserswerth 13-17 Ballettschule Kaiserswerth Germany PALLADIO 87.7
    5 4 Academia Rosário Dance 13-15 Academia Rosário Dance Portugal WALTZ OF THE HOURS 87.0
    5 13 Silhouette Studios 10-16 Silhouette Studios Jersey FAR FROM MADDING CROWD 87.0
    7 2 Team Tanzteenies 11-16 Team Tanzteenies Germany MAESTRO 86.3
    8 5 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové 13-16 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové Czech Republic FLAMINGOS 85.7
    9 3 SWINDON ACADEMY OF DANCE 11-17 SWINDON ACADEMY OF DANCE England SERENADE IN C 84.7
    10 1 Silhouette Studios 7-16 Silhouette Studios Jersey ENTRANCE OF THE SWANS 82.0
    11 11 Ballet school Stevens 14-17 Ballet school Stevens Slovenia ALLEGRO 80.7
    12 10 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre 12-16 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey WINTER AWAKES 79.0
    13 6 Academia Gimnoarte 13-17 Academia Gimnoarte Portugal CRUELLA DE VILL 74.7
  • JSH - Junior Solo Hip Hop & Street Dance

        JSH - Junior Solo Hip Hop & Street Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 6 Maya Heller 17.08 Jodi Hansford Dance Group Jersey CHURCH 76.7
    Silver 1 Vinaya Seshan 14.02 Lourd Vijay's Dance Studio India STAR STRUCK 76.5
    Bronze 4 Arybella Eddy 16.06 Freedom Dance & Performance England "WATCH ME" 70.7
    4 7 Meghan Gray 17.10 Ison Aslanoff School England DROP IT 68.3
    5 2 Laura Stirling 14.07 Central Scotland Ballet School Scotland I CALL THE SHOTS 67.3
    6 3 Jemma MacLeod 16.04 Edinburgh Dance Academy Scotland DIVA 66.7
    7 5 Dayna Lipski 17.04 Central Scotland Ballet School Scotland DIVA 66.3
    8 8 Lucy Cresswell 17.10 The cheshire theatre school England WILE OUT 65.3
  • SnSH - Senior Solo Hip Hop & Street Dance

        SnSH - Senior Solo Hip Hop & Street Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 4 Jack Byrne 20.10 Jelli Studios England ROMANS REVENGE 87.0
    Silver 3 Angel Wharmby 20.04 Jelli Studios England QUEEN OF THE NIGHT 80.7
    Bronze 5 Adrian Turner 21.05 Gibraltar National Team Gibraltar RAINDROPS 80.3
    4 1 Jade Harrington 19.04 Nazene Danielle's Dance Dynamix England WTF 76.8
    5 2 Bruna Vilas Boas 19.11 Flash Li Dance Portugal "GIRL POWER" 71.5
  • JGH - Junior Group Hip Hop & Street Dance

    19:00   JGH - Junior Group Hip Hop & Street Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 5 Lourd Vijay's Dance Studio 9-14 Lourd Vijay's Dance Studio India YOUNG SOLDIERS 86.7
    Silver 9 Spotlight Stage School 9-16 Spotlight Stage School England FOLLOW THE YELLOW BRICK ROAD 83.7
    Bronze 3 Flash Li Dance 13-17 Flash Li Dance Portugal "ABRACADABRA" 81.3
    4 1 Nazene Danielle's Dance Dynamix 10-17 Nazene Danielle's Dance Dynamix England BOUNCE 80.3
    5 11 Jelli Studios 11-17 Jelli Studios England FREAK UM 78.7
    6 4 The G12 Studio 8-16 The G12 Studio Scotland GO FOR IT 76.3
    7 14 Academia Annarella 13-16 Academia Annarella Portugal URBAN APOCALIPSE 75.3
    8 10 Tanzschule Yvette 11-16 Tanzschule Yvette Germany PROJECT GROUND MIX 2016 75.0
    9 8 Edinburgh Dance Academy 9-16 Edinburgh Dance Academy Scotland SORRY 73.0
    10 12 Figueira Stage School 12-15 Figueira Stage School Portugal GO HARD OR GO HOME 72.0
    11 2 ESSENTIAL DANCE 12-14 ESSENTIAL DANCE Jersey THE ESSENTIALS 69.7
    12 6 Silhouette Studios 9-14 Silhouette Studios Jersey LET IT GO 67.7
    12 13 Ruggiero 13-16 Ruggiero Germany YOUNG DA NAME 67.7
    12 16 Jodi Hansford Dance Group 15-16 Jodi Hansford Dance Group Jersey SAX 67.7
    12 17 G.A.T.E 15-17 G.A.T.E Guernsey GROOVE CONTROL 67.7
    16 15 L.A. Ballett & Dance School 13-17 L.A. Ballett & Dance School Germany 5 CADR CEW 66.7
    17 7 Jodie Lee Performing arts Academy 9-15 Jodie Lee Performing arts Academy Jersey MJ MIX 65.3
  • SnDH - Senior Duet/Trio Hip Hop & Street Dance

        SnDH - Senior Duet/Trio Hip Hop & Street Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 5 Jemma Dunne, Jade Harrington, Jazmin Shaw 16,17,19 Nazene Danielle's Dance Dynamix England 3 J'S 84.7
    Silver 3 Jack Byrne, Angel Wharmby, Joe Taylor 18,20,20 Jelli Studios England CONFIDENCE 84.0
    Bronze 1 Mariana Lima, Ana Filipa Martins, Bruna Vilas Boas 16,17,19 Flash Li Dance Portugal "3 ROYALS" 79.3
    4 2 Maya Heller, Siobhan Roche, Aiden Ward 17,18,20 Jodi Hansford Dance Group Jersey GET BUSY 74.0
  • JDH - Junior Duet/Trio Hip Hop & Street Dance

        JDH - Junior Duet/Trio Hip Hop & Street Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 2 Vinaya Seshan, Krithika Tulsidas 12,14 Lourd Vijay's Dance Studio India 2 IN A ROOM 89.7
    Silver 16 Robyn Dean, Jemma Dunne, Jazmin Shaw 15,16,17 Nazene Danielle's Dance Dynamix England TROUBLE 82.3
    Bronze 9 Dayna Lipski, Laura Stirling 14,17 Central Scotland Ballet School Scotland PRETTY GIRLS 76.7
    4 3 Molly Dixon, Jenna Pontin, Olivia Raphael 13,13,14 ESSENTIAL DANCE Jersey E-MIX 73.7
    5 1 Leon Hughes, Dylan Short 11,15 The G12 Studio Scotland THE GEEKS 72.7
    6 11 Declan Bailey, Lina Guarin 15,16 The G12 Studio Scotland RAINING LOVE 72.0
    7 15 Meghan Gray, Lauren Simpson, Sophie Redding 16,17,17 Ison Aslanoff School England BOSS 71.3
    8 5 Sophia Hill, Solene Thomas 13,14 WOOTTON BASSETT SCHOOL OF DANCE England BOOM BOOM POW 70.3
    9 6 Nathan Caines, Simon Hammond 13,15 Gibraltar National Team Gibraltar DRONE 1 AND DRONE II 69.3
    10 8 Elise Bott, Anastasia Hardwick, Caitlin Le Gallez 14,14,16 The Karen Dempsey School of Dance Guernsey RING THE ALARM 68.3
    10 13 Eileen Michelle Landsmann, Angelina Waldick 15,17 L.A. Ballett & Dance School Germany DIRTY DIVAS 68.3
    12 12 Bailey Boissiere, Lucy O'Connor 15,16 Jodi Hansford Dance Group Jersey MASH UP 67.7
    12 14 Susanna Denysiuk, Julia Gorski 16,16 L.A. Ballett & Dance School Germany DANCING SISTERS 67.7
  • SnGH - Senior Group Hip Hop & Street Dance

        SnGH - Senior Group Hip Hop & Street Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 11 Tanzschule Yvette 16-25 Tanzschule Yvette Germany COMMON GROUND MIX 2016 89.7
    Silver 4 TSC Schwarz-Weiss Offenburg e.V. 11-25 TSC Schwarz-Weiss Offenburg e.V. Germany SAHSUMY 87.0
    Bronze 6 Freedom Dance & Performance 13-19 Freedom Dance & Performance England "FREAK'DEM FREEDOM" 83.3
    4 7 Jelli Studios 13-21 Jelli Studios England RING THE ALARM 82.7
    5 5 A2 Arts Performing Arts Academy 12-18 A2 Arts Performing Arts Academy England TNT 81.7
    6 15 Flash Li Dance 15-20 Flash Li Dance Portugal "EXECUTIVAS" 79.3
    7 1 Flash Li Dance 14-20 Flash Li Dance Portugal "AMERICAN FOOTBALL CREW" 75.0
    7 12 Tanzfabrik ATG 17-24 Tanzfabrik ATG Austria C ´EST LA VIE 75.0
    9 8 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre 14-18 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey WONDERLAND 74.3
    9 9 Tanzforum Damerau 15-19 Tanzforum Damerau Germany SUBTLE DISTINCTION 74.3
    11 14 Jodi Hansford Dance Group 7-20 Jodi Hansford Dance Group Jersey OI 73.0
    12 13 ESSENTIAL DANCE 12-18 ESSENTIAL DANCE Jersey TAYLORMADE 72.3
    13 10 Tanzstudio RIZE 15-24 Tanzstudio RIZE Germany DANCE TO BE FREE 72.0
    14 3 Edinburgh Dance Academy 9-18 Edinburgh Dance Academy Scotland WORK 69.7

Friday - 1st July

  • SnDW - Senior Duet/Trio Jazz & Show Dance

    08:30   SnDW - Senior Duet/Trio Jazz & Show Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 3 Kalon Badenhorst, Micaela Todd 15,18 SA Dance Team South Africa THE BODYGUARD 93.0
    Silver 8 Andrew Leyland, Stevie Goodwin, Jade Harrington 17,18,19 Nazene Danielle's Dance Dynamix England ANYTHING GOES 86.7
    Bronze 12 Jairo Morillo Flores, Clàudia Soler Rafart 20,24 Step by Step by Montse Estrada Spain IF I WAS YOUR LOVE 86.3
    4 2 Ines Neidl, Lina Schmied, Judith Schrems 14,14,18 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria MUSIC WAS MY FIRST LOVE 83.7
    5 15 Florian Demussy, Marion Weil 24,24 Association Promodanse France MON MANEGE À MOI 81.7
    6 5 Maria García Coll, Òscar Muñoz Lujan 16,18 Step by Step by Montse Estrada Spain WHEN SHE'S GONE 80.7
    7 9 Romy Neumann, Mira Uhler 17,19 DanceEmotion Germany SHADES 80.0
    8 7 Kylie Deveugele, Carla Nel 16,24 SA Dance Team South Africa BIG FINISH 79.3
    9 4 Lara Stewart, Lila Eccles 16,18 Morgan Theatre Arts Northern Ireland SUPERSTITION 78.0
    10 6 Mariana Lima, Bruna Vilas Boas 16,19 Flash Li Dance Portugal "THE QUEENS" 77.7
    10 13 Mario Gerginov, Plamena Petrova 23,24 Dance club Aspri Bulgaria THE LIRYCAL 77.7
    12 14 Kristina Leichner, Kristina Morost 23,25 Tanzschule Two Times of Dance Germany WILD DANCES 77.0
    13 10 Lucy Baldwin, Corrine Barber 18,18 SWINDON ACADEMY OF DANCE England TOXIC 76.7
    14 11 Maria Cascales fernandez, Alicia Monteagudo alvite 19,22 estudio de danza esmeralda Spain BLACK AND WHITE 75.0
    15 1 Cristina Caballero martinez, Ainara Cardoso quesada, Ana Dominguez del fresno 10,18,18 estudio de danza esmeralda Spain LIBRO DE LA SELVA 71.0
  • JSA - Junior Solo Acro Dance

        JSA - Junior Solo Acro Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 9 Chané Fischer 16.03 SA Dance Team South Africa HEAL 92.0
    Silver 7 Tamara Robertson 15.09 Edinburgh Dance Academy Scotland LAY ME DOWN 87.3
    Bronze 8 Natalie Temple 16.02 SA Dance Team South Africa TAKE ME HOME 83.3
    4 11 Polly Herbert 17.05 Prompt Corner Academy Of Dance England FLUIDITY 82.0
    5 3 Elle-Anais Couley 14.06 Silhouette Studios Jersey PINK PANTHER 78.7
    5 10 Jasmine Dolton 16.04 The M&M Academy of Arts England TWISTED 78.7
    7 2 Yara. Lutz-Lüchinger 14.04 Dance Hall Bühnentanzschule Austria DEVEL 76.7
    8 6 Holly Stewart 15.03 The G12 Studio Scotland PURPLE 72.0
    9 4 Rosie Moore 14.07 Jersey Academy of Dancing Jersey WHAT DO YOU MEAN? 71.7
    10 5 Olivia Dunlop 14.09 Central school of Dance Jersey ECHOS IN THE RAIN 69.0
  • SnGV - Senior Group Song & Dance

        SnGV - Senior Group Song & Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 1 A2 Arts Performing Arts Academy 6-18 A2 Arts Performing Arts Academy England SPELL BLOCK TANGO 94.3
    Silver 5 Dupont Dance Stage School 14-18 Dupont Dance Stage School England MAGIC TO DO 91.0
    Bronze 2 Zoe Pennington Dance Studios 8-18 Zoe Pennington Dance Studios England MAMMA MIA 85.3
    4 4 Sarah Burnell School of Dance 13-19 Sarah Burnell School of Dance Wales HEAL THE WORLD 82.0
    5 3 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 12-19 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria BYE BYE BLACKBIRD 78.3
    6 6 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre 14-19 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey SHOWPEOPLE 76.7
    7 7 Ballettschule ON POINT e.V. 14-23 Ballettschule ON POINT e.V. Germany ABBA MEDLY 74.7
  • SnDM - Senior Duet/Trio Modern & Contemporary Dance

    10:50 Approx.   SnDM - Senior Duet/Trio Modern & Contemporary Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 6 Alex Jackson, Charlotte Olliffe, Olivia Royston 16,17,18 Summerscales Performing Arts England THE THREE OF US TOGETHER, WE CAN DEPEND 88.7
    Silver 2 Kalon Badenhorst, Micaela Todd 15,18 SA Dance Team South Africa LESS THAN FOREVER 88.3
    Bronze 13 Kylie Deveugele, Carla Nel 16,24 SA Dance Team South Africa TIME 83.3
    4 24 Mohd Amerul Amir, Wenceslaus Kadir 21,21 USDA-TOBISA / WindBreeze Dance Company Malaysia UNSPOKEN YEARNING 82.3
    5 27 Georgette Fletcher, Victoria Reeves 14,18 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey THIS WOMAN'S WORK 81.7
    6 25 Sarah Mäder, Vanessa Wüst 22,24 Spectacolo Dance Academy Switzerland RESISTANCE 81.0
    7 20 Romy Eckenfels, Laura Eckenfels 19,21 1. Jazzdance Club Freiburg e.V. Germany SLIP 80.0
    8 15 Stevie Goodwin, Jade Harrington, Andrew Leyland 17,18,19 Nazene Danielle's Dance Dynamix England DON'T WORRY ABOUT ME 79.8
    9 5 Janis Jackson, Lauren Montero 15,21 Gibraltar National Team Gibraltar STAY 79.7
    10 21 Adriana Amado, Adriana Lourenço 19,22 DiArteDance Portugal YINGYANG 77.7
    11 14 Jemma Birkett, Charlotte Costelow, Ellie Jones 17,17,21 Sarah Burnell School of Dance Wales THE SENSATION OF TOUCH 77.3
    12 17 Hannah Connor, William Lewis 18,18 Dupont Dance Stage School England AT THIS MOMENT 76.7
    13 26 Florian Demussy, Marion Weil 24,24 Association Promodanse France TSUMEGO 76.3
    14 3 Svea Hoppe, Laura Rhein 15,20 Art & Dance Germany IN BETWEEN 76.0
    15 10 Julie Brady, Lila Eccles 16,18 Morgan Theatre Arts Northern Ireland FALLING SLOWLY 74.7
    16 23 Klára Gadorková, Renata Juríková 20,25 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové Czech Republic SCHINDLERS LIST 73.7
    17 11 Xie Man, Lok Ying Tsang 16,19 Channy Stage Arts Workshop Hong Kong FRIENDSHIP 73.3
    18 9 Rowan Chateau, Kinvara Robertson 16,18 Silhouette Studios Jersey ENVELOPMENT 73.0
    19 4 Daniela Poková, Dominika Poková, Lucie Šimková 15,20,23 Ballet school Arabeska Czech Republic RUMOUR HAS IT 72.7
    19 7 Kayleigh Nield, Serena Ruth 16,17,18 St Ouens School of Dancing Jersey FLEE THE FLAMES 72.7
    21 16 Hana Koman, Eva Lasic, Manca Torkar 17,19,19 Ballet school Stevens Slovenia THOSE THAT GOT AWAY 72.0
    22 1 Nicole Bonvini, Lucy Sharpe 15,18 Performing Arts Academy Wales Wales AM I GOOD ENOUGH 70.7
    22 8 Jemma MacLeod, Kirsty Simpson 16,18 Edinburgh Dance Academy Scotland BLEEDING LOVE 70.7
    24 22 Lucie Kobes, Nina Martz, Sophie Roth 20,20,20 Association Promodanse France REVENGE 70.3
    25 18 Charlotte Hardwick, Liz Mills 18,18 The Karen Dempsey School of Dance Guernsey THE CAVE 66.0
  • JQV - Junior Quartet/Quad Song & Dance

        JQV - Junior Quartet/Quad Song & Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 1 Spotlight Stage School 14-16 Spotlight Stage School England BE OUR GUEST 89.7
    Silver 2 SWINDON ACADEMY OF DANCE 11-17 SWINDON ACADEMY OF DANCE England A LOVELY NIGHT 86.7
    Bronze 4 Dupont Dance Stage School 14-16 Dupont Dance Stage School England DIRTY LAUNDRY 85.3
    4 3 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 13-14 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria THOROUGHLY MODERN MILLIE 82.3
  • SnGA - Junior/Senior Group Acro Dance

        SnGA - Junior/Senior Group Acro Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 5 Spotlight Stage School 8-16 Spotlight Stage School England STARLIGHT EXPRESS 94.3
    Silver 1 The Vale School of Dance 7-16 The Vale School of Dance England HORROR 93.0
    Bronze 2 Nazene Danielle's Dance Dynamix 7-17 Nazene Danielle's Dance Dynamix England UNSTOPPABLE 86.7
    4 3 jordon school of dance & performing arts 9-19 jordon school of dance & performing arts England ROMEO & JULIET 79.0
    5 4 SV HAGE BALLETT 12-14 SV HAGE BALLETT Germany CATS 70.7
  • JSV - Junior Solo Song & Dance

    13:30 JSV - Junior Solo Song & Dance     
    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold14Rebecca Dunn15.11Studio 16JerseySHOW OFF88.8
    Silver5Eliza Mason14.06G.A.T.EGuernseyPULLED86.2
    Bronze13Charlotte Ewin15.10G.A.T.EGuernseyJUST ARRIVED85.7
    412Spela Jezovsek15.10Harlekin - Association for the art of the danceSloveniaMOTHER KNOWS BEST83.5
    521Erin Coghlan17.07Morgan Theatre ArtsNorthern IrelandMEIN HERR83.0
    64Charlotte Keywood14.06Jodie Lee Performing arts AcademyJerseyPULLED82.5
    722Paula Ferrero17.11ESCOLA DE DANSA MADÓSpainSPANISH ROSE81.7
    815Cameron Ashplant16.05G.A.T.EGuernseyME OLD BAMBOO81.0
    99Calla Hughes15.03Morgan Theatre ArtsNorthern IrelandTHE WIZARD AND I80.3
    107Marissa Hancock15.01marissa hancockEnglandSPANISH ROSE79.3
    1110Lillie Mai Jones15.05Sarah Burnell School of DanceWalesJUST ARRIVED79.2
    1220Megan Luscombe17.06Footworks School of DanceEnglandI WOULD GIVE MY LIFE FOR YOU78.0
    1311Eleanor Endler15.07ElsberdanceWalesYOUR SONG77.8
    146Megan Reynolds14.09Jersey Academy of DancingJerseyNOT FOR THE LIFE OF ME77.7
    1416Niamh O'Hare16.06Studio 16Jersey20TH CENTURY FOX MAMBO77.7
    1619Emma Stevens16.10JBSDanceEnglandTELL ME IT'S NOT TRUE75.5
    1717Mascha Volmershausen16.09Balletschool MariaGermanyTURNING TABLES74.8
    183Yannick Reuß14.05Ballettschule ON POINT e.V.GermanyTHOMAS O`MALLEY74.5
    192Judith Schrems14.03Dancing World Tanzschule Alexander KreisslAustriaIF MY FRIEND COULD SEE ME NOW73.5
    2018Jasmin Krüger16.09Ballettschule Korinna SöhnGermanySAVE AND SOUND72.7
    211Yekaterina Bogdanova14.03Team KazakhstanKazakhstanI FEEL PRETTY72.0
  • SnGM - Senior Group Modern & Contemporary Dance

        SnGM - Senior Group Modern & Contemporary Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 13 Faymous Studio 13-24 SA Dance Team South Africa A PLACE CALLED LIMBO 94.7
    Silver 17 Dupont Dance Stage School 16-18 Dupont Dance Stage School England DID TROUBLE ME 94.5
    Bronze 16 Jelli Studios 14-20 Jelli Studios England I WILL WAIT 92.5
    4 5 USDA-TOBISA / WindBreeze Dance Company 9-25 USDA-TOBISA / WindBreeze Dance Company Malaysia SOMBER REMINISCENCE 91.3
    5 9 Academia Gimnoarte 13-17 Academia Gimnoarte Portugal WE NEED HUMANITY 90.3
    6 6 Summerscales Performing Arts 12-18 Summerscales Performing Arts England PETIT KYLIAN 89.3
    7 10 DNA- Dance N´Arts School 13-20 DNA- Dance N´Arts School Portugal LET US ALL UNITE 88.7
    8 22 Edinburgh Dance Academy 12-18 Edinburgh Dance Academy Scotland OPEN HANDS 84.3
    9 3 Free Flow Studio 13-23 Free Flow Studio Estonia ART MAKES ARTIST, ARTIST MAKES ART 83.5
    10 24 Free Flow Studio 13-23 Free Flow Studio Estonia FOLLOW YOUR DREAMS 82.7
    11 4 Spectacolo Dance Academy 7-24 Spectacolo Dance Academy Switzerland HEART CRY 81.2
    12 11 Art & Dance 13-20 Art & Dance Germany CAPTURED 81.0
    13 21 Morgan Theatre Arts 12-18 Morgan Theatre Arts Northern Ireland PICKING UP THE PIECES 80.5
    14 7 Elsberdance 12-19 Elsberdance Wales THE LONELY 80.2
    15 1 Edinburgh Dance Academy 8-18 Edinburgh Dance Academy Scotland TIME 79.7
    16 14 The Karen Dempsey School of Dance 14-18 The Karen Dempsey School of Dance Guernsey THE END 77.5
    17 23 Silhouette Studios 15-19 Silhouette Studios Jersey CRAZY EVER AFTER 77.2
    18 2 Silhouette Studios 12-18 Silhouette Studios Jersey THE BEGINNING 77.0
    18 15 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre 14-19 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey TRIBAL PLANET 77.0
  • JDV - Junior Duet/Trio Song & Dance

     JDV - Junior Duet/Trio Song & Dance     
    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold5Emily Ellis, Elise Pollock, Megan Luscombe14,15,17Footworks School of DanceEnglandSEIZE THE DAY90.3
    Silver7Brooke Bagley, Redmand Rance, Jaeger Simmonds15,15,16Marie Clarke school of danceEnglandONE PLUS ONE EQUALS THREE86.3
    Bronze3Charlotte Ewin, Reece Kilminster, Drew Robilliard13,14,15G.A.T.EGuernseyGOOD MORNING83.8
    41Saffron Hamilton-Gill, Anabelle Ruggiero11,17SWINDON ACADEMY OF DANCEEnglandTHREE BEDROOMED HOUSE81.3
    52Judith Schrems, Jessica Steininger10,14Dancing World Tanzschule Alexander KreisslAustriaWELCOME TO THE 60'S76.8
    64Emily Prewett, Ella Shaughnessy14,14Sarah Burnell School of DanceWalesIF MOMMA WAS MARRIED76.3
    76Isabella Hones, Viktoria Späth14,16Ballett Andrea HilgerGermanyCOUNT ON ME73.0
  • SnQV - Senior Quartet/Quad Song & Dance

     SnQV - Senior Quartet/Quad Song & Dance     
    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold3SWINDON ACADEMY OF DANCE11-18SWINDON ACADEMY OF DANCEEnglandOUR FINEST DREAMS84.8
    Silver2Dupont Dance Stage School16-18Dupont Dance Stage SchoolEnglandCANDY STORE81.3
    Bronze1Zoe Pennington Dance Studios15-18Zoe Pennington Dance StudiosEngland9 TO 576.5
  • SnSA - Senior Solo Acro Dance

     SnSA - Senior Solo Acro Dance     
    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold2Kaylee McGinn23.02SA Dance TeamSouth AfricaLATCH87.7
    Silver1Christina Hoff20.03Tanzfabrik DürenGermanyJUST PRETTY82.5
  • JGM - Junior Group Modern & Contemporary Dance

    18:00   JGM - Junior Group Modern & Contemporary Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 6 DNA- Dance N´Arts School 11-17 DNA- Dance N´Arts School Portugal DISRUPTED MIND 90.7
    Silver 16 Academia Gimnoarte 13-17 Academia Gimnoarte Portugal REBIRTH 85.0
    Silver 21 Edinburgh Dance Academy 12-15 Edinburgh Dance Academy Scotland IN THIS SHIRT 85.0
    Bronze 11 Academia Rosário Dance 13-15 Academia Rosário Dance Portugal HUMANE TRAP 82.7
    Bronze 17 Harlequin Stage School 14-17 Harlequin Stage School England HYPNOTIC 82.7
    6 7 Art & Dance 11-17 Art & Dance Germany CARTA BLANCA 82.3
    6 14 Faymous Studio 13-16 SA Dance Team South Africa THE EDGE 82.3
    8 8 Bella Danza Studios 12-17 Bella Danza Studios England ASLEEP 81.3
    9 5 SWINDON ACADEMY OF DANCE 10-17 SWINDON ACADEMY OF DANCE England NAVRAS 81.0
    10 20 Ballettschule International Bonn 14-17 Ballettschule International Bonn Germany ATMA 79.7
    11 13 Ballettschule Krain 13-16 Ballettschule Krain Germany THE ORPHANS 79.0
    12 22 HPM Dance studio Pardubice 13-16 HPM Dance studio Pardubice Czech Republic I'M LOST 77.7
    13 1 Edinburgh Dance Academy 12-15 Edinburgh Dance Academy Scotland DEMONS 77.3
    14 4 ConnfiDANCE Studios 10-15 ConnfiDANCE Studios Northern Ireland I PUT A SPELL ON YOU 77.0
    15 3 Jodie Lee Performing arts Academy 10-14 Jodie Lee Performing arts Academy Jersey A WORLD AT WAR 76.7
    16 9 Silhouette Studios 12-17 Silhouette Studios Jersey SECRET 76.3
    16 10 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 13-15 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria NO SIGN OF LIFE 76.3
    18 12 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové 13-16 SZUŠ Mgr. Radmily Chmelové Czech Republic GIVE ME LOVE 75.0
    19 2 HPM Dance studio Pardubice 13-16 HPM Dance studio Pardubice Czech Republic ANGEL FACE 71.3
    20 19 Central school of Dance 14-17 Central school of Dance Jersey THE ROAD 71.0
  • SnDV - Senior Duet/Trio Song & Dance

        SnDV - Senior Duet/Trio Song & Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 1 Corrine Barber, Anabelle Ruggiero 17,18 SWINDON ACADEMY OF DANCE England THE GRASS IS ALWAYS GREENER 85.3
    Silver 3 Charmaine Brocklebank, Tanisha Brown 16,18 Dupont Dance Stage School England THE 20TH CENTURY FOX MAMBO 84.3
    Bronze 2 Silja Full, Alicia Reuß 16,18 Ballettschule ON POINT e.V. Germany SING, SING, SING 80.7
  • JGV - Junior Group Song & Dance

        JGV - Junior Group Song & Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 7 SWINDON ACADEMY OF DANCE 10-17 SWINDON ACADEMY OF DANCE England STORY OF MY LIFE 91.0
    Silver 4 G.A.T.E 13-17 G.A.T.E Guernsey DAMN YANKEES 90.0
    Bronze 2 Ison Aslanoff School 11-17 Ison Aslanoff School England KING OF NEW YORK 88.0
    4 6 Sarah Burnell School of Dance 11-17 Sarah Burnell School of Dance Wales OLIVER MEDLEY 86.3
    5 3 Footworks School of Dance 12-17 Footworks School of Dance England BOOK OF MORMON 86.0
    6 5 Tanzforum Damerau 14-17 Tanzforum Damerau Germany A THOUSAND AND ONE NIGHT 78.0
    7 1* Davinia Van Praag Dance Academy 9-14 Davinia Van Praag Dance Academy Spain MATILDA REVOLTING CHILDREN 76.3
    * Points deducted for rules violation              
  • SnSV - Senior Solo Song & Dance

    20:50 Approx.   SnSV - Senior Solo Song & Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 9 Lorraine Bühl 23.06 Ballettschule ON POINT e.V. Germany MEI VATER IS AN APPENZELLER 87.7
    Silver 8 Monica Infantes 22.05 Monica Spain PROUD MARY 85.0
    Bronze 5 Kinvara Robertson 18.05 Silhouette Studios Jersey HEY MAMBO! 81.8
    4 1 Charmaine Brocklebank 18.02 Dupont Dance Stage School England KNOCK ON THE DOOR 79.3
    5 10 Meret Schweinfurth 25.05 Ballettschule Krain Germany FEELING GOOD 78.3
    6 6 Amy Harland 19.02 SWINDON ACADEMY OF DANCE England JOURNEY TO THE PAST 73.8
    7 4 Corrine Barber 18.05 SWINDON ACADEMY OF DANCE England NOT FOR THE LIFE OF ME 72.0
    8 7 Miriam Ruff 19.08 Ballettschule ON POINT e.V. Germany I`M SINGIN`IN THE RAIN 71.0
    9 3 Charlotte Hardwick 18.03 The Karen Dempsey School of Dance Guernsey MCCAVITY 67.0
      2 Shanel Mendis 18.02 Diluka Mendis Sri Lanka NONCHI KOLAMA  
  • JGW - Junior Group Jazz & Show Dance

        JGW - Junior Group Jazz & Show Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 11 Faymous Studio 13-16 SA Dance Team South Africa SAX 92.0
    Silver 2 Harlequin Stage School 14-17 Harlequin Stage School England HIGH ON A HILL 90.5
    Bronze 12 Academia Gimnoarte 13-17 Academia Gimnoarte Portugal FORÇA DE MIL HOMENS 87.0
    4 8 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 12-15 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria SEIZE THE DAY 85.2
    6 18 Harlequin Stage School 14-17 Harlequin Stage School England 60'S 83.0
    6 3 Jelli Studios 9-16 Jelli Studios England CHICAGO 83.7
    8 17 Edinburgh Dance Academy 12-15 Edinburgh Dance Academy Scotland GOTCHA 82.7
    9 6 Ballettschule International Solingen 11-15 Ballettschule International Solingen Germany MARY POPPINS 80.5
    10 5 DNA- Dance N´Arts School 10-17 DNA- Dance N´Arts School Portugal CATCH ME 79.3
    11 13 Silhouette Studios 13-17 Silhouette Studios Jersey BECAUSE YOU CAN CAN CAN! 78.2
    12 16 Ballettschule International Bonn 14-17 Ballettschule International Bonn Germany PING PONG 78.0
    13 14 Jersey Academy of Dancing 13-17 Jersey Academy of Dancing Jersey JUICY 77.2
    14 10 Gibraltar National Team 13-15 Gibraltar National Team Gibraltar LETS HAVE A KIKI 76.5
    15 1 Edinburgh Dance Academy 12-15 Edinburgh Dance Academy Scotland VAMPIRE WALTZ 75.8
    16 7 Tanzzentrum Hiltrup 11-17 Tanzzentrum Hiltrup Germany FIGHT 75.5
    17 4 Jodie Lee Performing arts Academy 10-15 Jodie Lee Performing arts Academy Jersey COFFEE BREAK 73.0
    18 9 Spectacolo Dance Academy 12-17 Spectacolo Dance Academy Switzerland YUMYUM 71.7
    19 15 G.A.T.E 14-17 G.A.T.E Guernsey LOS PIRATAS 70.5
      19 Sarah Burnell School of Dance 13-17 Sarah Burnell School of Dance Wales ALL ABOARD 85.0

Saturday - 2nd July

  • JDT - Junior Duet/Trio Tap

    08:00 JDT - Junior Duet/Trio Tap     
    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold8Christian Knight, Rosanna Lindsey14,16Dupont Dance Stage SchoolEnglandSURREY WITH THE FRINGE ON TOP90.3
    Silver13Tara Duffy, Lila Eccles16,16Morgan Theatre ArtsNorthern IrelandSWING88.3
    Bronze15Megan Healy, Louise Masters17,17Cheshunt Dancing SchoolEnglandRHYTHM88.0
    41Brandon Day, James Embleton, Luke Lowry11,13,16Ison Aslanoff SchoolEnglandHERE COME THE LADS85.7
    59Caitlin Davies, Cerys Johnson15,15Sarah Burnell School of DanceWalesGET HAPPY83.0
    614Katie Bolan, Serena Ruth16,17St Ouens School of DancingJerseyNO WORDS82.7
    711Morgana Byworth, Isobel Knight, Issey Quinn15,16,16Dupont Dance Stage SchoolEnglandJACKS RIFF82.0
    84Mia Lyons Magill, Marie-Claire O'Connor, Nicole Reynolds13,13,15Morgan Theatre ArtsNorthern IrelandUNSQUARED DANCE81.7
    93Lena Bermann, Nicole Kainz, Kerstin Prückler13,13,14Dancing World Tanzschule Alexander KreisslAustriaPUTTIN' ON THE RITZ79.3
    1010Emily Long, Charlotte Zabiela15,16Avril Earl Dance & Theatre Arts CentreGuernseyPLAY THAT SAX78.7
    1112Lucy Trebert, Stephanie Savident16,16Avril Earl Dance & Theatre Arts CentreGuernseyTHE OFFICE78.0
    122Declan Bailey, Leon Hughes, Dylan Short11,15,15The G12 StudioScotlandTAPTACULAR77.7
    126Rosie Gicquel, Harry Quenault14,15Jersey Academy of DancingJerseyDOWN WITH LOVE77.7
    147Melissa De Frietas, Zoe Jepson14,15Silhouette StudiosJerseyCOOL CATZ77.3
    155Sophie Brown, Holly Anne Langlois14,14Avril Earl Dance & Theatre Arts CentreGuernseyON THE RUN72.3
  • SnST - Senior Solo Tap

     SnST - Senior Solo Tap     
    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold3Gabriella Marchant18.05A2 Arts Performing Arts AcademyEnglandSLAPTOP SUNRISE87.0
    Silver1Megan Jenkins18.01ElsberdanceWalesMAPLE LEAF RAG84.0
    Bronze4CORRINE BARBER18.05SWINDON ACADEMY OF DANCEEnglandDANCIN' DAN83.0
    45Julie Brady18.07Morgan Theatre ArtsNorthern IrelandMISTER BOJANGLES82.7
    56Andre Rodrigues19.11Dance LabJerseyHEAP BIG CHIEF81.7
    62Charmaine Brocklebank18.02Dupont Dance Stage SchoolEnglandTHE WAY I FEEL ABOUT YOU NOW81.0
  • JST - Junior Solo Tap

        JST - Junior Solo Tap          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 11 Eleiyah Navis 15.06 Jelli Studios England HEART CRY 91.7
    Silver 15 Lila Eccles 16.05 Morgan Theatre Arts Northern Ireland HEARTS A MESS 90.3
    Bronze 5 Harry Quenault 15.01 Jersey Academy of Dancing Jersey PUTTING ON THE RITZ 85.7
    4 13 Charlotte Zabiela 16.03 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey NO DIGGETY 84.7
    5 14 Tara Duffy 16.05 Morgan Theatre Arts Northern Ireland CAN'T SLEEP 84.3
    6 16 Megan Healy 17.02 Cheshunt Dancing School England THIS IS A MANS WORLD 84.0
    7 7 Morgan Gregory 15.04 Jersey Academy of Dancing Jersey SUPERSTITION 83.0
    7 17 Kelly Pontes 17.07 Jersey Academy of Dancing Jersey PENCIL FULL OF LEAD 83.0
    7 18 Serena Ruth 17.11 St Ouens School of Dancing Jersey SWING MIX 83.0
    10 1 Erin Coghlan 17.07 Morgan Theatre Arts Northern Ireland FASCINATING RHYTHM 82.7
    11 8 Dylan Short 15.04 The G12 Studio Scotland GET UP 82.3
    12 12 Charlotte Ewin 15.10 G.A.T.E Guernsey GET ME TO THE CHURCH 82.0
    13 3 Bethan Jones 14.05 Elsberdance Wales FAT SAMS GRAND SLAM 81.7
    14 9 Cerys Johnson 15.06 Sarah Burnell School of Dance Wales DON'T YOU WORRY CHILD 81.3
    15 4 Nicole Kainz 14.06 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria JUMPING JACK 81.0
    16 10 Emily Long 15.06 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey LOVE ME OR LEAVE ME 80.0
    17 2 Xenia Leichtle 14.03 Kultur 33 Germany LORD OF THE DANCE 74.3
      6 Jacob Moulten 15.02 SMDC Australia TBC  
  • SnDT - Senior Duet/Trio Tap

     SnDT - Senior Duet/Trio Tap     
    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold2Julie Brady, Erin Coghlan17,18Morgan Theatre ArtsNorthern IrelandBLACKBIRDS90.3
    Silver3Hannah Connor, William Lewis18,18Dupont Dance Stage SchoolEnglandADDICTED TO YOU87.0
    Bronze1Maynard Jessica, Overton Lily15,19Zoe Pennington Dance StudiosEnglandSWING81.3
    Bronze4Lucy Baldwin, Corrine Barber18,18SWINDON ACADEMY OF DANCEEnglandWINGS81.3
    55Suzanne Bott, Rachel Garlick, Amie Le Feuvre18,18,18The Karen Dempsey School of DanceGuernseyLET'S GO79.0
  • JGT - Junior Group Tap

     JGT - Junior Group Tap     
    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold5Summerscales Performing Arts12-17Summerscales Performing ArtsEnglandANYTHING GOES90.3
    Silver8St Ouens School of Dancing14-17St Ouens School of DancingJerseyD MINOR87.3
    Bronze9Jersey Academy of Dancing13-15Jersey Academy of DancingJerseyBILLS86.0
    42Ison Aslanoff School9-17Ison Aslanoff SchoolEnglandRHYTHMIC CIRCUS85.3
    53SWINDON ACADEMY OF DANCE11-17SWINDON ACADEMY OF DANCEEnglandDUELLING VIOLINS82.3
    66G.A.T.E13-16G.A.T.EGuernseyZAP-POW-BANG!82.0
    71Jersey Academy of Dancing13-15Jersey Academy of DancingJerseySING, SING, SING81.0
    77Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre14-16Avril Earl Dance & Theatre Arts CentreGuernseySWING THING81.0
  • SnSZ - Senior Solo Jazz

    11:00 Approx. SnSZ - Senior Solo Jazz     
    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold9Lauren Montero21.07Gibraltar National TeamGibraltarWONDERFUL78.5
    Silver8Helena Garcia21.04stardanzeSpainRATHER BE76.0
    Bronze7Lara Stewart18.07Morgan Theatre ArtsNorthern IrelandBEAUTIFUL PAIN75.5
    44Lucy Sharpe18.03Performing Arts Academy WalesWalesBREAK FREE74.3
    51Georgina McGuigan18.02The M&M Academy of ArtsEnglandDO I MOVE YOU71.0
    62Georgette Fletcher18.02Avril Earl Dance & Theatre Arts CentreGuernseyHAUNTED63.7
    73Claire Temple18.02SA Dance TeamSouth AfricaSTRANGE LOVE63.0
  • SnSW - Senior Solo Show Dance

        SnSW - Senior Solo Show Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 2 Hannah Connor 18.04 Dupont Dance Stage School England JUNPING JACK 90.8
    Silver 4 Paula Parada Fradera 22.04 Step by Step by Montse Estrada Spain HIT THE ROAD JACK 81.3
    DQ 1* Tsebi Sipambo 18.01 SA Dance Team South Africa PIECE BY PIECE 0.0
      3 Catherine Fenton 18.10 The cheshire theatre school ENGLAND ROXANNE  
    *Rules violation              
  • JDW - Junior Duet/Trio Jazz & Show Dance

     JDW - Junior Duet/Trio Jazz & Show Dance     
    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold17Jerome Celecia, Javan Robertson, Susana Traverso Ruiz15,15,15Gibraltar National TeamGibraltarSECRET93.2
    Silver1Talia Duff, Redmand Rance14,15Marie Clarke school of danceEnglandSMASH92.3
    Bronze7Shani Roeloffze, Micaela Todd13,15SA Dance TeamSouth AfricaBANG BANG88.7
    412Lauryn Brewin, Harry Robinson14,15Freedom Dance & PerformanceEngland"I DONT LIKE IT"85.3
    415M.Gemma Garcia estruch, Anna Lozano rocabeyera15,15MagDanzaSpainCATCH ME IF YOU CAN85.3
    62Leah Rose Gardiner, Abi Lobo12,14A2 Arts Performing Arts AcademyEnglandTHE DAILY GRIND84.0
    75Diana Brandão, Rita Pinto13,14Academia Rosário DancePortugalSPICE JAZZ82.8
    810Nicole Kainz, Lilien Roithmeier14,14Dancing World Tanzschule Alexander KreisslAustriaEASY STREET82.5
    96Cerian Jordan, Ella Shaughnessy, Cerys Thomas13,14,14Sarah Burnell School of DanceWalesMAGNIFICENT 779.0
    1018M.ª João Brás, Beatriz Cavaleiro, Gabriela Poças15,16,17Academia GimnoartePortugalSHUT UP AND DANCE76.5
    113Mccormack Jamie, Mccullough Mollie12,14ConnfiDANCE StudiosNorthern IrelandSTAR WARS75.0
    1214Joana Da Silva, Natasha Falerne14,16SA Dance TeamSouth AfricaSHAKE THAT73.0
    1316Klára Burdová, Lucie Šimková15,15Ballet school ArabeskaCzech RepublicBAILANDO72.5
    149Elle-Anais Couley, Melissa De Frietas14,14Silhouette StudiosJerseyCRUNCHY GRANOLA71.7
    158Aimee Harrison, Emma Kennedy14,14Edinburgh Dance AcademyScotlandHIDEAWAY71.2
    1513Mafalda Gonzalez, Jasmin Krüger14,16Ballettschule Korinna SöhnGermanyBOOM, BOOM71.2
    174Poppie Levy, Kayley Livingstone13,14Gibraltar National TeamGibraltarBLACK MAGIC WOMAN70.0
    1811Totten Brooke, Mcbride Chloe, Jupp Molly14,14,15ConnfiDANCE StudiosNorthern IrelandAMERICANO69.8
  • SnQT - Senior Quartet/Quad Tap

     SnQT - Senior Quartet/Quad Tap     
    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold2Marie Clarke school of dance14-18Marie Clarke school of danceEnglandSWING SET91.5
    Silver5Elsberdance17-19ElsberdanceWalesALL ABOUT THE GEEK89.5
    Bronze1Zoe Pennington Dance Studios15-19Zoe Pennington Dance StudiosEnglandRUNAWAY BABY80.8
    43SWINDON ACADEMY OF DANCE17-18SWINDON ACADEMY OF DANCEEnglandMY LOVE79.7
    54Jersey Academy of Dancing17-18Jersey Academy of DancingJerseyIT DON'T MEAN A THING76.7
  • JQT - Junior Quartet/Quad Tap

     JQT - Junior Quartet/Quad Tap     
    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold1Cheshunt Dancing School16-17Cheshunt Dancing SchoolEnglandGRACE91.7
    Silver2Zoe Pennington Dance Studios12-15Zoe Pennington Dance StudiosEnglandBLOW GABRIEL BLOW82.0
  • SnGT - Senior Group Tap

    13:30 Approx.   SnGT - Senior Group Tap          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 5 Dupont Dance Stage School 13-18 Dupont Dance Stage School England BIG AND BAD 89.8
    Silver 10 Marie Clarke school of dance 14-19 Marie Clarke school of dance England SWING 86.3
    Bronze 8 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre 14-25 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey CHECKMATE 85.2
    4 1 Morgan Theatre Arts 12-18 Morgan Theatre Arts Northern Ireland SWINGSET 84.7
    5 11 Morgan Theatre Arts 12-18 Morgan Theatre Arts Northern Ireland SLIP 84.5
    6 7 Sarah Burnell School of Dance 14-19 Sarah Burnell School of Dance Wales PUTTING ON THE RITZ 81.5
    7 9 Jersey Academy of Dancing 16-18 Jersey Academy of Dancing Jersey CHOO CHOO CHA BOOGIE 79.8
    8 6 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 13-19 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria I GOT RHYTHM 79.3
    9 2 Ison Aslanoff School 11-18 Ison Aslanoff School England BILLS 78.2
    10 3 Zespol Baletowy Etiuda Pulawy 11-24 Zespol Baletowy Etiuda Pulawy Poland SINGIN' IN THE RAIN 75.7
    11 4 Tanzstudio Odenthal 12-18 Tanzstudio Odenthal Germany LIVING NEXT DOOR TO ALICE 72.8
  • JSW - Junior Solo Show Dance

        JSW - Junior Solo Show Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 9 Chloe Greenwood 15.11 Nazene Danielle's Dance Dynamix England MAMA MAKES 3 88.5
    Silver 5 Yasmin Li 14.06 Harlequin Stage School England RAISE THE ROOF 85.2
    Bronze 13 Carla Nel 16.10 SA Dance Team South Africa CAGED BIRD 83.5
    4 6 Joana Da Silva 14.11 SA Dance Team South Africa SCORPION SUICIDE 82.8
    5 1 Demi Vermaak 14.01 SA Dance Team South Africa CHILD BRIDE 81.8
    6 4 Nicole Kainz 14.06 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria MY NEW PHILOSOPHY 78.5
    7 12 Molly Mae Jones 16.07 Starlight Youth Dance Company Wales TOO DARN HOT 78.3
    8 8 Samanta Lück 15.07 Susannes Ballettschule Germany BATHING BEAUTY 77.2
    9 7 Arianne Cruz 14.11 Gibraltar National Team Gibraltar MOHICAN SUN 76.3
    10 2 Melissa De Frietas 14.04 Silhouette Studios Jersey PUTTIN' ON THE RITZ 75.5
    11 11 Lina Guarin 16.06 The G12 Studio Scotland JAZZ HOT RAG 74.5
    12 3 Charlie Ashcroft 14.05 Edinburgh Dance Academy Scotland TAKE ME OR LEAVE ME 74.0
    13 10 Chloe Vidler 16.06 Central school of Dance Jersey LETS BE BAD 70.3
  • JSZ - Junior Solo Jazz

    PLACENO.COMPETITORAGEDANCE SCHOOLCOUNTRYTITLEMark
    Gold19Chane Labuscagne16.10SA Dance TeamSouth AfricaINCANTATION87.0
    Silver5Amelia Hawksby14.09Kilburn School of DanceEnglandDR JAZZ86.5
    Bronze12Micaela Todd15.11SA Dance TeamSouth AfricaNICE TO MEET YOU86.3
    411Janis Jackson15.04Gibraltar National TeamGibraltarSPELL ON YOU84.8
    517Eleanor Wilson16.08Graham School of Dance & Theatre ArtsEnglandSO CLOSE84.0
    620Rowan Chateau16.11Silhouette StudiosJerseySATANS LITTLE LAMB83.5
    72Diana Brandão14.02Academia Rosário DancePortugalDREAM GIRL83.2
    83Lina Schmied14.04Dancing World Tanzschule Alexander KreisslAustriaDEAR FUTURE HUSBAND82.0
    94Sofia Furness14.05Silhouette StudiosJerseyFAME78.5
    914Natasha Falerne16.03SA Dance TeamSouth AfricaGET MY NAME78.5
    1110Leonie Bach15.04Ballettschule International BonnGermanyRUN78.2
    121Lilien Roithmeier14.01Dancing World Tanzschule Alexander KreisslAustriaMR. GREEN77.7
    137Victoria Reeves14.11Avril Earl Dance & Theatre Arts CentreGuernseyIT'S OH SO QUIET77.3
    1313Òscar Muñoz Lujan16.02Step by Step by Montse EstradaSpainCONFUSED77.3
    156Emma Kennedy14.10Edinburgh Dance AcademyScotlandWONDER76.7
    1615Charlotte Parker16.05Silhouette StudiosJerseyOOOOPS!73.2
    1716Molly Mae Jones16.07Starlight Youth Dance CompanyWalesI CAN'T MAKE YOU LOVE ME70.2
    189Nicole Reynolds15.01Morgan Theatre ArtsNorthern IrelandSO ALIVE69.3
    1918Leonnie Vidamour16.10Avril Earl Dance & Theatre Arts CentreGuernseyON BROADWAY68.3
  • SnGW - Senior Group Jazz & Show Dance

        SnGW - Senior Group Jazz & Show Dance          
    PLACE NO. COMPETITOR AGE DANCE SCHOOL COUNTRY TITLE Mark
    Gold 12 Faymous Studio 13-24 SA Dance Team South Africa ONE MAN SHOW 88.5
    Gold 13 Dupont Dance Stage School 14-18 Dupont Dance Stage School England SODA POP 88.5
    Silver 9 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl 13-19 Dancing World Tanzschule Alexander Kreissl Austria THERE'S GOTTA BE 87.8
    Bronze 2 Academia Gimnoarte 10-20 Academia Gimnoarte Portugal BEGINNING 86.0
    5 14 A2 Arts Performing Arts Academy 14-18 A2 Arts Performing Arts Academy England AVATAR 84.2
    6 19 DanceEmotion 16-19 DanceEmotion Germany FREESTYLE SKIING 83.2
    7 18 Summerscales Performing Arts 16-18 Summerscales Performing Arts England AINT NOBODY 81.8
    8 7 Elsberdance 12-19 Elsberdance Wales THE MIME 81.5
    9 10 DNA- Dance N´Arts School 13-22 DNA- Dance N´Arts School Portugal PICNIC 81.3
    10 3 estudio de danza esmeralda 10-22 estudio de danza esmeralda Spain PROUD MARY 80.8
    11 17 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre 14-25 Avril Earl Dance & Theatre Arts Centre Guernsey MALEFICENT 79.5
    12 20 Ballettschule Krain 16-25 Ballettschule Krain Germany HOLIDAYS 79.3
    13 6 Morgan Theatre Arts 12-18 Morgan Theatre Arts Northern Ireland BANG BANG 78.3
    14 16 1. Jazzdance Club Freiburg e.V. 14-21 1. Jazzdance Club Freiburg e.V. Germany FEELING GOOD 77.0
    15 11 Free Flow Studio 13-23 Free Flow Studio Estonia OBSESSION 76.5
    16 8 Academia Roysel Alfonso 13-18 Academia Roysel Alfonso Portugal CELL BLOCK TANGO 76.3
    17 4 The Karen Dempsey School of Dance 11-18 The Karen Dempsey School of Dance Guernsey HAPPY 75.5
    18 5 UET Dancers 11-20 UET Dancers Austria REVIVE THE 20S 73.2
    19 15 Zespol Baletowy Etiuda Pulawy 14-18 Zespol Baletowy Etiuda Pulawy Poland BROADWAY JAZZ 71.2
  • Saturday Gala

      Award COUNTRY COMPETITOR DANCE SCHOOL
    A Luca's Special Award Malaysia Mohd Amerul Amir USDA-TOBISA / WindBreeze Dance Company
    2 Dollie's Special Award England William Lewis Dupont Dance Stage School
    1 Best Hip Hop Group
    (Jr and Sr)Best Hip Hop Group
    (Jr and Sr) India Lourd Vijay's Dance Studio Lourd Vijay's Dance Studio
    2 Best Modern, Jazz, Show Dance, Acro or Hip Hop Solo
    (Jr and Sr)
    [Dollie / Paddy / Monika]Best Modern, Jazz, Show Dance, Acro or Hip Hop Solo
    (Jr and Sr)
    [Dollie / Paddy / Monika] Portugal Maria Rita Nogueira DNA- Dance N´Arts School
    3 Best Song & Dance or Tap Solo
    (Jr and Sr)
    [Jennifer / Paddy / Nikki]Best Song & Dance or Tap Solo
    (Jr and Sr)
    [Jennifer / Paddy / Nikki] Jersey Rebecca Dunn Studio 16
    4 Best Ballet, National or Greek Solo
    (Jr and Sr)
    [Marc / Alex / Luca]Best Ballet, National or Greek Solo
    (Jr and Sr)
    [Marc / Alex / Luca] Malaysia Mohd Amerul Amir USDA-TOBISA / WindBreeze Dance Company
    5 Best Duet or Trio
    (Jr and Sr)
    [Jennifer / Monika / Dollie]Best Duet or Trio
    (Jr and Sr)
    [Jennifer / Monika / Dollie] Gibraltar Jerome Celecia, Javan Robertson, Susana Traverso Ruiz Gibraltar National Team
    6 Best Quartet
    (Jr and Sr)
    [Nina / Nikki / Marc]Best Quartet
    (Jr and Sr)
    [Nina / Nikki / Marc] Malaysia Tagap Dance Company Tagap Dance Company
    7 Best Modern, Jazz, Show Dance or Acro Group
    (Jr and Sr)
    [Dollie / Marc / Luca]Best Modern, Jazz, Show Dance or Acro Group
    (Jr and Sr)
    [Dollie / Marc / Luca] England Spotlight Stage School Spotlight Stage School
    8 Best Song & Dance or Tap Group
    (Jr and Sr)
    [Paddy / Nikki / Jennifer]Best Song & Dance or Tap Group
    (Jr and Sr)
    [Paddy / Nikki / Jennifer] England Dupont Dance Stage School Dupont Dance Stage School
    9 Best National or Greek Group
    (Jr and Sr)
    [Monika / Luca / Jennifer]Best National or Greek Group
    (Jr and Sr)
    [Monika / Luca / Jennifer] Portugal Academia Annarella Academia Annarella
    10 Best Ballet Group
    (Jr and Sr)
    [Alex / Luca / Alberto]Best Ballet Group
    (Jr and Sr)
    [Alex / Luca / Alberto] England Harlequin Stage School Harlequin Stage School
    11 Most Innovative Choreoagraphy
    (Jr and Sr)Most Innovative Choreoagraphy
    (Jr and Sr) Portugal DNA- Dance N´Arts School DNA- Dance N´Arts School
    12 The Bloch Star Award
    (Jr and Sr)The Bloch Star Award
    (Jr and Sr) Portugal João Gomes, Laura Viola Academia Annarella
    13 Most Oustanding Group
    (Jr and Sr)Most Oustanding Group
    (Jr and Sr) South Africa Faymous Studio SA Dance Team
    14 Most Outstanding Male Performer
    (Jr and Sr) Portugal João Gomes Academia Annarella
    15 Most Outstanding Female Performer
    (Jr and Sr) England Chloe Greenwood Nazene Danielle's Dance Dynamix
    16 Country Award (Jr/Sr) 1st - England
    2nd - Germany
    3rd - Portugal    
    17 DANCE WORLD CUP ENGLAND